Skrót: WP:WO

Wikipedia:Wersje oznaczone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pomoc:Wersje oznaczone)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Text document with red question mark.svg W skrócie: Wersje oznaczone to system jakościowy, który ma na celu dostarczenie czytelnikom polskojęzycznej Wikipedii zasobów pozbawionych wandalizmów i niemerytorycznych treści.

17 listopada 2008 w polskojęzycznej Wikipedii zostały wprowadzone wersje oznaczone (ang. Flagged Revisions) artykułów i szablonów (informację o wprowadzeniu mechanizmu można przeczytać w osobnym komunikacie). Jest to rozszerzenie oprogramowania MediaWiki, które pozwala dostarczyć czytelnikom informacji o odpowiednich wymaganiach jakościowych (tzw. oznaczone wersje strony), bez narażania ich na korzystanie z wersji zwandalizowanych lub uszkodzonych.

Każdemu poziomowi oznaczenia wersji jest przypisany określony symbol. Widoczny jest on tylko w sytuacji, gdy w haśle dokonana została zmiana i po tym zdarzeniu hasło nie zostało oznaczone. W sytuacji, gdy najnowsza wersja strony jest oznaczona, symbol wersji jest niewidoczny. Symbole umożliwiają rozpoznanie, którą wersję strony w danej chwili widzi czytelnik. Obecnie wersje oznaczone funkcjonują na dwóch z trzech dostępnych poziomów z następującymi symbolami:

FlaggedRevs-1.png (zamknięte oko) – wersja nieprzejrzana; w przypadku, gdy strona będzie posiadać w historii wersję oznaczoną, to nowsza nieprzejrzana wersja będzie określona jako wersja robocza
FlaggedRevs-2.png (otwarte oko) – wersja przejrzana wskazuje, że jest wolna od widocznych gołym okiem wandalizmów, ale nie informuje czy została sprawdzona pod kątem merytorycznej poprawności
FlaggedRevs-3.png wersja zweryfikowana ma wskazywać, że została sprawdzona przez eksperta pod kątem merytorycznej poprawności (Uwaga: ten poziom jakości nie jest jeszcze używany)

Wersje przejrzane nie gwarantują poprawności merytorycznej artykułu. Obecnie jedynym systemem w pewnym stopniu weryfikującym artykuły pod względem merytorycznym jest proces nadawania im wyróżnienia.

Jeśli najnowsza wersja strony jest nieoznaczona, to w prawym, górnym rogu oprócz symbolu wraz z nazwą poziomu jest dostępny link „(+/−)”, za pomocą którego można wyświetlić/ukryć szczegółowe informacje na temat oglądanej wersji strony. Kto i kiedy oznaczył daną wersję strony można sprawdzić w rejestrze oznaczania. Alternatywny rejestr oznaczania z możliwością określenia charakterystycznych parametrów jest dostępny na osobnej stronie specjalnej.

Obecnie każdemu czytelnikowi (osobie niezarejestrowanej) w domyślnym widoku artykułu jest pokazywana ostatnia wersja oznaczona jako przejrzana. Jeśli istnieje nowsza wersja strony, która jeszcze nie została oznaczona, to czytelnik jest informowany w prawym, górnym rogu strony o możliwości zobaczenia wersji roboczej, a nad tytułem strony wydziela się zakładka „wersja robocza”. Administratorzy mają możliwość zmiany wyświetlania domyślnej wersji poprzez indywidualne skonfigurowanie strony.

Kto oznacza wersje stron jako przejrzane?

 Osobna strona: Wikipedia:Wersje przejrzane.

Wersje stron mogą być oznaczane jako przejrzane przez użytkowników z uprawnieniami redaktora. W zakres stron objętych wersjami przejrzanymi wchodzą artykuły oraz szablony. Uprawnienia redaktora użytkownicy otrzymują automatycznie po 90 dniach od zarejestrowania konta, po osiągnięciu co najmniej 200 edycji w przestrzeni głównej przejrzanych przez innych użytkowników lub 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i w przypadku braku blokad na swoim koncie.

Wnioski o wcześniejsze przyznanie uprawnień, nadanie uprawnień jeśli nie zostały one przyznane automatycznie lub odebranie uprawnień można składać na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień.

Kto mógłby oznaczać wersje stron jako zweryfikowane?

Do oznaczania wersji stron jako zweryfikowane zostały utworzone uprawnienia weryfikatora. W trakcie początkowej dyskusji nad wprowadzeniem wersji oznaczonych porzucono pomysł wprowadzenia wersji zweryfikowanych m.in. z powodu braku klarownych zasad dotyczących wyłaniania ekspertów sprawdzających merytoryczną poprawność stron i posiadających uprawnienia do oznaczania danych wersji jako zweryfikowanych.

Edytowanie stron przez osoby bez uprawnień do oznaczania

Edytowanie stron przez osoby bez uprawnień do oznaczania wersji pociąga za sobą określone konsekwencje. Jeśli edycja zostanie zapisana przez taką osobę, to bezpośrednio po tym zobaczy ona wersję strony z wprowadzonymi przez siebie zmianami. Wersja ta będzie określana jako wersja robocza dopóki nie zostanie oznaczona przez osobę z uprawnieniami do oznaczania wersji. Tak długo jak strona będzie posiadać wersję roboczą, to czytelnik (użytkownik niezalogowany) po wejściu na taką stronę będzie widział ostatnią wersję oznaczoną, ale nad tytułem strony wydzieli się zakładka „wersja robocza” oraz w prawym, górnym rogu strony będzie informowany o możliwości przejścia do wersji roboczej, czyli najbardziej aktualnej wersji strony.

Konfiguracja stron (tylko dla administratorów)

Konfiguracja stron umożliwia administratorom zmianę wyświetlania domyślnej wersji. Link do tej opcji znajduje się na górze strony specjalnej służącej do zabezpieczania strony (po kliknięciu zakładki „zabezpiecz”).

Indywidualna konfiguracja strony posiada następujące opcje:

wybór wersji prezentowanej w domyślnym widoku strony
 • Wersja oznaczona, a jeśli nie istnieje, to wersja bieżąca
 • Bieżąca wersja
wybór wersji oznaczonej
 • Ostatnia wersja zweryfikowana, a jeśli nie istnieje, to ostatnia wersja przejrzana
 • Ostatnia wersja oznaczona

Strony specjalne związane z wersjami oznaczonymi

Nomenklatura wersji oznaczonych

 • Wersje oznaczone (nazwa nadrzędna)
  • Wersje przejrzane (wersje oznaczone jako wolne od wandalizmów)
  • Wersje zweryfikowane (wersje zweryfikowane przez specjalistę z danej dziedziny) – na razie funkcja ta nie jest dostępna w polskojęzycznej Wikipedii
  • Wersje stabilne – wcześniejsza nazwa zbiorowa całego rozszerzenia (teraz „Wersje oznaczone”), nie została przejęta do polskojęzycznego interfejsu

Zobacz też

Linki zewnętrzne