Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii zadawane przez nowych wikipedystów. Postaraj się sformułować pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Uwaga

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Co oznacza skrót popus? Nie ma tego terminu w słowniku. Mógłby ktoś mi to wyjaśnić? Użytkownicy często stosują tego rodzaju sformułowanie w opisach zmian które wykonują. ~~~~

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Przy okazji mógłby ktoś za mnie poprawić dwa bolesne w tytule orty? Ja tego zrobić nie mogę ;-( teraz dopiero zauważyłem. ~~~~

The Polish (dyskusjaedycje)

Czy chodzi Ci o popups? Jest to skrypt który ułatwia między innymi przywracanie starych wersji artykułu. Można go sobie włączyć na stronie z preferencjami Specjalna:Preferencje#mw-prefsection-gadgets.

WTM (dyskusjaedycje)

To nie skrót to nazwa własna. Navigation popups, w skrócie popups, to narzędzie w ramach Wikipedii. Włącza się w Preferencjach (zakładka Gadżety, na samej górze), a opisane jest tutaj

Odpowiedź na „[[Slang Internetowy]] wykorzystywany przez Wikipedystów?”
Katexor (dyskusjaedycje)

Witam, chciałbym dodać coś przy użyciu "math". Niestety wyskakuje mi ciągle błąd parsera, ponieważ mam tam polski znak "ę" (o dziwo "ż" przyjmuje). Próbowałem użyć:

 • \usepackage[polish]{babel}
 • \usepackage{polski}
 • \`e
 • \'e
 • \c{e}

Jak mogę go użyć w formule?

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

U mnie działa <math>\mbox{zażółć gęślą jaźń}</math>Parser nie mógł rozpoznać (Konwersja z lub do formatu PNG nie powiodła się. Sprawdź, czy poprawnie zainstalowane są latex i dvipng (lub dvips, gs i convert)): \mbox{zażółć gęślą jaźń}

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

Faktycznie nie działa.

Katexor (dyskusjaedycje)

Próbowałem to jeszcze zrobić na kilka innych sposób, powklejałem jakieś "kody" znalezione w google co niby dodają polskie znaki ale i z nimi był błąd parsera. Kilka razy na innych stronach już korzystałem z LaTeXa i nie musiałem dodawać do formuły dodatkowych "założeń". Chyba brakuje czegoś w Wiki...

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

Myślałem, że mi działa, bo niby działa w normalnym brudnopisie. Tylko, że ja w preferencjach ustawiłem sobie MathML. Czyli wygenerowało mi coś normalnie widocznego i oczekiwanego. Podejrzewam, że program, który jest używany do generowania obrazków z wzorów nie wspiera literki ę. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:16, 12 lut 2016 (CET)

Katexor (dyskusjaedycje)

Ja właśnie zacząłem pisać w brudnopisie, ale wyskoczył ten błąd, gdy chciałem zrobić podgląd. Akurat tej opcji nie zmieniałem, ale pytanie tylko, czy jak zmienię sobie na Latexa/MathML, to czy po przeniesieniu na właściwą stronę kodu z tą literką nie otrzymam znowu błędu parsera, albo ktoś kto tego nie ustawił.

Widzę, że masz już trochę stażu na Wiki. Nie byłbyś w stanie gdzieś wyżej dać o tym znać?

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

Znalazłem w archiwum podobne pytanie. Problem ma już 8 lat.

Katexor (dyskusjaedycje)

Myślę, że można ten problem jakoś rozwiązać (z dograniem odpowiednich bibliotek czy czegoś, bo gdzie indziej funkcjonuje to normalnie), tylko pewnie nikt wyżej tego nie zgłaszał, gdyż zastosowania polskich znaków w math'ie jest stosunkowo mała.

Od biedy mogę gdzieś na zewnątrz napisać formułę w w LaTeXie i tutaj po prostu wstawić jako obrazek, ale to jest tylko zamaskowanie problemu. Poza tym wgrywanie obrazka na wiki wiąże się z procedurami, jak autor, licencja itp.

Piastu (dyskusjaedycje)

Na enwiki piszą, że ogonek w niektórych przypadkach nie działa (ostatni akapit sekcji en:Help:Displaying_a_formula#Rendering).

