Poprzez jezioro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poprzez jezioro
Преку езерото
Gatunek dramat
Data premiery Macedonia 1997
Kraj produkcji  Macedonia
 Polska
Język macedoński
albański
Czas trwania 102 min
Reżyseria Antonio Mitriceski
Scenariusz Antonio Mitriceski
Tashko Georgijevski
Główne role Ekrem Ahmeti
Nikola Ristanovski
Agnieszka Wagner
Muzyka Gheorghe Zamfir
Zdjęcia Bartłomiej Maj
Scenografia Ivan Bartling
Kostiumy Elena Donceva
Montaż Mirosława Garlicka
Małgorzata Ostrowska
Produkcja Studio Filmowe Logos
Vardar Film
TVP

Poprzez jezioro (mac. Преку езерото, ang. Across the Lake) – film fabularny produkcji macedońsko-polskiej, w reżyserii Antonio Mitriceskiego.

Debiut reżyserski Antonio Mitriceskiego. Film nawiązuje do wydarzeń z życia Koco Topencarova i jego żony Eleny, mieszkających nad Jeziorem Ochrydzkim.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Młody Macedończyk Konstantin Boczwarow spotyka w Ochrydzie Macedonkę, Elenę Zlatarową, mieszkającą w albańskiej Korczy. Wzajemna fascynacja przypada na dramatyczny rok 1948, kiedy dochodzi do zerwania Jugosławii z krajami bloku komunistycznego. Granice zostają zamknięte i dwoje kochanków nie może się spotykać ze sobą. Konstantin decyduje się dla Eleny przepłynąć jezioro w małej łódce. W czasie sztormu traci orientację i zostaje odnaleziony na albańskim brzegu przez starego rybaka. Przez władze albańskie przybysz zostaje potraktowany jako szpieg, torturowany i skazany na obóz pracy. W obozie spędził 40 lat. Po jego opuszczeniu odnajduje Elenę i zaczyna z nią wspólne życie. Konstantin dostaje pracę w Tiranie, na świat przychodzi ich córka, ale żyją w biedzie, co wpływa negatywnie na relacje w rodzinie. Coraz częściej pragnie powrócić do rodzinnej Macedonii. W czasie próby ucieczki z Albanii zostaje schwytany i ponownie osadzony w obozie. Tym razem bardzo rzadko może widzieć Elenę. Po wielu latach, stary i schorowany opuszcza obóz i przyjeżdża do Eleny, do Korczy. Ich córka, Donka, jest dorastającą dziewczyną. We trójkę jadą do Ochrydy, gdzie zaczęła się ich miłość.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kijowie
    • nominacja do głównej nagrody dla filmu długometrażowego
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze 1997
    • nominacja do Złotej Piramidy za reżyserię

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]