Pomrów błękitny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomrów błękitny
Bielzia coerulans
(Bielz, 1851)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Podgromada płucodyszne
Rząd trzonkooczne
Rodzina pomrowiowate
Rodzaj Bielzia
Gatunek pomrów błękitny
Synonimy
  • Limax coerulans Bielz, 1851
Kopulacja

Pomrów błękitny (Bielzia coerulans) – gatunek ślimaka trzonkoocznego. Uważany był za endemit wschodniokarpacki, występującego tylko we wschodniej części Karpat (w Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie)[1], został znaleziony jednak także w Westfalii-Nadrenii w Niemczech[2] oraz w górach Turcji[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek ten opisany został w 1847 r. przez austro-węgierskiego malakologa Michaela Bielza jako Limax coerulans (w tłumaczeniu na język polski: ślimak błękitny). Obecną nazwę nadał mu w 1851 r. jego syn Eduard Albert Bielz, również malakolog, który przeniósł go do nowo utworzonego rodzaju Bielzia. Jest to rodzaj monotypowy, należy do niego jeden tylko gatunek[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to jeden z większych pomrowiowatych – gdy się rozciągnie osiąga długość 100–140 mm. Najlepiej widoczne osobniki mają kolor niebieski lub fioletowy, zdarzają się jednak również osobniki brązowe. Młode mają inne ubarwienie niż dorosłe, często brązowe, z pasami, które następnie zanikają. Na głowie posiada dwie pary czułków, większe są czułki drugiej pary, na ich końcach znajdują się oczy. Muszla zredukowana do schowanej pod płaszczem płytki[4].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Siedlisko jego życia stanowią lasy liściaste i iglaste, kosodrzewina. Przebywa na ziemi, kryjąc się pod pniami martwych drzew i kamieniami. Odżywia się grzybami, porostami i poziomkami. Dojrzałość płciową osiąga w czerwcu-lipcu. Kopulacja odbywa się na ziemi. Jednorazowo składa 30-80, owalnych jaj o długości 4-5 mm. Po złożeniu jaj dorosłe osobniki giną. Zimują jaja oraz osobniki młodociane. Młode ślimaki pojawiają się w maju, dojrzałość płciową osiągają po roku[3].

W Tatrach pomrów błękitny spotykany jest jeszcze na wysokości 1900 m n.p.m.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [http://www.ruthenica.com/documents/Continental_Russian_molluscs_ver2-3.pdf YURI I.KANTOR,MAXIM V.VINARSKI,ANATOLY A.SCHILEYKO,ALEXANDER V.SYSOEV. C ATALOGUE OF THE CONTINENTAL MOLLUSKS OF RUSSIA AND ADJACENT TERRITORIES]. [dostęp 2015-06-30].
  2. [http://web.archive.org/web/20160304000914/http://www.dmg.mollusca.de/mitteilungen089/mitt_089_043.pdf Blauschnegel Bielzia coerulans(M.BIELZ 1851)in Deutschland (Gastropoda: Limacidae)]. [dostęp 2015-06-30].
  3. a b F. Welter-Schultes: Species summary for Bielzia coerulans (ang.). W: AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2011. [dostęp 23 grudnia 2011].
  4. a b c Andrzej Wiktor: Limacoidea et Zonitoidea nuda – ślimaki pomrowiokształtne (Gastropoda: Stylommatophora). Warszawa: PWN, 1989. ISBN 83-01-08266-6.