Pomoc:Test NPOV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NPOV to skrót od neutral point of view (neutralny punkt widzenia – także NPW), zaś stosowany przez wikipedystów skrót POV oznacza określony punkt widzenia (point of view), czyli brak neutralności.

Na stronie Wikipedia:Neutralny punkt widzenia znajduje się opis zasady neutralnego pisania artykułów. A właściwie ta strona to skrótowa wersja zasady, która szeroko opisana jest tutaj: Wikipedia:Neutralny punkt widzenia.

Sprawdź, na ile znasz tę zasadę, i rozwiąż poniższy problem.

Krok 4 zasady.png

Emblem-scales.svg Losując strony w Wikipedii, trafiasz na opis jednej z polskich wsi. (Załóżmy, że artykuł posiada sekcję z bibliografią):


Niemirów - malownicza polska wieś, położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. Leży nad wspaniałą, polską rzeką Bug, przy granicy z mającą duże problemy z demokracją Białorusią. Znajduje się w niej majestatyczny kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego nie zdołały zniszczyć wrogie nam nacje rosyjska i niemiecka. Moim zdaniem to jedna z najpiękniejszych miejscowości w tym rejonie.

Która z poniższych reakcji byłaby według Ciebie najwłaściwsza?

A. Ostatnie zdanie z tekstu jest punktem widzenia autora hasła (lub jednego z autorów), a więc należałoby je usunąć. sprawdź
B. Poza wycięciem ostatniego zdania należałoby zmodyfikować też dwa pierwsze. Określenia „malownicza”, „majestatyczny” czy „wrogie nam nacje” są ocenami z jakiegoś punktu widzenia. Podobnie podkreślanie polskości Bugu czy pisanie o problemach Białorusi, chociaż artykuł nie dotyczy tego państwa, jest nie na miejscu. Po modyfikacji tekst mógłby brzmieć:
Niemirów - wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. Leży przy granicy z Białorusią, nad rzeką Bug. Znajduje się w niej kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
sprawdź
C. Poza powyższymi uwagami należałoby także usunąć fragment o tym, że miejscowość leży przy granicy z Białorusią, bo nie tylko ta miejscowość leży nad granicą z tym państwem, a określanie jej położenia względem wszystkiego, co można byłoby wymienić w artykule, nie ma sensu. Ponadto kościół to pewnie nie jedyny budynek znajdujący się w tej wsi, więc nie ma sensu go wyróżniać. Najbezpieczniej byłoby skrócić treść do brzmienia:
Niemirów - wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. Leży nad rzeką Bug.
sprawdź
       
Loraine NPOV.png
Podpowiedź: • Zasada neutralnego punktu widzenia bazuje na założeniu, że na „ludzką wiedzę” składają się wszystkie, nawet wzajemnie sprzeczne teorie na wszystkie możliwe tematy, o ile tylko są one udokumentowane w wiarygodnych źródłach.
 • Zadaniem Wikipedii nie jest rozstrzyganie, która z tych teorii jest słuszna, zatem...
 • ... pisanie zgodnie z zasadą neutralności polega na rzetelnym przedstawieniu wszystkich ważniejszych punktów widzenia bez przyznawania któremukolwiek z nich ostatecznej racji.
 • Bezstronne pisanie:
  • nie oznacza wyłącznie prezentowania tylko najbardziej popularnego punktu widzenia;
  • nie oznacza wyraźnego wskazywania, że najbardziej popularny punkt widzenia jest tym właściwym;
  • nie oznacza też, że najbardziej właściwym punktem widzenia jest stanowisko pośrednie, między dwoma skrajnościami, jako rzekomo „najbardziej neutralne”.
 • Zamiast pisać minister Jan Kowalski posługuje się mową nienawiści lepiej jest napisać Rzecznik praw obywatelskich twierdził, że Jan Kowalski posługuje się mową nienawiści i umieścić link do źródła, o ile był to istotny fakt w biografii tego ministra.