Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

 • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
 • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Ta tutaj: https://stats.wikimedia.org/EN/CategoryOverviewIndex.htm

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Aaa, już wiem o co w tym chodzi.

Odpowiedź na „Co to za statystyka?”

Prawa autorskie zdjęć ze stron państwowych

1
Kaffeemuehle (dyskusjaedycje)

Czy można ilustrować artykuły zdjęciami, które znajdują się na stronach instytucji państwowych? Np. artykuł o pośle Iksińskim zilustrować zdjęciem, które widnieje na jego stronie sejmowej? A jeśli tak, to jaka licencja obowiązuje?

Odpowiedź na „Prawa autorskie zdjęć ze stron państwowych”

Bezzasadne usuwanie artykułu przez admina PG.

3
Ment08 (dyskusjaedycje)

Witam.

Mam pretensje dotyczące artykułu A z kółkiem (a właściwie przekierowania), ponieważ zostało uznane przez tego wikipedystę za zbędne przekierowanie do artykułu å, a przekierowanie dodałem, bo litery NIE MA na polskiej klawiaturze, a jest to dobry artykuł. Boję się wstawiać przekierowania ponownie. Czy ktoś mi pomoże?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Według artykułu Å: W języku polskim litera nosi nazwę "a z kółkiem", więc przekierowanie faktycznie jest zasadne.

Ment08 (dyskusjaedycje)

To nie jedyny jego "dorobek".

Skasował Szablon:Nie-pacynka, który miał służyć do oznaczania użytkowników, którzy nie są uważani już za pacynkę, ale uznał (też bezzasadnie) go za eksperyment i zrobił EK-a. Warto też dodać że przekierowanie A z kółkiem usunął pomimo tego, że miesiąc przed usunięciem przejrzano je. Napisał, że to "OR-owata nazwa wprowadzona przez IPka."

Odpowiedź na „Bezzasadne usuwanie artykułu przez admina PG.”
37.47.9.95 (dyskusjaedycje)

Bardzo malo jest wiadomosci o tym dworku zbudowanym w latach 70tych 19w.Zostala po nim tylko zabytkowa BRAMA WJAZDOWA do folwarku.

Odpowiedź na „Dworek dziedzica Skrzecka w Zywkach”
Frowro (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

napisałem 2 artykuły (FinTech i Syngrapha), po ich wysłaniu nie dostałem jednak żadnej wiadomości dotyczącej ich treści. Czy jeśli jest ona poprawna, mogę prosić o przeniesienie notek?

Pozdrawiam

Odpowiedź na „Prośba o zaakceptowanie artykułu”
Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałem zamieścić w Wikipedii informacje o Centrum Edukacji Medycznej CEMED. Jest to jednostka, która świadczy usługi komercyjne, ale jest to niecodzienna w Polsce jednostka szkoleniowa. Prowadzi szkolenia dla lekarzy chirurgów na ludzkich preparatach nieutrwalonych, czyli na częściach ludzkich zwłok nieutrwalonych w formalinie. Temat jest rzadki i bardzo ciekawy z naukowego punktu widzenia. Ponadto, ten rodzaj szkoleń, popularny szczególnie w USA i w Europie Zachodniej, jest bardzo pożądany przez chirurgów. Uznałem, że warto poinformować, że jest taka jednostka, która prowadzi unikalną formę edukacji.

Artykuł jest w brudnopisie, ale nie potrafię go uczynić publicznym. Czy czegoś nie nacisnąłem lub z jakiś powodów artykuł jest nieodpowiedni?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Marcin_%C5%81asi%C5%84ski/brudnopis

Marcin Łasiński

PawełMM (dyskusjaedycje)

Napisany przez Ciebie tekst nie nadaje się do opublikowania, gdyż jest reklamą. Postaraj się go przeredagować, zmienić styl z reklamowego na encyklopedyczny. Uprawnienia do przenoszenia stron są opisane na stronie Pomoc:Zmiana nazwy strony#Wymagane uprawnienia

Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Odchudziłem tekst i usunąłem słowa typu "lider". Mam nadzieję, że będzie dobrze. Nie mam chyba uprawnień do przenoszenia stron więc wyślę prośbę do administratora.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Marcinie, faktycznie w stylu widać poprawę, ale rzuć proszę okiem na stronę Wikipedia:Weryfikowalność. W Twoim haśle nie ma ani jednego przypisu do źródeł potwierdzających, że którekolwiek ze zdań w haśle jest prawdziwe. Rzuć okiem jak wyglądają inne hasła Wikipedii i spróbuj podać źródła. Idealnie - niezależne od opisywanego tematu.

