Pont du Carousel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na most du Caroussel
Pierwotny most św. Piotra
Statua Seine (Petitot Louis) na Pont du Carousel

Pont du Caroussel – dziewiętnastowieczny most na Sekwanie w Paryżu, łączący bulwar Tuileries z lewym brzegiem rzeki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu obecnego mostu przeprawa przez Sekwanę znajdowała się od późnego średniowiecza. Pierwszy most na tym miejscu nosił imię św. Piotra[1]. Obecny obiekt, funkcjonujący równolegle pod nazwą du Caroussel oraz du Louvre (ze względu na bliskość Luwru), był budowany w latach 1831-1834 i został zainaugurowany przez króla Ludwika Filipa I[2]. Most zaprojektował inżynier Antoine Polonceau, tworząc nowatorską jak na swoje czasy konstrukcję wspartą na trzech łukach. Niemniej zbyt duże zastosowanie drewna w pracy sprawiło, że most w 1883 r. musiał zostać zamknięty i przeszedł generalny remont, w czasie którego elementy drewniane zastąpiło żelazo. Prace zakończono w 1906 r.[3].

W 1930 r. wzmagający się ruch uliczny w Paryżu wymusił całkowitą przebudowę mostu. Został on poszerzony i wzmocniony, zaś w 1939 r. po raz pierwszy pojawiła się koncepcja jego stałego oświetlenia, którą mimo wojny udało się zrealizować do 1946 r. wg projektu Raymonda Subesa. Wykonana instalacja nie okazała się jednak trwała i od kilku dziesięcioleci pozostaje nieczynna[4].

W 1995 r. marokańczyk Brahim Bouarram został z mostu zrzucony do Sekwany przez grupę skrajnych nacjonalistów z Frontu Narodowego. W 2003 r. mer Paryża Delanōe odsłonił na moście tablicę pamięci jego i innych ofiar rasizmu we Francji[5].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Pont du Caroussel jest mostem łukowym. Jego łączna długość wynosi 168 metrów, szerokość – 33 metry, z czego 21 zajmuje szosa. Most jest przeznaczony zarówno dla kierowców, jak i pieszych[6].

W literaturze i sztuce[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy