Porębek (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porębek
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 898[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Porębek
Porębek
Ziemia50°13′54″N 16°51′55″E/50,231667 16,865278

Porębek (dawniej niem. Kohlhaue) – szczyt na wysokości 898 m n.p.m. znajdujący się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Geografia, geologia i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Porębek jest słabo zaznaczoną kulminacją w północno-wschodnim ramieniu Śnieżnika, wyrastającą z północno-wschodniego zbocza Stromej, a wznoszącą się na południe od płytkiej przełęczy oddzielającej ją od Młyńska i na północ od Płaczki w postaci wąskiego grzbietu podciętego dolinami potoków[1]. Na wspomnianej przełęczy znajduje się spory węzeł dróg leśnych: Duktu nad Cisowym Rozdołem i Drogi nad Lejami[1]. Ze wschodniego stoku spływa Cisowy Rozdół, będący lewym dopływem Kamienicy, zaś z zachodniego bezimienny prawy dopływ Kleśnicy[1].

Zbudowany jest gnejsów i łupków metamorficznych, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. W całości porasta go świerkowy las regla dolnego[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Porębek trawersuje szlak turystyczny niebieski międzynarodowy szlak pieszy E3 z Kamienicy do schroniska PTTK "Na Śnieżniku"[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 262. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]