Pomoc:Pytania nowicjuszy

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Uwaga! Do edycji tej strony włączony jest nietypowy w Wikipedii system dyskusji strukturyzowanych (flow), w którym domyślny jest edytor wizualny. Osoby preferujące edytor kodu źródłowego mogą włączyć go klikając w ikonkę ołówka w prawym dolnym rogu okienka edycji odpowiedzi.

KamKrol (dyskusjaedycje)

Hej, naniosłem poprawki do swojego artykułu i chciałem prosić o opublikowanie go.

Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Jak widzę do uźródłowienia pozostała dzienna data i miejsce urodzenia oraz zstępni. Do bibliografii i pozycji w przypisach dobrze byłoby dodać numery ISBN. Wszystkich przypisów nie sprawdzałem, ale mam nadzieję, że potwierdzają w całości treść.

KamKrol (dyskusjaedycje)

Poprawione

Odpowiedz na „Opublikowanie wpisu”
Pkotlicki (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Na publikację za wcześnie. Czy oprócz zajęcia 1 miejsca zespół ma inne dokonania na miarę encyklopedyczności? Jeżeli nie, to wzmiankę o nim można dodać w innych hasłach dotyczących encyklopedycznych członków zespołu, bo na oddzielne hasło się nie nadaje.

Pkotlicki (dyskusjaedycje)

Raczej chodzi o fakt, że to jest pierwszy zespół Anity Lipnickiej. A zatem gdzie go proponuje Pan umieścić? Właśnie u Anity?

Ented (dyskusjaedycje)

W biogramach muzyków, którzy występowali w tym zespole i mają hasła o sobie.

Odpowiedz na „Proszę o pomoc w publikacji hasła”
Michalsiwkowski (dyskusjaedycje)

Witam, z racji na zakończenie przez mojego ojca kariery politycznej, chciałem umieścić o nim wpis na Wikipedii. Wpis został upubliczniony, jednak został cofnięty. Muszę a) dodać źródła w formie przypisów i b) opisać zagadnienie w sposób neutralny.

Wszelkie dane zawarte w artykule zostały przedstawione mi przez samego zainteresowanego. W jaki sposób mogę dokonać przypisu do takowej informacji? Reszta została wzięta z Encyklopedii Warmii i Mazur. Czy po każdej informacji muszę zrobić osobny każdy przypis, mimo, iż dałem już jeden przypis do tej strony? Jednocześnie byłbym wdzięczny za wskazanie gdzie przedstawiłem zagadnienie nie w sposób neutralny. Z chęcią to poprawię.

Mirus255 (dyskusjaedycje)

Niestety info z przekazu ustnego nie jest zgodne z WP:WER ;| i nie można używać takich do uźródławiania artykułów. Zob. WP:WER

Mirus255 (dyskusjaedycje)

z NPOV nie ma już takiego problemu – to łatwiej zachować

Mirus255 (dyskusjaedycje)

A no i jeszcze jedno dotyczy encyklopedyczności – czy Twój ojciec dostał jakieś wyróżnienia, odznaczenia, itp.?

Michalsiwkowski (dyskusjaedycje)
Mirus255 (dyskusjaedycje)

Ok

Pkotlicki (dyskusjaedycje)

ok

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Nie bardzo. To jest ulotka wyborcza, gdzie bohater pisze o sobie, próbując zachęcić wyborców. Jest to bardzo dalekie od neutralności, nie ma żadnego zapewnienia wiarygodności (oprócz roku wyboru na burmistrza).

Michalsiwkowski (dyskusjaedycje)

Dziękuję za informację. Zgodnie z Pana feedbackiem dodałem przypisy, czy miałby Pan dla mnie jeszcze jakieś rady na ulepszenie wpisu?

Odpowiedz na „Proszę o pomoc w edycji wpisu”
Piasek Andrzej (dyskusjaedycje)

Napisałem swój artykuł chciałem by ktoś przeczytał

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Zamieść go w swoim brudnopisie i daj znać. Na razie w Wikipedii nie ma żadnego Twojego wkładu oprócz powyższego wpisu.

