Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Długie oczekiwanie na zatwierdzenie zmian

4
Madamegrochovitz (dyskusjaedycje)

15 lutego edytowałam stworzony przez mnie artykuł Witold Wnuk, impresario ale zmiany jak na razie nie zostały przejrzane, zazwyczaj są przeglądane na bieżąco, czy coś zrobiłam nie tak?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nie byłoby problemu, gdyby dodane informacje miały wskazane źródła. Brak ich zupełnie dla informacji o powiązaniach rodzinnych, a źródłem dla dopisku o pracy w Kuwejcie jest link do oficjalnej strony filharmonii, która potwierdza jej istnienie, ale nie zawiera informacji o p. Wnuku. Jeśli nie można informacji podeprzeć wiarygodnym źródłem ją potwierdzającym, to informacje takie nie powinny znaleźć się w Wikipedii.

Madamegrochovitz (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Jeśli chodzi o powiązania rodzinne, to na stronie Wikipedyjnej ojca pana Witolda Wnuka, CZYLI na stronie Wikipedii poświęconej Włodzimierzowi Wnukowi jest odnośnik do syna, Witolda, twórcy Jazzowego Festiwalu w Piwnicy pod Baranami ALE osobą oznaczona w tym artykule jest Witold Wnuk matematyk - co jest błędem. Zatem mamy dowód źródłowy na to powiązanie rodzinne, ale z błędem osoby, która robiła artykuł o Włodzimierzu Wnuku. Jeśli zatem jest synem Włodzimierza Wnuka to i bratem Joanny Wnuk- Nazarowej, która w artykule o nim wymieniona jest jako córka i także ma stronę Wikipedii sobie poświęconą.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Informacje w poszczególnych artykułach powinny mieć odnośnik do opublikowanego źródła. W jednym z ww. artykułów jest jedno źródło potwierdzające część informacji o relacjach rodzinnych, więc edycję tymczasem zaakceptowałem, ale proszę się liczyć z tym, że informacje nie poparte odnośnikiem źródłowym mogą zostać z Wikipedii usunięte (zob. Wikipedia:Weryfikowalność).

Odpowiedź na „Długie oczekiwanie na zatwierdzenie zmian”
Kawuel (dyskusjaedycje)
Kenraiz (dyskusjaedycje)

Ok, zaakceptowałem edycje.

Odpowiedź na „Aktualizacja wpisu”
Kawuel (dyskusjaedycje)

Witam,

dnia 8 lutego 2019 zgłosiłem drobne, acz istotne zmiany do artykułu na temat Idea Getin Leasing, lecz do tej pory nie zostały one zatwierdzone. Mógłbym prosić o wyjaśnienie sytuacji? Zaktualizowałem informacje w sekcji "infobox" na temat zarządu (prezes Marek Bauer źródło: https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/marek-bauer,469.html), oraz strony WWW (http://www.ideagetinleasing.pl zamiast dawno już nieaktualnej /www.getinleasing.pl). Obecne dane mogą wprowadzać czytelnika w błąd, dlatego prosiłbym o ich przejrzenie, i zaakceptowanie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Zaakceptowałem zmianę w infoboksie, natomiast zmiana w treści w sekcji "Obszary działalności" nie została dotąd przejrzana zapewne dlatego, że nie wskazałeś źródła podanych informacji.

Kawuel (dyskusjaedycje)

Dziękuję. "Obszary działalności" to nie moja zmiana, ale może się tym zajmę jak należy, skoro ktoś inny nie potrafił ;) Dzięki za informację.

Nie mogę opublikować artykułu z brudnopisu

2
MarcinDzwilewski (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

Napisałem swój pierwszy artykuł, który został momentalnie zdjęty i zostałem poproszony o naniesienie poprawek. Tak uczyniłem, ale nie mogę przywrócić artykułu na stronę. Czy mogę prosićo pomoc?

Ented (dyskusjaedycje)
31.0.41.205 (dyskusjaedycje)

Jak tworzyć nowe strony żeby unikać wygłupów czy eksperymentu edycyjnego?

