Pomoc:Nowa skórka – wektor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W czerwcu 2010 Wikipedia się zmienia. Poniżej prezentujemy parę informacji i porad na ten temat.

Dlaczego?

Wprowadzona skórka (Wektor) została utworzona w ramach wciąż trwającej inicjatywy zwiększenia użyteczności Wikipedii (Wikipedia Usability Initiative, który jest realizowany z grantu Fundacji Stantona). Nowa skórka ma przede wszystkim być łatwiejsza do ogarnięcia dla nowych redaktorów Wikipedii, a tym samym ułatwić uczestnictwo w naszym projekcie. Ponadto nowy, bardziej nowoczesny i lekki wygląd ma być przyjemniejszy dla oka.

Co właściwie się zmieniło?

Nowy układ strony

Na pierwszy rzut oka widoczna jest odświeżona szata graficzna. Wyszukiwarkę przeniesiono w analogiczne miejsce jak w wielu nowych serwisach, dzięki czemu jest łatwiej dostępna dla nowych użytkowników. Osoby zalogowane zauważą także, że rzadziej używane zakładki są przesunięte do rozwijalnego menu po prawej, a obserwowane artykuły są oznaczone gwiazdką.

Szczegółowe wyjaśnienia dlaczego i jak zmieniono wyszukiwarkę znajdują się tutaj (ang.). Natomiast ciekawostki o nowej wersji logo w 3D można znaleźć tutaj (ang.).

Nowe paski narzędziowe

Przy edycji widać też nowy pasek edycji z wbudowaną, uproszczoną pomocą. Nowe, czytelniejsze ikony ułatwią odnalezienie podstawowych funkcji, ale umożliwiają także dotarcie do bardziej zaawansowanych elementów. Rozwijana kliknięciem sekcja paska narzędzi zmniejsza bałagan ukrywając ikony rzadko wykorzystywanych narzędzi.

Dlaczego nie działają moje narzędzia i gadżety z poprzedniej skórki?

Niektóre narzędzia mogą nie być przystosowane do nowej skórki. Na stronie Wikipedia:Narzędzia powinna znajdować się informacja, czy dane narzędzie było na niej testowane. Jeśli masz wątpliwości możesz skontaktować się z autorem narzędzia, albo zadać pytanie w Kawiarence technicznej.

Pamiętaj, że jeśli używasz własnych skryptów (na stronie monobook.js) lub stylów (na stronie monobook.css), to nie będą one aktywne po przełączeniu do nowej skórki. Jest to celowe, ponieważ stare skrypty mogą nie działać w nowej skórce lub być niepotrzebne. Jeśli chcesz je wypróbować, to przenieś je odpowiednio na vector.js oraz vector.css. W razie problemów możesz poprosić o pomoc na IRC-u lub w Kawiarence technicznej.

Chcę powrócić do poprzedniego wyglądu Wikipedii – jak to zrobić?

Po zmianach domyślną skórką stanie się Wektor (Vector), który zastąpi skórkę Książka (Monobook).

Jeśli chcesz powrócić do skórki Monobook:

  1. Musisz posiadać konto użytkownika (przeczytaj, jak je założyć).
  2. Wejdź na stronę preferencji, wybierz zakładkę „Wygląd”, a następnie skórkę Książka.
  3. Na dole strony kliknij w przycisk „Zapisz”.

Możesz oczywiście także wybrać inne skórki.

Okno edycji wygląda inaczej – jak przywrócić poprzednie?

Po zmianach został wprowadzony nowy pasek narzędzi wraz z rozbudowaną pomocą, jednak jeśli chcesz mieć wszystkie przyciski naraz pod ręką, możesz przywrócić poprzedni wygląd w następujący sposób:

  1. Musisz posiadać konto użytkownika (przeczytaj, jak je założyć).
  2. Wejdź na stronę preferencji, wybierz zakładkę „Edycja”, a następnie odznacz opcję „Włącz rozszerzony pasek narzędzi edycyjnych”.
  3. Zapisz zmiany przyciskiem „Zapisz”.