Odpowiedź na „Informacja CEMED”

Artykuł o kulturoznawstwie

8
Streszczenie autorstwa Halibutt
Pyrrhosaurus (dyskusjaedycje)

Szanowni Państwo,poprawiłem hasło "Instytut kulturoznawstwa UAM". Jak mogę je zamieścić?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Wikipedysta:Pyrrhosaurus/Instytut Kulturoznawstwa UAM

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)
 • Zakładam, że część informacji nie jest wzięta z podanych pozycji bibliograficznych. Jeżeli nie znajdą się źródła, te informacje będą do usunięcia. Po każdej informacji powinien być przypis bibliograficzny - domyślam się, że ta część warsztatu jest znana.
 • Wg mnie lista obecnych pracowników ma niewielki sens (pracownicy przychodzą/odchodzą/zmieniają stanowiska/stopnie i tytuły), już lepiej zgromadzić kilka nazwisk osób, które mają albo powinny mieć biogramy (od dr hab. w górę). I też nie wymieniać po przecinku, tylko w zdaniu, jak w typowej księdze jubileuszowej ("w latach X-Y pracował tam ten, A-B tamten" itd.).
 • Kiedy piszemy listę osób pełniących daną funkcję i ostatnia z podanych jeszcze tę funkcję pełni, nie wstawiamy wielokropka, tylko "od Z", gdzie Z to rok rozpoczęcia pełnienia funkcji.
Pyrrhosaurus (dyskusjaedycje)

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Hasło powstaje w związku z jubileuszem Instytutu i zaangażowani są w to jego członkowie.

Rozumiem wymóg solidnego umocowania bibliograficznego, ale czy rzeczywiście trzeba robić odnośniki do każdej informacji, skoro większość pochodzi z dwóch pozycji wymienionych w bibliografii? Z kolei część o wpływie kulturoznawców na życie miejskie został zaczerpnięty z materiałów, które dopiero mają ukazać się drukiem - jak to zaznaczyć?

Wg nas lista obecnych pracowników ma sens - jest to lista osób w składzie Instytutu w roku jubileuszowym oraz lista Zakładów, co daje jakieś pojęcie o tym, czym się zajmujemy.

Hasło chcemy rozwijać i uzupełniać - nie ma w nim choćby wzmianki o znaczących absolwentach i przeszłych pracownikach, jednak zależy nam na tym, żeby umieścić rdzeń informacji przed obchodami jubileuszu 17 czerwca.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)
 • Lepiej zrobić, choćby akapit po akapicie, i zaznaczać strony, na których dana informacja jest zamieszczona. Gdyby nie to, to tzw. każdy mógłby coś dodać w środku akapitu i nie wiadomo by było, czy cały akapit jest cokolwiek wart, czy tylko wstawiona informacja nie ma podanego źródła. Takie są zasady Wikipedii.
 • Jeżeli ma być koniecznie lista pracowników, to powinna mieć na początku notkę "lista pracowników w roku jubileuszowym RRRR", tak, żeby nie stwarzać wrażenia, że ktoś chciałby aktualizować ją po każdej zmianie. Niedawno poprawiałem artykuł, którego autorzy popełniali błąd domniemania prezentyzmu i akapit po akapicie były informacje z użyciem słowa "obecnie", w domyśle: stan na rok 2008, 2011, 2013, plany na 2017. Kontrast między pierwszym "obecnie" a ostatnim był rażący.
 • Źródła muszą być opublikowane, pisanie informacji z nieopublikowanych (choćby "jeszcze" nieopublikowanych) źródeł jest niezgodne z zasadami.
Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

W ogóle polecam zapoznanie się z zasadami Wikipedii.