Wojciech Pędzich (dyskusjaedycje)

Pisać sensowne rzeczy - Wikipedia jest encyklopedią, więc testować owszem można, acz raczej w brudnopisie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Najlepiej zaczynać w brudnopisie - tam nikt tego nie usunie (najwygodniej najpierw zarejestrować konto, wówczas ma się swoje własne brudnopisy). Dopiero po nabraniu wprawy można tworzyć i zapisać artykuł bezpośrednio w Wikipedii (w tzw. przestrzeni głównej), bez obaw że zostanie od razu skasowany jako eksperyment czy coś podobnego. Warto też przed rozpoczęciem edycji, albo równocześnie poczytać pliki pomocy, by tworzone artykuły nie wyglądały jak "eksperymenty edycyjne".

Odpowiedź na „Prośba o tworzenie nowych stron.”

dot. życiorysu Franciszka Augustyna Blocha

2
Agamemnon Agamemnon (dyskusjaedycje)

Życiorys jest przedrukiem z książki Św. Jan Paweł II - Patron Polski - Recital poetycki, wydaną przez Wydawnictwo Flavius, Warszawa 2019 r.


Ented (dyskusjaedycje)

Ogólnie: nie publikujemy "przedruków". Źródłami potwierdzającymi np. dzieła bohatera biogramu mogą być również numery ISBN owych publikacji, strona wydawnictwa etc. Skoro są "dzieła", to zapewne są i wzmianki o bohaterze biogramu, którymi można uźródłowić hasło.

Odpowiedź na „dot. życiorysu Franciszka Augustyna Blocha”

Prośba o utworzenie stron z wróżkami Moc Magii.

2
31.0.45.249 (dyskusjaedycje)

Mam pytanie do was. Czy możecie utworzyć strony z wróżkami Moc Magii?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Niestety nie. Piszemy encyklopedię i wróżenie to zupełnie nie nasza branża. Moglibyśmy opisać Moc magii, gdyby usługi te stały się encyklopedyczne, tzn. zostały docenione i zauważone w mediach, czy coś podobnego.

Odpowiedź na „Prośba o utworzenie stron z wróżkami Moc Magii.”
RadostW (dyskusjaedycje)

W jednym z artykułów które edytowałem przydatne byłoby opisanie równania z klamrą gdzie kolejne przypadki zawierają polskie znaki. Latex domyślnie nie posiada takich symboli i otrzymujemy ohydny rezultat:


:<math>\sum_{\chi_i} \chi_i(g) \overline{\chi_i(h)} = \begin{cases} \left | C_G(g) \right | & \mbox{ dla } g, h \mbox{ sprzężonych} \\ 0 & \text{ w przeciwnym wypadku}\end{cases}</math>


Jakieś pomysły jak to naprawić?

Odpowiedź na „Polskie znaki wewnatrz </math>”

Dzień dobry, pytam o możliwośc aktualizacji przypisów

4
Ada Kostrz-Kostecka (dyskusjaedycje)

Przygotowałam aktualizację informacji o mnie, ponieważ niektóre z zamieszczonych informacji są już od dawna nieaktualne. Natomiast mam problem z przypisami. Zauważyłam, że z istniejących przypisów:

jednej strony już nie ma

Informacja na stronie wyborcza.pl o mianowaniu na stanowisko wiceprezesa PAP. [dostęp 2013-08-30]

a drugi przypis - informacja jest zablokowana, więc de facto też jej nie ma

Nota biograficzna na stronie eureka.osdw.pl. [dostęp 2013-09-05].

Chciałabym natomiast uzupełnić przypisy o następujące linki, ale nie potrafię tego zrobić:

Dotyczy: 1998 r. – 1999 r. redaktor naczelna Gazety Bankowej”:

http://www.wikiwand.com/pl/Gazeta_Bankowa_(Warszawa)

Dotyczy: W latach 1999 – 2000  członek Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:  

http://www.prezydent.pl/archiwalne-aktualnosci/rok-2000-i-starsze/art,918,nominacje-do-nagrody-gospodarczej-prezydenta-rp-w-1999-r-.html

Dotyczy: W latach: 2006 - 2011  – wiceprezydent organizacji  Pracodawcy RP:

http://zse2008.seg.org.pl/artykuly/k1,2,patronat/k2,24,ii_edycja_konkursu_2008/k3,27,etap_iii/id,11,ada_kostrz-kostecka.html

