Poród domowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poród domowyporód, który odbywa się w domu ciężarnej przy udziale położnej posiadającej uprawnienia do przyjmowania porodu w takich warunkach i często przy obecności rodziny. Jest alternatywą dla porodu szpitalnego. Kobieta podczas takiego porodu czuje się swobodniej i spokojniej niż w szpitalu[1].

Poród w domu

Na poród domowy powinny decydować się głównie ciężarne, u których ciąża przebiega prawidłowo i nie występują niepokojące objawy[2]. Kwalifikuje do niego wybrana położna po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, jak również w szczególnych przypadkach po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę[3]. Położna powinna również zlecić dodatkowe badania oraz przeprowadzić szkolenie dotyczące przebiegu porodu i udzielić informacji jak przygotować mieszkanie.

Podczas porodu domowego mogą wystąpić komplikacje (według raportu BJOG – International Journal of Obstetrics and Gynaecology jedna trzecia kobiet rodzących w domach musiała zostać przewieziona do szpitala[4]), które wymagają interwencji lekarskiej (m.in. odklejenie łożyska, zaburzenia tętna u noworodka, krwotok). Wówczas należy udać się do szpitala, co może okazać się trudne w drugim okresie porodu. W raporcie opublikowanym przez BJOG – International Journal of Obstetrics and Gynaecology stwierdzono, że kobiety rodzące w domu nie są narażone na większe komplikacje zdrowotne i nie ma większych zagrożeń dla noworodków niż kobiety rodzące w szpitalu[4].

Szczepienia i obowiązkowe badania noworodka (m.in. test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy, wykonywane rutynowo podczas porodu w szpitalu) należy wykonać w przychodni[5]. Czasami wykonuje je położna, która przyjęła poród lub położna środowiskowa podczas wizyty patronażowej (po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania).

Położna przyjmująca poród powinna wystawić dokumenty takie jak:

  • zaświadczenie o urodzeniu dziecka,
  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • kartę uodpornienia dziecka,
  • książeczkę szczepień dziecka,
  • zaświadczenie dla pracodawcy potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego.

Porody domowe nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Oleś, Poród domowy – relikt czy przyszłość?, www.rodzicpoludzku.pl [dostęp: 19 października 2009].
  2. Czynniki uniemożliwiające poród domowy to m.in.: plamienia, podwyższone ciśnienie, anemia, cukrzyca ciążowa, niewydolność szyjki macicy, ciąża bliźniacza, wcześniejsze poronienie, urodzenie starszego dziecka przez cesarskie cięcie.
  3. Monika Szostek-Kwapień, Poród w domu – fanaberia czy rozwaga?, www.ciazowy.pl [dostęp: 19 października 2009].
  4. a b {{{tytuł}}}, 15 kwietnia 2009 [dostęp 2022-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-02-27] (ang.).
  5. Poród domowy, www.mamybaby.pl [dostęp: 19 października 2009].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.