Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL

Proszę o pomoc w zamieszczeniu hasła (po zmianach)

4
Momakin (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

stworzyłam hasło "Rodzina Treflików", przy próbie jego opublikowania okazało się, że brakowało przypisów i kategorii i hasło trafiło do brudnopisu. Uzupełniłam je o brakujące dane. Chciałabym opublikować artykuł po zmianach.

Z góry dziękuję za pomoc.

PawełMM (dyskusjaedycje)

W artykule nadal brakuje źródeł (przypisów), co jest konieczne przed opublikowaniem.

Momakin (dyskusjaedycje)

Przypis jest, tyle, że widać go w kodzie źródłowym, ale nie w podglądzie edytora wizualnego. Ten sam problem jest zresztą z szablonem informacji o serialu (w kodzie źródłowym sa widoczne prawidłowe dane, a w podglądzie edytora wizualnego wyświetla się szablon pierwotny z wprowadzonymi danymi, ale nie zniknęły usunięte z szablonu pozycje)

Momakin (dyskusjaedycje)

Przypisu sa już widoczne (choć teraz nagłówek wyświetla się dziwnie - w podgądzie zmian jest ok)

Odpowiedź na „Proszę o pomoc w zamieszczeniu hasła (po zmianach)”
212.180.199.114 (dyskusjaedycje)

Witam

Edytuję hasło "Nowy Pragmatyzm". Hasło trafiło do brudnopisu. Chwilę temu zastosowałem się do kilku sugestii:

- dodane zostały kategorie;

- wprowadziłem pewne zmiany edycyjne;

Kilku sugestii jednak nie rozumiem:

- "hasło nie ma charakteru encyklopedycznego" - artykuł jest wzorowany na hasłach encyklopedycznych zamieszczonych na Wiki (np. keynesizm) i w całej ciągłości jest stosowana ta forma literacka

- Nie rozumiem sugestii odnoszącej się do konieczności dodania bibliografii skoro w opracowanym haśle bibliografia jest bardzo szeroka i to w rozbiciu na publikacje autora Nowego pragmatyzmu oraz innych autorów.

Poza tym nie całkiem "ogarniam" interfejs strony wobec tego będę bardzo wdzięczny za bardziej "łopatologiczną" pomoc :-)

WTM (dyskusjaedycje)

Witaj serdecznie w Wikipedii. Jeśli NIE planujesz poprzestać na Nowym Pragmatyźnie, tylko chcesz jeszcze coś więcej poedytować, to zachęcam z do zarejestrowania się i pracy jako zalogowany. Ułatwi to wzajemny kontakt i przyspieszy ewentualną przyszłą pomoc z naszej strony..

Żeby odpowiedzieć na twoje kolejne pytanie musimy się zastanowić czym właściwie jest bibliografia. Otóż: w Wikipedii mianem „Bibliografia” nazywamy wykaz źródeł, z których korzystał autor hasła na Wikipedii podczas jego opracowywania. Obecność sekcji nazwanej Bibliografia w Wikipedii służy podnoszeniu wiarygodności naszego projektu, gdyż pozwala Czytelnikowi sprawdzić czy hasło zostało napisane na podstawie jakichś źródeł (czy też wygląda na napisane „z głowy”), zobaczyć jakie to są źródła, ile ich było i ocenić rzetelność tych źródeł. Bibliografia na Wikipedii NIE JEST zaś spisem wszystkiego co napisano na dany temat (nie jest wykazem literatury przedmiotu). Powszechne wśród wikipedystów są prośby o ujawnienie w bibliografii tych pozycji literaturowych, na których faktycznie opierał się autor hasła oraz o nie dopisywanie do bibliografii niczego, z czego tak naprawdę autor hasła nie skorzystał. Czy jest to dla ciebie zrozumiałe?

Halibutt (dyskusjaedycje)

O, zapowiada się naprawdę nieźle! Nie poddawaj się, bo żal byłoby takie fajne hasło stracić na półmetku :) Ale faktycznie jest kilka spraw do poprawy. Co do punktów w Twoim pytaniu:

  • Moim zdaniem hasło jak najbardziej jest na Encyklopedyczny temat i w razie czego będę go bronił :)
  • Od strony technicznej dodawanie przypisów jest banalnie proste. Rzuć okiem na Pomoc:Przypisy, strona wyjaśni wszystko, a jeśli nie - już wiesz gdzie nas znaleźć, chętnie pomożemy. I tak, faktycznie jest w Wikipedii dość silny opór przed podawaniem całości literatury przedmiotu nawet wtedy, gdy jest jasne skąd konkretna wiedza pochodzi (autor, rok, numer strony to niezbędne minimum w przypisie). Bo kto konkretnie poleca te akurat pozycje? Jakiś anonimowy internauta?

