Pomnik Sygnalizacji Świetlnej w Nowosybirsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej
Памятник светофору
Państwo  Rosja
Obwód  nowosybirski
Miejscowość Nowosybirsk
Fundator Inspekcja Drogowa Nowosybirska
Data odsłonięcia 25 czerwca 2006
Położenie na mapie Nowosybirska
Mapa lokalizacyjna Nowosybirska
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej Памятник светофору
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej
Памятник светофору
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej Памятник светофору
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej
Памятник светофору
Położenie na mapie obwodu nowosybirskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu nowosybirskiego
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej Памятник светофору
Pomnik Sygnalizacji Świetlnej
Памятник светофору
Ziemia55°01′12″N 82°55′37″E/55,020000 82,926944

Pomnik Sygnalizacji Świetlnej (ros. Памятник светофору) – położony w Nowosybirsku pierwszy w Rosji[1] pomnik poświęcony sygnalizacji świetlnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik stanął w miejscu, gdzie w latach 40. XX wieku została umieszczona pierwsza w Nowosybirsku sygnalizacja świetlna[2]. Są to okolice jednej z większych szkół podstawowych, sygnalizacja stanęła tu natomiast by ułatwić dzieciom bezpieczne przechodzenie przez ruchliwą ulicę[2]. W tym czasie światła sygnalizacji zmieniane były w sposób ręczny i wymagały asysty milicjanta[2]. Autorami pomysłu wzniesienia tego typu pomnika byli szef miejskiej inspekcji drogowej (GAI/ГАИ) Siergiej Sztelmach oraz dyrektor jednej z miejskich rozgłośni radiowych Wiktor Bulankin[3]. Projekt pomnika został wykonany przez specjalistów z Centralnego Wydziału Architektury Nowosybirska[4]. Przedstawia on wykonanego z brązu[2] naturalnych rozmiarów[5] milicjanta, który obsługuje ręcznie sterowaną sygnalizację świetlną (także w naturalnych rozmiarach[5]).

Według pomysłodawców i autorów projektu pomnik ten w takim kształcie ma symbolizować przejście z czasów, gdy prace takie jak zmiana świateł musiały być wykonywane przez człowieka do zautomatyzowanej epoki nowoczesnej technologii[6]. Pomnik został uroczyście odsłonięty 25 czerwca 2006 r. podczas tzw. Dnia Nowosybirska. Monument został także wzniesiony z okazji siedemdziesięciolecia nowosybirskiej służby drogowej[2]. W otwarciu pomnika wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, a także władze Nowosybirska, z merem miasta Władimirem Gorodieckim na czele[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]