Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Slogy (dyskusjaedycje)

Witam, czy mógłbym prosić o przeniesienie mojego artykułu z brudnopisu: Wikipedysta:Slogy/SWIZA do publikacji. Starałem się poprawić wszystkie wskazane błędy, jednak byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł jeszcze rzucić okiem na tekst.

PawełMM (dyskusjaedycje)

Artykuł SWIZA przeniesiony do przestrzeni głównej.

Slogy (dyskusjaedycje)

Dziękuję

Odpowiedź na „Prośba o przeniesienie”
SamNieWiem (dyskusjaedycje)

Czy ktoś zamierza sprawdzić i zaakceptować poprawę błędnych informacji, które były w artykule?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

W jakim artykule? których informacji? na jakiej podstawie twierdzisz, że błędnych? Chodzi o Japonię? dlaczego mielibyśmy uważać źródło zaangażowane ideologicznie za rzetelne?

SamNieWiem (dyskusjaedycje)

Może dlatego, że prawda bywa zawsze rzetelna. I to, że na innych wersjach Wikipedii właśnie są takie dane, jak również na kilku polskich, więc pewne informacje, kłócą się z prawdą. Co inna strona, podaje co innego. Jak nie chcecie zmieniać tych danych na inne, to zmieńcie chociaż inne pod te, by było spójnie, a nie, by co inna strona pokazywała co innego. Na każdym zakątku netu podawane są takowe informacje, jak również u samego źródła, czyli w Japonii, dlatego dziwi skąd niby takie dane? Np. polska strona podaje 65% czyli faktyczny stan rzeczy, a tutaj nagle 5% nie do końca wiadomo skąd. Również książki do nauki geografii dla gimnazjalistów podają zakres około 65% braku jakiegokolwiek wyznania z podaniem argumentów.

Odpowiedź na „Poprawa”

Jak usunąć Szablon:Fb team w tabeli z wynikami ligowymi?

3
Klatka123 (dyskusjaedycje)

Mam pytanie, obecnie tworzę nowy artykuł z wynikami ligowymi w niższych ligach polskiej piłki nożnej. I w tabelach przy nazwach drużyn które nigdzie wcześniej jeszcze nie były wpisywane w tabeli pojawia się: Szablon:Fb team (np: Szablon:Fb team Olimpia Chąśno albo Szablon:Fb team KS Kutno). Jak można to zmienić/skasować? Bardzo proszę o podpowiedz.

Wargo (dyskusjaedycje)

Już ktoś utworzył brakujące szablony.

Klatka123 (dyskusjaedycje)

Tak, zgadza się jeśli chodzi o IV ligę, ale ja obecnie pracuję nad klasą okręgową woj. łódzkiego. I tam niemal całe tabele są w tych "szablonach". I czy jak już poszczególne strony będę gotowe, to mam je zapisać do przejrzenia w takiej formie z tymi "szablonami"? Ponieważ jeszcze nie potrafię tego zmienić.

Odpowiedź na „Jak usunąć Szablon:Fb team w tabeli z wynikami ligowymi?”

Moge prosic o przeniesienie mojego tekstu z brudnopisu do publikacji?

4
Streszczenie autorstwa Halibutt
Petran89 (dyskusjaedycje)

Prosze o przeniesienie mojego tekstu z brudnopisu do publikacji. Z gory dziekuje!

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Petran89, Twój brudnopis to tekst marketingowy, a nie nota encyklopedyczna. Jest pisany językiem marketingowym (dużo przymiotników, mało konkretów), nie zawiera definicji tematu (co to jest za system, co konkretnie robi, do czego konkretnie służy?), nie zawiera przypisów wskazujących na źródła podanych informacji. Nie jest też jasne z samego hasła, czy temat jest encyklopedyczny. Obawiam się, że to hasło nie nadaje się jeszcze do publikacji.

Petran89 (dyskusjaedycje)

Przepraszam, ale o czym Ty mówisz? W moim brudnopisie nie znajduje się obecnie nic, a poza tym napewno nie zajmuje się "systemami". Pozdrawiam serdecznie.

