Pomoc:Przestrzeń nazw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla zaawansowanych
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Przestrzeń nazw – zbiór stron, których nazwa rozpoczyna się od odpowiedniego prefiksu rozpoznawanego przez oprogramowanie MediaWiki.

Istota przestrzeni nazw i jak się z nimi obchodzić[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie to pojawiło się wraz z oprogramowaniem wprowadzonym w 2002 roku. Mechanizm ten pozwala na tworzenie stron o tej samej nazwie, lecz różnej treści w różnych obszarach funkcjonalnych[1]. Przykładem jest niniejsza strona, która znajduje się w przestrzeni Pomoc oraz artykuł o tej samej nazwie, który znajduje się w przestrzeni głównej: przestrzeń nazw. O tym, do jakiej przestrzeni nazw należy strona, na której jesteśmy, informuje nas pierwsza zakładka, na lewo od „Dyskusja”. Tutaj w pierwszej zakładce jest napisane „Strona pomocy”, a w artykułach – „Artykuł”.

Obecnie w polskojęzycznej Wikipedii jest 29 przestrzeni nazw, w tym 1 główna i 28 „meta”: 13 przedmiotowych (wydzielonych ze względu na zawartość, dla jakiej są przeznaczone), 13 odpowiadających im przestrzeni dyskusji, jedna wyjątkowa przestrzeń wspólna dla wszystkich wiki, na których ją włączono oraz 2 przestrzenie wirtualne.

Wyszukiwanie przestrzeni nazw innych niż główna jest możliwe za pomocą dwóch kliknięć: kliknij w lupę w polu wyszukiwarki, a następnie „zaawansowane”. Na niektórych stronach specjalnych, np. Strony według prefiksu, Wkład czy Ostatnie zmiany można też filtrować wyniki według przestrzeni nazw, wybierając przestrzeń w rozwijanym menu.

Linki do artykułów tworzy się bez wpisywania przestrzeni nazw (np. kodzie źródłowym wygląda to tak: [[Link]]), a linki do stron w innych przestrzeniach nazw wymagają wpisania na początku nazwy danej przestrzeni nazw ([[Przestrzeń:Link]]). Jeżeli edytujemy w kodzie źródłowym, nazwa przestrzeni zostanie automatycznie ukryta, jeśli na końcu linku pozostawimy samotną pionową kreskę: |, np. [[Pomoc:Spis treści|]] da link Spis treści.

Lista przestrzeni nazw[edytuj | edytuj kod]

Przestrzenie nazw
(dla każdej standardowej przestrzeni jest przestrzeń dyskusji z nr n+1)
nr nazwa i opis lista
stron
dyskusja lista
stron
główne
0 (artykuł) lista ns:0 Dyskusja lista ns:1
6 Plik lista ns:6 Dyskusja pliku lista ns:7
14 Kategoria lista ns:14 Dyskusja kategorii lista ns:15
meta
2 Wikipedysta(-ka) lista ns:2 Dyskusja wikipedysty(-ki) lista ns:3
4 Wikipedia lista ns:4 Dyskusja Wikipedii lista ns:5
12 Pomoc lista ns:12 Dyskusja pomocy lista ns:13
100 Portal lista ns:100 Dyskusja portalu lista ns:101
102 Wikiprojekt lista ns:102 Dyskusja wikiprojektu lista ns:103
techniczne
8 MediaWiki lista ns:8 Dyskusja MediaWiki lista ns:9
10 Szablon lista ns:10 Dyskusja szablonu lista ns:11
828 Moduł lista ns:828 Dyskusja modułu lista ns:829
wirtualne
-1 Specjalna
-2 Media
nieużywane i wycofywane
2300
(miała być dla gad. 2.0)
lista ns:2300 lista ns:2301
2302
(powiązana z gad. 2.0)
lista ns:2302 lista ns:2303
2600 Dyskusje strukturyzowane lista ns:2600

Przedmiotowe[edytuj | edytuj kod]

