Pomoc:FAQ/Grafika (pliki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej stronie znajdują się najczęściej zadawane pytania dotyczące problemów związanych z przesyłaniem grafik i innych plików oraz umieszczaniem ich w artykułach.

Jak przesłać plik?[edytuj | edytuj kod]

Pliki przesyłamy do Wikimedia Commons (naszego repozytorium mediów). Wtedy plik może być użyty (np. wstawiony do hasła) w dowolnym projekcie Wikimedia (włączając polską Wikipedię oczywiście). Wikimedia Commons działa jak magazyn plików, gdzie są one składowane, do którego zasobów linkujemy z projektów.

Uwaga: Możliwość przesyłania plików na polską Wikipedię mają jedynie zalogowani użytkownicy ze stażem dłuższym niż 4 dni i co najmniej 10 edycjami. Nie jest to jednak zalecane. Na Wikimedia Commons pliki można przesyłać od razu po założeniu konta.

W jakim formacie powinien być przesłany plik?[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia powinny być przesyłane w formacie .jpg, grafiki przedstawiające schematy i rysunki w .svg, zrzuty z ekranów .png. Dla animacji stosujemy format .gif, natomiast dźwięk i video w formacie .ogg (do dźwięku kodek Vorbis, a do obrazu Theora). Zobacz: Pomoc:typy plików.

W jaki sposób zamieścić przesłany plik w artykule?[edytuj | edytuj kod]

Po przesłaniu pliku możesz umieścić go na stronie, wpisując w tekście artykułu np.:

[[Plik:Moj plik.jpg|thumb|Podpis mojego pliku]]

Szczegółowe informacje o wstawianiu plików w artykułach Wikipedii znajdziesz na stronie: Pomoc:Ilustrowanie.

Czy wstawiając pliki, trzeba przestrzegać praw autorskich?[edytuj | edytuj kod]

Tak – koniecznie! Jest to jedna z najważniejszych zasad Wikipedii. O tym jak umieszczać artykuły lub pliki, by nie łamać czyichś praw autorskich, oraz co zrobić, gdy się znajdzie artykuły/plik podejrzany o ich łamanie, jest artykuł Wikipedia:Prawa autorskie.

Znalazłem ciekawy plik poza Wikipedią, którego chciałbym użyć. Czy mogę go przesłać do Wikimedia Commons?[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli jest to plik zamieszczony gdzieś w Internecie i nie zostało podane wprost, że został on umieszczony na wolnej licencji, możesz poprosić autora tego pliku, aby zezwolił na umieszczenie go na wolnej licencji. Potrzebna jest pisemna zgoda autora lub osoby dysponującej prawami autorskimi do tego pliku.

  • Wyślij zapytanie według tego szablonu, a następnie prześlij (forward) tę zgodę na adres permissions-pl@wikimedia.org.
  • Jeżeli autor grafiki (np. obrazu, fotografii) nie żyje od ponad 70 lat, możesz ją zamieścić, wybierając spośród szablonów {{PD-old}}.

Znalazłem ciekawy plik w innej Wikipedii. Czy można użyć go w polskiej wersji językowej?[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie nie został on zamieszczony w Wikimedia Commons. Sprawdź, czy plik został opublikowany na akceptowalnej licencji. Możesz go tam przesłać (przykładowo przy użyciu narzędzia CommonsHelper) – pamiętaj, by podać poprawnie autora, źródło i licencję (zgodnie z oryginałem).

Uwaga: Niektórych plików (np. z oznaczeniem "fair use") nie można przesyłać, ponieważ nie zezwalają na to zasady naszego projektu, co wynika z takiego ujęcia instytucji dozwolonego użytku w prawie polskim.

Czy można wyświetlić w artykule grafikę z zewnętrznej strony, serwera?[edytuj | edytuj kod]

Niestety nie jest to technicznie możliwe. Wynika to z kwestii licencyjnych i poszanowania praw autorskich. Zobacz wyżej.