Moja prośba dotyczyła hasła "Johann Baptist Metz", które zostało przeniesione 10 dni temu i opublikowane

Halibutt (dyskusjaedycje)

Jejku jej, potaśtały mi się wątki i zjechałem Cię za nie Twoje hasło... Bardzo, bardzo przepraszam :)

Przeniesienie artykułu

2
Streszczenie autorstwa Wargo

Przeniesione

BerryStreet (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

mam serdeczną prośbę o pomoc. Przygotowałem artykułu pod dane hasło, który nastepnie po kilku uwagach został przeniesiony do mojego brudnopisu. Artyuł dopracowałem i nie mogę znaleźć opcji przeniesienia go do publikacji (w poradniki Wikipedii jest mowa o opcji "przenieś" na górze storny koło wyszukiwarki, ja tej opcji nie mam).

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedysta:BerryStreet/Event_marketing&oldid=48459055

Będę wdzięczny za poradę jak dalej działać.

Ten komentarz został ukryty przez WTM (historia)
Stojan212 (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:Stojan212/brudnopis

Jckowal (dyskusjaedycje)

Czy prosisz o przeniesienie treści z brudnopisu? Hasło które tworzyłeś w brudnopisie zamieściłeś już w przestrzeni głównej, tj.Portugalia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

W Wikipedi istnieje coś takiego jak: ''zmiany w linkujących''. Komunikaty o ostatnich zmianach w linkujących są widocznie kiedy klikniemy na odpowiedniego linka przeglądając dany artykuł. Ale co się stanie, kiedy my poprzez edycje sami uczynimy jakieś artykuł linkującym (dodając do niego link do danego hasła). Z moich spostrzeżeń wynika, że tym sposobem artykuł nie będzie się pojawiał w komunikatach o zmianach w linkujących, w przypadku kiedy relewantnym do sytuacji artykułem będzie ten z linku który dodaliśmy w edycji. Ostatnio na ENwiki dodałem do dyskusji artykułu szablony z wikiprojektami. Potem, z ciekawości sprawdziłem czy moje edycje są widoczne przy zmianach w linkujących; do tych wikiprojektów i nic tam nie znalazłem.

Ten komentarz został ukryty przez Wargo (historia)
Wargo (dyskusjaedycje)

Nie w "linkujących", a w "linkowanych" - ma to znaczenie, ponieważ ta strona specjalna wyświetla zmiany w artykułach, do których prowadzą linki znajdujące się w oglądanym artykule a nie tych, z których prowadzą linki do oglądanego artykułu.

Odpowiedź na „Jak to działa?”

Proszę o sprawdzenie wpisu po edycji > przeniesienie do publikacji

2
Marian.semik (dyskusjaedycje)

Uprzejmie proszę o sprawdzenie, czy teraz tekst jest odpowiednio napisany. Jeśli tak, będę wdzięczny za zatwierdzenie do publikacji.

Tarnamid

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Jak na razie tekst wygląda jak wyjęty z ulotki. Co z tego, że ktoś wytwarza jakiś produkt o jakichś właściwościach? to popularny produkt?

Odpowiedź na „Proszę o sprawdzenie wpisu po edycji > przeniesienie do publikacji”
Michael Tav (dyskusjaedycje)

Czy moje fotografie okładek książek i stron gazet, ulotek itp. (młodszych niż 70 lat) to prace własne i mogę je zamieszczać, czy naruszenie czyichś praw autorskich?

Cesarz Świata (dyskusjaedycje)

~Jak dostać Admina.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Co do Admina, obecnie w polskojęzycznej Wikipedii jest raczej wystarczająca ich liczba, więc i wymagania są dość wysokie. Trzeba uzyskać ogromną większość głosów Za w głosowaniu nad przyznaniem uprawnień administratora. Zwykle wymaga to kilkuletniego znacznego zaangażowania w edytowanie Wikipedii, biegłej znajomości jej zasad i wykazania się umiejętnością współpracy w projekcie oraz potrzeby posiadania dodatkowych uprawnień. Realnie 3 lata dużej aktywności owocujące co najmniej liczbą kilkunastu tysięcy poprawnych edycji plus spore zaangażowanie w trudniejszych obszarach organizacji Wikipedii to minimum.