Odpowiedz na „Chciałem się skontaktować”
Sojusz (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Dodane źródło "e-szkola" jest nierzetelne. Prywatne przedsięwzięcie z cyklu "rozwiążemy twoje zadanie" - bazujące na WP:OR twórcy serwisu, bez podania rzetelnych opracowań.

Sojusz (dyskusjaedycje)

Dobrze, rozumiem

Odpowiedz na „Prośba o przejrzenie”
Olga.zdanowicz79 (dyskusjaedycje)

Hej, czy jakiś doświadczony wikipedysta pomógłby mi przenieść z brudnopisu artykuł pt. Leszek Wencel? Ja chyba jeszcze nie mogę tego zrobić.

Ented (dyskusjaedycje)

Hej. Bardzo proszę o uźródłowienie wszystkich informacji zawartych w haśle.

Olga.zdanowicz79 (dyskusjaedycje)

A czy mogą to być również linki do social mediów?

Olga.zdanowicz79 (dyskusjaedycje)

Dodałam kolejne przypisy, czy tak może być?

Olga.zdanowicz79 (dyskusjaedycje)

Ok, udało się przeniosłam, tak więc prośba nieaktualna :) Dzięki za pomoc.

Kurnakrzychu (dyskusjaedycje)

Jak się tobie udało przenieść? bo ja nie umiem

Olga.zdanowicz79 (dyskusjaedycje)

Musisz mieć konto na wiki dłużej niż 4 dni oraz dokonać minimum 10 edycji, wtedy masz możliwość przeniesienia artykułu.

Kurnakrzychu5634 (dyskusjaedycje)

zrobiłem 10 edycji i teraz pytanie jak przenieść artykuł bo nie mogę nic znaleść

Kurnakrzychu (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)
Kurnakrzychu5634 (dyskusjaedycje)

nie mam jak inaczej nazwać tej strony, ta storna jest o tym folwarku który był jednocześnie zespołem sąsiadującego młyna, nie mam pomysłu na inne hasło

Odpowiedz na „Przeniesienie artykułu”

Prośba o przejrzenie

2
Streszczenie autorstwa InternetowyGołąb

Przejrzane

IgnacyPL (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Wersja jest przejrzana.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Cześć, festiwal Ravekjavik ma już 7 lat, nadeszła pora na jego debiut na stronach wikipedii : )

Ale co ja mam zrobić żeby świat się o tym festiwalu w końcu dowiedział?

Tutaj napisałem taki tekst, który nie mija się z prawdą.

Wikipedysta:RVVKRVVK/Ravekjavik

Pomożecie?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Pewnie nie mija się, ale: Jest słabo uźródłowiony. Nie dość, że fejs, to brak niezależnych źródeł. Po drugie, nie widać, dlaczego ten festiwal miałby zagościć w Wikipedii. Kolejność jest taka, że najpierw musi się świat dowiedzieć (i zauważyć, i docenić)(informacje w pismach poświęconych kulturze, zauważenie w prasie ogólnej, docenienie wśród artystów) a później, już jako encyklopedyczny trafia do Wikipedii. Czy możesz wykazać, że zjeżdżają się artyści z górnej półki, a nie amatorzy, którzy akurat mieli czas i pieniądze? Czy możesz wykazać, że co ważniejsze pisma czy choćby portale poświęciły mu więcej uwagi niż zdawkowa notka dzisiaj zaczyna/kończy się festiwal? Jakie tłumy przychodzą to oglądać? Jakie osobistości zasiadają w jury?

Pomocne Ci będzie linkowanie. Jeśli całe, liczne jury składa się z osób już opisanych w Wikipedii, to jest znak. Takoż, jeśli zjeżdżają się artyści znani i doceniani. Natomiast jeśli mamy do czynienia z imprezą mającą promować, to za tą promocję powinna dostawać poważne nagrody.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Dzięki za komentarz.

