Pomoc:Dlaczego mój artykuł został usunięty?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Utworzyłeś w Wikipedii nowy artykuł, być może nawet nie dokończyłeś pracy nad nim, a z nieznanych Ci powodów pojawił się komunikat o przeznaczeniu go do usunięcia albo artykuł wyparował?

Jeśli tak, nie zniechęcaj się do edytowania. Poniższy tekst wyjaśni Ci, dlaczego tak się stało oraz jak pisać artykuły, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości i w jak największym stopniu przyczynić się do poprawy jakości Wikipedii!

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia jest encyklopedią, dlatego artykuły w niej obecne muszą spełnić szereg wymagań. Być może brzmi to groźnie, jednak po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, że napisanie dobrej jakości artykułu jest naprawdę proste.

Na początek zajmiemy się odkryciem powodu przeznaczenia Twojego artykułu do natychmiastowego usunięcia. Być może jedna z poniższych opcji oddaje charakter Twojej edycji, a może w szablonie, który znalazł się w tworzonym przez Ciebie artykule znalazł się wpis Uzasadnienie z niezrozumiałym na pierwszy rzut oka hasłem. Jeśli tak było, kliknij w stosowną pozycję na poniższej liście, by przejść bezpośrednio do odpowiedniego zalecenia:

Co robiłeś, gdy artykuł zniknął? Hasła slangowe
Sprawdzałem możliwość edytowania Wikipedii
Próbowałem wstawić grafikę lub tabelę
test
Zacząłem po kawałku pisać nowy, ciekawy artykuł substub
Napisałem króciutkie hasło, żeby pomóc innym substub
Dodałem hasło na mało znany temat
Napisałem hasło o sobie, własnej firmie, moich projektach
nieency
Wpisałem trudne do weryfikacji informacje
Opisałem wyniki własnych badań
hoax, OR
Napisałem artykuł krytykujący lub chwalący jakieś zjawisko
Umieściłem na Wikipedii recenzję
POV
Skopiowałem artykuł z innej strony internetowej lub innego źródła objętego prawami autorskimi NPA
Napisałem artykuł dla żartu
Chciałem zrobić innym wikipedystom dowcip
wygłupy, żart

Robiłem wszystko prawidłowo!

Co zrobić, aby mój artykuł nie został usunięty[edytuj | edytuj kod]

Używanie brudnopisu[edytuj | edytuj kod]

Artykuły na Wikipedii powinny być zamieszczane w spójnej i czytelnej postaci. Chociaż nie muszą one być oczywiście od razu doskonałe i wyczerpujące, powinny dawać się przeczytać i nie mogą zawierać adnotacji typu „tu wpiszę coś później”. Powód jest dość prosty – zdecydowanie łatwiej coś rozpocząć niż skończyć, więc w innym przypadku Wikipedia składałaby się głównie z takich rozgrzebanych artykułów, które obniżałyby poziom całości.

Nie znaczy to jednak, że do czasu skończenia tekstu, nie możesz go umieścić na Wikipedii i zobaczyć jak wygląda. Jeśli dopiero rozwijasz swój artykuł, lub uczysz się używać mechanizmów wiki, możesz zrobić to w brudnopisie. Jeśli nie jesteś zarejestrowany i korzystasz z brudnopisu ogólnego, musisz liczyć się z tym, że tekst może zostać po jakimś czasie skasowany. Dlatego najlepiej zarejestrować własne konto i korzystać z własnego brudnopisu, z którego nikt nie usunie informacji. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia hasła, a chcesz zobaczyć jak wygląda w obecnym stanie – możesz użyć przycisku Pokaż podgląd znajdującego się obok przycisku Zapisz.

Więcej informacji na temat brudnopisu znajdziesz na stronie Wikipedia:Brudnopis.

Tworzenie dobrej jakości zalążków[edytuj | edytuj kod]

Treść artykułów umieszczanych w Wikipedii musi przynajmniej jasno definiować dane zagadnienie. Co prawda każda informacja może być przydatna przy późniejszym ponownym tworzeniu hasła, ale Wikipedia jest odwiedzana nie tylko przez edytujących. Wiele osób przychodzi tu, aby zaczerpnąć informacji, a tworzone artykuły muszą być dla tych osób użyteczne. Nie powinniśmy zatem dawać użytkownikowi powodów do zrażenia się do Wikipedii po przeczytaniu artykułu, który po prostu niczego nie wyjaśnia lub jest zbyt ogólnikowy. Pamiętaj, że Wikipedia nie jest specjalistyczną encyklopedią z żadnej dziedziny, więc zamieszczone tu hasła powinny być przy odrobinie wysiłku zrozumiałe dla każdego.

