Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii zadawane przez nowych wikipedystów. Postaraj się sformułować pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Uwaga

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL

Oceńcie artykuł (multikolorowanie grafu)

5
Jednooczka (dyskusjaedycje)

Zamierzam napisać kilka artykułów około multikolorowania grafów (na ocenę), poniższy jest pierwszy, więc proszę oceńcie czy robię to dobrze i czy mogę kontynuować:

Wikipedysta:Jednooczka/brudnopis

I pytanie: kiedy dać coś do przypisów, a kiedy do bibliografii?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Do treści nie odniosę się, bo nie rozumiem wiele.

Jest konflikt między stylem tekstów matematycznych i zaleceniami stylu encyklopedycznego - w Wikipedii nie należy pisać w 1 osobie liczbie mnogiej (zamiast "nazywamy" - "jest nazywany", zamiast "zakładamy, że" - "zakładając, że").

Poza tym nie znajduję zastrzeżeń.

Co do relacji między przypisami bibliograficznymi i bibliografią ogólną - ideałem jest sytuacja, w której wszystkie informacje posiadają odnośniki wskazujące źródło wymienione w przypisach. Zgodnie z zasadami wciąż możliwe jest wskazanie źródła tylko wymieniając je w 'Bibliografii', jednak jest to ryzykowne (każdy czytelnik/edytor może poprosić o wskazanie źródła informacji, przy której nie ma odnośnika, wstawiając brzydki komunikat do tekstu artykułu).

Poza tym zdarza się, że korzystając z jednej obszernej publikacji, w przypisach zapisujemy ją skrótowo (zwłaszcza przy licznych odnośnikach do różnych stron źródła) i wówczas w bibliografii umieszczana jest pełna nota bibliograficzna.

Ency (dyskusjaedycje)

Porządnie napisane hasło. Trochę brakuje wikizacji - zrobiłem w jednej sekcji. Ale spokojnie można/należy hasło opublikować (tj. przenieść do przestrzeni głównej). Tylko po przeniesieniu należy ostatni wiersz
[[:Kategoria:Teoria grafów]]
zmienić na
[[Kategoria:Teoria grafów]] (czyli bez dwukropka).
Ency (replika?) 16:02, 15 lis 2015 (CET)

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

@Jednooczka, co do przypisów i bibliografii, sprawa jest zagmatwana, mój osobisty przepis to:

  • w przypisach podaj autora, tytuł i stronę. Polecam szablon {{odn}},
  • w bibliografii - możliwie najpełniejsze dane bibliograficzne, tzn. z ISBN/ISSN (miło jeśli jest DOI), bez stron.

Porównaj Autorskie prawa osobiste. Nie ma znaczenia, że to inna dziedzina.

Jednooczka (dyskusjaedycje)

Ok, wszystko uwzględnione i nawet zamierzałam zrobić jak sugeruje @Tar Lócesilion, ale na razie zostawiam jak jest. W większości są to artykuły naukowe wydawane zbiorczo w czasopismach (czy czymś), a do znalezienia z osobna w necie. Chcę, żeby były zalinkowane, ale numeracja stron z linku jest inna niż w czasopiśmie, np.: artykuł jest na stronach 100-120, ale w PDFie zajmuje tylko 18 stron, a przytaczane info jest na stronie 5 (podpisanej jako 4, bo tytułowa się nie liczy). Więc w sumie nie wiadomo jaką stronę pisać. Może odpuścić czasopisma i formatować źródło jako stronę internetową? Ale wtedy w ogóle się nie podaje numerów stron, więc równie dobrze mogę chociaż poinformować, że gdzieś to źródło było wydrukowane.

V12madoff (dyskusjaedycje)

Jak skontaktować się z przewodnikiem?

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Witam. Kontakty do przewodników są tutaj: Pomoc:Przewodnicy. Skąd pomysł żeby szukać kontaktu z przewodnikiem (pytam aby sprawdzić które z naszych metod komunikacji dają skutek) ? Czy udało się skontaktować? Jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości chętnie wyjaśnię. Aby pomóc ulepszyć nasz system pomocy powiedz proszę gdzie szukałeś tej informacji przed zadaniem pytania.

109.241.216.163 (dyskusjaedycje)

nigdzie potrzebuję pomocy ..

