Pomnik USS Arizona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Arizona Memorial
w zatoce Pearl Harbor
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Honolulu

Miejsce

zatoka Pearl Harbor

Projektant

Alfred Preis

Data odsłonięcia

1962

Położenie na mapie Hawajów
Mapa konturowa Hawajów, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Arizona Memorialw zatoce Pearl Harbor”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Arizona Memorialw zatoce Pearl Harbor”
Ziemia21°21′54″N 157°57′00″W/21,365000 -157,950000

Pomnik USS Arizona – pomnik upamiętniający miejsce spoczynku 1102 marynarzy, którzy zginęli na pancerniku USS Arizona podczas ataku japońskich sił zbrojnych na Pearl Harbor 7 grudnia 1941. Znajduje się on w zatoce Pearl Harbor w Honolulu na Hawajach.

Atak na Pearl Harbor i wyspę O'ahu przyczynił się do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Pomnik powstał w 1962 roku i odwiedza go rocznie ponad milion osób[1].

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z trzech części: wejścia, miejsca zgromadzenia i świątyni. Środkowe miejsce zgromadzenia zawiera siedem dużych okien na każdej ścianie i suficie, które upamiętniają datę ataku. Łączna liczba okien wynosi 21 – symboliczne 21 dział oddających saluty armatnie albo 21 marynarzy trzymających wieczną wartę przy grobowcu poległych. Po dziś dzień sączący się olej z wraku widoczny jest na powierzchni wody. Nazywa się go „łzami Arizony” albo „czarnymi łzami”. Wewnątrz pomnika znajduje się otwór w podłodze, przez który widać zatopione pokłady. Jest to miejsce, do którego odwiedzający wrzucają kwiaty jako wyraz szacunku dla poległych marynarzy. W środku pomnika, w świątyni wybudowano marmurową ścianę, na której widnieją nazwiska ofiar ataku na pancernik. Jedna z trzech 19,585 funtowych kotwic jest wystawiona przed wejściem do centrum zwiedzania (jedna z pozostałych dwóch znajduje się w stolicy ArizonyPhoenix). Na pancerniku znajdowały się dwa dzwony – jeden z nich można zobaczyć w centrum zwiedzania, natomiast drugi, bliźniaczy dzwon zawieszono na wieży zegarowej na Uniwersytecie w Arizonie w Tucson.

Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych od czasów Franklina D. Roosevelta oraz obydwaj cesarze Japonii Hirohito i Akihito odbyli pielgrzymkę do tego miejsca.

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Narodowy pomnik został zaprojektowany przez architekta z Honolulu, Alfreda Preisa, który został zatrzymany na Sand Island na początku wojny jako więzień państwowy z powodu austriackiego pochodzenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Remembering Pearl Harbor: The USS Arizona Memorial [online], 15 marca 2008 [dostęp 2018-07-04] [zarchiwizowane z adresu 2008-03-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]