Pomnik Jana Pawła II w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik papieża Jana Pawła II
w Szczecinie
Ilustracja
Pomnik na tle budynku UM w Szczecinie (2008)
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Miejsce Jasne Błonia
Typ pomnika posąg
Projektant Czesław Dźwigaj, Stanisław Latour
Całkowita wysokość ok. 4 m
Data odsłonięcia 18 czerwca 1995
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Pomnik papieża Jana Pawła II w Szczecinie
Pomnik papieża Jana Pawła II
w Szczecinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik papieża Jana Pawła II w Szczecinie
Pomnik papieża Jana Pawła II
w Szczecinie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Pomnik papieża Jana Pawła II w Szczecinie
Pomnik papieża Jana Pawła II
w Szczecinie
Ziemia53°26′22,50″N 14°32′27,50″E/53,439583 14,540972

Pomnik Jana Pawła II w Szczeciniespiżowy posąg na postumencie z kostki granitowej, ustawiony na szczecińskich Jasnych Błoniach naprzeciw Pomnika Czynu Polaków, upamiętniający papieża Jana Pawła II i mszę odprawioną w tym miejscu 11 czerwca 1987 roku (III wizyta w Polsce).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy 11 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odwiedził Szczecin w czasie III wizyty apostolskiej w Polsce (8–14 czerwca), odprawił mszę dla rodzin (homilia Praca nad pracą w odniesieniu do praw i wymagań życia rodzinnego[1]), w której uczestniczyły setki tysięcy ludzi zgromadzonych na Jasnych Błoniach. Ołtarz polowy zbudowano obok Pomnika Czynu Polaków (istniejącego od roku 1979)[2][3]. Rozpoczynając homilię Jan Paweł II powiedział[2]:

Drodzy Bracia i Siostry, pragnę podziękować Szczecinowi, że nas powitał taką piękną pogodą, słońcem i wiatrem od morza…

W 1995 roku wydarzenie upamiętniono nadaniem placowi imienia Jana Pawła II i ustawieniem pomnika. Powstanie pomnika zainicjował Urząd Miasta Szczecin[4]. Autorem projektu spiżowego monumentu jest Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, twórca podobnych pomników w Goleniowie, Nowym Wiśniczu i Policach. Współautorem pomnika Jana Pawła II na Jasnych Błoniach jest szczeciński architekt Stanisław Latour.

Ze względów architektonicznych pomnik nie został ustawiony na miejscu ołtarza polowego z roku 1987, lecz po przeciwnej stronie placu, w pobliżu budynku Urzędu Miasta. Postać papieża jest zwrócona w kierunku północnym, w stronę placu, na którym w roku 1987 zgromadzili się uczestnicy mszy, i w stronę pomnika Czynu Polaków[3]. W niedużej odległości za tym pomnikiem i ołtarzem polowym trwała wówczas budowa Seminarium Duchownego. Kamień węgielny, pochodzący z Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Jan Paweł II poświęcił w czasie drugiej podróży do Polski (Jasna Góra, czerwiec 1983), a wmurował w fundamenty nowego seminarium wkrótce po zakończeniu mszy na Jasnych Błoniach (w 1992 roku podniósł Diecezję Szczecińsko-Kamieńską do rangi Archidiecezji)[5].

Iluminacja pomnika papieża Jana Pawła II

Pomnik odsłonięto 18 czerwca 1995 roku[3]. Jego poświęcenia dokonał nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, a w uroczystości uczestniczył prezydent Lech Wałęsa oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski z prymasem Józefem Glempem[3].

Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku wokół pomnika na Jasnych Błoniach gromadziły się tłumy szczecinian, by oddać hołd zmarłemu[6]. W kolejne rocznice śmierci Jana Pawła II pod pomnikiem odbywają się uroczystości o charakterze religijnym i artystycznym[7][8].

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Szaty rozwiane w wędrówce pod wiatr
Widok od strony wschodniej (w tle – zabudowania ul. Michała Ogińskiego)
Widok od strony zachodniej (w tle – zabudowania ul. Stanisława Moniuszki)

Spiżowy posąg ma ok. 4 metrów wysokości i waży ok. 6 ton.

Papież, ubrany w szaty pontyfikalne z paliuszem i infułą, został przedstawiony jako kroczący po falach Święty Piotr, z pastorałem pątniczym w ręku, błogosławiący, idący pod wiatr („wiatr od morza” – nawiązanie do pamiętnej homilii). Podstawa pomnika, wykonana z kostki granitowej, została zwieńczona pokrywą z blachy spiżowej, uformowanej na kształt fal.

Kształt poziomego przekroju zwieńczenia cokołu pomnika odpowiada kształtowi granic diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Z przodu cokołu znajduje się herb papieski, herb Szczecina (gryf) oraz cytat z homilii wygłoszonej w dniu pobytu w Szczecinie[3]:

Rodzina silna Bogiem, Kraj silny Rodziną

Ze strony zachodniej umieszczono tablicę dedykacyjną z napisem[3]:

Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
Społeczeństwo Pomorza Zachodniego 18 VI 1995


Pomnik Jana Pawła II – upamiętnienie mszy odprawionej w Szczecinie, na Jasnych Błoniach (w głębi – Pomnik Czynu Polaków, obok którego w czerwcu 1987 roku stał ołtarz polowy}

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Marian Graczyk SDB. Jana Pawła II idea pracy nad pracą; II. Rozumienie określenia praca nad pracą; 1. Szczecin, 11 czerwca 1987 r.. „Seminare”, s. 180–182, 1995. 11. 
  2. a b Piotr Kołodziejski: Błogosławiony kiedyś był w Szczecinie. Polskie Radio Szczecin SA, 2011-05-01. [dostęp 2017-03-26].
  3. a b c d e f Pomnik papieża Jana Pawła II. W: Portal Sedina.pl (opublikowane 16 marca 2006 przez gustloff w Pomniki) [on-line]. sedina.pl. [dostęp 2017-03-26].
  4. Jasne Błonia w Szczecinie (pol.). parki.org.pl. [dostęp 2010-11-16].
  5. Historia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. W: Strona internetowa seminarium [on-line]. [dostęp 2017-03-29].
  6. Żałoba w Szczecinie (pol.). bip.um.szczecin.pl. [dostęp 2010-11-15].
  7. II Rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II (pol.). opoka.org.pl. [dostęp 2010-11-15].
  8. Obchody 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II (pol.). ekai.pl, 2008-03-27. [dostęp 2010-11-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]