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Michael Tav Reprodukcja fotograficzna jakiegoś utworu nie jest sama w sobie utworem. Zdjęcie Mona Lisy to tylko zdjęcie Mona Lisy, autorem pozostaje autor oryginalnego dzieła. I to jego data śmierci rozpoczyna bieg 70 lat do wejścia utworu do domeny publicznej. Jeśli autor żyje i ma się dobrze, to udostępnianie bez jego zgody reprodukcji jego utworu (wszystko jedno czy jest to tekst, zdjęcie czy grafika) podpada pod naruszenie praw autorskich.

Odpowiedź na „Zdjęcia okładek i gazet”
Chlipalski (dyskusjaedycje)

Witam,

chciałbym utworzyć nową podkategorię o nazwie "Producenci urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii" w kategorii Przedsiębiorstwa przemysłowe. Nie umiem znaleźć instrukcji. proszę o pomoc.

Bochnia i okolice to centrum chłodnictwa, znajduje się tu kilka firm z tej kategorii.

Chciałbym zdefiniować pojęcia: lada chłodnicza, witryna chłodnicza, szaf chłodniczych i mroźniczych, bemarów, witryn chłodniczych, dystrybutorów do lodów oraz witryn kwiatowych (szafa chłodniczo-grzewcza na kwiaty, schładzarki odpadów i wiele innych.

jeżeli mamy kategorię Producenci sprzętu AGD to powinni być również Producenci urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii lub inna odpowiedniejsza nazwa

jeżeli mamy definicję "chłodziarka" to powinna być również "szafa chłodnicza" ...

jeżeli mamy opis firmy ELECTROLUX to nasze rodzime firmy równiez powinny być opisane: IGLOO, COLD, CEBEA ...

będzie to wiązało się z dużą ilością pracy

jeszcze raz proszę o pomoc w utworzeniu podkategorii, jak powyżej

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Proponuję zapoznać się z zasadami, jak np. encyklopedycznością oraz weryfikowalnością. Electrolux ma dłuuugą historię i ponadrozpoznawalność (nawet to, co nie ma z nim związku nazywane jest elektroluksem).

Czym się różni szafa chłodnicza od chłodziarki? Nie jest maszyną obniżającą temperaturę w chłodzonej przestrzeni?

Kategorie zaś tworzymy, kiedy są co najmniej trzy artykuły do zgrupowania w niej.

Chlipalski (dyskusjaedycje)

Dziękuję, zatem mam sporo pracy, będę tworzył w brudnopisie mając nadzieje na publikacje.

Chlipalski (dyskusjaedycje)

proszę wybaczyć pytanie lecz troszkę mnie to gnębi, nie znałem firmy Manta, czy jest ona w czołówce producentów sprzętu RTV, AGD i IT ? czym się wyróżnia, że zasługuje na WIKIPEDIE?

proszę nie odpowiadać, muszę sam znaleźć uzasadnienie

pozdrawiam

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Chlipalski, Encyklopedyczność dość trudno jest wyjaśnić, bo to jest zawsze kwestia indywidualna. Bohater hasła (wszystko jedno, firma, człowiek czy zjawisko) musi się czymś wyróżniać spośród innych. Na przykład osoba musi się wyróżniać spośród miliardów ludzi robiących dobrą robotę. Choćby jakimś wysokim odznaczeniem, wynalazkiem, stopniem czy rangą (generał, doktor habilitowany) itd. Z firmami to jest całe spektrum, na jednym krańcu będą Google czy Polskie Koleje Państwowe, na drugim Krzakexpolim, który ze szwagrem założyliśmy w zeszłym tygodniu. Który najpewniej encyklopedyczny nie jest. A wszystko pomiędzy tymi skrajnościami to kwestia dyskusyjna.

W tym wypadku hasło (kiepskie i niespełniające wymogów weryfikowalności) twierdzi, że to pierwsza firma produkująca telewizory 3D w Polsce, co jakoś tam ją wyróżnia spośród producentów sprzętu. Ale takim wyróżnikiem może być i coś innego. Ilość pracowników, jakiś niesamowicie przełomowy produkt, itd.

Odpowiedź na „IGLOO”