Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

MalSad (dyskusjaedycje)

Dzień dobry

Jestem nowym użytkownikiem - nie informatykiem:) i mam przygotowaną w brudnopisie prezentację Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych [na życzenie Stowarzyszenia], ale nie do końca wiem, jak doprowadzić do publikacji w Wikipedii. Rozumiem, że musi być zweryfikowana zanim zostanie opublikowana?

Wikipedysta:MalSad/brudnopis

Nie udaje mi się dodać w infoboxie logo Stowarzyszenia. Czy dobrze rozumiem, że najpierw muszę zdjęcie przesłać do wewnętrznej bazy Wikipedii?

Dziękuję za pomoc.

MalSad

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Źle rozumiesz ;). Nie musi być zweryfikowana, każdy może dodać artykuł, nie ma jakichś "weryfikatorów".

W Twojej sytuacji (nie jesteś jeszcze automatycznie zatwierdzonym użytkownikiem i przenosić nie możesz) najprościej użyć metody kopiuj/wkleja.

Co innego jest niedobrze: Nie widać encyklopedyczności. Stowarzyszenia powstają jak grzyby po deszczu, każde ma Szczytne Cele, Prezesa i Statut. Mało które ma dokonania pozwalające na stwierdzenie, że to tak ważna organizacja, żeby o niej w encyklopedii pisać.

Zaś co do logo, to zazwyczaj jest ono chronione prawem autorskim. Do Wikipedii można dodawać (zasadniczo) tylko multimedia załadowane na Commons, a tam ładować można tylko na wolnej licencji. Co oznacza, że każdy może takie logo wziąć, dowolnie przerobić i dowolnie użyć. Zarządzając logiem nie dawałbym takiej możliwości. Lepiej dać zdjęcie siedziby lub spotkania. A zdjęcie na Commons wstawisz korzystając z linku Prześlij plik w menu po lewej.

MalSad (dyskusjaedycje)

Dziękuję za podpowiedzi.... encyklopedyczność... hmm.. poczytam i może zrozumiem :) , czego brakuje w opisanej definicji. Redagując opis PSRiBS widziałam porównawczo jak wygląda to w innych i szczerze powiem nie widzę zasadniczej różnicy w opisach, w treści - tylko tematyka inna. Domyślam się, że jest sporo innych stowarzyszeń, ale wiem również, że opisane PSRiBS istnieje rzeczywiście, prężnie działając, chociażby w tym roku patronując Międzynarodową Konferencję, o czym jest w wzmianka w opisie. Ostatecznie Rzeczoznawcy i Biegli Sądowi to raczej poważna, spora grupa zawodowa obecna w ważnych dziedzinach gospodarczych. Chęć zaistnienia w Wikipedii podyktowana została potrzebą szerszego upublicznienia swojego istnienia i działalności, aby dotrzeć do większego grona ludzi, którzy mogą potrzebować pomocy tychże rzeczoznawców czy też biegłych księgowych.

W sprawie zdjęcia - dziękuję również za wyjaśnienia.

MB samokształcenie (dyskusjaedycje)

Podpisuję się, nadal nie wiem jak przenieść ten artykuł z brudnopisu i co jest z nim nie tak, co miałam poprawić. Ktoś mi pomoże?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przenoszę i od razu zgłaszam do Poczekalni. Zapoznaj się z pojęciem encyklopedyczności i pomyśl, co daje encyklopedyczność temu stowarzyszeniu.

MalSad (dyskusjaedycje)

Dziękuję za przeniesienie i dyskusję.

Poczytałam o encyklopedyczności i mogę poinformować, że fakt, iż Stowarzyszenie jest młode nie oznacza, że nie ma osiągnięć.Jak już wspomniałam, zrzesza bardzo poważną grupę zawodową, która działa w wielu obszarach polskiej gospodarki. Nie jest to stowarzyszenie "krzak" :)

Podaję w opisie stronę internetową, na której m.in. widać działalność Stowarzyszenia i chociażby ostatni patronat II Międzynarodowej Konferencji branżowej. To chyba jednak jest jakieś osiągnięcie, wiem, że patronat oznaczał wiele konkretnych działań, a konferencja odbyła się w warszawskim Domu Technika NOT. To nie jest "brak osiągnięć".

W ślad za analizą pojęcia encyklopedyczności Stowarzyszenie jest weryfikalne i można sprawdzić w źródłach jego wiarygodność.

Temat nie jest tymczasowy – Stowarzyszenie zrzesza polskich Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych i nie zamierza zawieszać działalności., wręcz odwrotnie. Chce dotrzeć ze swoją działanością do jak największej liczby osób.

Sądzę, że informacja o istnieniu Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych jest jak najbardziej informacją użyteczną, zarówno dla samych zainteresowanych jak i osób korzystających z ich usług.

Wydawało mi się, obserwując jak opisują siebie inne Stowarzyszenia, że w Wikipedii warto podać pełną informację o Stowarzyszeniu, jego celach i działalności, a nie tylko samą definicję.Jeśli hasło ma być wiarygodne, to niech jest pełne. Proszę zwrócić uwagę w swojej dyskusji nad zaakceptowaniem artykułu do publikacji na branżowość Stowarzyszenia, które zrzesza m.in. naukowców, a jednocześnie posiada poważnych Partnerów, co również owocuje dalszymi przedsięwzięciami.

Jeśli się mylę, proszę mi w takim razie powiedzieć czym takie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych ma się wykazać, żeby zaistnieć w Wikipedii, skoro działalność w skali krajowej i międzynarodowej nie wystarcza. Podobnie jak inne Stowarzyszenia , PSRiBS obejmuje swoją działalnością przede wszystkim swoją grupę zawodową (tak jak np. ZAIKS swoją). PSRiBS podejmuje wiele działań w obrębie tejże grupy zawodowej, ma w związku z tym też osiągnięcia, ale przecież nie chodzi o to, żeby je opisywać w Wikipedii. Tak przynajmniej mi się wydawało.

