Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
RavenEye Fans (dyskusjaedycje)

Witam, moje konto istnieje dłużej niż 4 dni, mam również ponad 10 edycji artykułu, jednak wciąż nie mam możliwości skorzystania z zakładki "przenieś". Jak mam to zrobić?

WTM (dyskusjaedycje)

Masz taką możliwość. Zakładka jest nad hasłem, ukryta w rozwijanej liście oznaczonej napisem "Więcej" i strzałką, bezpośrednio na lewo od okienka wyszukiwania.

Gdzie szukać
ASCS Poznan (dyskusjaedycje)

poprawiono i zastosowano do wskazówek, jeśli ok proszę o przeniesienie z brudnopisu do publikacjie

z góry dziękuję

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań[edytuj kod]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

  • Do uzupełnienia wykazującego encyklopedyczność.
  • Dodać źródła i linki wewnętrzne.

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, PawełMM (dyskusja) 09:12, 25 lut 2017 (CET)

PawełMM (dyskusjaedycje)

Strona opublikowana ASCS-Consulting.

Piotrstefan10 (dyskusjaedycje)

Witam mam po raz kolejny problem w utworzeniu nowego tematu w wikipedii nie wiem dlaczego ale cały czas uważam że zamiast pomagać nowym osobą się ich tłamsi i nie umożliwia pomocy tylko usuwa się ich artykuły wcześniej też miałem problem w stworzeniu artykułu o reprezentacji Polski w futsalu kobiet dlatego proszę o pomoc i wsparcie zamiast usuwanie nowego tamtu o sporcie niszowym który wg mnie wymaga wsparcia w rozwoju zamiast usuwania. Temat: Piotr Stefankiewicz

Halibutt (dyskusjaedycje)

Piotrze, rzuć proszę jeszcze raz okiem na tę dyskusję w Poczekalni. Nie chodzi o prześladowanie nowych wikipedystów (to też się zdarza, ale akurat nie w tym wypadku), tylko o to, czy bohater biogramu jest postacią Encyklopedyczną, czy też należy do dużo obszerniejszej kategorii ludzi, którzy dobrze wykonują swoją robotę, ale jednak encyklopedyczni nie są. Jak na przykład ja.

Co ważne, to z biogramu musi wynikać i ze źródeł na których się opiera. Rzuć okiem na stronę Pomoc:Przypisy, albo na dowolny biogram z podobnej kategorii, na przykład jakiegoś innego sportowca czy trenera, zobaczysz różnicę. Choćby Adama Małysza :)

Drugą sprawą są źródła (a więc czy artykuł jest zgodny z zasadą Weryfikowalności.. Jak dla mnie postać jest encyklopedyczna, ale brak jest źródeł na podstawowe dane biograficzne. Skąd czytelnik ma wiedzieć, że bohater urodził się w 1989, a nie na przykład w 1959 albo w 2009? Wszystkie stwierdzenia w treści trzeba podeprzeć źródłem, niczego w Wikipedii nie piszemy z głowy. Lepiej często napisać mniej, ale na podstawie źródeł, niż więcej, ale na podstawie własnej wiedzy. Gdybyś potrzebował pomocy z czymś konkretnym - pisz tutaj, na pewno pomożemy.

Odpowiedź na „Piotr Stefankiewicz”
Żybis (dyskusjaedycje)

Szanowni Państwo,

chciałbym zilustrować artykuł materiałami archiwalnymi ale przerasta mnie kwestia odpowiedzi na pytania o prawa autorskie. Materiały pochodzą sprzed 1945 r i są to fotografie oraz niemieckie zaświadczenia ze zbiorów rodzinnych. Autorzy oryginałów są nieznani, ponadto od czasu wykonania fotografii minęło 98 do ok 85 lat (dokumenty są odrobinę nowsze, dotyczą 2 wojny). Wydawałoby się, że prawami autorskimi nie trzeba się przejmować ale z kolei forma cyfrowa dokumentów powstała niedawno, są to skany, które sam wykonałem. W dodatku istotny jest 1923 rok wg prawa amerykańskiego (ale te dokumenty powstały w Polsce). Wikipedia pyta o daty powstania dokumentów a trudno jej chyba wmówić, że skan powstał w 1919 r.. Prosiłbym o radę, być może sprawa wydaje się prosta ale jestem trochę cyfrowo wykluczony ze względu na wiek

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Sprawa nie jest prosta. Z pewnością data skanu nie jest datą powstania dzieła (a sknujący nie staje sie autorem). Zasadniczo fotografie chyba nie przejdą, bo trzeba mieć pewność, że autor zdjęcia nie żyje od ponad 70 lat. Może być inaczej, jeśli były gdzie opublikowane (książki/gazety) przed 1994 rokiem.

Ale dokumenty chyba nie są chronione.

