Pomniki w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się kilkadziesiąt pomników, obelisków, rzeźb ustawianych z różnych okazji i w różnym czasookresie. Najczęściej pomniki te przedstawiają i przypominają postać historyczną, lub zdarzenie historyczne. Część z nich poświęcona jest regionalnym postaciom, część nie ma oficjalnej nazwy. Jednak wszystkie one wpływają na znaczną poprawę estetyki miasta, a przy tym pamięć o osobach lub zdarzeniach przedstawionych na nich jest wciąż żywa.

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Adama Mickiewicza (proj. J. Gosławski)
Pomnik Edwarda Jancarza
Pomnik Szymona Giętego
Pomnik Papuszy w Parku Róż
Pomnik Jana Korcza
Pomnik Ernsta Henselera

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego został odsłonięty podczas uroczystości patriotycznych 11 listopada 2008 roku.

Pomnik Adama Mickiewicza[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ten znajduje się w centrum miasta, nieopodal dworca kolejowego Gorzów Wlkp. i dworca autobusowego. Stoi on na niewielkim skwerze niemal naprzeciw Domu Towarowego „Rolnik”. Jego autorem jest znany rzeźbiarz i medalier Józef Gosławski. Pomnik został wzniesiony w 1957 roku[1].

Pomnik Jana Pawła II[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ten, odsłonięty w 1999 r. stoi na placu Jana Pawła II, który mieści się na gorzowskiej dzielnicy Górczyn. Prezentuje on postać Papieża z otwartymi rękami a napis głosi: „Nie bójcie się dawać świadectwa, nie lękajcie się świętości”. Pomnik stoi w miejscu odprawienia mszy polowej w roku pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do ojczyzny, i jego pobytu w Gorzowie. Pomnik jest oświetlony nocą. Upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp.

Pomnik Wilhelma Pluty[edytuj | edytuj kod]

Pomnik biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty.

Pomnik Edwarda Jancarza[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ukazuje Edwarda Jancarza - żużlowca Stali Gorzów. Jancarz jest pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku. Pomnik w całości wykonany został z brązu.

Pomnik Szymona Giętego[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ukazuje postać Szymona Giętego, (właśc. Kazimierz Wnuk ur. 1914, zm. 1998)[2]. Pomnik odsłonięty 01.05.2004 roku na ul. Sikorskiego 111.

Pomnik Pawła Zacharka[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba autorstwa Zofii Bilińskiej uwieczniająca przewoźnika, który przez 20 lat woził mieszkańców miasta między brzegami rzeki została ustawiona na nadwarciańskim bulwarze.

Pomnik Jana Korcza[edytuj | edytuj kod]

Na malowniczym skwerze u zbiegu ul. Łokietka i Chrobrego w styczniu 2010 r. usytuowano pomnik Jana Korcza. Postać siedząca na kamieniu ze szkicownikiem w ręku jest dziełem Zofii Bilińskiej.

Pomnik Ernsta Henselera[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba przedstawiająca malarza przy sztaludze jest dziełem Andrzeja Moskaluka, usytuowano ją u zbiegu ul. Łokietka i Chrobrego w styczniu 2010 r.

Pomnik Pierwszych Gorzowian[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ten ustawiony jest w Parku im. Mikołaja Kopernika, niedaleko kapliczki ewangelicko-augsburskiej. Wykonany jest w kształcie płaskiego kamienia ustawionego pionowo z tablicą na której widnieje napis: „Pamięci mieszkańców naszego miasta pochowanych na tym cmentarzu w latach 1831-1945”. Napis jest umieszczony również w języku niemieckim. Został ustawiony przez Zarząd Miasta i Stowarzyszenie BAG Landsberg/Warthe w 1993 r.

Pomnik Parku Mikołaja Kopernika[edytuj | edytuj kod]

U wejścia do parku znajduje się niewielka tablica-pomnik upamiętniająca zagospodarowanie tegoż parku. Została ustawiona przez Miasto we współpracy z załogą Stilonu w czerwcu 1973 r. Na tablicy widnieje napis: „Park im. Mikołaja Kopernika zagospodarowany w czynie społecznym przez załogę ZWCh Stilon”.

Pomnik Braterstwa Broni[edytuj | edytuj kod]

(Pomnik znajduje się na Placu Grunwaldzkim obok Dzwonu Zgody.)

Pomnik II Armii Wojska Polskiego[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ten mieści się w starej, zabytkowej części Gorzowa na Placu Nieznanego Żołnierza. Pomnik o kształcie przypominającym orła upamiętnia II Armię Wojska Polskiego pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego. Pomnik został postawiony w 35 rocznicę Ludowego Wojska Polskiego w 1978 r. Jego autorem jest rzeźbiarz Jerzy Koczewski. Pomnik wykonany z białego sztucznego kamienia przedstawia dwie dłonie wznoszące ku górze polskiego, piastowskiego orła. Napis na pomniku głosi: „Żołnierzom 5 dywizji piechoty II Armii Wojska Polskiego z okazji 35 rocznicy LWP - społeczeństwo Gorzowa”.

