Pont du Gard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pont du Gard[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Obiekt zabytkowy nr rej. PA00103291
Ilustracja
Państwo  Francja
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, III, IV
Numer ref. 344
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1985
na 9. sesji
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pont du Gard”
Ziemia43°56′50,24″N 4°32′07,19″E/43,947290 4,535330

Pont du Gard – zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Wzniesiono go po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50 km i całkowitym spadku 17 m, składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Powstała w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się poświęcona mu inskrypcja z 19 p.n.e.).

Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé (zabytek o znaczeniu krajowym)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Odcinek zwany Pont du Gard to trzypiętrowa arkada o wysokości 49 m i 6,4 m szerokości. Poszczególne części arkady zbudowano z różnej liczby łuków:

  • 6 w dolnej kondygnacji
  • 11 w środkowej
  • 35 w najwyższej

Dolna część spełniała rolę mostu przebiegającego nad rzeką. Na górnej umieszczono kanał prowadzący wodę. Całkowita długość zachowanego odcinka akweduktu wynosi ok. 270 m. Spadek, typowy dla rzymskich konstrukcji, to 35 cm na długości 1 km. Akwedukt dostarczał wodę w ilości ok. 20 tysięcy m³ dziennie. Spływała ona do zbiornika o średnicy 6 m, skąd rozprowadzana była do domów mieszkalnych, term i fontann.

Oprócz odcinka w dolinie Gardon zachowały się inne fragmenty akweduktu:

  • w pobliżu Bornegre – 17-metrowy odcinek mostu Pont de Bornegre w miejscu, w którym akwedukt po raz pierwszy wychodzi z tunelu;
  • przy Vers – 700-metrowy odcinek mostu zwany Pont Rue;
  • niedaleko Pont du Gard – mniejszy most zwany Pont de Saetanette;
  • oraz dwa 60-metrowe odcinki tunelu niedaleko Sernhac.
Pont-du-Gard w latach 50. XIX wieku

Historia[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od IV wieku akwedukt zaczęto zaniedbywać (2/3 prześwitu kanału wypełnił osad), w IX wieku przestał być drożny, a okoliczna ludność zaczęła używać kamienia budowli do innych celów. Mimo to konstrukcja w większości pozostała nienaruszona.

Od średniowiecza do XVIII wieku akwedukt służył jako most przy przekraczaniu rzeki Gardon. Początkowo ruch odbywał się na drugim poziomie. Dla usprawnienia komunikacji zwężono znajdujące się powyżej filary, co naruszyło stabilność konstrukcji. W 1702 r. przywrócono pierwotną szerokość filarów, w 1743 r. ruch przeniesiono na niższy poziom. W XVIII wieku budowlę, która stała się atrakcją turystyczną, wyremontowano; prace konserwatorskie ponowiono w połowie XIX wieku (za panowania Napoleona III).

W 1985 r. akwedukt Pont du Gard wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Powódź, która w 1998 nawiedziła dolinę rzeki Gard, poważnie uszkodziła wszystkie pobliskie drogi, nie spowodowała jednak poważnych uszkodzeń budowli.

Pont du Gard (24).jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pont du Gard et aqueduc romain de Nîmes (fr.). W: base Mérimée [on-line]. ministère français de la Culture. [dostęp 2020-05-11].