Poncz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waza z ponczem

Poncz (ang. punch) – mieszany napój alkoholowy, najczęściej aromatyczny (korzenny), przygotowywany naraz dla większej liczby osób i do rozlewania podawany w wazie.

Może być mrożony lub gorący. Pochodzi z Indii. Popularny w krajach południowoeuropejskich (Włoszech, Hiszpanii, Francji)[potrzebny przypis].

Pierwotnie przygotowywano go z następujących składników: araku (rumu), herbaty, cukru, cytryny i dowolnego owocu oraz wina z przyprawami korzennymi[1]. Jeden z literackich opisów przyrządzania ponczu w XVIII wieku obrazowo podaje, jak „w wazie już powoli zbierały się wytłoczyny pomarańcz, kupy cukru, lał się w nią burgund i szampan. Wszczął się spór o ilość stosunkową jamajki[2]. Gotowy napój często dla efektu zapalano przy słabym oświetleniu.

Dziś najczęściej sporządza się go z herbaty, cukru, przypraw, owoców, soków owocowych oraz alkoholu (rumu lub wódki), a czasem – z samego rumu i soku[potrzebny przypis].

Określenie to oznacza również syrop z dodatkiem alkoholu, używany do nasączania ciast[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik wyrazów obcych PWN. Warszawa: PWN, 1991, s. 682; M. Arcta Słownik wyrazów obcych. Warszawa: Wyd. S. Arcta, 1947, s. 266.
  2. J.I. Kraszewski: Sto Diabłów. Warszawa: LSW, 1967, s. 38.
  3. Hasło «poncz» w: Słownik języka polskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2012-06-17].