Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Ilustracja
Budynek nr IV - widok od skrzyżowania alei Zwycięstwa i ul. Stryjskiej
Państwo  Polska
Siedziba Gdynia
Adres 81-451 Gdynia
al. Zwycięstwa 96/98
Forma prawna samorządowa jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdyni
Dyrektor Anna Borkowska
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Ziemia54°29′46″N 18°32′15″E/54,496111 18,537500
Strona internetowa

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) – w Gdyni powstał w 2001 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Park został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty. Jest największym obiektem tego typu w Polsce[1].

PPNT zajmuje obszar 6,1 hektara[2] w Gdyni Redłowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to zrewitalizowany i zagospodarowany dla potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw teren byłej zajezdni komunikacji miejskiej, którego remont współfinansowany był przy pomocy środków Unii Europejskiej (Program Phare 2003 SSG – „Wzmocnienie konkurencyjności regionu pomorskiego poprzez rozwój innowacji i technologii dla przedsiębiorczości – Pomorski Park Technologiczny”). Prowadzone prace budowlane objęły remont zespołu hal łukowych z czasów przedwojennych, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego i zagospodarowanie otoczenia.
W 2006 roku dla firm udostępniono 9000 m² nowej powierzchni biurowej i laboratoryjnej przygotowanej, sale konferencyjne i wystawiennicze, prototypownie, przestrzeń wypoczynkową oraz zaplecze gastronomiczne.
Obiekt po raz kolejny rozrósł się w latach 2010-2013[3] dzięki środkom przyznanym na rozbudowę w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 52 mln zł[4]. Dzięki temu PPNT stał się sześciokrotnie większy, a infrastruktura zwiększyła się do 76 000 m² powierzchni biurowych i laboratoryjnych, zdolnych pomieścić blisko 400 firm zatrudniających łącznie około 2 500 osób[5].

PPNT jest podmiotem podległym miasta Gdyni[6], rozwój projektu koordynuje Gdyńskie Centrum Innowacji[7]. Jest siedzibą firm głównie z dziedzin biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa[1].

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem PPNT jest stworzenie i zapewnienie dogodnych warunków dla firm do realizacji przedsięwzięć opartych o wysoko zaawansowane technologie głównie w dziedzinach biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki i wzornictwa przemysłowego, gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego.

Zadaniem PPNT jest również dbanie o rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim poprzez pobudzenie i restrukturyzację regionalnej gospodarki oraz tworzenie nowych, stałych miejsc pracy.

Realizowane przez PPNT zadania i współpraca z partnerami zagranicznymi, służą monitorowaniu trendów rozwojowych branż innowacyjnych oraz odpowiadają na już zidentyfikowane potrzeby firm tworzących i wdrażających najnowocześniejsze projekty i technologie[8].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

 • Administracja PPNT zajmuje się bieżącą obsługą firm parkowych, zapewnieniem infrastruktury biurowej i mediów, a także obsługą serwerowni oraz naprawami i przeglądami we wszystkich budynkach wchodzących w skład PPNT Gdynia.
 • Bio Laboratorium, które powstało z myślą o studentach, absolwentach, naukowcach, a także przedsiębiorcach, którzy mogą korzystać z laboratoryjnego sprzętu i usług[9].
 • Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, który informuje, szkoli i doradza w zakresie wiedzy patentowej oraz ochrony własności intelektualnej
 • Kompleks Konferencyjno-Wystawienniczy PPNT, obejmujący cztery nowocześnie wyposażone sale umożliwiające organizację spotkań i konferencji, również przy zastosowaniu wideo-konferencji, a także przestrzeń wystawienniczą – Galerię PPNT
 • Centrum Designu Gdynia - prowadzące działalność edukacyjną, ekspozycyjną i promocyjną w zakresie wzornictwa i grafiki. Wspiera młodych twórców i przedsięwzięcia prowadzące do estetyzacji miasta Gdynia.
 • Coworking w Strefie Startup - miejsce do pracy i wsparcie dla młodych firm, w tym spotkania i warsztaty.
 • Innowacyjne firmy – w ramach PPNT funkcjonują firmy o znaczącym potencjale rozwojowym.
 • Park to także sieć współpracy – PPNT NET. Współpraca ta ukierunkowana jest na integrację środowisk nauki i biznesu, a w dalszej perspektywie to pierwszy krok ku przeistoczeniu PPNT w park naukowo-technologiczny trzeciej generacji i stymulacji rozwoju Gdyni i Pomorza jako ultranowoczesnego ośrodka innowacji na miarę XXI wieku[8].

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Kompleks mieści się na terenie byłej zajezdni autobusowej i trolejbusowej. Część budynków zrewitalizowano i przystosowano do nowych funkcji część zaś wyburzono a w ich miejsce postawiono nowoczesne obiekty.

Budynek nr I

Budynek I[edytuj | edytuj kod]

Dawny biurowiec PKM, obecnie siedziba laboratorium PPNT i przestrzeń biurowa.

Budynek II[edytuj | edytuj kod]

Budynek nr II

Dawna zajezdnia autobusowa, obecnie mieszczą się tam prototypownie, laboratoria biotechnologiczne, biura, centrum konferencyjne, galeria oraz restauracja.

Budynek III[edytuj | edytuj kod]

Budynek nr III

Nowo wybudowany obiekt. Siedziba m. in. Centrum Nauki Experyment, centrum konferencyjne, strefa startup, regionalny ośrodek informacji patentowej, centrum designu i inne.

Budynek IV[edytuj | edytuj kod]

Budynek nr IV

Nowy, najbardziej na południe umieszczony budynek jest siedzibą m. in. laboratoriów biotechnologicznych i elektronicznych, prototypowni, biur czy laboratorium innowacji społecznych.

Park Konstruktorów

Najnowszy budynek na terenie postoczniowym przy ul. Czechosłowackiej w Gdyni. Na jego terenie znajdują się prototypownie i warsztaty, przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii, a także wzornictwa przemysłowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni. Tutaj rosną dobre firmy (pol.). [dostęp 2015-02-16].
 2. POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY W GDYNI Stan wdrażania Kierunki rozwoju (pol.). 13.07.2004. [dostęp 2015-02-16].
 3. Pomorski Park Naukowo - Technologiczny (pol.). [dostęp 2015-02-16].
 4. Pomorski Park Naukowo - Technologiczny (pol.). [dostęp 2015-02-14].
 5. Arkadiusz Bednarek: Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (pol.). 28.02.2014. [dostęp 2015-02-16].
 6. Urząd Miasta Gdyni (pol.). [dostęp 2015-02-14].
 7. Dorota Nelke: Pomorski Park Naukowo Technologiczny (pol.). 02 kwietnia 2014. [dostęp 2015-02-16].
 8. a b PAIH | Pomorski Park Naukowo - Technologiczny Gdynia, www.paih.gov.pl [dostęp 2019-10-18] (pol.).
 9. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (PPNT Gdynia), Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, 9 listopada 2014 [dostęp 2019-10-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]