Pomniki Jana Pawła II w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obecnie w Poznaniu znajduje się kilka rzeźbiarskich monumentów papieskich. Oprócz nich są także tablice pamiątkowe, m.in. w Katedrze.

Pomnik na Ostrowie Tumskim[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Jana Pawła II na Ostrowiu Tumskim
Pomnik w Kiekrzu

Pierwszym pomnikiem Jana Pawła II w Poznaniu jest monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.

Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska, artystka rodem z krakowskiej pracowni Jacka Pugeta. Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza, który przebywał w czerwcu 2000 na uroczystościach odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Łodzi. Dzieło to wywarło duże wrażenie na arcybiskupie i polecił wykonać podobne w Poznaniu. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000.

Pomnik ma 2,25 m wysokości. Cokół zaprojektował mąż Krystyny Fałdygi-Solskiej - Bogusław Solski. Wmurowano weń kamienie z palatium Mieszka I w Poznaniu, symbolizujące opokę, na której oparta była myśl Jana Pawła II. Odlew wykonała pracownia odlewnicza Roberta Sobocińskiego w Szymanowie koło Śremu.

Z uwagi na formę postaci i cokołu, pomnik bywa żartobliwie nazywany przez część poznaniaków Surfującym Papieżem.

Pomnik został zdewastowany w październiku 2020 podczas demonstracji zwolenników aborcji, jakie odbyły się Poznaniu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmiany przepisów aborcyjnych[1].

Pomnik w Kiekrzu[edytuj | edytuj kod]

Drugi poznański pomnik figuratywny Jana Pawła II znajduje się przy kościele w Kiekrzu. Został on odsłonięty 1 maja 2011[2]. Napis na cokole głosi: Otwórzcie drzwi Chrystusowi.

Pomnik przy kościele pw. NMP Matki Odkupiciela[edytuj | edytuj kod]

Trzeci poznański pomnik Jana Pawła II znajduje się przed kościołem NMP Matki Odkupiciela na osiedlu Władysława Jagiełły. Został on odsłonięty w 2011 roku[3].

Pomnik przy kościele pw. Karola Boromeusza[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się przed wejściem do kościoła pw. Karola Boromeusza na poznańskich Winogradach. Został on poświęcony 22 października 2016 (w dniu wspomnienia liturgicznego świętego papieża i w 38 rocznice inauguracji pontyfikatu)[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań: aborcjonistki sprofanowały pomnik Jana Pawła II, Pch24.pl [dostęp 2020-10-27] (pol.).
  2. napis na cokole
  3. Zbigniew Szmidt, Michał Woźniak, Kościoły Poznania, Poznań: Wydawnictwo Debiuty, 2006, ISBN 83-922466-4-0, OCLC 169964600 [dostęp 2020-05-14].
  4. Trzeci pomnik papieża w Poznaniu, radiopoznan.fm [dostęp 2020-05-14] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Niziołek, Perypetie z pomnikiem papieża, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/2001, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2001, ss.213-225, ISSN 0137-3552