A czy na Wikipedii mają być tylko duże komercyjne festiwale : )

Ravekjavik to festiwal muzyki i sztuki niezależnej, eksperymentalnej, promujący artystów niszowych. Zjeżdżają się na niego amatorzy z górnej półki. Dużo fajnych źródeł pisało o tym festiwalu. Ale co ja ma raport medialny robić.

Ten festiwal nie ma jury. Może podczas towarzyszących wystaw współorganizowanych z ASP. I powinny być nagrody za promocję.

https://demotywatory.pl/4852889/Tymczasem-w-Lodzi-Ktos-moze-widzial

Alę trochę nie mnie to oceniać, nie czuję się godny do opisywania tego wszystkiego. Chciałem rozpocząć, napisać początek, i dać innym przestrzeń do dokończenia działa : )

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Zapoznaj się z zasadą encyklopedyczności. Zauważ, że każdy, mając trochę chęci, może zrobić jakąś imprezę (pieniądze da się zdobyć, jak nie z ambasady czy Prince Polo, to na innej zbiórce internetowej). Ale nie o każdej imprezie pisze się w encyklopediach. Jest niekomercyjna Yapa, ale ma historię 7 razy dłuższą, a publiki zbierały się co roku grube setki. Bazuna (festiwal) jeszcze starsza. Różne Bieszczadzkie Anioły czy takie tam były mocno rozpropagowane. Takim festiwalom przypisuje się status kultowych (co by o tym nie mówić) dla tysięcy ludzi.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Dobrze zgadzam się z zasadą encyklopedyczności, i prawda postaram się to poprawić, ale

"Zauważ, że każdy, mając trochę chęci, może zrobić jakąś imprezę (pieniądze da się zdobyć, jak nie z ambasady czy Prince Polo, to na innej zbiórce internetowej)." - to zdanie jest bardzo niemiłe, bo deprecjonuje prace ludzi. To tak samo każdy może zostać Wiki-masterem (czy jak mu tam), wystarczy zrobić 10 edycji tekstu.

Ale po twoich porównaniach to już widać że Ty akurat festiwale to zdecydowanie znasz z encyklopedii : ) hehe Bez urazy, bo lubię akurat muzykę folk.

I bardziej być coś pomógł, bo ja nie jestem ani organizatorem ani wiki-masterem.

Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Nie tylko duże i komercyjne, ale wykazanie encyklopedyczności w treści hasła będzie niezbędne, bo niby skąd ma być wiadomo, że festiwal jest encyklopedyczny. Należy zatem wskazać na odbiór festiwalu (medialny raport), przyznawane nagrody, jego znaczenie w kulturze, etc. Czuj się godny, bo jeżeli tylko "rozpoczniesz, napiszesz początek, i dasz innym przestrzeń do dokończenia działa", to hasło trudno będzie obronić przed skasowaniem jako nieencyklopedyczne.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)
Karol739 (dyskusjaedycje)

Hej, oprócz wykazania encyklopedyczności należałoby również zamienić linki zewnętrzne na wewnętrzne (w przypadku, gdy nie ma danej strony na polskojęzycznej Wikipedii, możesz w ostateczności użyć szablonu Link interwiki). Zobacz proszę Pomoc:Jak wstawić link. Pozdrawiam!

Edit: Możesz również do samego artykułu dodać inne informacje mogące wskazywać na encyklopedyczność, w ten sposób łatwiej będzie nam wszystkim tu zgromadzonym dojść do konsensusu.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Coraz dziwniej to wygląda, a z encyklopedycznością na krok nie postąpiło. Festiwal co ma na celu sprzedaż części? Kto tu sobie nabiał robi i gdzie? Niszowi muzycy chcą sprzedawać fabryki?

Ented (dyskusjaedycje)

W takiej postaci nieency - notki w postaci opisania wydarzenia m.in. na FB czy w innych mediach nie czyni encyklopedycznym.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Sprzedaż fabryk i hurt-detal częściami elektronicznymi z Islandii i ze świata, to są ich podstawowe cele ze strony

https://sklep.ravekjavik.pl/o-nas/

No dobrze może dodałem tę sprzedaż fabryk i ravewitalizację Łodzi. Natomiast oni używają tego zwrotu ravewitalizacji to znaczy że chcą po prostu więcej wydarzeń typu rave w Łodzi. Ale dobrze wyrzucę tę sprzedaż fabryk.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Ale spokojnie, mam jutro i przez weekend niestety inne zajęcia, ale wrócę do Państwa z poprawkami.

