Pomoc:Kopiowanie wewnątrz Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Licencja Wikipedii wymaga, by przy kopiowaniu treści wewnątrz Wikipedii (często w przypadku integracji i podziałów artykułów) podać źródło i autora (autorów). W większości wypadków można to rozwiązać podając w opisie zmian w edycji wykorzystującej skopiowany materiał, że materiał ten pochodzi z konkretnej strony na Wikipedii (np. „materiał z artykułu X autorstwa Wikipedysta:12345”). Idealnie byłoby, gdyby link wewnętrzny zawierał także numer wersji strony[a]. W przypadku tłumaczeń bądź kopiowania z innych projektów Wikipedii (np. z polskich Wikiźródeł), należy wyraźnie podać, wraz z linkiem, który artykuł został wykorzystany. Tutaj również idealnie byłoby, aby taki link zawierał numer wersji strony[b]. Na stronę dyskusji docelowego hasła dobrze jest wstawić szablon {{Wydzielony}} lub {{Przetłumaczony}} (jest to obligatoryjne, jeśli nie podano prawidłowego opisu edycji).

Jeśli działanie dotyczy przeniesienia całej zawartości hasła pod nową nazwę, nie należy wykonywać tego metodą kopiuj&wklej, lecz użyć narzędzia "Przenieś" w zakładce na górze strony. Zob. Pomoc:Zmiana nazwy strony.

Kiedy nie trzeba podawać autorów[edytuj | edytuj kod]

  • Nie trzeba podawać autorów w przypadku kopiowania drobnych, technicznych fragmentów (np. źródeł, szablonów, formuł matematycznych, prostych list, i podobnych treści nie stanowiących samodzielnego utworu według prawa autorskiego).
  • Nie trzeba podawać autorów, jeśli jest się jedynym autorem kopiowanego tekstu (już umieszczonego na Wikipedii).
  • Przy kopiowaniu cytatów należy oczywiście podać autora cytatu, ale nie trzeba podawać autora-wikipedysty, który ten cytat umieścił w Wikipedii (lub w projekcie siostrzanym, np. w Wikicytatach).

Uwaga: w zdecydowanej większości przypadków nie wolno kopiować do Wikipedii treści z innych źródeł (nie objętych wolnymi licencjami). Takie treści są chronione prawem autorskim (ang. copyright) zgodnie z ustawą.

Przykłady prawidłowego opisu zmian[edytuj | edytuj kod]

Wydzielanie części tekstu do oddzielnego artykułu[edytuj | edytuj kod]

Łączenie tekstów[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł Nea Erithrea został zastąpiony treścią z artykułu Nea Erythraia - w tym wypadku lepsze byłoby zgłoszenie zastępowanej wersji Nea Erithrea do usunięcia za pomocą szablonu {{ek}} i przeniesienie artykułu. Przy wklejaniu tekstu podano jednak w opisie zmian listę autorów – zobacz opis zmian tej edycji.
 Zobacz więcej w artykule Pomoc:Jak unikać podejrzeń o NPA, w sekcji Łączenie tekstów.

Kopiowanie z innego języka[edytuj | edytuj kod]

W przypadku tłumaczeń bądź kopiowania (np. z angielskiej Wikipedii), należy wyraźnie zaznaczyć, który artykuł został przetłumaczony (np. „tłumaczenie z en:Article X” lub przynajmniej, jeśli dodany jest link interwiki, „tłumaczenie z angielskiej Wikipedii”). Na stronie dyskusji artykułu należy wstawić szablon {{Przetłumaczony}} (zgodnie z dokumentacją), którego użycie jest również objaśnione w informacji o tłumaczeniu artykułów.

 Zobacz więcej w artykule Pomoc:Jak unikać podejrzeń o NPA, w sekcji Tłumaczenie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Czyli wyglądał np. tak: [[Specjalna:PermanentLink/12345678|artykułu X]]. Dzięki temu odnośnik będzie działał nawet wtedy, gdy artykuł zostanie przeniesiony pod inną nazwę bez pozostawienia bezpośredniego przekierowania.
  2. Czyli wyglądał np. tak: [[:s:Specjalna:PermanentLink/01234567|tekst Y]] lub tak: [https://pl.wikisource.org/w/index.php?oldid=01234567 tekst Y].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]