 • (artykuł) (czasem główna lub main) – artykuły encyklopedyczne (w tym ujednoznacznienia) oraz przekierowania. Nie ma prefiksu, nie obsługuje mechanizmu podstron. Zobacz też Wikipedia:Indeks haseł.
 • Wikipedysta(-ka)strony użytkowników Wikipedii, a na podstronach – pomocnicze strony do własnego użytku, przyborniki, brudnopisy. Istnieje możliwość wyświetlania żeńskiej odmiany przestrzeni nazw – „Wikipedystka”. Aby ją włączyć, należy wejść w preferencje i tam wskazać płeć żeńską.
 • Wikipedia – informacje ogólne na temat Wikipedii, zasady oraz różnego rodzaju strony współpracy i dokumentacji niemieszczące się w dalszych przestrzeniach. Posiada skrót prefiksu, WP, który ułatwia tworzenie linków.
 • Plik – strony opisujące załadowane pliki multimedialne (obraz, dźwięk, film), z załączeniem tych plików. Ilościowo zdecydowanie prym wiodą obrazy. Zobacz też Pomoc:Ilustrowanie.
 • MediaWiki – komunikaty interfejsu, takie jak użyty wyżej „zaawansowane”. Cała przestrzeń jest zabezpieczona na poziomie admińskim.
 • Szablon – strony przeznaczone do transkluzji (wyświetlenia w całości na innej stronie) lub substytucji (wklejenia w całości do innej strony).
 • Pomoc – przewodniki dla użytkowników Wikipedii, zarówno dla czytelników, jak i wikipedystów, np. ten, który czytasz.
 • Kategoria – umożliwia klasyfikację stron Wikipedii oprócz stron z przestrzeni wirtualnych. Patrz Specjalna:Kategorie.
 • Portal – strony prezentujące czytelnikom w atrakcyjny sposób tematyczny wycinek zawartości Wikipedii, popularne dekadę temu.
 • Wikiprojekt – strony służące wikipedystom do współpracy nad określonym zakresem tematycznym (w przestrzeni głównej) lub zapleczowo-zadaniowym (w przestrzeniach meta).
 • Moduł – strony zawierające kod w języku Lua, współpracujące ze skomplikowanymi szablonami.
 • Gadżet i Definicja gadżetu – obecnie nieużywana (gadżety są w przestrzeni MediaWiki).
 • Przestrzenie dyskusji – każda z poprzednich przestrzeni ma skojarzoną przestrzeń dyskusji. „Dyskusja”, „Dyskusja Wikipedii”, „Dyskusja wikiprojektu” służą do dyskusji na temat odpowiedniego artykułu, sprawy dotyczącej Wikipedii, działalności wikiprojektu. „Dyskusja wikipedysty” służy do rozmowy z danym wikipedystą na dowolny temat związany ze stroną, której dana dyskusja dotyczy.

Globalna[edytuj | edytuj kod]

 • Wątek – pojedynczy wątek rozmowy toczonej za pomocą oprogramowania Flow. Nieprzypisana do tej wiki jak pozostałe, docelowo ma się dać uczestniczyć w tej samej rozmowie, edytując np. polskojęzyczną i francuskojęzyczną Wikipedię.

Wirtualne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Obszar funkcjonalny” można wytłumaczyć historyjką. Kiedyś był pomysł, żeby strony przestrzeni Wikipedia miały swoje dokładne odpowiedniki w przestrzeni Pomoc, w ten sposób Wikipedia:Administratorzy wymieniałaby administratorów i linkowała do powiązanych zasad, a Pomoc:Administratorzy opisywałaby ich uprawnienia od strony dokumentacji technicznej. Ten sam przedmiot opisu, ale inna funkcja opisu. Zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ spowodowałby lawinowy przyrost stron niezbyt rozróżnialnych dla użytkowników, poza tym dokumentacja jest prowadzona na globalnych wiki Meta-Wiki i MediaWiki.org.