Chodzi o to, że w Wikipedii wszyscy jesteśmy anonimowi i czytelnik nie może oprzeć się na wiarygodności mnie jako autora (bo kimże jest jakiś Halibutt), mojego wydawcy (bo go nie ma), komitetu naukowego itd. Dlatego musimy oprzeć wiarygodność projektu na wiarygodności źródeł zewnętrznych. To jak powiedzenie czytelnikowi "nie wierzysz nam, sprawdź sam czy to źródło faktycznie to właśnie podaje". My tylko raportujemy co inni napisali, nie przedstawiamy własnych badań.

Ency (dyskusjaedycje)

Niekoniecznie wszyscy jesteśmy anonimowi. A hasło dobre. Z uszanowaniem, Janusz Dorożyński Ency (replika?) 23:46, 22 lip 2016 (CEST)

Odpowiedź na „Proszę o pomoc w zamieszczeniu hasła (po zmianach)”

Możliwość publikacji nowego hasła

6
Streszczenie autorstwa Halibutt
78.88.117.193 (dyskusjaedycje)

Poprawiłem według otrzymanych wskazówek hasło. Dodałem źródła w formie przypisów.

Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Hans Billian

WTM (dyskusjaedycje)

To ładnie. Przypisy są bardzo ważne. Pytanie z innej beczki. Jak powstał artykuł? Tłumaczyłes coś z Wikipedii niemieckiej czy angielskiej? Bo (w sekcji o filmach pornograficznych) piszesz o "Josefine Mutzenbacher wie sie wirklich war? 1. Teil". A gdzie "2 Teil"?

78.88.117.193 (dyskusjaedycje)

Generalnie artykuł przetłumaczyłem z niemieckiej Wikipedii, część informacji, które mają podane źródło, wziąłem też z angielskiej. Co do drugiej części przygód Josefine Mutzenbacher to powstał film, który można nazwać kontynuacją części pierwszej, w reżyserii Billiana pod tytułem "Die Beichte der Josefine Mutzenbacher" (ang. tytuł: Josephine) z 1978 roku. Gunter Otto, który miał prawa do części pierwszej, jako producent wydał w 1980 roku "Josefine Mutzenbacher...wie sie wirklich war? 2. Teil " (angielski tytuł: Professional Janine), ale już nie w reżyserii Billiana. Ta informacja jest z angielskiej Wikipedii i bez źródła, więc jej nie zamieściłem w tłumaczeniu.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Jak dla mnie można dalej pracować nad hasłem w przestrzeni głównej. Przydałoby się nieco uzupełnić przypisy i dodać je także do nieuźródłowionych na razie fragmentów, ale na początek - dobra robota :)

Kamil-b (dyskusjaedycje)

załatwione?

Halibutt (dyskusjaedycje)

Chyba załatwione, ale z IPkami nigdy nie wiadomo, więc może potrzymajmy to zgłoszenie otwarte nieco dłużej.

Odpowiedź na „Możliwość publikacji nowego hasła”
79.191.173.126 (dyskusjaedycje)

dodałem nowe hasło w kategorii warhammer, chciałem je przenieś z brudnopisu proszę o pomoc

Odpowiedź na „witam”

Bardzo proszę o pomoc w przywróceniu hasła po poprawkach

7
Streszczenie autorstwa Halibutt
Romantakiowaki (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:Romantakiowaki/Bartłomiej Sipiński

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Po pierwsze, encyklopedyczność nie jest wykazana. Po drugie, tekst pochodzi ze strony uczelni, czyli najprawdopodobniej narusza prawa autorskie.

Romantakiowaki (dyskusjaedycje)

Nie pochodzi ze strony uczelni, gdyż pochodzi od samego Bartłomieja Sipińskiego. Przypis do uczelni jest tylko po to żeby pokazać, że nie wymyślamy sobie nic z głowy. Proszę o podpowiedź jak bardziej nadac cechy encyklopedyczne?

Halibutt (dyskusjaedycje)

Ok, już jest lepiej. Pamiętaj proszę, że piszemy biogram, więc nie powinno w nim zabraknąć podstawowych danych biograficznych (kiedy się urodził, gdzie kończył studia itd). Co do encyklopedyczności - rzuć proszę okiem na tę stronę, którą Ciacho5 zlinkował powyżej. W skrócie: już z samego leadu powinno wynikać dlaczego w ogóle taka postać została opisana w encyklopedii, co ją wyróżnia z tłumu. W tym wypadku tą informacją jest fakt opublikowania przez bohatera tylu a tylu prac z takiej a takiej dziedziny. Bo nie jest się postacią encyklopedyczną z automatu, czymś trzeba się wyróżnić spośród miliardów ludzi dobrze robiących swoją robotę.

Aha, no i pamiętaj, że hasła Wikipedii piszemy prozą, Wikipedia nie jest bezładnym zbiorem faktów czy listą publikacji. Dlatego jeśli piszemy o publikacjach autora dobrze jest rozwinąć temat i napisać o czym są i dlaczego akurat te zostały wzmiankowane w haśle (że głośna praca, że debiut, że wydana także po hiszpańsku itd.).

Trochę poprawek już wprowadziłem, jeśli potrzebujesz pomocy - daj znać, chętnie pomogę.