Odpowiedź na „Formatowanie LaTeX i polskie znaki”
Piotrsolga (dyskusjaedycje)

Poprawiłem hasło zgodnie z zaleceniami. Jeśli już się nadaje do publikacji, to proszę o jego odblokowanie.

Piotrsolga (dyskusjaedycje)

Dodałem hasło po poprawkach sam, ponownie.

To moje trzecie podejście do bycia redaktorem Wikipedii na przestrzeni lat. Za każdym razem napotykam mur "źle" i odsyłacz do sążnistych artykułów, które mówią jak jest "dobrze", ale robią to w ogólny, zniechęcający sposób. I za każdym razem zniechęca mnie to na parę lat. Myślę, że tym razem będzie tak samo. Nie rozumiem tej polityki stałych redaktorów. Dążycie do poprawy jakości (świetnie!), ale osiągacie hermetyczną, patriarchalną społeczność inkwizytorów, która strasznie odpycha. Jest tyle niedopracowanych wpisików-przyczynków, którymi można by się zająć, ale polowanie odbywa się ciągle na nowe wpisy nowych redaktorów i odrzuca (!) się je z jakiego powodu? Braku wypunktowanej listy? Braku kilku przypisów? Nie można dodać inf., że artykuł wymaga poprawek? Trzeba od razu go wywalać?

Trzecie podejście i będzie zapewne trzecie rozczarowanie funkcjonowaniem Wikipedii od środka. :(

Strazak sam (dyskusjaedycje)

Rozumiem Twoją frustrację i podzielam przynajmniej część tego co napisałeś. Niemniej spójrz też trochę bardziej krytycznie na swój artykuł (zatwierdzony w przestrzeni głównej), np. tysiące bajtów tekstu (sekcja Inicjatywy po roku 2000 oraz Działalność w latach 90. XX w.) i mamy 4 przypisy i 3 linki wewnętrzne.

Oczywiście nikt od nikogo nie oczekuje pisania artykułów na medal, ale zatwierdzanie w przestrzeni głównej różnych bubli, niedoróbek itd. w 90% kończy się tym, że już tak zostaje bo autor traci zapał, a nikt nie ma czasu i chęci na poprawę tego stąd różne powody przenoszenia do brudnopisu. Pamiętaj, że każdy tu jest wolontariuszem. Mam nadzieję, ze się nie zniechęcisz. Pozdrawiam.

Odpowiedź na „Hasło Andrzej Hanich”

jak nazywa sie teren polozony ponizej morza?

2
Streszczenie autorstwa Tufor

Pytanie niezwiązane z działaniem lub edytowaniem Wikipedii

83.22.185.185 (dyskusjaedycje)

jak nazywa sie teren polozony ponizej morza?

Strazak sam (dyskusjaedycje)

Depresja, tylko to nie miejsce na zadawanie takich pytań.

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii zadawane przez nowych wikipedystów.

Mój artykuł został odrzucony, ponieważ styl jest nieencyklopedyczny. Dlaczego? W artykułach jest napisane, aby ktoś mógł się tym zająć! A oni mi to odrzucają?! Czy to nie błąd redaktora???

5
Tom790 (dyskusjaedycje)

Mój artykuł został odrzucony, ponieważ styl jest nieencyklopedyczny. Dlaczego? W artykułach jest napisane, aby ktoś mógł się tym zająć! A oni mi to odrzucają?! Czy to nie błąd redaktora???

WTM (dyskusjaedycje)

Zapomniałeś napisać co to za artykuł. W tej sytuacji odpowiedź na pytanie "Dlaczego?" brzmi – nie wiemy dlaczego, bo nie wiemy o którą (spośród kilku edytowanych przez ciebie stron) ci chodzi.

Piastu (dyskusjaedycje)

Każdy użytkownik ma swoją stronę dyskusji. Służy ona innym osobom do pozostawiania wiadomości dla użytkownika. Twoja strona dyskusji to Dyskusja wikipedysty:Tom790 i zawiera wiadomości od osoby, która przenosiła artykuły do brudnopisów celem dopracowania. Są tam informacje wskazujące, jakie braki mają poszczególne artykuły, oraz gdzie w tej chwili są. Zapoznaj się proszę z tymi uwagami, zanim zaczniesz doszukiwać się czyjegoś błędu :) pozdrawiam

Tom790 (dyskusjaedycje)

Ja przejrzałem tą dyskusję. Właśnie tam jest problem, z tą osobą. Ona mówi, że jest to nieencyklopedyczne.

