Pompa odśrodkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pompa odśrodkowapompa wirowa krętna o wirniku odśrodkowym, i o pojedynczej lub przestrzennej krzywiźnie łopatek.

Wirnik (1) (zwykle o poziomej osi obrotu) umieszczony jest w spiralnym korpusie (2). Dopływ cieczy (3) jest osiowy, zaś odpływ (4) promieniowy. Przepływ cieczy przez wirnik jest promieniowy.

Pompa odśrodkowa

Pompy odśrodkowe są najczęściej stosowanymi pompami. Wysokość podnoszenia takich pomp wynosi do 150 m. Wydajności, w zależności od wielkości wirnika leżą w zakresie od kilku cm³ na minutę dla miniaturowych pomp do 7000 m³ na godzinę w przemysłowych instalacjach. Przy zastosowaniu pomp wielostopniowych można uzyskać wysokości podnoszenia do kilku kilometrów, co pozwala na zastosowanie takich pomp w instalacjach odwadniających kopalnie czy przy pompowaniu ropy naftowej, gdzie pompy umieszcza się na dnie odwiertów. Także konstrukcja wirnika i materiał z jakiego jest wykonany mogą być różne. Miniaturowe pompki wykonywane są w całości z plastiku. Pompy do pompowania zawiesin, szlamów lub cieczy agresywnych wyposażone są zwykle w wirniki gumowe.

Sprawność energetyczna pompy odśrodkowej leży w zakresie od η=0,65 dla małych pomp do η=0,89 dla dużych pomp. Dla danej konstrukcji sprawność można obliczyć jako iloczyn przepływu (np. 100 litrów na minutę) i wyprodukowanego ciśnienia (np. 20 bar) podzielony przez zapotrzebowanie na moc (np. 13 KM).