A tymczasem życzę wszystkiego dobrego. I dzięki za pomoc oczywiście. Doceniam.

Ented (dyskusjaedycje)

Na spokojnie - mamy czas. Encyklopedia to nie wyścigi.

83.30.178.32 (dyskusjaedycje)

Ten cały festiwal to jeden wielki Wikinger.

Witam Tutaj Ktoś (dyskusjaedycje)

83.30.178.32 proszę, możesz przestać bawić się Wikipedią?

Ented (dyskusjaedycje)

Myślisz, że organizuje festiwal od 2017 roku tylko po to, aby dodać w Wikipedii nieency hasło?

Karol739 (dyskusjaedycje)

Ale co ma sprzedaż części elektronicznej z muzyką? To coraz bardziej, bez obrazy, wygląda jak reklama.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

wykasowałem cele festiwalu, oraz zdanie które wydawało mi się "reklamowe".

Czy coś jeszcze?

Karol739 (dyskusjaedycje)

Zwróć uwagę na encyklopedyczność artykułu, tak jak wspominali moi przedmówcy.

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Cześć,

Już wszystko było dobrze artykuł był widoczny w Internecie, i nagle zniknął. Możecie powiedzieć co się stało?

Karol739 (dyskusjaedycje)

Hej, zobacz uzasadnienie tutaj: Ravekjavik. Jako że artykuł został usunięty, do samej jego treści nie zajrzę, by Ci powiedzieć co tam było nie tak, ale jak wynika z powodu usuwania, naruszał on prawa autorskie jako duplikat brudnopisu, którego link podany został przy usuwaniu. Pozdrawiam, Karol739 (dyskusja) 15:42, 29 lut 2024 (CET)

RVVKRVVK (dyskusjaedycje)

Hej, dzięki za informację, tylko że nie do końca rozumiem - "naruszał on prawa autorskie jako duplikat brudnopisu, którego link podany został przy usuwaniu". Gdzie mogę zobaczyć uzasadnienie usunięcia? Z chęcią poprawię to, co zrobiłem źle.

A jeśli chodzi o artykuł, znajdziesz go tutaj: Wikipedysta:RVVKRVVK/Ravekjavik

Z góry dzięki za odpowiedź.

Ented (dyskusjaedycje)

"Naruszał on prawa autorskie jako duplikat brudnopisu" - to jest właśnie uzasadnienie.

Odpowiedz na „Festiwal Ravekjavik”

Prośba o sprawdzenie i przeniesienie wpisu

7
Streszczenie autorstwa InternetowyGołąb

Strona w main (i DNU)

Ekoturystyka (dyskusjaedycje)
Ciacho5 (dyskusjaedycje)
192.162.147.255 (dyskusjaedycje)
Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Czy rozumiesz, co znaczy słowo wszystkie? Gdzie jest potwierdzenie daty urodzenia, absolwenctwa, współpracy i założenia? Gdzie jest poważne źródło, że to pierwsza książka w Polsce? Grzecznościowy wywiad to za mało.

Ekoturystyka (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, poprawiłam, przepraszam z góry jeśli są jeszcze jakieś nieścisłości, robię to pierwszy raz bazując na przykładowych opisach w Wikipedii. Chciałabym docelowo uzupełnić dużo stron i dodać nowe hasła związane z ekologią. Dlatego każda wskazówka jest dla mnie bardzo cenna. Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Dominika Zaręba

Ekoturystyka (dyskusjaedycje)
Ekoturystyka (dyskusjaedycje)

Prośba o przejrzenie

2
Streszczenie autorstwa InternetowyGołąb

Przejrzane

Mientowy (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Wersja jest przejrzana.