Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Cloefor (dyskusjaedycje)

Proszę o pomoc w usunięciu zdjęcia z biogramu infobox - Wiesław Prażuch. Nijak nie mogę tego zrobić - zdjęcie nie przedstawia bohatera biogramu, jest tylko jego autorstwa. Próbowałam usunąć w całości biogram infobox i wstawić ponownie nowy - zdjęcie pojawia się samoczynnie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Po stronie Wikipedii w pole grafiki trzeba wpisać "nie", wówczas nie jest wrzucana domyślnie grafika przypisana hasłu w Wikidata. W wikidata usunąłem fotkę z danych przypisanych do osoby Wiesława Prażucha. I u źródła - na Commons dodałem opis po angielsku do zdjęcia, które było dodawane na wikidata jako prezentujące Prażucha, ponieważ jego imię i nazwisko pojawiało się w polskim opisie, niezrozumiałym dla edytujących Wikidata.

Cloefor (dyskusjaedycje)

Super, dziękuję pięknie.

Odpowiedź na „Jak usunąć zdjęcie z infoboksu?”
Epiot (dyskusjaedycje)

Uzupełniłam artykuł o przypisy. Co do uwagi jednego z użytkowników, że "z treści hasła nie wynika encyklopedyczność systemu" - nie zgadzam się z nią. Artykuł można rozbudować, co możliwe że uczynię w przyszłości, jednak w zaprezentowanej formie uważam, że treść jest wystarczająca.

Wikipedysta:Epiot/Okrętowy System Zarządzania Walką SCOT

Będę wdzięczna za opublikowanie strony, po sprawdzeniu wprowadzonych zmian.

Ten wpis został ukryty przez XaxeLoled (historia)
Odpowiedź na „Proszę o sprawdzenie artykułu”
Gienek 1968 (dyskusjaedycje)

nie wiem jak dopisać źródło oraz jak dodać zdjęcia

Ciacho5 (dyskusjaedycje)
Odpowiedź na „jak mam dopisać źródło?”
Wwosin (dyskusjaedycje)

Na stronie Jadwiga Szczawińska-Dawidowa nie mogę usunąć POTRZEBNY PRZYPIS przy Henryku Melcerze Szczawińskim, podane są tam już dwa przypisy ,ale formułka POTRZEBNY PRZYPIS pozostaje.Czy mam dodać więcej przypisów? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc. Wwosin

Marcowy Człowiek (dyskusjaedycje)

Gotowe. W takim przypadku należy po prostu usunąć umieszczony przy danym słowie szablon "fakt" (najłatwiej to zrobić z edytora kodu źródłowego).

XaxeLoled (dyskusjaedycje)

Ta informacja została dodana za pomocą szablonu {{fakt}}, który wstawił któryś z redaktorów. Z tego , co teraz widzę , to redaktor Marcowy Człowiek już ją usunął.

Odpowiedź na „Potrzebny przypis?”
Epiot (dyskusjaedycje)
Tufor (dyskusjaedycje)
Wiklol (dyskusjaedycje)

A jako NPA to według coraz staranniej pilnowanego w Wikipedii prawa autorskiego nie może być nawet w brudnopisie wikipedysty. Przykro mi, ale czułem się w obowiązku usunąć.

Odpowiedź na „Proszę o sprawdzenie artykułu”
Magdalena Rochnowska (dyskusjaedycje)
Wiklol (dyskusjaedycje)

Z informacji zawartych w artykule potwierdzony jest linkiem (pomijam mało istotny fakt, że nie tak się dodaje przypisy, bo to każdy może poprawić) tylko jeden fakt: że jest członkiem klubu. Nie wiem, czy opisane sukcesy mogą być uznane za odpowiedniej rangi, by dawały encyklopedyczność bohatera biogramu, ale są one w żaden sposób nie potwierdzone w artykule przez niezależne źródła o uznanej reputacji (w ogóle w żaden), więc na pewno nie nadaje się on jeszcze do publikacji.

Odpowiedź na „proszę o publikacje”

Proszę o przejrzenie / publikację artykułu

4
Streszczenie autorstwa Wiklol

Zrealizowano

MikiSmith (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, bardzo proszę o przejrzenie i publikację mojego pierwszego artykułu lub uwagi:

Właściciel procesu

Z góry dziękuję.

PawełMM (dyskusjaedycje)

Artykuł przejrzany.

MikiSmith (dyskusjaedycje)

Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

91.224.217.75 (dyskusjaedycje)

112333

Dzień dobry, zgłaszam błąd techniczny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Wykładowcy_Uniwersytetu_Śląskiego w obrębie litery "B" błędnie umieszczono "Bolesław Orszulik" - wg imienia, wg nazwiska hasło powinno być umieszczone w "O". Pozdrawiam

2
83.17.145.78 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, zgłaszam błąd techniczny:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Wykładowcy_Uniwersytetu_Śląskiego

w obrębie litery "B" błędnie umieszczono "Bolesław Orszulik" - wg imienia, wg nazwiska hasło powinno być umieszczone w "O".

Pozdrawiam

PawełMM (dyskusjaedycje)

Dodany klucz sortowania. Już jest dobrze.

Batonmusic (dyskusjaedycje)
Odpowiedź na „proszę o publikacje”
Kashubian2018 (dyskusjaedycje)

Witam dodałem do artykułu Jerzy Łysk zdjęcie. Posiadam pisemną zgodę Jerzego Łyska na publikację zdjęcia w Wikipedii oraz ogólnie w internecie. Otrzymałem informację, że zdjęcie może zostać usunięte z artykułu. Moje pytanie brzmi, co w związku z tym mogę zrobić i czy jest możliwe przesłanie skanu pisemnej zgody w celu zachowania zdjęcia?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Potrzebna jest zgoda AUTORA zdjęcia, czyli osoby naciskającej spust migawki. A najprościej, to samemu zrobić zdjęcie lub poprosić autora, żeby je załadował na Commons. Najprawdopodobniej nie było jakichś umów między autorem a p. Łyskiem, więc nie może on dysponować prawami autorskimi. A dać na wolnej licencji może tylko osoba dysponująca prawami (z wyjątkami, ale prawdopodobnie nie ma tu takiego wyjątku).

Kashubian2018 (dyskusjaedycje)

Tak się składa, że ja jestem autorem tego zdjęcia :). Dlatego właśnie to zdjęcie zaproponowałem. Czyli co musiałbym zrobić?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Nie widzę braku zgody, tak samo są opisane moje zdjęcia i nie ma problemów. Zapytaj wstawiającego ów szablon lub adminów Commons (o ile ktoś kompetentniejszy nie odpowie tutaj).

Odpowiedź na „Zdjęcie”