Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Artykuł edytowany, jednak nie mogę go przenieść.

4
Sagguitarius (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Hasło nie nadaje się po przeniesienia do przestrzeni artykułów. Należy dodać źródła informacji w postaci przypisów do wszystkich informacji znajdujących się w haśle. Obecne przypisy do strony zespołu nie potwierdzają literalnie. Usunąć linki zewnętrzne z treści hasła, i (jeżeli uźródławiają treść) zamienić je na przypisy. Tzw. Informacje własne (podane w przypisie) nie są akceptowane -> czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Artykuły Wikipedii powinny więc być weryfikowalne, co oznacza, że informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą.

Sagguitarius (dyskusjaedycje)

Czyli twórca książki może umieścić informacje o swojej książce tylko wtedy kiedy ktoś inny o niej napisał? Nie może powołać się na własne słowa, pomimo, że to on je stworzył?

Ented (dyskusjaedycje)

Może się powołać, ale słowa te muszą zostać opublikowane w rzetelnym źródle (najlepiej niezależnym od autora), gdyż "czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach".

Odpowiedź na „Artykuł edytowany, jednak nie mogę go przenieść.”
Streszczenie autorstwa Zwiastun2010

Przeniesione - dziękuję.

Zwiastun2010 (dyskusjaedycje)
Zwiastun2010 (dyskusjaedycje)

Dzięki!

2A02:A451:3E22:1:CD4E:4042:6244:E07D (dyskusjaedycje)

Uzupełniłem przypisy do hasła Dolfinarium Harderwijk, które obecnie jest w moim brudnopisie. Poproszę o przeniesienie do głównej przestrzeni haseł. Pozdr, ~~~~

Odpowiedź na „Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Dolfinarium Harderwijk”
Brunong87 (dyskusjaedycje)

Stworzyłem w swoim brudnopisie hasło do jednej z ulic w Warszawie. Chciałbym to hasło opublikować ale nie wiem dokładnie jak to zrobić, nie używałem też szablonu ulicy a pewnie by się przydał. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Brunong87

Brunong87 (dyskusjaedycje)
Brunong87 (dyskusjaedycje)

Próbowałem skopiować hasło z brudnopisu i wyświetla się ale bez przypisów i fotografii.

Ented (dyskusjaedycje)
Brunong87 (dyskusjaedycje)

Dziękuję i pozdrawiam.

Ented (dyskusjaedycje)

@Brunong87. W treści znajdują się nieuźródłowione informacje - tzn. były uźródłowione, ale nierzetelnymi stronami (zob. WP:WER). Proszę o uźródłowienie lub (w przypadku braku źródeł) usunięcie informacji z hasła.

Brunong87 (dyskusjaedycje)

Jedną z informacji oparłem o inne wiarygodne źródło, drugą na razie skasowałem.

Ented (dyskusjaedycje)

OK. Przejrzane.

Brunong87 (dyskusjaedycje)

Dziękuję.

Odpowiedź na „Nowe hasło”

Chcę dodać informację do hasła. Co mam zrobić?

2
31.0.192.160 (dyskusjaedycje)

Chcę dodać informację do hasła. Co mam zrobić?

Piastu (dyskusjaedycje)

Zapoznać się z zasadami ­– w szczególności sprawdzić czym jest weryfikowalność, encyklopedyczność i zakazana twórczość własna. Jeśli informacja, którą chcesz dodać, jest weryfikowalna, encyklopedyczna, nie jest twórczością własną, to wystarczy kliknąć Edytuj i dopisać chciane zdanie, dwa, akapit – opatrując je źródłem. Po dodaniu informacji można jeszcze poprosić o przejrzenie edycji na stronie WP:POPE.

Odpowiedź na „Chcę dodać informację do hasła. Co mam zrobić?”
Labudzinski (dyskusjaedycje)
PawełMM (dyskusjaedycje)
83.28.126.180 (dyskusjaedycje)

Do czerwca był na stronie Wikipedii biogram Wandy Janiny Pazio wraz ze zdjęciem. Obecnie figuruje jedynie zdjęcie, zaś biogramu nie ma. Co się stało?