Odpowiedź na szybko, proszę poczekać na wypowoedzi osób dokładniej sie orientujących.

Żybis (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Myślałem że jestem aż takim ignorantem ale widzę, że rzeczywiście system jest rygorystyczny.

A jak zamieścić dokumenty, o ile nie są chronione, jeżeli trzeba odpowiadać na te szczegółowe pytania o miejsce i czas powstania oraz autorstwo? nie zauważyłem opcji do zaznaczenia na własną odpowiedzialność, że "autor nieznany" (w sumie z dokumentu wynika, jaki urząd go wystawił...)

Gytha (dyskusjaedycje)

Dokumenty niemieckie prawdopodobnie można zamieścić na mocy licencji takiej jak przy kenkarcie Gajcego, czyli trzeba wybrać licencję PD-GermanGov.

Jeśli chodzi o fotografie, to sprawa jest trudniejsza. O ile dla takich sprzed I wojny można już przyjąć, że 70 lat od śmierci autora (fotografa) raczej już minęło, to w przypadku nowszych trzeba szukać innych możliwości.

Żybis (dyskusjaedycje)

Dziękuję za podpowiedzi. Podjąłem się trochę trudnej dla mnie rzeczy, bo poza mailem nie używam raczej Internetu czynnie, nie mam nawet konta na facebooku, stąd nieporadność ;-)

Udało mi się załadować fotografię, gdzie jako autora podałem właściciela zakładu fotograficznego. Okazało się, że postać ta jest znana i opisana a "znika" około 1943 roku, uznałem więc że nie żyje.

Spróbuję wieczorem z dokumentami, zapomniałem jednak, że jeden z nich jest amerykański! co prawda wydany w Europie przez władze okupacyjne w 1945 r. Znowu będzie zagwozdka.

Co do pozostałych zdjęć, nie znam autorów ale powstały jedno w 1919 a drugie około 1921 r. Może wystarczy jako autora wpisać "nieznany" ;-)

Żybis (dyskusjaedycje)

Gytha, dziękuję za zmianę licencji (nie potrafię odpowiedzieć bezpośrednio na powiadomienie...:-/ ). Wiem że wprowadzam chaos ale chciałem jak najszybciej wprowadzić ilustracje do planowanego hasła, uważam że w mediach cyfrowych obecnie ilustracje są ważną częścią przekazu. Postaram się więcej nie robić bałaganu przy ewentualnych kolejnych hasłach. Ale niestety instrukcja o kategoriach też mnie na razie przerasta...

Jeśli ktoś ma czas i ochotę wdzięczny będę za korekty. Umieszczam ilustracje do historii Torunia/harcerstwa/konspiracji/ 2 wojny

Chciałbym przybliżyć wizerunki harcerzy konspiratorów z Torunia i Pomorza, (w tym roku przypada też 100 lecie skautingu w Toruniu, może i o tym). Na początek biogram hm Feliksa Beszczyńskiego, komendanta hufca Sz. Sz, aktywnego już od czasów zaborów. Uzupełni to może już istniejące biogramy, zauważyłem np hasło o hm L. Cylkowskim

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Gytha, klient do Ciebie :) @Żybis Co do biogramów - ŚMIAŁO! W razie problemów lub wątpliwości - odezwij się tutaj, na pewno pomożemy.

Żybis (dyskusjaedycje)

Dziękuję Wam wszystkim za rady i pomoc. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć w dyskusjach ale na wszelki wypadek... Chwilowo potrzebuję małej przerwy a przeceniłem swoje możliwości planując pierwszy wpis, myślałem, że pójdzie mi to szybciej. Na razie,ze względu na "czynniki niezależne" nie będę się mógł logować ale nie jest to znak zniechęcenia i lekceważenia.

Odpowiedź na „ilustrowanie”

Prośba o sprawdzenie i przeniesienie mojego wpisu

2
BasketSzczawno (dyskusjaedycje)

Witam, prosiłbym o sprawdzenie mojego wpisu w brudnopisie. Chciałbym go opublikować, ale nie wiem, czy spełnia wszystkie Państwa wymagania.

Proszę o ewentualne wskazówki, jeśli będę musiał go zmienić.

BasketSzczawno (dyskusjaedycje)

Czy ktoś mógłby odpowiedzieć?

Odpowiedź na „Prośba o sprawdzenie i przeniesienie mojego wpisu”
ASCS Poznan (dyskusjaedycje)

dlaczego notorycznie usuwa zawartość mojej strony skoro nie zawierała ani jednego zdania więcej niz firma audytorska, ani jednej wzmianki, o w żaden sposób od nie nie odbiegała PawelMM jesteś zazdrosny ze sam nic nie zrobiłeś tylko banujesz inicjatywę innych? Rozumiem ze wpisy celebrytów nie są usuwane?? Nawet nie stać cię żeby ujawnić swoje nazwisko i ukrywasz sie pod pseudonimem

John Belushi (dyskusjaedycje)

nad hasłem możesz pracować w swoim brudnopisie, jednak Wikipedia nie jest miejscem na reklamę swoich usług i produktów. proszę również o zmianę nazwy niezgodnej z zasadami. - ~~~~

PawełMM (dyskusjaedycje)

Strona odtworzona i przeniesiona do brudnopisu autora, gdzie są dalsze uwagi wyjaśniające powód wcześniejszego usunięcia.

