Pomoc:Przestrzeń nazw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dla czytelników Pierwsze kroki Portal wikipedystów
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ

Przestrzeń nazw w Wikipedii – zbiór stron, których nazwa rozpoczyna się od odpowiedniego prefiksu rozpoznawanego przez oprogramowanie MediaWiki.

Pojęcie to pojawiło się wraz z nowym oprogramowaniem Wikipedii, wprowadzonym w 2002 roku. Mechanizm ten pozwala na tworzenie stron o tej samej nazwie, lecz różnej treści w różnych obszarach funkcjonalnych. Przykładem jest niniejsza strona, która znajduje się w przestrzeni Pomoc oraz artykuł o tej samej nazwie, który znajduje się w przestrzeni głównej: przestrzeń nazw.

W edycji kodu źródłowego linki do artykułów tworzy się tak: [[Link]], a link do strony w innej przestrzeni nazw tworzy się następująco: [[Przestrzeń:Link]]. Nazwa przestrzeni zostanie automatycznie ukryta, jeśli na końcu linku pozostawimy samotną pionową kreskę: |, np. [[Pomoc:Spis treści|]] da link Spis treści.

O tym, do jakiej przestrzeni nazw należy strona, na której jesteśmy, informuje nas pierwsza zakładka, na lewo od „Dyskusja”. Tutaj w pierwszej zakładce jest napisane „Pomoc”, a w artykule przestrzeń nazw – „Artykuł”.

Przestrzenie nazw w polskojęzycznej Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Przestrzenie nazw
(w nawiasach numery przestrzeni używane m.in. w skryptach)
Strony podstawowe Strony dyskusji
(główna) (0) Dyskusja (1)
Wikipedia (4) Dyskusja Wikipedii (5)
Pomoc (12) Dyskusja pomocy (13)
Wikipedysta/Wikipedystka (2) Dyskusja wikipedysty/wikipedystki (3)
Kategoria (14) Dyskusja kategorii (15)
Plik (6) Dyskusja pliku (7)
MediaWiki (8) Dyskusja MediaWiki (9)
Szablon (10) Dyskusja szablonu (11)
Portal (100) Dyskusja portalu (101)
Wikiprojekt (102) Dyskusja wikiprojektu (103)
Moduł (828) Dyskusja modułu (829)
Wirtualne przestrzenie
Specjalna (-1)
Media (-2)

(główna)[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Wikipedia:Indeks haseł.

Nie ma prefiksu, zawiera tylko artykuły encyklopedyczne. W tej przestrzeni nazw nie umieszczamy informacji o Wikipedii, to robimy w przestrzeni nazw Wikipedia. W tej przestrzeni nazw nie umieszczamy informacji o wikipedystach, to robimy w przestrzeni nazw Wikipedysta. W tej przestrzeni nazw nie prowadzimy żadnych dyskusji, nie umieszczamy osobistych opinii, to robimy w przestrzeni nazw Dyskusja. W przestrzeni głównej nie tworzymy podstron.

Wikipedia[edytuj | edytuj kod]

Zawiera informacje ogólne na temat Wikipedii oraz różnego rodzaju strony robocze, niemieszczące się w dalszych przestrzeniach. Lista stron z tej przestrzeni.

Portal[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczona na strony i podstrony Portali. Lista stron z tej przestrzeni.

Wikiprojekt[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczona na strony i podstrony wikiprojektów. Lista stron z tej przestrzeni.

Pomoc[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczona do tekstów mających stanowić pomoc dla użytkownika Wikipedii. Lista stron z tej przestrzeni.

Wikipedysta/Wikipedystka[edytuj | edytuj kod]

Strony prezentujące użytkowników Wikipedii, pomocnicze strony do własnego użytku, na przykład na linki do ulubionych stron. Jeśli widzisz na stronie Ostatnie zmiany, że użytkownik Kpjas pozmieniał kilka stron, to jego nazwa nie pokazuje na Kpjas, lecz Wikipedysta:Kpjas.

W tej przestrzeni nazw każdy ma prawo zamieścić swoje osobiste materiały, które nie muszą być NPOV. Na tej stronie nadal jednak obowiązują prawa autorskie, nie wolno zamieszczać materiałów łamiących prawo, obrażających kogoś itp. Nie zamieniaj też tej strony w bloga czy darmową stronę osobistą. W zasadzie na tej stronie powinien pisać jej właściciel, jeśli chcesz mu coś przekazać pisz na jego stronie dyskusji czyli w przestrzeni nazw „Dyskusja wikipedysty”. Lista stron z tej przestrzeni.

Istnieje możliwość wyświetlania żeńskiej odmiany przestrzeni nazw – „Wikipedystka”. Aby ją włączyć, należy wejść w preferencje i tam wskazać płeć.

Plik[edytuj | edytuj kod]

Strony opisujące dołączone zdjęcia, schematy, pliki z muzyką i innymi dźwiękami, z linkami do tych obrazków lub dźwięków. Istnieją trzy wersje linków do takich plików:

  • [[Plik:Nazwa.jpg]] wstawi obrazek bezpośrednio na stronę (ale nie dźwięk), oraz uczyni go linkiem do strony opisującej.
  • [[Media:Nazwa.jpg]] stworzy odnośnik (link) do obrazka lub dźwięku.
  • [[:Plik:Nazwa.jpg]] stworzy odnośnik do strony opisującej obrazek.

MediaWiki[edytuj | edytuj kod]

Zawiera treści komunikatów wyświetlanych przez oprogramowanie. Patrz przestrzeń nazw MediaWiki oraz Specjalna:Wszystkie komunikaty.

Szablon[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Wikipedia:Szablony.

Zawiera treści szablonów używanych na polskiej Wikipedii.

Kategoria[edytuj | edytuj kod]

Umożliwia klasyfikację zawartości Wikipedii za pomocą kategorii. Patrz Specjalna:Kategorie, Lista stron z tej przestrzeni i Wikipedia:Indeks kategorii.

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

Każda z poprzednich przestrzeni ma skojarzoną przestrzeń dyskusji. „Dyskusja”, „Dyskusja Wikipedii”, „Dyskusja wikiprojektu” służą do dyskusji na temat odpowiedniego artykułu, sprawy dotyczącej Wikipedii, działalności wikiprojektu. „Dyskusja wikipedysty” służy do rozmowy z danym wikipedystą na dowolny temat.

Specjalna[edytuj | edytuj kod]

Strony tworzone dynamicznie przez oprogramowanie (na przykład Ostatnie zmiany) są czasem określane jako będące w przestrzeni „Specjalnej”. Można do nich tworzyć zwykłe odnośniki, na przykład [[Specjalna:Ostatnie zmiany|Ostatnie zmiany]]. Skomplikowane przypadki, gdy chcemy podać parametry, wymagają podania pełnego linku zewnętrznego, na przykład:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:Ostatnie_zmiany&limit=1000
pozwoli przejrzeć listę 1000 ostatnich zmian. Lista stron specjalnych znajduje się tutaj.