Romantakiowaki (dyskusjaedycje)

Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Uzupełniłem to co pozostawiło ślady w internecie. Pozostałych danych, które mogłyby odgrywać znaczenie nie jestem w stanie pozyskać. Proszę o zamieszczeni artykułu albo dalsze wskazówki rozwiązania problemów tego wątku.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Ok, to tak na przyszłość:

  • Rzuć okiem na stronę Pomoc:Przypisy. Nie podajemy ich w formie linków zewnętrznych, tylko w formie przypisów właśnie (piję do tej edycji; już naprawiłem)
  • Przy poprawianiu haseł uważaj też, byś nie wycinał zbyt wiele. Rozumiem, że to było przeoczenie, ale wykasowało Ci się całkiem sporo uźródłowionej treści (już przywróciłem).

Hasłu przydałoby się jeszcze trochę miłości, ale myślę, że można nad nim pracować dalej już w przestrzeni głównej.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Aha, no i dobrze jest, żeby w podanym źródle faktycznie pojawiały się fakty, które przytaczasz w artykule. Przykładowo w artykule na portalu Radia Elka nie było ani słowa o Chinach, choć właśnie przy tym słowie umieściłeś link. Wykorzystałem go gdzie indziej (zobacz zakładkę "Historia" by zobaczyć jak konkretnie).

Proszę o sprawdzenie, czy poprawione hasło nadaje się do publikacji

2
Piotrek9719 (dyskusjaedycje)

Witam!

Poprawiłem utworzony przeze mnie artykuł poprzez dodanie kilku linków i przypisów. Oto poprawiona wersja: Wikipedysta:Piotrek9719/Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2015

Jeżeli jeszcze jest coś do poprawki, proszę o pomoc, lub dajcie znać, czy artykuł można już opublikować.

Z góry dziękuję!

Halibutt (dyskusjaedycje)

Sam przeniosłeś do przestrzeni głównej - i dobrze :) Na przyszłość rzuć może okiem na inne hasła - jak formatuje się przypisy, jakie dane należy w nich podać itd. Pomocą służy też strona Pomoc:Przypisy. Ale jak na początek - naprawdę niezła robota, podziwiam że tak Ci się chciało męczyć z tabelkami :)

Zmiana nazwy artukułu

2
Streszczenie autorstwa Halibutt
Antidotumrec (dyskusjaedycje)

Witam,

Chciałbym prosić o edytowanie nazwy artykułu ''Bęsiu'' na Bęsiu (raper) -> Bęsiu

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam,

ŁB

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Jest tylko jeden Bęsiu, więc nie musi być dookreślenia w nawiasie.

Streszczenie autorstwa Halibutt

Pytanie o poradę życiową

Leeway15 (dyskusjaedycje)

Witam mam na imie Tomas i chcialbym wyemigrowac z Belgi na Malte, czy ktos wie jak wyglada znalezienie pracy i mieszkania. Jestem z wyksztalcenia Kucharzem jak rowniez i w praktyce z dobrym doswiadczeniem , biegle rozmawiam po Angielsku. czy ktos moglby mi zarysowac to sytuacje tak mniej wiecej. z gory dziekuje.

Tomas.

Stanko (dyskusjaedycje)

Pytanie należy zadać placówce dyplomatycznej w Belgii lub na Malcie, nie na Wikipedii.

Jozef Puacz - malarz, akwarelista

3
Streszczenie autorstwa Halibutt
Samisasami (dyskusjaedycje)

Drodzy wikipedysci, bezowocnie szukam informacji dotyczacych tego artysty. Posiadam jego obraz, niestety nie moge nigdzie dotrzec do informacji o zyciu i tworczosci Jozefa Puacza. Jesli ktokolwiek wie cos na jego temat, lub moze dac mi wskazowke, gdzie takich zrodel nalezy szukac, wdzieczna bede i dziekuje z gory za pomoc.

WTM (dyskusjaedycje)

Należy ich szukać w bibliotece. Proponuję "Polski Słownik Biograficzny" bądź "Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających".

Halibutt (dyskusjaedycje)

Jeśli coś znajdziesz - może napiszesz o nim biogram w Wikipedii? :)

Koń Polski (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:Mooryc/Wiedeński Instytut Badań nad Holokaustem im. Szymona Wiesenthala

Hej, proprawiłem hasło o Wiedeńskim Instytucie Badań nad Holokaustem w Wiedniu. Będę wdzięczny za akceptację lub sugestie.

Litwin Gorliwy (dyskusjaedycje)

I ja trochę poprawiłem, ale trzeba jeszcze popracować. ~~~~

Koń Polski (dyskusjaedycje)

dziękuję!

Halibutt (dyskusjaedycje)

Caveat lector: hasło jest też w przestrzeni głównej (jako Instytut Badań nad Holokaustem imienia Szymona Wiesenthala), więc chyba prace trwały równolegle w kilku miejscach.

Odpowiedź na „Pomoc w przywróceniu hasła po poprawkach”