Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Władysława Jagiełły
w Krościenku nad Dunajcem
Ilustracja
Pomnik wraz z otoczeniem
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krościenko nad Dunajcem

Miejsce

ul. Jagiellońska
(tzw. Mały Rynek)

Data odsłonięcia

1913

Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem”
Ziemia49°26′26,614″N 20°25′34,288″E/49,440726 20,426191

Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcempomnik poświęcony królowi Władysławowi Jagielle i 500-leciu bitwy pod Grunwaldem. Znajduje się na rozwidleniu ulicy Jagiellońskiej i Mickiewicza, na tzw. Małym Rynku, w Krościenku nad Dunajcem. Został postawiony w 1913[1] w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik stanowi murowany z kamieni postument, posadowiony na trzystopniowej podstawie obłożonej płytami granitowymi. Na postumencie znajduje się popiersie króla Władysława Jagiełły, u podstawy którego znajduje się napis majuskułą: WŁADYSŁAW / JAGIEŁŁO. Pierwotnie popiersie wykonane było z piaskowca. Podczas II wojny światowej zostało zdemontowane i ukryte. Umieszczone na cokole ponownie po wojnie. W późniejszych latach kamienną rzeźbę zastąpiono odlewem ze spiżu.

Na cokole pomnika znajduje się metalowa tablica, przytwierdzona dwoma ozdobnymi śrubami, z napisem majuskułą:

W 500ą ROCZNICĘ / POGROMU KRZYŻAKÓW / POD GRUNWALDEM / • 1410-1910 •

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gorce: przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2004, s. 283. ISBN 978-83-89188-19-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]