Slogy (dyskusjaedycje)

Witam, czy mógłbym prosić o przeniesienie mojego artykułu z brudnopisu: Wikipedysta:Slogy/SWIZA do publikacji. Starałem się poprawić wszystkie wskazane błędy, jednak byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł jeszcze rzucić okiem na tekst.

PawełMM (dyskusjaedycje)

Artykuł SWIZA przeniesiony do przestrzeni głównej.

Slogy (dyskusjaedycje)

Dziękuję

SamNieWiem (dyskusjaedycje)

Czy ktoś zamierza sprawdzić i zaakceptować poprawę błędnych informacji, które były w artykule?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

W jakim artykule? których informacji? na jakiej podstawie twierdzisz, że błędnych? Chodzi o Japonię? dlaczego mielibyśmy uważać źródło zaangażowane ideologicznie za rzetelne?

SamNieWiem (dyskusjaedycje)

Może dlatego, że prawda bywa zawsze rzetelna. I to, że na innych wersjach Wikipedii właśnie są takie dane, jak również na kilku polskich, więc pewne informacje, kłócą się z prawdą. Co inna strona, podaje co innego. Jak nie chcecie zmieniać tych danych na inne, to zmieńcie chociaż inne pod te, by było spójnie, a nie, by co inna strona pokazywała co innego. Na każdym zakątku netu podawane są takowe informacje, jak również u samego źródła, czyli w Japonii, dlatego dziwi skąd niby takie dane? Np. polska strona podaje 65% czyli faktyczny stan rzeczy, a tutaj nagle 5% nie do końca wiadomo skąd. Również książki do nauki geografii dla gimnazjalistów podają zakres około 65% braku jakiegokolwiek wyznania z podaniem argumentów.

Odpowiedź na „Poprawa”

Jak usunąć Szablon:Fb team w tabeli z wynikami ligowymi?

3
Klatka123 (dyskusjaedycje)

Mam pytanie, obecnie tworzę nowy artykuł z wynikami ligowymi w niższych ligach polskiej piłki nożnej. I w tabelach przy nazwach drużyn które nigdzie wcześniej jeszcze nie były wpisywane w tabeli pojawia się: Szablon:Fb team (np: Szablon:Fb team Olimpia Chąśno albo Szablon:Fb team KS Kutno). Jak można to zmienić/skasować? Bardzo proszę o podpowiedz.

Wargo (dyskusjaedycje)

Już ktoś utworzył brakujące szablony.

Klatka123 (dyskusjaedycje)

Tak, zgadza się jeśli chodzi o IV ligę, ale ja obecnie pracuję nad klasą okręgową woj. łódzkiego. I tam niemal całe tabele są w tych "szablonach". I czy jak już poszczególne strony będę gotowe, to mam je zapisać do przejrzenia w takiej formie z tymi "szablonami"? Ponieważ jeszcze nie potrafię tego zmienić.

Odpowiedź na „Jak usunąć Szablon:Fb team w tabeli z wynikami ligowymi?”

Moge prosic o przeniesienie mojego tekstu z brudnopisu do publikacji?

4
Streszczenie autorstwa Halibutt
Petran89 (dyskusjaedycje)

Prosze o przeniesienie mojego tekstu z brudnopisu do publikacji. Z gory dziekuje!

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Petran89, Twój brudnopis to tekst marketingowy, a nie nota encyklopedyczna. Jest pisany językiem marketingowym (dużo przymiotników, mało konkretów), nie zawiera definicji tematu (co to jest za system, co konkretnie robi, do czego konkretnie służy?), nie zawiera przypisów wskazujących na źródła podanych informacji. Nie jest też jasne z samego hasła, czy temat jest encyklopedyczny. Obawiam się, że to hasło nie nadaje się jeszcze do publikacji.

Petran89 (dyskusjaedycje)

Przepraszam, ale o czym Ty mówisz? W moim brudnopisie nie znajduje się obecnie nic, a poza tym napewno nie zajmuje się "systemami". Pozdrawiam serdecznie.

Moja prośba dotyczyła hasła "Johann Baptist Metz", które zostało przeniesione 10 dni temu i opublikowane

Halibutt (dyskusjaedycje)

Jejku jej, potaśtały mi się wątki i zjechałem Cię za nie Twoje hasło... Bardzo, bardzo przepraszam :)