Dotyczy: Wiceprezes Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej od 2017 roku:

http://wiadomoscigospodarcze.com/download/ttg_wg_nr8.pdf

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie. Ada Kostrz-Kostecka

Zwiadowca21 (dyskusjaedycje)

Jest to dosyć proste. Wszytko jest dość dokładnie opisane na stronie Pomoc:Przypisy. wikiwand.com to tzw. mirror Wikipedi, więc nie nadaje się na źródło. Zwiadowca21 21:40, 16 lut 2019 (CET)

Ada Kostrz-Kostecka (dyskusjaedycje)

Bardzo dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie. Aktualizacja informacji o mnie, którą przygotowałam, czeka na przejrzenie przez redaktora. Czy mogą ją jeszcze zmienić, właśnie poprzez uaktualnienie Przypisów?. Pozdrawiam serdecznie

Hedger z Castleton (dyskusjaedycje)

Nie trzeba czekać na zatwierdzenie, aby dokonać kolejnej zmiany. Wszystkie zmiany są widoczne (i to dla wszystkich) po wejściu w zakładkę "Historia i autorzy". Hedger z Castleton (dyskusja) 16:14, 18 lut 2019 (CET)

Odpowiedź na „Dzień dobry, pytam o możliwośc aktualizacji przypisów”
Klavdio (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałbym opublikować tekst z brudnopisu. Nie znajduję opcji wyślij lub zamieść. Jak to zrobić?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jesteś w polskojęzycznej Wikipedii, więc tu Twój artykuł na pewno nie może być umieszczony. Jeśli chcesz umieścić artykuł w Wikipedii angielskiej musisz tam edytować. jeśli chcesz by artykuł się zachował i nie został szybko skasowany zredaguj go zgodnie z zasadami Wikipedii tj. wskaż wiarygodne źródła podanych informacji i napisz tak biogram by dowodził, że opisana postać jest encyklopedyczna (podaj osiągnięcia, nagrody itp. - wszystko co świadczy o tym, że opisana osoba jest znacząca, wpływowa, zauważona w mediach etc.

Klavdio (dyskusjaedycje)

Ok. Dokonałem zmian i edytowałem na Polski. Ale jak go umieścić, dodac link, etc.?

Kenraiz (dyskusjaedycje)
Klavdio (dyskusjaedycje)

Dobrze, chcę wskazać zródło, ale z poziomu brudnopisu nie mogę znaleźć odniesienia. Np. wpisz link, a tu, wyślij lub zamieść. Jak to zrobić, bo to wszystko jest mało intuicyjne.

Kenraiz (dyskusjaedycje)
Klavdio (dyskusjaedycje)

Ok, będę próbował. A przełączenie na wersję angielską?

Klavdio (dyskusjaedycje)

Zastosowałem przypis, ale wciąż temat jest w brudnopisie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Trochę poprawiłem redakcję i już prawie mamy artykuł Wikipedii. Cały czas pozostaje jednak podstawowa kwestia wykazania encyklopedyczności, by artykuł mógł zostać opublikowany. W encyklopedii nie można opisać każdego człowieka, w każdym razie uznane to zostało za mało sensowne. Konieczne jest wskazanie powodu dla którego ten biogram zasługuje na obecność w encyklopedii. Potrzeba informacji o udziale w wystawach, a nad wszystko o nagrodach i zauważeniu przez krytykę, media, historyków sztuki etc. Im więcej informacji o człowieku jest publikowanych w mediach od niego niezależnych tym większa szansa, że chodzi o osobę encyklopedyczną.

Klavdio (dyskusjaedycje)

Mogę oczywiscie wkleić bogate info o nagrodach i wystawach, ale wydawało mi się, na wzór innych wzmianek o artystach w wiki, że to będzie zbędne. Wystawy w uproszczonej wersji są na stronie, którą dałem w przypisach.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Biogramy, z których nie wynika encyklopedyczność są systematycznie usuwane z Wikipedii. Encyklopedyczność (~wpływowość/ważność, en. notability) musi wynikać z biogramu (zob. Wikipedia:Encyklopedyczność).

Odpowiedź na „Publikacja artykułu”