Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik poległych w czasie I wojny światowej
Ilustracja
Pozostałości po pomniku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Racibórz

Projektant

Hans Dammann

Data odsłonięcia

1926

Położenie na mapie Raciborza
Mapa konturowa Raciborza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik poległych w czasie I wojny światowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik poległych w czasie I wojny światowej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik poległych w czasie I wojny światowej”
Położenie na mapie powiatu raciborskiego
Mapa konturowa powiatu raciborskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik poległych w czasie I wojny światowej”
Ziemia50°05′09″N 18°12′57″E/50,085833 18,215833

Pomnik poległych w czasie I wojny światowejpomnik w Raciborzu zaprojektowany w 1926 roku przez prof. Hansa Dammanna na terenie katolicko-ewangelickiego cmentarza przy ulicy Opawskiej (obecnie park im. Miasta Roth), do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie balustrady z ławami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się na zachód od stawu. Monument został zaprojektowany w 1926 roku przez rzeźbiarza, prof. Hansa Dammanna i został poświęcony pamięci żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej[1]. Do dziś przetrwały boczne balustrady z ławami[2], a środkiem przebiega jedna ze ścieżek parku.

13 września 1925 roku podczas I Górnośląskiej Olimpiady, która odbywała się w Raciborzu, pochód zmierzający na nowe kąpielisko miejskie zatrzymał się na cmentarzu, gdzie przy pomniku poległych podczas I wojny światowej oraz wojny francusko-pruskiej uczczono pamięć zmarłych[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik o szerokości 12 metrów[2] został wykonany z szarego i czerwonego piaskowca. W jego centralnej części znajdował się krzyż o wysokości 3,55 metra umieszczony na dwumetrowym postumencie. Na tle krzyża znajdowała się rzeźba Michała Archanioła, której wysokość wynosiła 2,6 metra. Postać Archanioła opierała ręce na niemal dwumetrowym mieczu. Po lewej i prawej stronie rzeźby znajdowały się balustrady z ławami, na których zakończeniu leżały niemieckie hełmy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 378.
  2. a b Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 379.
  3. Piotr Sput. Górnośląska Olimpiada. „Ziemia Raciborska”. 8-11 (26-29), s. 18, 2000. ISSN 1505-9235. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008, s. 378-379. ISBN 978-83-89802-73-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]