Pompa odśrodkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pompa odśrodkowa - pompa wirowa krętna o wirniku odśrodkowym, i o pojedynczej lub przestrzennej krzywiźnie łopatek.
Wirnik (1) (zwykle o poziomej osi obrotu) umieszczony jest w spiralnym korpusie (2). Dopływ cieczy (3) jest osiowy, zaś odpływ (4) promieniowy. Przepływ cieczy przez wirnik jest promieniowy.

Centrifugal pump-tech diagram.jpg
Rys. Pompa odśrodkowa.

Pompy odśrodkowe są najczęściej stosowanymi pompami. Wysokość podnoszenia takich pomp wynosi do 150 m. Wydajności, w zależności od wielkości wirnika leżą w zakresie od kilku centymetrów na minutę dla miniaturowych pomp do 7000 m3/h w przemysłowych instalacjach. Przy zastosowaniu pomp wielostopniowych można uzyskać wysokości podnoszenia do kilku kilometrów, co pozwala na zastosowanie takich pomp w instalacjach odwadniających kopalnie czy przy pompowaniu ropy naftowej, gdzie pompy umieszcza się na dnie odwiertów. Także konstrukcja wirnika i materiał z jakiego jest wykonany mogą być różne. Miniaturowe pompki wykonywane są w całości z plastiku. Pompy do pompowania zawiesin, szlamów lub cieczy agresywnych wyposażone są zwykle w wirniki gumowe.

Sprawność energetyczna pompy odśrodkowej leży w zakresie od η=0.65 dla małych pomp do η=0.89 dla dużych pomp. Dla danej konstrukcji sprawność można obliczyć jako iloczyn przepływu (np. 100 litrów na minutę) i wyprodukowanego ciśnienia (np. 20 bar) podzielony przez zapotrzebowanie na moc (np. 13 KM).