Pomoc:Commonist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Commonist
Logo Commonist
Logo programu
Ilustracja
Aktualna wersja stabilna 1.2.0
System operacyjny wszystkie, na których działa Java
Rodzaj program narzędziowy
Licencja GPL
Strona internetowa

Commonistprogram ułatwiający załadowanie jednej lub kilku grafik na Wiki, która opiera się na zasadach MediaWiki.

Commonist jest najczęściej używany w celu załadowania na Wikimedia Commons dużej ilości plików o podobnych opisach i na tej samej licencji.

Podczas danej sesji przesyłania, umożliwia wpisanie ogólnych danych, takich jak opis, kategoria i licencja, które są jednakowe dla wszystkich ładowanych plików. Istnieje jednak możliwość zmiany opisu i kategorii dla wybranych plików, dzięki odpowiednim polom umieszczonym w prawej części ekranu.

Następnie pliki wraz z opisem zostają w formie standardowej umieszczone na wybranym Wikiprojekcie, zaś w galerii użytkownika umieszczone zostają miniaturki zdjęć lub innych grafik (thumbnail) z linkami do załadowanych plików.

Ze strony Commonist można pobrać programik w postaci archiwum ZIP i po rozpakowaniu archiwum, można od razu z niego korzystać. Program nie wymaga instalacji ale dla mniej zaawansowanych na stronie istnieje link, który umożliwia wykonanie wszystkich czynności pobierania i instalacji, automatycznie. Jedynym wymaganiem jest zainstalowanie środowiska Java w wersji 1.6.0 lub nowszej. Java jest wymagana przez wiele innych programów stąd jej obecność w komputerze jest niemal pewna. Jednak w przypadku jej braku można skorzystać z linku Java lub na stronie Commonist, aby pobrać i zainstalować to środowisko.

Pobieranie programu[edytuj | edytuj kod]

Opis dotyczy komputerów z systemem Windows i zainstalowanym środowiskiem Java. Na stronie Commonist należy kliknąć czerwony link commonist-1.2.0.zip i wskazać miejsce na naszym dysku, w którym ma być zapisany pobierany plik. Następnie można rozpakować archiwum, zostanie utworzony katalog o nazwie commonist-1.2.0 Format ZIP obsługują prawie wszystkie programy archiwizujące, więc nie będzie problemów z tą czynnością. Od tej chwili program jest gotowy do użytku.

Uruchomienie[edytuj | edytuj kod]

Aby zacząć korzystanie z programu wystarczy otworzyć rozpakowany katalog i uruchomić plik commonist.bat (w systemie Windows) lub commonist (inne systemy operacyjne). Otworzą się dwa okna. Jedno czarne, w którym wyświetlane są poszczególne kroki wykonywane przez program, w drugim interfejs programu. Podczas pracy obydwa okna muszą pozostać otwarte. W celu ułatwienia pracy z programem można utworzyć skrót do pliku commonist.bat lub commonist na pulpicie. Od tej pory program będzie dostępny bezpośrednio z pulpitu.

Opis interfejsu[edytuj | edytuj kod]

W lewej części ekranu znajdują się pola:

 • user – należy wpisać login (nick) – ten sam, który używany jest do logowania w danym projekcie
 • password – hasło – to samo jak podczas logowania do danego projektu
 • wiki – z listy rozwijanej wybrać projekt, do którego będą przesyłane pliki (domyślnie Commons)
 • description – to pole zostawić puste, ponieważ opis najlepiej umieścić przy każdym pliku
 • source – podać źródło ładowanych plików (praca własna lub dane autora)
 • date – aktualna data lub data wykonania grafiki lub zdjęcia
 • author – dane autora lub własny nick, jeśli ładujący jest autorem grafik
 • categories – kategoria, w której mają znaleźć się grafiki. Można jednak zostawić je puste, ponieważ kategorię lepiej przypisać indywidualnie do każdego pliku
 • licence – z listy rozwijanej wybrać odpowiednią licencję

Niżej dostępne są zasoby komputera w postaci drzewa. Należy wybrać folder z grafikami do załadowania, wówczas program wczyta wszystkie pliki z tego foldera i wyświetli ich miniatury w prawej części ekranu. W dolnym pasku programu pojawia się informacja o liczbie plików w wybranym folderze i jego lokalizacja. Wyświetlane są tylko miniatury grafik bitmapowych. Jeśli plik nie jest bitmapą, to pojawia się komunikat no thumb. Obok każdego pliku znajdują się pola:

 • upload – pole wyboru. Zaznaczenie tego pola oznacza, że plik zostanie przesłany na wybrany wcześniej projekt. Po zaznaczeniu wybranych plików w górnym pasku programu pojawi się liczba plików do załadowania i ich łączna objętość. Jeśli wcześniej przygotowano folder, w którym umieszczone są tylko pliki do załadowania, można użyć przycisku select all
 • name – nazwa pliku (można modyfikować) pod jaką zostanie ona umieszczony w projekcie
 • description – dokładny opis zdjęcia lub innej grafiki
 • categories – kategoria, w której chcemy umieścić daną grafikę

Po sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych należy kliknąć przycisk upload. Rozpocznie to transfer wybranych plików do wybranego projektu.

Żeby zakończyć pracę z programem należy zamknąć jedno z dwóch otwartych okien.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]