109.241.216.163 (dyskusjaedycje)

Witam potrzebuję pomocy czy SILUMIN PODCZAS PODGŻEWANIA czyli garnki mogą wydzielać cunk????

Odpowiedź na „Witam”
Galeria Leszno (dyskusjaedycje)

Proszę o info, jak dodać zdjęcie

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Zadałeś pytanie nieprecyzyjnie. Odpowiedz więc może się znajdować tutaj: Pomoc:Ilustrowanie albo tutaj: Commons:Jak przesłać grafikę własnego autorstwa Czy udało się przesłać? Jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości chętnie wyjaśnię. Aby pomóc ulepszyć nasz system pomocy powiedz proszę gdzie szukałeś tej informacji przed zadaniem pytania.

Odpowiedź na „Dodawanie zdjęcia”
Archi74 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, zamieściłem hasło Mieczysław_Tofil. Niestety w kategoriach osoba występuje nie po nazwisku, a z imienia. Gdzie popełniłem błąd?

Emptywords (dyskusjaedycje)

Poprawiłem. Trzeba było dodać szablon SORTUJ. Pozdrawiam,

Odpowiedź na „Błędne umieszczenie w kategoriach”
Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Natrium utworzyłem nowe przekierowanie. Ale czy należy tworzyć je do nazw łacińskich? Wydaje mi się że tak.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jeśli nazwa naukowa (łacińska) jest stosowana to na pewno warto tworzyć takie przekierowanie. W naukach biologicznych, w środowiskach zajmujących się daną dziedziną, nazwy naukowe są zwykle lepiej znane i częściej używane niż nazwy zwyczajowe, a nierzadko tych drugich brak zupełnie. Istnieje też trend by zamiast wymyślać nazwy zwyczajowe (polskie) - spolszczać tylko nazwy łacińskie. Zupełnie nie wiem jak jest w chemii. W niektórych naukach dawne nazwy łacińskie wypierane są przez mianownictwo angielskie. Zatem postępować trzeba jak zawsze przy edytowaniu Wikipedii rozsądnie i bez automatyzmu. Jeśli brak nam wiedzy lub pewności w jakimś temacie lepiej nie edytować.

Przed utworzeniem przekierowania pamiętać też należy zawsze o sprawdzeniu możliwych innych znaczeń i jeśli są takowe - utworzyć stronę ujednoznaczniającą zamiast przekierowania.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Jeżeli łacińska nazwa jest popularnie używana (większość zwierząt i mniejszych roślin nie ma polskich porawnych nazw) to redir z łacińskiej owszem, potrzebny (w en-Wiki artykuły sa pod łacińskimmi nazwami powszechnie). Chyba nikt, kto włada językiem polskim nie używa nazwy natrium (?)Ciacho5 (dyskusja) 13:56, 15 lis 2015 (CET)

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

a kto używa nazwy Oxygenium do której już mamy redira?

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Przekierowanie na tlen zostało utworzone w 2008 przez IP. Nie wydaje mi się aby to był dobry wzór. Wikiprojekt:Chemia wydaje mi się lepszym miejscem do analizy czy tego problemu ale skoro już tu zaczęto może lepiej by tu dokończyć. (szkoda że nie można wywołać wszystkich uczestników wikiprojektu podobnie jak użytkownika)

Saper (dyskusjaedycje)

Nie ma nad czym dyskutować, nie ma potrzeby dodawania linków tego typu do pierwiastków, ale niech już sobie będzie. Dopóki nie mamy strony Chrysler Natrium to moim zdaniem nie ma problemu.

Odpowiedź na „łacińskie nazwy”
Zales84 (dyskusjaedycje)

Mam pytanie, edytuję w wiki profil osoby (na jej prośbę) który jest w 60% nieprawdziwy. Dodaję nowe informacje, usuwam nieprawdziwe, dodaję źródła swoich informacji a jednak moje zmiany są ciągle odrzucane. Zaznaczam że poprzednie informacje nie posiadają prawie żadnych źródeł. Więc w jaki sposób mam wpłynąć na tą edycję??