Piastu (dyskusjaedycje)

Nie zauważyłem tam zarzutu nieencyklopedyczności, czy możesz wskazać, który artykuł został tak oceniony? Jeśli chodzi o dzisiejszy artykuł, to wskazano na przykład niedokładne tłumaczenie – opisując postacie jako General Mack, zamiast generał Mack (bo General to chyba nie imię). Jest też tam count, coutess, prince… Jest też kwestia tłumaczenia tytułów, nazwisk (Leo Tolstoy?). Jeśli masz wątpliwości, jakie konkretnie problemy dostrzeżono w tym tekście, to lepiej spokojnie spytać o to, osoby, która je wskazała, a nie dopatrywać się błędu tej osoby. Wychodzenie z założenia, że to problem z tą osobą (jak piszesz powyżej), na pewno nie poprawi artykułu. Tu zakładamy dobrą wolę.

Ja wskazałbym jeszcze na problem z przypisami (po angielsku faktycznie najpierw jest kropka, potem przypis, ale po polsku odwrotnie – przypis i kropka) i z tytułem (jak poprzednio – po angielsku faktycznie rzeczowniki w tytule pisze się wielką literą, ale polsku już nie – powinno być Wojna i pokój). Ale to interpunkcja właściwie – nie powód do cofania artykułu do brudnopisu, ale warto poprawić. pozdrawiam

Odpowiedź na „Mój artykuł został odrzucony, ponieważ styl jest nieencyklopedyczny. Dlaczego? W artykułach jest napisane, aby ktoś mógł się tym zająć! A oni mi to odrzucają?! Czy to nie błąd redaktora???”
SpiderMum (dyskusjaedycje)

Jak dodać przypis (bibliograficzny) do uwagi? :)

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Zgodnie z Pomoc:Przypisy#Zagnieżdżanie przypisów jest to nie zalecane ale da się to zrobić tak jak opisano na: Pomoc:Przypisy/Zagnieżdżanie. Prostszy przykład zrobiłem w brudnopisie: Wikipedysta:Marek Mazurkiewicz/przypis

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Napotykając taki problem można go wykorzystać do rozważenia: "czy do diaska, na pewno muszę tę informację umieszczać w uwadze zamiast wygodnie dla czytelnika zawrzeć ją po prostu w artykule?"...

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

@Halibutt utworzył swego czasu {{refn}}, który powinien to zadanie ułatwiać. Przykłady możesz zaobserwować w 1/4 + 1/16 + 1/64 + 1/256 + … od twierdzenia 23 i dalej. Tam jako przypis jest wstawiony {{odn}}, ale moim zdaniem możesz rekurencyjnie wstawiać {{refn}} (czyli tworzyć przypisy z przypisami).

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Kenraiz, to w dużej mierze kwestia stylu. Jeśli autor uważa, że jakaś informacja jest ciekawa lub ważna, ale nie jest bezpośrednio związana z tokiem opowieści (bo przecież w ostatecznym rozrachunku każde hasło Wikipedii jest historią), to nie ma co rozmywać tej opowieści niepotrzebnymi wtrąceniami. Bo to wcale nie jest wygodne dla czytelnika, który często musi potem czytać zdanie przed, wtrącenie i zdanie po kilka razy, i zachodzić w głowę o co w tym chodzi :)

@SpiderMum, polecam {{Refn}}, to nie jedyny sposób, ale dla mnie najwygodniejszy.

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

@Halibutt Z tego co widzę {{Refn}} nie jest linkowany z żadnej strony w przestrzeniach wikipedia ani pomoc Proponuję dodać coś o nim w Pomoc:Przypisy, mógłbyś?

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  @Marek Mazurkiewicz, ok, postaram się coś w wolnej chwili skrobnąć.

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Super, dziękuję za pomoc.

  Wiklol (dyskusjaedycje)

  Tu jest przykład użycia zagnieżdżania, jakie znam (zobacz tekst źródłowy): Ruch obiegowy Ziemi.

