Pomnik USS Arizona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Arizona Memorial
w zatoce Pearl Harbor
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Honolulu
Miejsce zatoka Pearl Harbor
Projektant Alfred Preis
Położenie na mapie Hawajów
Mapa lokalizacyjna Hawajów
Pomnik Arizona Memorialw zatoce Pearl Harbor
Pomnik Arizona Memorial
w zatoce Pearl Harbor
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Spokojnego
Pomnik Arizona Memorialw zatoce Pearl Harbor
Pomnik Arizona Memorial
w zatoce Pearl Harbor
Ziemia21°21′54″N 157°57′00″W/21,365000 -157,950000

Pomnik USS Arizona – pomnik upamiętniający miejsce spoczynku 1102 marynarzy, którzy zginęli na pancerniku USS Arizona podczas ataku japońskich sił zbrojnych na Pearl Harbor 7 grudnia 1941. Znajduje się on w zatoce Pearl Harbor w Honolulu na Hawajach.

Atak na Pearl Harbor i wyspę O'ahu przyczynił się do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Pomnik powstał w 1962 roku i odwiedza go rocznie ponad milion osób.

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z trzech części: wejścia, miejsca zgromadzenia i świątyni. Środkowe miejsce zgromadzenia zawiera siedem dużych okien na każdej ścianie i suficie, które upamiętniają datę ataku. Łączna liczba okien wynosi 21 - symboliczne 21 dział oddających saluty armatnie albo 21 marynarzy trzymających wieczną wartę przy grobowcu poległych. Po dziś dzień sączący się olej z wraku widoczny jest na powierzchni wody. Nazywa się go ,,łzami Arizony" albo ,,czarnymi łzami". Wewnątrz pomnika znajduje się otwór w podłodze, przez który widać zatopione pokłady. Jest to miejsce, do którego odwiedzający wrzucają kwiaty jako wyraz szacunku dla poległych marynarzy. W środku pomnika, w świątyni wybudowano marmurową ścianę, na której widnieją nazwiska ofiar ataku na pancernik. Jedna z trzech 19,585 funtowych kotwic jest wystawiona przed wejściem do centrum zwiedzania (jedna z pozostałych dwóch znajduje się w stolicy Arizony - Phoenix). Na pancerniku znajdowały się dwa dzwony - jeden z nich można zobaczyć w centrum zwiedzania, natomiast drugi, bliźniaczy dzwon zawieszono na wieży zegarowej na Uniwersytecie w Arizonie w Tucson.

Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych od czasów Franklina D. Roosevelta oraz obydwaj cesarze Japonii Hirohito i Akihito odbyli pielgrzymkę do tego miejsca.

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Narodowy pomnik został zaprojektowany przez architekta z Honolulu, Alfreda Preisa, który został zatrzymany na Sand Island na początku wojny jako więzień państwowy z powodu austriackiego pochodzenia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]