Przejdź do zawartości

Pomoc:Jak skompletować Grupę Artykułów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grupa Wyróżnionych Artykułów i Grupa Wzorcowych Artykułów to zestaw najlepszych artykułów, które opisują w pełni dany temat. Poza wszelkimi innymi zasadami i zaleceniami znajdującymi się w Wikipedii powinny również spełniać poniższe warunki:

 1. Dotyczą różnych haseł, których tematyka jest ze sobą powiązana.
  (a) Składa się przynajmniej z trzech osobnych haseł.
  (b) Wszystkie artykuły są ze sobą jasno powiązane poprzez jasno zdefiniowany wspólny temat.
  (c) Wszystkie artykuły znajdujące się w jednym temacie linkują do siebie nawzajem, najlepiej poprzez wspólny szablon lub kategorię.
  (d) W temacie nie brakuje (lub nie są one zalążkami) oczywistych artykułów.
  (e) Artykuły wchodzące w zakres tematyczny danej grupy, które jednak nie są ściśle ujęte w owej grupie, powinny znaleźć się przynajmniej w jednym z pobocznych artykułów obejmujących dane zagadnienie.
 2. Temat musi mieć hasło lub listę wprowadzającą i podsumowującą.
 3. Każde hasło musi być najwyższej jakości, włączając w to w szczególności przypisy.
  (a) Grupa Wzorcowych Artykułów powinna:
  (i) Składać się przynajmniej w połowie z Artykułów na Medal lub List na Medal, z czego przynajmniej dwa takie hasła na medal muszą się pojawić w danej grupie;
  (ii) Wszystkie pozostałe artykuły są Dobrymi Artykułami.
  (b) Grupa Wyróżnionych Artykułów powinna:
  (i) Składać się wyłącznie z List na Medal lub Dobrych Artykułów lub Artykułów na Medal
  (c) Hasła, które nie mogą uzyskać statusu Listy na Medal, Dobrego Artykułu lub Artykułu na Medal z powodu zbyt małej liczby źródeł (dotyczy wyłącznie List na Medal) lub z powodu zbyt gwałtownych zmian w haśle związanych z aktualnymi wydarzeniami na świecie (dotyczy zarówno list, jak i artykułów), muszą przejść indywidualną ocenę jakości, która powinna się opierać na zgodności z pięcioma podstawowymi filarami Wikipedii. W takim przypadku do haseł nie odnoszą się punkty 1.a; 3.a.ii; 3.b.i.