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  O, można i tak :)

  Dawid2009 (dyskusjaedycje)

  Skoro był już tu taki temat... To umiał by ktoś na tej stronie: Wikipedysta:Dawid2009/Piłkarzyki na kartce wstawić 9 przypis, jako źródło przy jedynej uwadze? Byłbym wdzięczny, przy okazji nauczyłbym się to robić

  Dawid2009 (dyskusjaedycje)

  Wikipedysta:Dawid2009/Piłkarzyki na kartce

  Ten komentarz został ukryty przez Doctore (historia)
  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Taka sytuacja: tu działa a tu już nie

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  @SpiderMum, To wynika z architektury samego silnika MediaWiki, a raczej z buga, który jest w nim od lat. Tu masz szczegóły techniczne, w wersji dla laika: tag <ref> i tag <subst> kiepsko ze sobą współpracują, nawet jeśli jeden z nich jest ukryty w postaci szablonu. Stąd te - nieco karkołomne - sposoby na obejście tego.

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Czyli faktycznie lepiej nie zagnieżdżać. Szkoda.

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  Można, tylko lepiej nie za pomocą szablonów {{u}}, bo tu występuje konflikt.

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Nie umiem. Czy ktoś mógłby w wolnej chwili poprawić 1 2 ?

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Dawid2009 pogmerał m.in. zmieniając kolejność uwag w szablonie Uwagi i wyglądało ok:

  jednak, gdyby nie tej kolejności, to:

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  Hej, jak rozumiem z przypisów zagnieżdżonych na końcu tekstu korzystasz głównie po to, żeby nie zaśmiecać kodu i niepotrzebnie nie utrudniać połapania się w nim innym (przynajmniej taka była moja motywacja gdy z nich korzystałem). Może więc zwyczajnie przerzucisz się na kombo: przypisy za pomocą odn, a bibliografia na końcu normalnym szablonem z parametrem odn=tak? Ja coś takiego stosuję od dawna i nieźle się to sprawdza. Jest może nieco upierdliwe na początku, ale ułatwia na przykład cytowanie wielu stron z jednego dzieła. Patrz choćby Rzymski dyplom wojskowy.

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Czy szablon odn da się stosować bez podania parametru nazwisko?

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  Da się. W pozycji bibliograficznej (wszystko jedno czy podanej za pomocą {{Cytuj książkę}}, czystego {{Cytuj}} czy czego tam sobie chcesz) zamiast odn=tak wstawiasz wtedy parametr odn = {{odn/id|"Dowolny tekst, choćby w cudzysłowie}}. I wtedy wywołujesz toto w tekście tak właśnie: {{odn|"Dowolny tekst, choćby w cudzysłowie}}.

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  Przykład z życia: w linkowanym przeze mnie powyżej haśle rzuć okiem jak wywołuję autorów starożytnych (gdzie data wydania wydaje się mało ważna skoro podaję adres uniwersalny).

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  Heh, nadal zależy od kolejności . W ww. artykule Rzymski dyplom wojskowy uwagi są bezpośrednio w tekście.

  Halibutt (dyskusjaedycje)

  Aaaa, zgrupowanie uwag w jednym miejscu na końcu kodu... No z tym może być problem, bo Twoje #tag:ref to w zasadzie to samo, co <ref>, więc ten bug o którym pisałem wcześniej wyskakuje tak samo, jak gdybyś użyła zwykłego refa w nawiasach. Obejściem tego jest właśnie szablon Refn, tyle że on się chyba nie daje łatwo zagnieżdżać. A to dlatego, że szablon {{Uwagi}} w pewnym uproszczeniu od strony kodu wygląda tak:

  <references> 
  <ref name=name1>Content</ref> 
  <ref name=name2>Content</ref> 
  <ref name=name...n>Content</ref> 
  </references>

  Czyli znów ten sam problem. To jest ograniczenie MediaWiki, którego nie przeskoczymy. Nie wiem, pomyślę jeszcze, a nuż.

  SpiderMum (dyskusjaedycje)

  heh :)

  Odpowiedź na „Jak dodać przypis do uwagi”

  Wersja nieprzejrzana -> wersja przejrzana

  2
  Belager (dyskusjaedycje)

  Witam, W jaki sposób dać znać administratorom, że artykuł który tłumaczyłem jest już w całości przetłumaczony i można go przejrzeć? W jaki sposób się to odbywa?