PS. Osobiście jestem zbyt stary, aby posługiwać się wprawnie narzędziami informatycznymi.

Ented (dyskusjaedycje)

Hasło było w przestrzeni głównej jedynie kilka dni, a od 30 czerwca czeka w brudnopisie -> Wikipedysta:Michał Malka/Wanda Janina Pazio na dopracowanie z prośbą o dodanie przypisów do odpowiadającej im treści w haśle.

160.171.111.110 (dyskusjaedycje)

Samane c8

Odpowiedź na „zapytanie”
Streszczenie autorstwa Ented

Już jest - Adam Didur.

37.47.110.16 (dyskusjaedycje)

witam, chcialbym wam przyblizyc osobe mojego pradziadka, przepraszam za interpunkcje laptop z niemiec, moj pradziadek urodzil sie w 1909r rodzice (ojciec maksym lesniczy wola sekowa mamy nie pamietam} Sawka Antoni,po smierci rodzicow na tyfus wychowywal sie w dworze didurow,tamtez nabral zamilowania do automobili.. strzelec podhalanski ,zawodowy kierowca,niestety podczas mobilizacji stracil samochod rok po wojnie pierwszy taksowkarz miasta Sanok potw papierem, kierowca kard wyszynskiego podczas internowania, czy zasluguje na miejsce na Wiki??

Ented (dyskusjaedycje)

A czy ta postać jest encyklopedyczna, czyli: czy jest znacząca i została szerzej zauważona i opisana w opublikowanych, rzetelnych źródłach?

37.47.110.16 (dyskusjaedycje)

wiecej info pawel_fal@o2.pl

185.13.106.204 (dyskusjaedycje)

Witam, chciałbym edytować wpis o dziadku ale nie chciałbym aby moje IP było widoczne. Wolałbym tego uniknąć. W tym celu chciałbym założyć konto. Czy jest ono darmowe czy wiąże się z jakimiś opłatami? Nigdy niczego tutaj nie edytowałem. No i chciałbym wiedzieć, czy informację o edycji i jej usunięciu można usunąć, bo jak wspomniałem nie chcę podawać swojego IP. Wolałbym założyć konto i posługiwać się nickiem.

Masti (dyskusjaedycje)

Konto jest całkowicie darmowe. Wystarczy wejść na dowolną stronę wiki i kliknąć w prawym górnym rogu Zaloguj. Stamtąd możesz przejść do zakładania konta. Trwa to tylko kilka sekund.

185.13.106.203 (dyskusjaedycje)

Ok, dzięki, zaraz sobie stworzę. A co z adresem IP? Wolałbym aby nie był widoczny i ewentualnie zastąpiony przez mój nowy login

Damarchewka (dyskusjaedycje)

Konto założone i czekam na odpowiedź co z tym IP?

Masti (dyskusjaedycje)

nic. jak się zalogujesz IP będzie dla innych niewidoczne.

Odpowiedź na „Edycja wpisu i założenie konta”
Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Potrzebuję metastrony, w której jest napisane, że w Wikipedii nie mamy zwyczaju usuwać dyskusji (zacierać za sobą śladów). Chciałbym to napisać początkującemu użytkownikowi w innej edycji językowej (wysłać linka), ale nie mogę znaleźć linka nawet w polskiej wersji.

Ented (dyskusjaedycje)

Wikipedia:Wikietykieta - nie ukrywaj wpisów ze swojej strony dyskusji – w dyskusji użytkownika znajdują się wpisy: uwagi, prośby, wskazania, opinie innych Wikipedystów. Wpisy w dyskusji nie powinny być usuwane przez użytkowników, do których się zwracano – oprócz tych, które ewidentnie mogą obrażać innych lub są atakami osobistymi oraz innych stron dyskusji: Nie kasuj prób dyskusji o haśle – jeśli jedna strona próbuje przedyskutować zmiany w haśle dokonane przez Ciebie, odpowiedz na jej pytania – nie kasuj i nie rewertuj bez zastanowienia. W WD do wyboru.

Odpowiedź na „Szukam metastrony”