Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Ilustracja
Pomnik W.S.Kaczmarka i Jarogniewa Drwęskiego (wyżej)
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Miejsce Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Typ pomnika obelisk
Projektant Łukasz Trusewicz
Całkowita wysokość 2,7 m
Data odsłonięcia 3 marca 2011
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka
Ziemia52°24′53″N 16°55′43″E/52,414722 16,928611

Pomnik Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka - pomnik upamiętniający postać Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, prezydenta Poznania w latach 1990-1998, konsula polskiego w Paryżu (2000-2003), jednego ze współtwórców odrodzenia polskiego samorządu miejskiego. Obiekt zlokalizowany jest w Poznaniu, na terenie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, (Święty Wojciech), w jego centralnej części, na stoku.

Tabliczka fundacyjna

Na monument składają się dwa bloki-obeliski z granitu strzegomskiego o wysokości 2,7 m i wadze po 2,5 tony. Na lewym bloku umieszczono medalion z rzeźbiarskim wyobrażeniem głowy Kaczmarka, na prawym natomiast herb Poznania i Związku Miast Polskich, a na dole napis: Wielkopolanin Europejczyk. Pod medalionem znajduje się cytat z patrona, będący wykładnią tez pracy organicznej: Co trzeba było powiedzieć, powiedziałem. Jak trzeba było reagować, reagowałem. Gdy trzeba było coś robić, robiłem. Pomnik stoi w sąsiedztwie monumentów upamiętniających innych poznańskich prezydentów - Cyryla Ratajskiego i Jarogniewa Drwęskiego. Wszyscy oni sprawowali rządy w mieście w okresach trudnych lub przejściowych.

Projektantem pomnika był Łukasz Trusewicz, reprezentujący poznański Uniwersytet Artystyczny, na której to uczelni rozpisano w 2010 konkurs na realizację dzieła (nadesłano 15 prac). Koszt realizacji wyniósł 140.000 złotych i rozłożony był na ponad 20 sponsorów (m.in. MPK Poznań, Solaris Bus & Coach, czy Kupiec Poznański). Montaż był dość skomplikowanym procesem - obeliski trzeba było transportować na specjalnym mechanizmie rolkowym i z użyciem trójnogu wypożyczonego z Krotoszyna, gdzie wcześniej służył do zawieszania dzwonów kościelnych.

Odsłonięcie nastąpiło w czwartek, 3 marca 2011 o godzinie 19.00. Udział wzięła wdowa po prezydencie i prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie pojawił się na uroczystości Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Inicjatorem postawienia była Fundacja Rozwoju Miasta Poznania i jej prezes - Ryszard Olszewski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogna Kisiel, Prezydencie Kaczmarku, Poznań pamięta o Panu, w: Głos Wielkopolski, 13.1.2011, s.7
  2. Piotr Bojarski, Pomnik wielkiego prezydenta, w: Gazeta Wyborcza, Poznań, 5-6.2.2011, s.4
  3. id, By uczcić pamięć..., w: Bliżej Uczelni, 1(9)/2011, s.3
  4. strona miejska (dostęp 18.3.2011)