Pyrrhosaurus (dyskusjaedycje)

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź

Pyrrhosaurus (dyskusjaedycje)

Podrasowałem artykuł, teraz powinno być dobrze

Wikipedysta:Pyrrhosaurus/Instytut Kulturoznawstwa UAM

Radagast13 (dyskusjaedycje)

Poprawiłem i przeniosłem do przestrzeni głównej.

prośba o zaakceptowanie artykułu

2
Streszczenie autorstwa Halibutt
Simpleks1 (dyskusjaedycje)

Proszę o przejrzenie i zaakceptowanie artykułu. Jako początkująca w wikipedii nie mam możliwości przeniesienia go samodzielnie z brudnopisu. Mam nadzieję że w obecnej formie spełnia wymogi

pozdrawiam!

Halibutt (dyskusjaedycje)

@The Polish już przeniósł hasło Marek Puchała gdzie trzeba. Dobra robota!

W Buchwald (dyskusjaedycje)

Witam. Jako nowy użytkownik Wikipedii nie mam możliwości przeniesienia swojego artykułu z brudnopisu. Trafił on tam ponieważ nie podałem źródeł. Mam nadzieję że tym razem umieściłem dobre przypisy.

Pozdrawiam

Halibutt (dyskusjaedycje)

Hej! Witaj w Wikipedii! Jak na początek - całkiem niezła robota. Hasłu przydałoby się jednak trochę miłości. Popracujesz jeszcze nad nim?

 • Koniecznie, koniecznie trzeba to hasło zredagować. Już w leadzie były dwa błędy w nazwiskach (jeden pan nazywał się zupełnie inaczej, drugi nie był kobietą i miał na imię Eli, czyli Eliezer), jeszcze nie patrzyłem co jest dalej. Do tego literówki, wielkie litery wskakujące nie wiadomo dlaczego w środek... No, redaktor by się przydał.
 • Rozumiem, że to jest tłumaczenie z angielskiego, ale nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za źródła. Na podstawie tego jednego artykułu (poprawiłem przypis) można by to hasło napisać dużo lepiej. Albo choć rozszerzyć.
 • Przy pisaniu takich haseł dobrze jest rzucić okiem jaki jest polski tytuł tego filmu. Bo może się okazać - jak w tym wypadku - że po polsku nazywany bywa zupełnie inaczej.

Tak czy siak - przeniosłem hasło do przestrzeni głównej, trochę nad nim posiedziałem i liczę, że pomożesz doprowadzić go do jakiego-takiego stanu. To jak, pomożesz? :)

Odpowiedź na „Ziemia bez chleba”

jakiś czas temu zarejestrowałam się jako epolan, zgubiłam hasło i jeszcze raz jako epolan7 ?

3
Streszczenie autorstwa Halibutt

Zgubione hasło, brak odpowiedzi

91.216.149.46 (dyskusjaedycje)

Czy jest możliwość odszukania mojego konta? Miałam adres epolan@wpl i podobny na Gmailu oraz o jakiegoś czasu mam i wygląda na to że już nie zablokuję sobie epolan@op.pl oraz epolan9@gmail.com EP

Masti (dyskusjaedycje)

Są zarejestrowane 2 konta : Wikipedysta:Epolan i Wikipedysta:Epolan9. To pierwsze nie ma podanego maila więc nie da się odzyskać hasła do niego. Konto Epolan9 maila ma podanego. Więc na stronie logowania możesz poprosić o reset hasła jeśli go nie pamiętasz.

PawełMM (dyskusjaedycje)

Musisz wejść na stronę logowania Jeśli zgubiłaś hasło, ale podałaś adres mailowy, to podczas logowania można ustanowić nowe, które zostanie przekazane mailem. Jeśli nie podałaś adresu mailowego, to niestety odzyskanie konta jest niemożliwe.