Przejdź do zawartości

Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie
Ilustracja
Pomnik w Alejach Masaryka
Państwo

 Czechy

Kraj

 morawsko-śląski

Miejscowość

Czeski Cieszyn

Miejsce

Aleje Masaryka

Typ obiektu

płaskorzeźba

Projektant

Martin Kuchař

Data odsłonięcia

28 września 2010

Położenie na mapie Czeskiego Cieszyna
Mapa konturowa Czeskiego Cieszyna, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie”
Ziemia49°44′54,7137″N 18°37′18,7138″E/49,748532 18,621865

Pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Czeskim Cieszynie – pomnik Tomasza Garrigue Masaryka w Alejach Masaryka w Czeskim Cieszynie[1].

Tło historyczne

[edytuj | edytuj kod]

Po zaniknięciu Austro-Węgier narasta Czechosłowacko-polski konflikt o Śląsk Cieszyński. Dnia 28 lipca 1920 roku Rada Ambasadorów podjęła decyzję o podzieleniu ziemi. Polska uzyskała większą część miasta, natomiast Czechosłowacja otrzymała przedmieścia wraz z dworcem kolejowym. Sam Tomasz Garrigue Masaryk, pierwszy prezydent Czechosłowacji, wspierał rozwój powstającego miasta. Dnia 6 lipca 1930 roku prezydent Masaryk wraz z Jurajem Slávikiem, Janem Černým i Antonínem Schenkiem odwiedzili młode miasto. Prezydent został uroczyście przywitany przez burmistrza i wojewodę. Po tym nastąpiło powitanie przedstawicieli mniejszości niemieckiej i polskiej. Masaryk starał się utrzymać pojednawczy ton wizyty, której towarzyszyło przemówienie w języku czeskim, polskim i niemieckim.

Pierwsza realizacja

[edytuj | edytuj kod]
Masarykovy sady w Czeskim Cieszynie
Pomnik T.G.Masaryka w Masarykovych sadech w Czeskim Cieszynie

Niedługo po powstaniu samodzielnego miasta Czeski Cieszyn powstał monumentalny posąg Masaryka przy ulicy Komeńskiego nr 607. Uroczyste odsłonięcie posągu przypadło na dzień 28 października 1924, które towarzyszyło otwarciu szkoły w dniu rocznicy powstania Czechosłowacji. Autorem jedynego tego rodzaju posągu "prezydenta wyzwoliciela" na terenie całego Śląska Cieszyńskiego był morawski rzeźbiarz František Úprka(inne języki).

Zburzenie w 1938

[edytuj | edytuj kod]

W 1938 roku po wkroczeniu i zajęciu Zaolzia przez wojska polskie, w reakcji na wydarzenia po niekorzystnym dla Polaków podziale Śląska Cieszyńskiego w lipcu 1920 roku, pomnik został zniszczony[1].

Odbudowa w 2009

[edytuj | edytuj kod]

Do odbudowy pomnika przyczynili się sami obywatele Czeskiego Cieszyna. W lutym 2009 roku z inicjatywy Muzea Ziemi Cieszyńskiej(inne języki) pojawiła się petycja z prośbą o wstawienie nowego pomnika. Uroczyście odsłonięto go dnia 28 września 2010, w ramach projektu Revitalpark[2], czyli całościowej rewitalizacji miejsc publicznych i parków po czeskiej i polskiej stronie miasta. Nowy pomnik wykonany jest z granitu szluknowskiego, waży 6300 kg, 3 metry wysokości,180 cm szerokości i 40 cm grubości. Autorem jest ostrawski rzeźbiarz Martin Kuchař[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Prezydent po latach wrócił nad Olzę | Gazetacodzienna [online], gazetacodzienna.pl [dostęp 2021-10-21].
  2. Revitalpark, 2010, Ten projekt jest współfinansowany przez Program Operacyjny współpraca transgraniczna CR – PR 2007–2013.
  3. Tomáš Januszek, Českotěšínský park zdobí nový památník Masaryka, „Karvinský a havířovský deník”, 28 września 2010 [dostęp 2021-10-21] (cz.).