Dziękuję za kontakt i pozdrawiam.

MalSad

MalSad (dyskusjaedycje)

Jeszcze dodam, że tutaj wyjaśniam kwestie, poruszone przez Boston9 w poczekalni - komunikat zachęca mnie do udziału w dyskusji nad usunięciem artykułu i ustosunkowaniem się do uwag, ale nie wiem jak tam odpowiedzieć.

Dziękuję za wyrozumiałość w mojej nieudolności poruszania się w obszarze Wikipedii :), nie mniej jednak staram się odpowiedzieć na sugestie i wyjaśnić zasadność zgłoszonego artykułu nt. PSRiBS.

MalSad

Odpowiedź na „Do Wikipedii z brudnopisu”

Jakie rodzaje podpór występują w belce wolnopodpartej

2
109.243.184.119 (dyskusjaedycje)

Jakie rodzaje podpór występują w belce wolnopodpartej ??

a) dwie podpory przegubowo-przesuwne,

b) dwie podpory przegubowe nieprzesuwne,

c) podpora stała i podpora przegubowo-przesuwna,

d) podpora przegubowa nieprzesuwna i podpora przegubowo-przesuwna.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie widzę pytania dotyczącego edytowania lub funkcjonowania Wikipedii.

109.243.184.119 (dyskusjaedycje)

Belka statycznie niewyznaczalna to belka w której:

a) występują tylko siły podłużne,

b) nie można wyznaczyć sił poprzecznych,

c) występują więcej niż trzy reakcje podpór,

d) nie można obliczyć momentów zginających.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie widzę pytania dotyczącego edytowania lub funkcjonowania Wikipedii.

109.243.184.119 (dyskusjaedycje)

. Wykres momentów zginających przy obciążeniu belki siłą skupioną jest ograniczony:

a) parabolą,

b) hiperbolą,

c) linią łamaną,

d) linią równoległą do osi wykresu

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie widzę pytania dotyczącego edytowania lub funkcjonowania Wikipedii.

W przekroju, w którym siła poprzeczna zmienia znak, moment zginający:

2
109.243.184.119 (dyskusjaedycje)

W przekroju, w którym siła poprzeczna zmienia znak, moment zginający:

a) jest równy zeru,

b) także zmienia znak,

c) przyjmuje wartość stałą,

d) osiąga wartość ekstremalną.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie widzę pytania dotyczącego edytowania lub funkcjonowania Wikipedii.

Wwosin (dyskusjaedycje)

Chciałem uaktualnić stronę Siemnówek ale przeskoczył mi szablon PRZYPISY i w żaden sposób nie mogę przywrócić poprzedniego stanu i przy każdej próbie aktualizacji na stronie pokazują mi się dwa razy szablony PRZYPISY i jest inny widok niż w artykule. Dziękuję z góry za pomoc.Wwosin

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jeśli edytujesz za pomocą edytora wizualnego (zakładka 'edytuj') to niestety jest tak, że "przesuwa" on w trakcie edycji nagłówek przypisów pod odnośniki i strona wygląda na zepsutą. Jeśli mimo "posypanego" w trakcie edycji wyglądu strony zapisze się artykuł, wszystko szczęśliwie wskakuje na swoje miejsce. Najlepiej tego nie regulować – ten typ tak ma. Jeśli chcesz mieć dokładne narzędzie do edytowania artykułów nie wyczyniające takich harców – musiałbyś używać edytora kodu.

Odpowiedź na „szablony”
79.186.51.245 (dyskusjaedycje)

gzie sie urodzil stanisław piotrowicz

Ented (dyskusjaedycje)

Zależy który Stanisław Piotrowicz. Odpowiedź znajdziesz w hasłach linkujących ze strony Stanisław Piotrowicz.

Odpowiedź na „Gdzie sie urodził stanisław piotrowicz”
91.145.141.52 (dyskusjaedycje)

Cześć

Chcę zacząć pisać w Wikipedii. Chciałbym napisać nowy artykuł o KoGaMa. Czy to jest encyklopedyczne hasło?

Kuba

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

A co to jest? Zespół, firma, czy Twoje hasło do banku? Zobacz czy jest encyklopedyczne i czy możesz podac źródła.

Nowy inator (dyskusjaedycje)

Kogama to portal z grami które można samemu robić lub w projekcie. http://www.kogama.com/ Czy wystarczające byłoby podanie strony z tym portalem?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Tutaj są informacje o encyklopedyczności serwisów internetowych (bo chyba pod to podpada). Lepiej używać źródeł niezależnych (wiadomo, że prawie każdy u siebie napisze, że jest najważniejszy, najpopularniejszy i najlepszy a miłośników ma miliardy).

Odpowiedź na „KoGaMa”
94.254.173.57 (dyskusjaedycje)

Mozna utworzyć wpis o czołgu M4A1 L10 Francuski czołg lat 50 XXwieku

94.254.173.57 (dyskusjaedycje)

FL10* przepraszam za błąd

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Można.

Odpowiedź na „M4A1 L10”
Matik211 (dyskusjaedycje)

Witam,

1.Jest gdzieś może poradnik dot. przesyłania zdjęć, grafik. Czy możliwe jest używanie grafik z np. angielskiej wikipedii na polskich stronach?

2. Pytanie dotyczące strojów piłkarskich, jest możliwość stworzenia własnych wzorów (narysować) i udostępnić tak by można było ich użyć w infoboxach?

Odpowiedź na „Grafiki oraz stroje piłkarski”