Pomoc:Edycja offline

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Problemy spowodowane edycją bezpośrednią[edytuj | edytuj kod]

Znamy kod, jak edytować? Najpopularniejszy sposób edycji to bezpośrednio z przeglądarki. Metoda wygodna i praktyczna, w razie konfliktu edycji zawsze nas o tym powiadomi, jeśli edytujemy popularne hasła. Jeśli jednak zamierzamy napisać nową, długą sekcje do artykułu, nowy artykuł lub jego tłumaczenie, pojawią się pewne problemy:

  • Bardzo często się zdarza tzw. utrata sesji. Gdy mamy pole z tekstem i bardzo rzadko będziemy odświeżać stronę, może nam wygasnąć. Wtedy nas wyloguje i powrócimy do edytorów bez naszych edycji.
  • Idąc za ciosem utraty sesji, idzie też utrata treści tekstu którego nie zapisaliśmy. Pół biedy, kiedy uda nam się od czasu do czasu go odzyskać (nie zawsze nas wyloguje, wygaśnie tylko pole tekstowe), ale gdy nas wyloguje, to po zalogowaniu skasuje nam się prawdopodobnie pamięć podręczna przeglądarki i już nie odzyskamy napisanego przez nas tekstu. Zapobiec temu można po prostu stosując pewien nawyk: Kopiujmy tekst przed wciśnięciem "podgląd" bądź "zapisz".
  • Ostatnie, z pozoru najmniej dla nas ważne, to brak kolorowania składni. Jest to rzecz, która szalenie nam może ułatwić pracę. Patrzenie ciągle na czarne litery na białym tle jest nie tylko monotonne czy nudne, ale wszystko będzie dla nas wyglądać tak samo i możemy zwyczajnie się w czymś pomylić (np. napisać ===tytuł== zamiast ===tytuł===). Zwiększa to niepotrzebnie historię edycji stron.

Powyższe sytuacje zdarzą się przede wszystkim podczas dużych edycji. Przyda nam się zewnętrzny program z kolorowaniem znaczników.

Edycja w przeglądarce[edytuj | edytuj kod]

Elinks[edytuj | edytuj kod]

Przeglądarka tekstowa eLinks zawiera funkcję edycja pól tekstowych. Naciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+T uruchomi zewnętrzny edytor do edycji, np. vim.

Zewnętrzne edytory[edytuj | edytuj kod]

Ręcznie[edytuj | edytuj kod]

Jeśli piszesz tekst na komputerze, a na koniec publikujesz do odpowiedniej strony i zauważysz, że ktoś wykonał jakąś edycję przed nami, możemy użyć porównywacza. Vim domyślnie posiada narzędzie diff – wystarczy skopiować najnowszą zmianę i porównać z naszą wyklepaną offline. Wówczas dokonamy odpowiednich zmian.

Vim[edytuj | edytuj kod]

Jeśli jesteś edytorem używającym vima, na początek warto zainstalować plugin koloryzujący składnię. Vim od wersji 8.0 posiada obsługę pythona i kilku innych języków programowania do tworzenia pluginów. Plugin vim-mediawiki-edtitor posiada funkcje automatyzujące pewne czynności:
MWRead – kopiuje kod źródłowy artykułów prosto do edytora.
MWDiff – zanim zatwierdzimy naszą edycję, możemy sprawdzić czy nie pojawi się konflikt edycji.
MWWrite – automatycznie łączy się z serwerem Wikipedii i wrzuca naszą nową wersję hasła.

Edycja mobilna[edytuj | edytuj kod]

Wikipedię można przeglądać i edytować offline również na systemach z androidem. By przeglądać Wikipedię w kliencie, instalujemy z Google play aplikację Everywiki, która oprócz projektów Wikimedia obsługuje siostrzany serwis wikia.

Do edycji offline tekstów może nam posłużyć zaś Wikiedit.