Dobór encyklopedycznych tematów[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia jest encyklopedią i tematy artykułów, choćby były bardzo nietypowe, muszą do encyklopedii pasować i mieć konkretną wartość dla osób trzecich. Wielu nowicjuszy opisuje w Wikipedii swoich przyjaciół, szkoły, zakłady pracy, itp. Takie działanie jest jednak zazwyczaj niepożądane. Aby osoba, miejsce, czy przedmiot nadawało się do encyklopedii, musi być znane przynajmniej ludziom zainteresowanym daną dziedziną wiedzy.

Encyklopedia nie jest też poradnikiem, słownikiem, źródłem nowinek, itp. Informacje zamieszczane w Wikipedii muszą być podobne do tych w klasycznych encyklopediach. Jeśli chcesz zamieścić informacje nieencyklopedyczne, zainteresuj się innymi serwisami wiki, takimi jak np. Wikibooks, Wikisłownik, Wikicytaty, czy Wikiźródła.

Dodatkowo, nawet jeśli dany temat jest encyklopedyczny, wielu wikipedystów uważa, że nie powinno pisać się o samym sobie, firmach, w których się pracuje, ani projektach, które się prowadzi. Bardzo łatwo w takim przypadku bowiem o konflikt interesów, ciężko też zdystansować się do swoich osiągnięć i opisywać je obiektywnie; najlepiej poszukać innego doświadczonego członka projektu, który opisze dany temat.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Wikipedia:Encyklopedyczność.

Podawanie źródeł[edytuj | edytuj kod]

Niestety nikt nie jest w stanie niezależnie badać wszystkich informacji zamieszczanych w Wikipedii, więc w przypadku stwierdzeń, które mogą się komuś wydać nieoczywiste, Twoim obowiązkiem jest podanie wiarygodnych, weryfikowalnych źródeł – literatury fachowej, uznanych czasopism, renomowanych witryn WWW. Informacje, jak je dodać, znajdziesz na stronie Pomoc:Przypisy. Jeśli nie podasz źródła, nawet jeśli wprowadzone przez Ciebie dane są prawdziwe, mogą one zostać usunięte.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Wikipedia:Weryfikowalność.

Zachowanie bezstronności[edytuj | edytuj kod]

Jedną z ważniejszych zasad Wikipedii jest zachowanie bezstronności i obiektywności przy opisywaniu wszystkich tematów. Nowe artykuły, które wymagają lekkiego dopracowania są zwykle poprawiane przez innych wikipedystów lub oznaczane odpowiednim szablonem – ale w przypadku poważniejszych przewinień (na przykład ataki na osoby lub firmy albo wystawianie im laurek, umieszczanie na Wikipedii recenzji filmów i książek), artykuł zostanie skasowany.

Jeśli istnieją dobrze udokumentowane kontrowersje albo powszechne poparcie lub niechęć społeczna wobec danego zjawiska, możemy to odnotować, podając stosowne źródła – ale nie możemy wydawać sądów lub używać emocjonalnego języka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Wikipedia:Neutralny punkt widzenia.

Samodzielne tworzenie artykułów[edytuj | edytuj kod]

W Wikipedii nie można umieszczać treści zaczerpniętej z dowolnego źródła, ponieważ zazwyczaj jest to sprzeczne z prawami autorskimi. Można oczywiście opracowywać hasła na podstawie książek i innych wiarygodnych materiałów (ba, jest to zalecane!) – nie można jednak kopiować całych zdań czy przypisywać sobie wyników cudzej pracy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Wikipedia:Prawa autorskie.

Pisanie na niepoważne tematy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia jest encyklopedią, a nie miejscem do żartowania, choćby w najbardziej finezyjny i przemyślany sposób. Pamiętaj, że wolna encyklopedia jest cennym narzędziem pracy dla setek tysięcy osób, zapewne także dla Ciebie – więc celowe wprowadzanie czytelnika w błąd lub niszczenie pracy innych redaktorów jest po prostu złym pomysłem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest.

Co zrobić jeśli nadal uważasz, że artykuł nie powinien zostać usunięty[edytuj | edytuj kod]

Przeczytaj jeszcze zasady ekspresowego kasowania. Gdy i to nie pomoże, możliwe jest, że inny wikipedysta popełnił błąd – jesteśmy wszak tylko ludźmi.

W takim wypadku najlepiej skontaktować się z administratorem, który usunął artykuł. Możesz też wysłać e-mail na adres info-pl@wikimedia.org lub poprosić o pomoc innego administratora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]