  Piastu (dyskusjaedycje)

  Do przejrzenia artykułu nie jest potrzebny administrator, wystarczy osoba z uprawnieniami redaktora. Prośby o przejrzenie zamieszcza się na stronie Wikipedia:Prośby o przejrzenie edycji. pozdrawiam

  Borneq (dyskusjaedycje)

  Jak pobrać masowo pliki audio (ogg), jeśli chodzi o obrazki, to jest API z którego do tej pory nie korzystałem, ale pliki .ogg?

  Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

  Wydaje się, że nikt z zaglądających tutaj nie umie Ci odpowiedzieć. Pytania o API nie są na poziomie nowicjuszowskim, ba, dotyczą spraw, z którymi większość użytkowników (w tym adminów) nie ma nic wspólnego. Spytaj może na WP:BAR:TE.

  Odpowiedź na „Pobieranie plików z Wikimedia Commons”
  31.172.188.195 (dyskusjaedycje)

  Do tej pory za największą gwiazdę uznawana była VY Canis Majoris, jednak w innym artykule znalazłem info, że jest nie jest, ale UY Scut. Co zatem jest prawdą?

  Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

  Wikipedia jest tworzona przez tysiące wolontariuszy. Istnieje ryzyko że zaistnieje sprzeczność. Jednak tu nie widzę sprzeczności. W artykule VY Canis Majoris mamy: "jedna z największych i najjaśniejszych gwiazd." a w UY Scuti mamy: "największa znana gwiazda pod względem średnicy", co zgadza się z artykułem Lista największych gwiazd Zechcesz wskazać gdzie dokładnie widzisz sprzeczność?

  Jacek rybak (dyskusjaedycje)

  Dzień dobry. Mam dwa pytania dotyczące zasad funkcjonowania Wikipedii, umieszczę je jednak w jednym wątku.

  Po pierwsze: Czytając artykuł po artykule, gdzie mnie wyobraźnia poniesie zauważyłem że linki zewnętrzne często prowadzą do stron o charakterze co najmniej komercyjnym. Podążając tym tropem trafiłem na stronę Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych. Moje pytanie brzmi, jak w kontekście tych zasad mają się linki zewnętrzne z tej lub tej strony? Gdzie przebiega granica reklamy i promocji i jak na nią reagować? Usuwać linki, zgłaszać administratorom czy autorowi?

  Po drugie, coś co nie daje mi zasnąć, a mianowicie artykuły na medal wyświetlane na stronie głównej. Jest ich dzisiaj chyba ponad 670, więc wprowadzając losowość lub kolejkę ze wszystkich mógłbym czytać codziennie nowy przez blisko dwa lata. Tymczasem czytając wiki codziennie mam wrażenie że ten o kuchni rosyjskiej czy krokodylach znam na pamięć. Pytania brzmią, czy istnieją dostępne statystyki jaki artykuł kiedy się pojawił i ile razy, jaka jest kolejka na przyszłość i o ile istnieje gdzie można się z nią zapoznać? Rozumiem również że na stronę główną trafiają artykuł sprawdzone i podpisane przez trzech użytkowników. Czy to nie wprowadza podwójnego standardu skoro artykuł staje się medalowym po znacznie surowszej ocenie? Czy wyświetlane nie powinny być wszystkie chyba że znalezione zostaną w nich duże błędy? Swoją drogą uważam że takie błędy łatwiej byłoby wykryć gdyby artykuł pojawił się na SG przed większym gronem czytelników niż tkwił w zakamarkach serwera. Pozdrawiam ~~~~

  Wiklol (dyskusjaedycje)

  Opowiadam: w kwestii pierwszej śmiało edytuj, najlepiej w opisie zmian powołując się na wspomniane zasady Wikipedia:LZ . Natomiast administratorom lub w Kawiarence (podstrona Artykuły) warto zgłosić dostrzeżenie masowego wstawiania spamlinków, które wymaga zablokowania lub wycofania wielu edycji.

  W drugiej sprawie wspomnę tylko, że jeszcze nie tak dawno wyróżnionych jako AnM było sporo artykułów niespełniających aktualnych wymagań co do uźródłowienia. Weryfikacja jednak postępuje i sądzę, że można by niedługo pomyśleć o wprowadzeniu automatycznej, codziennej rotacji ich wszystkich.