Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Kulturanieboli (dyskusjaedycje)

Dzień dobry. Trochę się pogubiłam. Dodałam nową edycję do hasła Big Book Festival uzupełniając hasło o kolejną edycję wydarzenia. Zgłosiłam zmianę do próśb o przejrzenie. Zgodnie ze wskazówką użytkownika Ciacho5 usunęłam z artykułu nieencyklopedyczne określenia. Artykuł oznaczony jest jako wykonany, ale dotyczy to tylko jednej poprawki wyrazów, a nie całej treści akapitu. Nie wiem jak teraz zgłosić wcześniejszą zmianę. Przez zaakceptowanie ostatniej zmiany i pominięcie wcześniejszych, moje prośby o przejrzenie się nie wczytują.

z góry dziękuję za pomoc!

PawełMM (dyskusjaedycje)

Wczoraj edycję oznaczyłem jako przejrzaną i artykuł nie wymaga dodatkowych działań w tym zakresie. Przejrzenie dotyczy całości artykułu.

Kulturanieboli (dyskusjaedycje)

Dziękuję za odpowiedź, jednak artykuł dla niezalogowanych użytkowników nadal wyświetla się w trybie niezaakceptowanych zmian.

Kulturanieboli (dyskusjaedycje)

ok. Przepraszam. Już dziś załapało! Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.

Ten komentarz został ukryty przez Tar Lócesilion (historia)
Odpowiedź na „Big Book Festival”
Ganeszka (dyskusjaedycje)

Czy może mi ktoś wyjaśnić jak napisać wiadomość to użytkownika, który nie ma takiej opcji na swojej stronie, choć nieustannie mnie do niej odsyła? Czy ta opcja jest dostępna tylko dla wybranych osób? Na stronach pozostałych użytkowników jest dla mnie widoczna,

Tufor (dyskusjaedycje)

@Ganeszka: Zapewne chcesz napisać do użytkownika Patkro12? W podpisie użytkownika jest link (dyskusja), która prowadzi do strony dyskusji danego użytkownika. Musisz więc wejść na stronę Dyskusja wikipedysty:Patkro12. Na samej górze tej strony będziesz miała obok zakładek "Czytaj" i "Edytuj", zakładkę "Dodaj temat". Po kliknięciu w nią napisz wiadomość do użytkownika.

WTM (dyskusjaedycje)

Wszystkie strony dyskusji użytkowników są identyczne w działaniu i dodawanie na nich nowej treści jest dostępne dla każdego. Obejrzyj np. własną stronę dyskusji (Dyskusja wikipedysty:Ganeszka).

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Chodzi o Dyskusja wikipedysty:Cybularny? Tę stronę możesz edytować, nie jest zabezpieczona.

(Napisałem o tej stronie, bo wcześniej napisałaś "Zero komunikacji z Cybularnym").

Ganeszka (dyskusjaedycje)

Niestety nie widzę opcji czytaj i edytuj. Jest tylko edytuj kod źródłowy. U innych osób te opcje są dla mnie widoczne.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

We wszystkich stronach dyskusji wikipedysty (oprócz mojej) jest "edytuj kod źródłowy". Nigdzie chyba nie ma "edytuj". Jakby się to nie nazywało, link prowadzi do tego samego, tzn. do edytora kodu źródłowego.

Tzn. wszędzie widzisz albo zakładkę nazwaną X, albo wszędzie Y. Nie ma sytuacji, w której stronę jednego wikipedysty edytujesz inaczej niż innego.

Tufor (dyskusjaedycje)

A do kogo chcesz napisać wiadomość? Na jakiej stronie?

Ganeszka (dyskusjaedycje)

Tak, ale edytor kodu źródłowego zmienia stronę, a nie daje szansy odpowiedzi.

Ganeszka (dyskusjaedycje)

Do Cybularnego.

Tufor (dyskusjaedycje)

Tutaj możesz do niego napisać: klik

Ganeszka (dyskusjaedycje)

Super! Dzięki!

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Strona się nie zmienia. Będąc na jego stronie dyskusji, możesz kliknąć "edytuj kod źródłowy" i będzie OK. Możesz też kliknąć "Dodaj temat". Możesz zastosować skróty klawiszowe. Odpowiednio: ⇧ Shift+Alt+E i ⇧ Shift+Alt++.

czy na arce Noego byly koty

2
Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Pytanie niezwiązane z Wikipedią

92.25.197.61 (dyskusjaedycje)

czy na Arce Noego byly koty

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Jeżeli Biblia nic o tym nie mówi, to nie wiadomo.

Dzien dobry z tej strony Dominik Kwolek - Blues DJ

1
Streszczenie autorstwa Halibutt

Wikipedia nie jest portalem społecznościowym.

NicesoundBiz (dyskusjaedycje)

Dzien dobry z tej strony Dominik Kwolek - Blues DJ

Żyje muzyką, całe życie się mi kręci około blues music.

Po pierwsze rak po drugie samotność tak jak mają bluesmeni >P

Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi The Polish?

3
Pawel procki (dyskusjaedycje)

Gdy mi odrzuca hasło, Rupert Hine, Dałem więcej odnośników do stron źródłowych niż króciutkie info, kim jest Rupert Hine, przetłumaczone zresztą z "angielska". Co takiego robię źle udostępniając hasło, które każdy może rozwinąć? Go Away Mr. Evans.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

@The Polish, możesz objaśnić sprawę użytkownikowi? (swoimi słowami).

The Polish (dyskusjaedycje)

Odpowiedziałem na Twojej stronie dyskusji.