Pomnik Pionierów Kolejnictwa[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ten stoi w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Gorzów Wlkp. Główny, na ul. Dworcowej. Zbudowany jest z dwóch smukłych, betonowych, wygiętych u góry części połączonych na górze znakiem kolejnictwa. Na środku znajduje się tablica na której napis głosi: „Kolejarzom Pionierom Miasta Gorzowa Wlkp. w 40. rocznicę powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy Załoga Węzła PKP”. Pomnik ten został ustawiony w tym miejscu w kwietniu 1985 r.

Pomnik Bohaterów Wojennych[edytuj | edytuj kod]

(tekst do opracowania)

Pomnik Bronisławy Wajs-Papuszy[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Bronisławy Wajs zwanej Papuszą, ukazuje poetkę siedzącą na pniu drzewa trzymającą książkę, z której wypadają kartki. Rzeźba autorstwa Zofii Bilińskiej została odsłonięta 8 listopada 2007 r. w Parku Róż, nieopodal gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. W parku tym poetka chętnie się przechadzała.

Herb Miasta[edytuj | edytuj kod]

Naprzeciw Urzędu Miasta, przy ul. Sikorskiego znajduje się kamienny herb miasta. Ustawiony jest on na kamiennym cokoliku i uniesiony lekko ku górze. Został tam ustawiony 6 października 1994 r. Do 1945 r. zdobił on środkowe przęsło Mostu im. Otto Gerloffa, nadburmistrza Landsbergu. Herb otaczają niewielkie rabatki. Jest on efektownie podświetlony nocą.

Obeliski[edytuj | edytuj kod]

Obelisk Ireny Dowgielewiczowej[edytuj | edytuj kod]

Obelisk ten ustawiono w dziesiąta rocznicę śmierci tej gorzowskiej poetki a więc w 1997 r., na skwerze przy ul. Dąbrowskiego, nieopodal ul. Krasińskiego. Wykonany jest on z kamienia i brązu a autorem tegoż pomnika jest znana gorzowska rzeźbiarka Zofia Bilińska. Napis na tablicy głosi: „Irena Dowgielewicz pisarka mieszkała i tworzyła w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1945-1987”, a pod tymi słowami widnieje fragment jej wiersza „Ja to miasto kocham naprawdę”. Obelisk nocą jest podświetlany.

Obelisk Egometa Brahtza[edytuj | edytuj kod]

Obelisk ten mieści się w Parku Słowiańskim na narożniku ulic Słowiańskiej i Kosynierów Gdyńskich. Egomet Brahtz był landsberskim murarzem, a w późniejszym okresie radcą miejskim i starszym radcą miejskim. Zmarł w 1918 r. Obelisk ten, zniszczony w 1945 r., został ponownie ustawiony w tym samym miejscu w 2001 r.

Obelisk Nikołaja Bierzarina[edytuj | edytuj kod]

Obelisk ten znajdował się w Parku im. Henryka Siemiradzkiego w pobliżu gorzowskiego amfiteatru.

Został on ustawiony w styczniu 1984 r. Obecnie obelisk już nie istnieje a w jego miejsce w parku Siemiradzkiego w Gorzowie odsłonięto w 2018 roku tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej[3].

Obelisk Pierwszej Szkoły im. Marii Konopnickiej[edytuj | edytuj kod]

Obelisk ten mieści się w ścisłym centrum miasta na tyłach Obszaru Telekomunikacji i Poczty Polskiej w Gorzowie, nad Kłodawką praktycznie w Parku Wiosny Ludów. Wykonany jest on z kamienia z pamiątkową tablicą na której jest umieszczony napis: „W tym miejscu stał budynek w którym 27 maja 1945 r. otwarto pierwszą polska publiczna szkołę powszechną im. Marii Konopnickiej.

Obelisk Orląt Lwowskich[edytuj | edytuj kod]

Obelisk ten stoi na niewielkim skwerze przy ul. Orląt Lwowskich. Jest on wykonany z kamienia, na którym umieszczona jest płyta pamiątkowa a na szczycie tegoż kamienia umieszczony jest biały orzeł. Pomnik został postawiony w listopadzie 1993 r., a napis na nim głosi: „W hołdzie Orlętom Lwowskim w 75 rocznicę walk o polskość Lwowa 1918-1920 Społeczeństwo Ziemi Gorzowskiej”. Pomnik ten jest oświetlony nocą.

