Pomoc:Przestrzeń nazw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dla zaawansowanych
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Przestrzeń nazw – zbiór stron, których nazwa rozpoczyna się od odpowiedniego prefiksu rozpoznawanego przez oprogramowanie MediaWiki.

Istota przestrzeni nazw i jak się z nimi obchodzić[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie to pojawiło się wraz z oprogramowaniem wprowadzonym w 2002 roku. Mechanizm ten pozwala na tworzenie stron o tej samej nazwie, lecz różnej treści w różnych obszarach funkcjonalnych[1]. Przykładem jest niniejsza strona, która znajduje się w przestrzeni Pomoc oraz artykuł o tej samej nazwie, który znajduje się w przestrzeni głównej: przestrzeń nazw. O tym, do jakiej przestrzeni nazw należy strona, na której jesteśmy, informuje nas pierwsza zakładka, na lewo od „Dyskusja”. Tutaj w pierwszej zakładce jest napisane „Strona pomocy”, a w artykułach – „Artykuł”.

Obecnie w polskojęzycznej Wikipedii jest 29 przestrzeni nazw, w tym 1 główna i 28 „meta”: 13 przedmiotowych (wydzielonych ze względu na zawartość, dla jakiej są przeznaczone), 13 odpowiadających im przestrzeni dyskusji, jedna wyjątkowa przestrzeń wspólna dla wszystkich wiki, na których ją włączono oraz 2 przestrzenie wirtualne.

Wyszukiwanie przestrzeni nazw innych niż główna jest możliwe za pomocą dwóch kliknięć: kliknij w lupę w polu wyszukiwarki, a następnie „zaawansowane”. Na niektórych stronach specjalnych, np. Strony według prefiksu, Wkład czy Ostatnie zmiany można też filtrować wyniki według przestrzeni nazw, wybierając przestrzeń w rozwijanym menu.

Linki do artykułów tworzy się bez wpisywania przestrzeni nazw (np. kodzie źródłowym wygląda to tak: [[Link]]), a linki do stron w innych przestrzeniach nazw wymagają wpisania na początku nazwy danej przestrzeni nazw ([[Przestrzeń:Link]]). Jeżeli edytujemy w kodzie źródłowym, nazwa przestrzeni zostanie automatycznie ukryta, jeśli na końcu linku pozostawimy samotną pionową kreskę: |, np. [[Pomoc:Spis treści|]] da link Spis treści.

Lista przestrzeni nazw[edytuj | edytuj kod]

Przestrzenie nazw
(w nawiasach numery przestrzeni używane m.in. w skryptach)
p. przedmiotowe lista
stron
p. dyskusji lista
stron
(główna) (0) Dyskusja (1)
Wikipedyst(k)a (2) Dyskusja wikipedysty/-ki (3)
Wikipedia (4) Dyskusja Wikipedii (5)
Plik (6) Dyskusja pliku (7)
MediaWiki (8) Dyskusja MediaWiki (9)
Szablon (10) Dyskusja szablonu (11)
Pomoc (12) Dyskusja pomocy (13)
Kategoria (14) Dyskusja kategorii (15)
Portal (100) Dyskusja portalu (101)
Wikiprojekt (102) Dyskusja wikiprojektu (103)
Moduł (828) Dyskusja modułu (829)
Gadżet (2300) Dyskusja gadżetu (2301)
Definicja gadżetu (2302) Dyskusja definicji gadżetu (2303)
p. globalna
Wątek (2600)
p. wirtualne
Specjalna (-1)
Media (-2)

Przedmiotowe[edytuj | edytuj kod]

 • (główna) – artykuły encyklopedyczne (w tym ujednoznacznienia) oraz przekierowania. Nie ma prefiksu, nie obsługuje mechanizmu podstron. Nazywana także main. Zobacz też Wikipedia:Indeks haseł.
 • Wikipedyst(k)astrony użytkowników Wikipedii, a na podstronach – pomocnicze strony do własnego użytku, przyborniki, brudnopisy. Istnieje możliwość wyświetlania żeńskiej odmiany przestrzeni nazw – „Wikipedystka”. Aby ją włączyć, należy wejść w preferencje i tam wskazać płeć żeńską.
 • Wikipedia – informacje ogólne na temat Wikipedii, zasady oraz różnego rodzaju strony współpracy i dokumentacji niemieszczące się w dalszych przestrzeniach. Posiada skrót prefiksu, WP, który ułatwia tworzenie linków.
 • Plik – strony opisujące załadowane pliki multimedialne (obraz, dźwięk, film), z załączeniem tych plików. Ilościowo zdecydowanie prym wiodą obrazy. Zobacz też Pomoc:Ilustrowanie.
 • MediaWiki – komunikaty interfejsu, takie jak użyty wyżej „zaawansowane”. Cała przestrzeń jest zabezpieczona na poziomie admińskim.
 • Szablon – strony przeznaczone do transkluzji (wyświetlenia w całości na innej stronie) lub substytucji (wklejenia w całości do innej strony).
 • Pomoc – przewodniki dla użytkowników Wikipedii, zarówno dla czytelników, jak i wikipedystów, np. ten, który czytasz.
 • Kategoria – umożliwia klasyfikację stron Wikipedii oprócz stron z przestrzeni wirtualnych. Patrz Specjalna:Kategorie.
 • Portal – strony prezentujące czytelnikom w atrakcyjny sposób tematyczny wycinek zawartości Wikipedii, popularne dekadę temu.
 • Wikiprojekt – strony służące wikipedystom do współpracy nad określonym zakresem tematycznym (w przestrzeni głównej) lub zapleczowo-zadaniowym (w przestrzeniach meta).
 • Moduł – strony zawierające kod w języku Lua, współpracujące ze skomplikowanymi szablonami.
 • Gadżet i Definicja gadżetu – obecnie nieużywane.
 • Przestrzenie dyskusji – każda z poprzednich przestrzeni ma skojarzoną przestrzeń dyskusji. „Dyskusja”, „Dyskusja Wikipedii”, „Dyskusja wikiprojektu” służą do dyskusji na temat odpowiedniego artykułu, sprawy dotyczącej Wikipedii, działalności wikiprojektu. „Dyskusja wikipedysty” służy do rozmowy z danym wikipedystą na dowolny temat.

Globalna[edytuj | edytuj kod]

 • Wątek – pojedynczy wątek rozmowy toczonej za pomocą oprogramowania Flow. Nieprzypisana do tej wiki jak pozostałe, docelowo ma się dać uczestniczyć w tej samej rozmowie, edytując np. polskojęzyczną i francuskojęzyczną Wikipedię.

Wirtualne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Obszar funkcjonalny” można wytłumaczyć historyjką. Kiedyś był pomysł, żeby strony przestrzeni Wikipedia miały swoje dokładne odpowiedniki w przestrzeni Pomoc, w ten sposób Wikipedia:Administratorzy wymieniałaby administratorów i linkowała do powiązanych zasad, a Pomoc:Administratorzy opisywałaby ich uprawnienia od strony dokumentacji technicznej. Ten sam przedmiot opisu, ale inna funkcja opisu. Zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ spowodowałby lawinowy przyrost stron niezbyt rozróżnialnych dla użytkowników, poza tym dokumentacja jest prowadzona na globalnych wiki Meta-Wiki i MediaWiki.org.