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

Dla informacji nieprawdziwych bez źródeł możesz wykorzystać szablon {{fakt}}. Nowe informacje ze źródłami zawsze możesz dopisać.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Popełniłeś błąd usuwając podczas swojej edycji informacje wsparte odnośnikami do źródeł. Osoba anulująca Twoją edycję z tego powodu popełniła jednak analogiczny błąd kasując dodane i uźródłowione przez Ciebie informacje. Skopiuj z historii artykułu dodane przez siebie informacje i wklej je ponownie uzupełniając tekst, ale nie kasując wcześniejszych. Jeśli jakieś informacje dotychczas umieszczone w artykule są nieprawdziwe i nie posiadają źródła - usuń je w osobnej edycji podając uzasadnienie w opisie edycji. Jeśli nieprawdziwe informacje oparte są na opublikowanych źródłach to opisz problem na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

.

Odpowiedź na „Poprawa artykułu”
188.146.71.214 (dyskusjaedycje)

Chcę się zalogować co mam najpierw zrobić jak postępować proszę o wskazówki

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Kliknij na utwórz konto w prawym górnym rogu, wymyśl sobie pseudonim pod którym będziesz znana wśród Wikipedystów i którym będą podpisane Twoje edycje (musi byc zgodny z tymi zasadami). Wymyśl też hasło i podaj mail (przyda się, jeśli hasła zapomnisz). I gotowe. Ciacho5 (dyskusja) 17:28, 17 lis 2015 (CET)

Ency (dyskusjaedycje)

Drobne uzupełnienie - nazwa konta (popularnie login) nie musi być pseudonimem - a tylko może nim być. Równie dobrze można ujawnić swoje imię i/lub nazwisko. Tym niemniej uważam, że pseudonim (popularnie nik) to dobre rozwiązanie, a dane personalne - jak ktoś chce - może ujawnić na swojej stronie domowej. Ency (replika?) 21:20, 17 lis 2015 (CET)

Odpowiedź na „Jestem nowa na tej stronie”

Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Reklama natywna2

4
194.181.103.210 (dyskusjaedycje)

Proszę o pomoc - nie do końca wiem co musimy uzupełnić aby wpis został opublikowany

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

W szkicu Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Reklama natywna2 należy przedewszystkim uzupełnić źródła zgodnie z zasadą weryfikowalności najlepiej poprzez przypisy.

194.181.103.210 (dyskusjaedycje)

Poprawione, czy możemy prosić o sprawdzenie ?

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Super. Dzięki za dodanie źródeł. Zobacz proszą jak wyglądają inne artykułu i spróbuj dostosować formę. Mam nadzieje że pomocna będzie strona: Wikipedia:Standardy artykułów/standard ogólny. Zechcesz?

Odpowiedź na „Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Reklama natywna2”
Karenira (dyskusjaedycje)

Witam serdecznie, pracuję naukowo nad tematem związanym ze teatrem tańca współczesnego i chciałam rozszerzyć projekt o stworzenie takiej bazy polskich teatrów tańca. Pomyślałam, że projekt wiki może być dobrym miejscem do tego celu. Chciałabym w jednym miejscu umieścić podstawowe informacje o teatrach takie jak: adres, adres mailowy, adres strony internetowej, kontakt, nazwa profilu na facebooku itp. tak, aby informacje można było edytować, dodawać nowe...Czy jest to w ogóle możliwe do zaakceptowania i utworzenia tutaj?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Artykuły Wikipedii przyjmują różną postać, ale zawsze spełniać muszą Wikipedia:Zasady. Artykuły nie mogą być katalogami firm i nie mogą służyć do promocji. Zawarte informacje muszą zawierać odnośniki do wiarygodnych źródeł (za najbardziej wiarygodne uznajemy publikacje niezależne od tematu, którego dotyczą).

W odniesieniu do proponowanego tematu można by przygotować artykuł zbiorczy Teatry tańca współczesnego w Polsce, do którego można by linkować z artykułu Taniec współczesny. Artykuł taki po krótkim wprowadzeniu mógłby zawierać listę lub tabelę z tego typu placówkami. Poszczególne teatry być może mogłyby mieć odrębne artykuły je opisujące, jeśli spełniają wymogi encyklopedyczności.