Znalazłem w Wikipedii plik, który umieszczony jest także na innej stronie internetowej[edytuj | edytuj kod]

Możliwe, że ktoś naruszył prawa autorskie, wstawiając tę grafikę na Wikipedię, może być również tak, że ktoś skopiował ją z Wikipedii i umieścił na swojej stronie. Poinformuj o tym administratorów Wikipedii, a najlepiej administratorów Commons.

Plik jest skradziony z innej strony. Gdzie zgłosić naruszenie praw autorskich w Wikimedia Commons?[edytuj | edytuj kod]

Jeśli przypadek jest oczywisty, to po przejściu na stronę opisu grafiki w Wikimedia Commons (podążając za linkiem w ramce pod samą grafiką) wystarczy kliknąć edytuj i wstawić tekst {{copyvio|tutaj krótko skąd skopiowano (np podać link do strony skąd ukradziono ilustrację)}}.

Założyłem konto w Wikipedii, ale nie mogę przesłać pliku. Co jest nie tak?[edytuj | edytuj kod]

Nowo zarejestrowani użytkownicy nie mogą przesyłać plików. Opcja ta staje się dostępna po czterech dniach oraz wykonaniu minimum 10 edycji. Zapoznaj się w tym czasie z zasadami przesyłania plików.

  • Najlepiej jednak prześlij plik na Wikimedia Commons korzystając z konta uniwersalnego. Tam można je przesyłać od razu po założeniu konta, a następnie pliki mogą być normalnie wykorzystywane np. w hasłach.

Zapomniałem podać autora/licencję i plik został usunięty. Czy można go odtworzyć?[edytuj | edytuj kod]

Tak, możesz skontaktować się z administratorami Commons, najlepiej na dedykowanej stronie, lub z administratorami polskojęzycznej Wikipedii jeśli został on załadowany lokalnie.

Wstawiłem do artykułu grafikę zgodnie z zaleceniami, ale się nie wyświetla. Dlaczego?[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli pojawia się puste okienko (z podpisem grafiki), to prawdopodobnie jest to jakiś błąd techniczny, spróbuj odświeżyć stronę. W zależności od tego, jakiej przeglądarki używasz, wciśnij klawisze (jeżeli to nic nie da, trzeba nieco odczekać):

  • Mozilla / Firefox: Ctrl+R
  • IE / Opera: Ctrl+F5
  • Opera dla systemu Linux: Ctrl+R
  • Safari: CMD+R
  • Konqueror: Ctrl+R

Jeżeli pojawia się link z czerwonymi literami, musiałeś zrobić błąd – być może jest to literówka w nazwie grafiki (wielkość liter w rozszerzeniu pliku ma znaczenie), albo grafika nie została przesłana na Commons czy do polskiej Wikipedii – zobacz wyżej.

Na Commons znalazłem bardzo dużo grafik związanych z konkretnym tematem, ile z nich mogę zamieścić w artykule?[edytuj | edytuj kod]

Staramy się nie przeładowywać grafikami artykułów. Staraj się zilustrować hasło, a nie wrzucać wszelkie możliwe związane z nim grafiki. Jeżeli chcesz, aby czytelnik mógł te wszystkie grafiki zobaczyć, umieść w artykule szablon {{Commons}} w postaci {{Commons|Nazwa strony na Commons}}, lub {{Commonscat}} w przypadku kategorii na Commons.

Czy do Wikipedii można wstawić jakiś film albo plik dźwiękowy?[edytuj | edytuj kod]

Oczywiście można wstawiać filmy oraz pliki dźwiękowe. Wymagany format to Ogg, a kodeki to Vorbis do dźwięku, a Theora do obrazu. Szczegóły: Wikipedia:Dodawanie plików multimedialnych na MediaWiki.

Czy przesłanie pliku ogranicza prawa autora do wykorzystania go w innym celu?[edytuj | edytuj kod]

Nie ogranicza. Jeśli jesteś autorem pliku i udostępnisz ją w projektach Wikimedia na jednej z wolnych licencji, to nadal zachowujesz prawo do swobodnego dysponowania swoim plikiem do innych celów. Możesz ją np. sprzedać lub udostępnić gdzie indziej na innej licencji.