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Tablica Pamiątkowa Włodzimierza Korsaka
  • Tablica Pamiątkowa Bronisławy Wajs-Papuszy

(tekst do opracowania)

Rzeźby[edytuj | edytuj kod]

Śfinster
Zofia Bilińska - Kormorany
Fontanna Pauckscha

Śfinster[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od nazwiska fundatora żeliwnego odlewu Józefa Teofila Finstera i nawiązuje do kontrowersji, jakie wywołało jego postawienie. Dzieło Zbigniewa Frąckiewicza było początkowo częścią większego cyklu nagich żelaznych mężczyzn i nie było wystawiane inaczej niż w grupie rzeźb. Zdaniem przeciwników pomnika wystawienie samotnej rzeźby wypacza jej sens i stanowi obrazę moralności publicznej. Śfinster stał początkowo na Wełnianym Rynku, w tym czasie kilkukrotnie podejmowano próbę jego zniszczenia bądź wywiezienia. Ostatecznie, bez większych kontrowersji został przeniesiony na ul. Hawelańską, w nieeksponowane miejsce za parkingiem.

Kormorany[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ta, autorstwa Zofii Bilińskiej ustawiona została pod koniec lat 70. XX w. Mieści się na niewielkim skwerze na rozwidleniu ulic Warszawskiej i Sikorskiego, nieopodal tzw. Białego Kościółka czyli Kościoła Św. Stanisława Kostki. Wykonana jest ze sztucznego, białego kamienia i prezentuje ptaki próbujące poderwać się do lotu we wszystkie strony.

Perun Gromowładny[edytuj | edytuj kod]

Drewniana rzeźba znajdująca się w parku słowiańskim, autorstwa Lubomira Grochockiego. Wykonana z obumarłego pnia dębu czerwonego figura przedstawia słowiańskiego boga Peruna[4][5].

Rzecznik prasowy (Janusz)[edytuj | edytuj kod]

Hiperrealistyczna rzeźba autorstwa Ewy Kozubal i Ewy Bone, znajdująca się od lipca 2015 roku na gorzowskim Bulwarze Wschodnim. Przedstawia dojrzałego mężczyznę siedzącego na plażowym krześle i czytającego gazetę, ubranego w kąpielówki, klapki i czapkę rybacką (w pierwotnym założeniu posiada również okulary). Rzeźba ta ma na celu wzbogacać wizualnie przestrzeń bulwaru, podkreślać jego rekreacyjny charakter oraz zacierać granicę między galerią, a przestrzenią miejską. Wykonana została z żywicy poliestrowej. Zwyczajowo nazywana jest przez mieszkańców „Januszem” bądź „Januszem Gorzowskim”[6][7].

Rzeźba przy alei Jagiełły[edytuj | edytuj kod]

(tekst do opracowania)

Rzeźba przy ulicy Drzymały[edytuj | edytuj kod]

(tekst do opracowania) Tzw. „Kamień filozoficzny”

Rzeźby w Parku Wiosny Ludów[edytuj | edytuj kod]

Rzeźby, autorstwa Zofii Bilińskiej ustawione podczas renowacji Parku przedstawiają Nimfy Wodne które umieszczone są na niewielkim cokoliku. Wykonane są z jasnego kamienia.

Rzeźba „Macierzyństwo”[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ta powstała dzięki plenerowi artystycznemu przeprowadzonemu w 1997 r. w ramach obchodów 740-lecia Miasta Gorzowa. Wykonana jest z jasnego kamienia z zarysem matki z dzieckiem. Ustawiona jest w pobliżu Szpitala Dziecięcego przy ul. Franciszka Walczaka. Autorem tej rzeźby jest znana gorzowska rzeźbiarka Zofia Bilińska.

Rzeźba na skwerze przy Empik-u[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ta powstała podczas pleneru artystycznego organizowanego z okazji 740-lecia Miasta Gorzowa oraz Dni Gorzowa w 1997 r. Autorem tej rzeźby jest Wojciech Nawrocki.

Rzeźba w Parku Wolności[edytuj | edytuj kod]

(tekst do opracowania)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Rudzka: Rzeźba. W: Anna Rudzka: Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale. Wyd. 1. Warszawa: Alegoria, 2009, s. 115. ISBN 978-83-62248-00-1.
  2. Monika Wilk: O Szymonie Giętym. [dostęp 2012-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-04)].
  3. Tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, Gorzów – Tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej [dostęp 2018-02-22] (pol.).
  4. Perun Gromowładny. Niezwykła rzeźba powstaje w parku Słowiańskim w Gorzowie [zdjęcia], gorzowianin.com, 24 czerwca 2023 [dostęp 2023-10-10] (pol.).
  5. Projekt Perun: Gorzowski rzeźbiarz stworzył monumentalne arcydzieło w Parku Słowiańskim! – Telewizja Gorzów, 17 lipca 2023 [dostęp 2023-10-10] (pol.).
  6. Poznajcie Janusza. To najbardziej wyluzowany pomnik w Gorzowie, plus.gazetalubuska.pl, 15 lipca 2017 [dostęp 2023-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2023-02-03] (pol.).
  7. Gorzów Wielkopolski - Janusz Gorzowski i Genius Fluminis. Atrakcje turystyczne Gorzowa Wielkopolskiego. Ciekawe miejsca Gorzowa Wielkopolskiego, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2023-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2023-02-03].