Gytha (dyskusjaedycje)

Wikipedia to encyklopedia, a nie baza teleadresowa czy katalog. Mogą się w niej znaleźć jedynie hasła o znaczących, znanych, nagradzanych teatrach tańca, ale też nie w formie prostego wpisu typu nazwa, adres, strona internetowa, ale rozbudowanej informacji, jak np. o innego rodzaju teatrach, np. pierwszy z brzegu Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska. Można, jak napisał wyżej Kenraiz, robić spis w rozbudowanym haśle o teatrach tańca w Polsce, ale też nie mogłyby to być jedynie dane teleadresowe.

Karenira (dyskusjaedycje)

Dziękuję serdecznie za informacje. Oczywiście ten katalog nie ma służyć do promocji, ale w celach naukowych i kulturalnych (upowszechnianie wiedzy o teatrze tańca współczesnego w Polsce), przynajmniej taki cel ma moja praca doktorska.

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Myślę, że warto rozważyć utworzenie osobnej strony opartej w oparciu o MediaWiki. W Wikipedii zbyt krępujące mogą być reguły: encyklopedyczności, weryfikowalności i zakaz publikacji oryginalnych badań. Oczywiście zachęcam przy tym do rozbudowy Wikipedii o te elementy które mieszczą się w ramach encyklopedycznego ujęcia tego tematu.

Karenira (dyskusjaedycje)

Dziękuję za radę- właśnie o taką wskazówkę mi chodziło. Słyszałam o różnych projektach opartych o wiki, ale nie wiedziałam, jak do tego dotrzeć. Myślę, że stworzenie osobnej strony w oparciu o MediaWiki to dobry pomysł.

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Potrzebne pliki do instalacji MediaWiki masz tutaj: https://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki Możesz też skorzystać z Wikii ale tam są reklamy.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Poza samą listą teatrów tańca zachęcam do rozwinięcia istniejącego artykułu Taniec współczesny. W obecnej postaci to dość rachityczny tekst bez źródeł, a dla popularyzacji wiedzy jest istotny - zagląda do niego codziennie kilkadziesiąt osób, w skali miesiąca notowanych jest ok. 600-800 odwiedzin artykułu...

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

@Karenira, Twoją sprawę podzieliłbym na dwa wątki: encyklopedia i baza danych. Artykuł Taniec współczesny (i inne pokrewne znajdujące się w Wikipedii) można potraktować jako punkt wyjściowy do upowszechniania wiedzy. Na pewno na jego rozwinięciu skorzysta więcej czytelników, niż na podobnych treściach umieszczonych na innych stronach internetowych. Zauważono już, że Wikipedia jest świetnym narzędziem popularyzacyjnym. Jednak skoro jest encyklopedią i nie może wymieniać danych teleadresowych, to takie dane możesz gromadzić na własnej witrynie.

Odpowiedź na „baza związana z teatrem tańca”
Emilythoompson (dyskusjaedycje)

Witam, czy jeśli ten artykuł spełnia wszystkie wymogi, czy mogą go Państwo zaakceptować?

Fifth Harmony

Posiada wszystkie źródła oraz przypisy.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nie ma tu żadnego "Państwa" - Wikipedię tworzą internauci tacy jak Ty, ja, pan Wojtek i inni tacy. Przejrzałem artykuł wprowadzając poprawki redakcyjne. Nie umieszczamy w treści artykułów polskojęzycznej Wikipedii linków zewnętrznych i linków do Wikipedii w innych językach.

Ency (dyskusjaedycje)

Ja bym nie był tak kategoryczny. "Proszę Państwa" jest zwyczajowym, uprzejmym i neutralnym w naszym zrujnowanym ;-) kraju zwrotem grzecznościowym, używanym zwłaszcza wtedy gdy nie wiadomo jakie konkretna grupa ma zwyczaje. Faktycznie jesteśmy tu praktycznie wszyscy na ty (poza z mojej strony nielicznymi przypadkami), ale osoby nowe niekoniecznie o tym wiedzą, ponadto niekoniecznie odczuwają entuzjazm do takiej pajdokratycznej maniery, i to warto uszanować. To na marginesie, bo hasło jak widzę jest już podrasowane. Z uszanowaniem się z Państwem :-)) , Ency (replika?) 15:27, 11 lis 2015 (CET)

Odpowiedź na „Artykuł.”