Pomrów błękitny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomrów błękitny
Bielzia coerulans
(Bielz, 1851)
Pomrów błękitny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Podgromada płucodyszne
Rząd trzonkooczne
Rodzina pomrowiowate
Rodzaj Bielzia
Gatunek pomrów błękitny
Synonimy
  • Limax coerulans Bielz, 1851
Kopulacja

Pomrów błękitny (Bielzia coerulans) – gatunek ślimaka trzonkoocznego. Uważany był za endemita wschodniokarpackiego, występującego tylko we wschodniej części Karpat (w Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie)[1], został znaleziony jednak także w Westfalii-Nadrenii w Niemczech[2] oraz w górach Turcji[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek ten opisany został w 1847 r. przez austro-węgierskiego malakologa Michaela Bielza jako Limax coerulans (w tłumaczeniu na język polski: ślimak błękitny). Obecną nazwę nadał mu w 1851 r. jego syn Eduard Albert Bielz, również malakolog, który przeniósł go do nowo utworzonego rodzaju Bielzia. Jest to rodzaj monotypowy, należy do niego jeden tylko gatunek[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to jeden z większych pomrowiowatych – gdy się rozciągnie osiąga długość 100–140 mm. Najlepiej widoczne osobniki mają kolor niebieski lub fioletowy, zdarzają się jednak również osobniki brązowe. Młode mają inne ubarwienie niż dorosłe, często brązowe, z pasami, które następnie zanikają. Na głowie posiada dwie pary czułków, większe są czułki drugiej pary, na ich końcach znajdują się oczy. Muszla zredukowana do schowanej pod płaszczem płytki[4].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Siedlisko jego życia stanowią lasy liściaste i iglaste, kosodrzewina. Przebywa na ziemi, kryjąc się pod pniami martwych drzew i kamieniami. Odżywia się grzybami, porostami i poziomkami. Dojrzałość płciową osiąga w czerwcu-lipcu. Kopulacja odbywa się na ziemi. Jednorazowo składa 30-80, owalnych jaj o długości 4-5 mm. Po złożeniu jaj dorosłe osobniki giną. Zimują jaja oraz osobniki młodociane. Młode ślimaki pojawiają się w maju, dojrzałość płciową osiągają po roku[3].

W Tatrach pomrów błękitny spotykany jest jeszcze na wysokości 1900 m n.p.m.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [http://www.ruthenica.com/documents/Continental_Russian_molluscs_ver2-3.pdf YURI I.KANTOR,MAXIM V.VINARSKI,ANATOLY A.SCHILEYKO,ALEXANDER V.SYSOEV. C ATALOGUE OF THE CONTINENTAL MOLLUSKS OF RUSSIA AND ADJACENT TERRITORIES]. [dostęp 2015-06-30].
  2. [http://www.dmg.mollusca.de/mitteilungen089/mitt_089_043.pdf Blauschnegel Bielzia coerulans(M.BIELZ 1851)in Deutschland (Gastropoda: Limacidae)]. [dostęp 2015-06-30].
  3. a b F. Welter-Schultes: Species summary for Bielzia coerulans (ang.). W: AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2011. [dostęp 23 grudnia 2011].
  4. a b c Andrzej Wiktor: Limacoidea et Zonitoidea nuda – ślimaki pomrowiokształtne (Gastropoda: Stylommatophora). Warszawa: PWN, 1989. ISBN 83-01-08266-6.