83.10.14.228 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry. Z góry uprzedzam, że jestem całkowitym nowicjuszem. A więc, stworzyłam hasło (głównie bazując na anglojęzycznej Wikipedii), zostało przeniesone do brudnopisu, ponieważ było jeszcze niedopracowane. Poprawiłam mój artykuł o Turhan Hatice i chciałam poprosić o sprawdzenie i wskazanie ewentualnych niedociągnięć lub przeniesienie do bazy głównej. Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Turhan hatice. Przepraszam za niedoświadczenie i dziękuję.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Przeniosłem do Turhan Hatice, dobra robota jak na początek! Można dopracować hasło w przestrzeni głównej.

Pozwolę sobie zaznaczyć, że nad hasłem pracuje też Wikipedysta:Sułtanka Valide/Turhan Hatiçe, może połączycie wysiłki?

Odpowiedź na „Proszę o sprawdzenie artykułu”
Pter.zg (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

kilka dni temu dodałem wpis dot. gry komputerowej "4EVOLVE: Deep Stars". Uwzględniłem uwagi redakcyjne. Artykuł nadal jest w brudnopisie i nie wiem jak go ponownie aktywować.

Proszę o wparcie i jednocześnie dziękuję

Piotr M.

Ten komentarz został ukryty przez Halibutt (historia)
Halibutt (dyskusjaedycje)

W haśle nadal brakuje przypisów, więc trudno powiedzieć by było zgodne z zasadą Weryfikowalności. Rzuć proszę okiem na inne hasła na podobny temat, na przykład na Wikipedia:Dobre Artykuły znajdziesz kilkanaście haseł na temat gier komputerowych. Każde z nich można wziąć za wzór do naśladowania, zarówno pod względem technicznym, jak i treści.

Odpowiedź na „4EVOLVE: Deep Stars”
Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałem zamieścić w Wikipedii informacje o Centrum Edukacji Medycznej CEMED. Jest to jednostka, która świadczy usługi komercyjne, ale jest to niecodzienna w Polsce jednostka szkoleniowa. Prowadzi szkolenia dla lekarzy chirurgów na ludzkich preparatach nieutrwalonych, czyli na częściach ludzkich zwłok nieutrwalonych w formalinie. Temat jest rzadki i bardzo ciekawy z naukowego punktu widzenia. Ponadto, ten rodzaj szkoleń, popularny szczególnie w USA i w Europie Zachodniej, jest bardzo pożądany przez chirurgów. Uznałem, że warto poinformować, że jest taka jednostka, która prowadzi unikalną formę edukacji.

Artykuł jest w brudnopisie, ale nie potrafię go uczynić publicznym. Czy czegoś nie nacisnąłem lub z jakiś powodów artykuł jest nieodpowiedni?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Marcin_%C5%81asi%C5%84ski/brudnopis

Marcin Łasiński

PawełMM (dyskusjaedycje)

Napisany przez Ciebie tekst nie nadaje się do opublikowania, gdyż jest reklamą. Postaraj się go przeredagować, zmienić styl z reklamowego na encyklopedyczny. Uprawnienia do przenoszenia stron są opisane na stronie Pomoc:Zmiana nazwy strony#Wymagane uprawnienia

Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Odchudziłem tekst i usunąłem słowa typu "lider". Mam nadzieję, że będzie dobrze. Nie mam chyba uprawnień do przenoszenia stron więc wyślę prośbę do administratora.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Marcinie, faktycznie w stylu widać poprawę, ale rzuć proszę okiem na stronę Wikipedia:Weryfikowalność. W Twoim haśle nie ma ani jednego przypisu do źródeł potwierdzających, że którekolwiek ze zdań w haśle jest prawdziwe. Rzuć okiem jak wyglądają inne hasła Wikipedii i spróbuj podać źródła. Idealnie - niezależne od opisywanego tematu.

Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dziękuję za sugestie. Wprowadziłem zmiany - skróciłem treść, wykasowałem słowa oceniające i dodałem przypisy.

Czy teraz strona jest dobra i może zostać opublikowana?

Nie wiedziałem za bardzo jak potwierdzić rok powstania i stan prawny, dlatego zasugerowałem przejście do KRSu? Czy to dobry pomysł?

Pozdrawiam

Marcin Łasiński

Marcin Łasiński (dyskusjaedycje)

Dzień dobry.

Poprawiłem artykuł. Skróciłem, zrezygnowałem z oceniających przymiotników, dodałem przypisy. Proszę o ocenę czy jest teraz dobrze. Jeśli tak to czy mogę ją opublikować?

Pozdrawiam

Marcin Łasiński

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Usunąłem informację uźródłowioną Twarzoksiążką, zmieniłem kolejność informacji, poprawiłem styl (firma to nazwa przedsiębiorstwa), przypisy, dodałem linki i infobox, usunąłem linki reklamowe.

Teraz trzeba tylko sprawdzić, czy podane przypisy faktycznie podają zaprezentowane informacje. Jeżeli tak, to moim zdaniem artykuł jest gotowy.

Odpowiedź na „Informacja CEMED”
Streszczenie autorstwa Cyfrowabiblioteka

poradziłem sobie

Cyfrowabiblioteka (dyskusjaedycje)

Poradziłem sobie, do skanowania

Jaca350 (dyskusjaedycje)

W jaki sposób można dodać nowy artykuł? Nie mogę znaleźć takiej opcji. Pomocy bo ojciec mnie prosił o dodanie  :)

WTM (dyskusjaedycje)

Na początek przeczytaj stronę Pomoc:Jak napisać nowy artykuł - czy to wystarczy, czy masz jeszcze jakieś pytania?

Odpowiedź na „Dodanie nowego artykułu”