Pomoc:Problemy z moim biogramem/Biogram jest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie chcę mojego biogramu w Wikipedii

W moim biogramie są błędne informacje i chcę je poprawić

O tym, czy w Wikipedii może zostać umieszczony biogram danej osoby, decyduje zasada encyklopedyczności. Dokonania bohatera biogramu muszą być na tyle znaczące, aby znaleźć miejsce w encyklopedii powszechnej, jaką jest Wikipedia. Fakt umieszczenia biogramu w Wikipedii oznacza, że przynajmniej jedna osoba uznała za ważne, aby go napisać.

Jeśli Pani/Pan uważa, że nie ma wystarczających powodów, dla których Jej/Jego biogram powinien nadal znajdować się w Wikipedii, można zgłosić artykuł do usunięcia, przedstawiając przy tym obiektywne argumenty za jego usunięciem. Następnie odbędzie się dyskusja na ten temat, w której każdy może brać udział.

Prosimy jednak pamiętać, że nie ma możliwości usuwania biogramów na życzenie osób, których one dotyczą.

Nie ma zakazu edytowania artykułów na swój temat. Aczkolwiek to, że dana osoba edytuje swój biogram osobiście, nie daje jej żadnych przywilejów. Podobnie jak każdy edytor Wikipedii, jest zobowiązana do podawania publicznie dostępnych źródeł informacji umieszczanych w artykule.

Spotykamy się z opiniami, że opisywana osoba wie najlepiej o samej sobie – dlaczego więc nie wierzyć jej na słowo? Otóż zasadą Wikipedii jest weryfikowalność gromadzonych informacji, a nie „prawda absolutna”. Zdarzają się sytuacje, w których osoba publiczna chce konstruować swój wizerunek przez dobór informacji dostępnych w Internecie. Ma do tego prawo, na przykład na własnej stronie internetowej, ale nie w Wikipedii.

Jeżeli artykuł zawiera błędne lub niepoparte wiarygodnymi źródłami (w formie przypisów czy bibliografii) informacje, każdy może je usunąć.

Jeżeli chce Pani/Pan, aby błąd został poprawiony przez kogoś innego, polecamy zgłosić sprawę na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule.

Jak mogę zamieścić informację, którą znam tylko ja?

Podane źródło się myli!

Jedną z zasad Wikipedii jest weryfikowalność gromadzonych informacji, czyli możliwość umieszczania wyłącznie takich informacji, które można zweryfikować na podstawie publicznie dostępnych materiałów. Nawet jeżeli podstawowe informacje z życia danej osoby nie zostały dotychczas nigdzie opublikowane, nie należy ich umieszczać w Wikipedii.

Rozwiązaniem tego problemu jest publikacja poza Wikipedią, w miejscu możliwie najbardziej wiarygodnym i niezależnym od bohatera biogramu (internetowym lub drukowanym). Słabszym pod względem niezależności, ale akceptowalnym źródłem informacji jest oficjalna strona instytucji, w której dana osoba pracuje albo z którą jest w inny sposób związana. Przy braku innych źródeł może być zaakceptowana informacja pochodząca z oficjalnej strony internetowej danej osoby, czy też z drukowanej autobiografii, wywiadu prasowego lub innego publicznie dostępnego tekstu autorstwa bohatera biogramu.

Wikipedia opiera się wyłącznie na weryfikowalnych źródłach informacji. Dlatego nie jest miejscem na publikację własnej twórczości czy wyników badań. W sytuacji gdy dwa wiarygodne źródła przedstawiają odmienne informacje na ten sam temat, zgodnie z zasadą neutralności należy podać obie wersje, powołując się na oba źródła.

Można i należy usuwać informacje oparte na źródłach wyjątkowo mało wiarygodnych, takich jak strony prywatne prowadzone przez anonimowe osoby, wypowiedzi na forach dyskusyjnych, artykuły z tabloidów i serwisów plotkarskich, artykuły oszczercze, co do których zapadł prawomocny wyrok sądu.

W moim biogramie znalazły się informacje prywatne, których nie chcę podawać

Wprowadziłem zmianę; kiedy ją zatwierdzicie?

Wikipedia nie jest serwisem plotkarskim, dlatego staramy się ograniczać informacje na temat życia prywatnego opisywanych osób do tych, które są niezbędne dla zrozumienia znaczących dokonań danej osoby.

Jeśli bohater biogramu jest osobą publiczną, powinien pamiętać, że jego prywatność jest ograniczona. Nie możemy usuwać faktów, które publikują wiarygodne, opiniotwórcze czasopisma – na tyle, na ile są one istotne dla biogramu.

Biogramy w Wikipedii powinny zawierać jedynie najistotniejsze i obiektywne informacje na temat dokonań opisywanej osoby.

Czasami zdarza się, że w Wikipedii zostaną informacje rażąco naruszające prywatność, np. numery telefonów czy adresy domowe. Istnieje w takich sytuacjach procedura, która pozwala na trwałe usunięcie tych danych. Jeżeli chce Pani/Pan, aby usunięte zostały opisane powyżej informacje, polecamy zgłosić się do jednego z rewizorów. Informacje o charakterze prywatnym, ale mniej wrażliwe, może ukryć każdy z administratorów.

Wersje przejrzane to podstawowe narzędzie kontroli poprawności dokonywanych zmian. Są to wersje artykułów wolne od wandalizmów i ewidentnych błędów. Edycje wprowadzone przez użytkownika bez własnego konta w Wikipedii lub z niewielkim doświadczeniem przeglądane są pod kątem poprawności przez innych wikipedystów, wolontariuszy, którzy przeglądają edycje w dowolnie wybranym czasie.