Przejdź do zawartości

Popiół wulkaniczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Domy w miasteczku Vestmannaeyjar zasypane popiołem wulkanicznym w 1973 r.
Popiół wulkaniczny, Mount St. Helens, Washington.

Popiół wulkaniczny – stały produkt erupcji wulkanu, utworzony z rozpylonej w powietrzu lawy i skał wyrwanych z podłoża. Najdrobniejszy materiał piroklastyczny o średnicach ziarna nie przekraczających 2 mm. Jego grubsze frakcje, o średnicach ziaren od 0,05 mm do 2 mm, nazywa się piaskiem wulkanicznym, natomiast najdrobniejsze, o ziarnie mniejszym niż 0,05 mm – pyłem wulkanicznym.

Popiół wulkaniczny wyrzucany jest do atmosfery na bardzo dużą wysokość, do kilkudziesięciu kilometrów i przemieszcza się na duże odległości, nawet do kilku tysięcy kilometrów. W tym czasie może stanowić zagrożenie dla samolotów[1]. Opadając na powierzchnię terenu tworzy pokrywę która może zasypać obiekty wielkości domów.

Erupcja wulkanu Eldfell[edytuj | edytuj kod]

W 1973 r. wulkan Eldfell na islandzkiej wyspie Heimaey ożył po trwającym 5000 lat uśpieniu, pokrywając całe miasteczko Vestmannaeyjar popiołem wulkanicznym, sięgającym do dachów domostw mierzących 4 m.

Erupcja wulkanu Wezuwiusz[edytuj | edytuj kod]

Popiół wulkaniczny z wulkanu Wezuwiusz (Włochy) w 79 roku n.e. pokrył Pompeje. Popioły z wulkanu udusiły tych, którzy nie zdążyli się w porę ewakuować, konserwując na ponad tysiąc lat ciała i domy mieszkańców miasta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dlaczego pył wulkaniczny jest niebezpieczny dla silników samolotów?. gazeta.pl, 2010-04-15. [dostęp 2010-04-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]