Przejdź do zawartości

Pomniki Jana Pawła II w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Obecnie w Krakowie znajduje się kilkanaście rzeźbiarskich monumentów papieskich. Oprócz nich są także tablice pamiątkowe, m.in. na Kościele Mariackim.

Rzeźby całopostaciowe i popiersia

[edytuj | edytuj kod]
Lokalizacja Rok odsłonięcia Autor Opis, fundatorzy, uwagi Zdjęcie
Pałac biskupi 1980 Jole Sensi Croci Został uroczyście odsłonięty w maju 1980 roku, w 60. rocznicę urodzin papieża (niektóre źródła podają jesień tego samego roku).
Kościół św. Maksymiliana Kolbego 1991 Kazimierz Gustaw Zemła Został odsłonięty w 1991 roku przed kościołem, który w czasie drugiej pielgrzymki do Polski papież osobiście konsekrował. Pomnik jest fundacją dwóch obywateli Macedonii, jego replika stoi od 1994 roku przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.
Kościół Dobrego Pasterza 1998 Władysław Dudek, Stefan Kowalówka Pomnik odsłonięto w październiku 1998 roku. Figura pochodzi z warsztatu podkrakowskiego odlewnika – Stefana Kowalówki (zm. 2000), w latach 1995–2000 produkującego na skalę półprzemysłową m.in. posągi Jana Pawła II, autorem twarzy jest Władysław Dudek, rzeźbiarz krakowski.
Park Strzelecki 2000 Czesław Dźwigaj Pomnik został ufundowany przez krakowskie bractwo kurkowe na pamiątkę spotkania z Ojcem Świętym w Watykanie. Został odsłonięty 1 lipca 2000. Siedząca figura papieża osadzona jest na kamieniu z czerwonego afrykańskiego marmuru, wieńczącym niewielki kopczyk.
Park Jordana 2000 Stefan Dousa Popiersie odsłonięte w listopadzie 2000 roku.
Seminarium ks. Zmartwychwstańców (ul. ks. Pawlickiego) przed 2000? Figura Jana Pawła II klęczącego przed Chrystusem znajduje się na terenie seminarium zakonnego księży Zmartwychwstańców na Dębnikach, pomnik ten odsłonięto prawdopodobnie jeszcze przed 2000 rokiem. Tam też znajduje się kopiec Jana Pawła II.
Cmentarz Rakowicki 2005 Czesław Dźwigaj Pomnik na Cmentarzu Rakowickim został odsłonięty kilka dni po śmierci papieża. Przedstawia Jana Pawła II klęczącego z różańcem w ręce. Na cokole widnieją daty papieskich pielgrzymek do Polski. Ustawiono go tak, by wskazywał drogę do kwatery, w której znajduje się rodzinny grobowiec Wojtyłów i Kaczorowskich. Figura autorstwa Czesława Dźwigaja została odlana już w 2000 roku, jednakże ze względu na dyskusję, jaką wywołał projekt odsłonięcia pomnika żyjącego Papieża na cmentarzu, pomysł odsunięto w czasie.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 2006 Witold Cęckiewicz Pomnik został odsłonięty 27 maja 2006 roku w czasie pielgrzymki do Polski papieża Benedykta XVI. Jest to 4,5 metrowej wysokości figura przedstawiająca papieża wypuszczającego z prawej dłoni gołębia pokoju, w lewej trzymająca pastorał.
Klasztor na Skałce 2007 Czesław Dźwigaj Pomnik na placu przed kościołem św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, odsłonięty 3 listopada 2007, upamiętnia wizytę Jana Pawła II w klasztorze w 1979 roku. Głównym fundatorem jest krakowskie bractwo kurkowe
Klasztor na Skałce 2008 Wincenty Kućma z zespołem Posąg Jana Pawła II jest jedną z siedmiu figur wchodzących w skład Ołtarza Trzech Tysiącleci, stojącego obok kościoła paulinów.
Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty 2008 Pomnik Jana Pawła II przed kaplicą na Salwatorze stanął w 2008 roku. Pomnik Jana Pawła II - Kościół św. Małgorzaty SalwatorPomnik Jana Pawła II - napis -Kościół św. Małgorzaty Kraków - Salwator
Wawel 2008 Kazimierz Gustaw Zemła 3-metrowy pomnik przed katedrą wawelską poświęcił 12 października 2008 kardynał Stanisław Dziwisz. Projekt wzbudził kontrowersje w środowisku historyków sztuki i konserwatorów, którzy wyrażali wątpliwości wobec idei kolejnego pomnika papieża, miejsca jego ustawienia, projektu Gustawa Zemły i braku konkursu w tej sprawie[1][2].
Opactwo Cystersów w Mogile 2008[3] Marek Kordyaczny[3] Pomnik przed kościołem Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Wacława w Mogile został poświęcony 14 września 2008 przed kard. Stanisława Dziwisza[3].
Kościół Arka Pana 2009 Carlo Balljana Pomnik „Jan Paweł II-Wiatr Nadziei” odsłonięty został 16 października 2009. Znajduje się w KrakowieNowej Hucie, w dzielnicy XVI Bieńczyce, przy ul. Obrońców Krzyża 1 na osiedlu Złota Jesień. Odlana z brązu figura Jana Pawła II stoi na wapiennym głazie. Autorem rzeźby jest Włoch Carlo Balljana. Pomnik został odsłonięty został przez kardynała Stanisława Dziwisza 16 października 2009[4].
Kościół św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie Wojciech Batko Popiersie.
Szpital Dziecięcy w Prokocimiu Drewniana figura.
Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” 2016 Władysław Dudek Rzeźba z brązu wysokości 3,5 m poświęcona i odsłonięta 12 czerwca 2016[5].
Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 2021 Lajos Győrfi Pomnik przedstawiający postać św. Jana Pawła II z pastorałem, odsłonięty 23 czerwca 2021[6].
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Woli Duchackiej w Krakowie Pomnik umiejscowiony w przykościelnym ogrodzie. Rzeźba kamienna przedstawiająca postać Jezusa Chrystusa i klęczącego przed nim św. Jana Pawła II w szatach liturgicznych.

Pomnik-głaz na Błoniach stoi od października 1997 roku w miejscu, w którym stały ołtarze w czasie wszystkich papieskich pielgrzymek. Autorem monumentu jest Stefan Dousa, kamień pochodzi z Doliny Białej Wody w Tatrach.

W 2005 roku pojawiła się inicjatywa wzniesienia kopca Jana Pawła II w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na dawnych osadnikach sodowych zakładów Solvay, na wzór innych krakowskich kopców. Miał on mieć wysokość ok. 50 m i średnicę podstawy 110 m[7].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]