Pomoc:Błędy

Skrót: WP:BUG, WP:Bugzilla, WP:Phabricator
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla zaawansowanych

Wnioski o błędach i propozycje nowych funkcji w oprogramowaniu MediaWiki, którego używa Wikipedia, powinny być wypełniane w serwisie Phabricator.

Aby zgłosić błąd w artykule, użyj strony Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule. Błędy niezwiązane bezpośrednio z oprogramowaniem MediaWiki powinny być przedyskutowane w Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne. Jeśli masz wątpliwości, przedyskutuj problem w Kawiarence przed wypełnieniem formularza w Phabricatorze.

Zgłaszanie błędów[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Jak zgłosić błąd.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest przeszukanie istniejących zgłoszeń. Ktoś mógł już zgłosić ten błąd, a początkowe szukanie pomaga w uniknięciu duplikatów zgłoszeń.

Zakładanie konta[edytuj | edytuj kod]

Następnym krokiem jest utworzenie konta w Phabricatorze. Dzięki Koncie globalnym (SUL), możesz wykorzystać konto na mediawiki.org do zalogowania się, bez konieczności pamiętania kolejnego hasła. Postępuj zgodnie z instrukcjami tworzenia konta na stronie MediaWiki.org. W przeciwieństwie do poprzedniego systemu śledzenia błędów (Bugzilla) Twój adres e-mail nie zostanie wyświetlony w Phabricatorze. Jeśli miałeś konto Bugzilla przed uruchomieniem Phabricatora, to ten proces połączy oba konta ze sobą.

Aktualizacje zgłoszeń[edytuj | edytuj kod]

Po każdej aktualizacji Twojego zgłoszenia otrzymasz e-mail z informacjami o zmianach. Czasami developerzy mogą zamknąć zgłoszenie, pomimo że sądzisz, że dalej jest słuszne. Jeśli uważasz, że problem dalej istnieje, możesz ponownie otworzyć zgłoszenie i spróbować napisać lepsze wyjaśnienie, albo napisać o nim na liście mailingowej. Jeżeli nie chcesz otrzymywać aktualizacji o swoich zgłoszeniach, możesz zmienić ustawienia w Phabricatorze.

Linkowanie do zgłoszeń z Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Do zgłoszeń w Phabricatorze można linkować używając prefiks interwiki phabricator: lub phab:. Na przykład wpisując [[phab:T3000]] otrzymasz phab:T3000. W Kawiarence – na przykład – można stosować także szablon {{Phabricator}} generujący taką ramkę z linkiem i statusem zgłoszenia:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]