Poraj (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poraj
Dom Strażaka w Poraju
Dom Strażaka w Poraju
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Chorkówka
Liczba ludności (2014-12-31) 305[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-230
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0347420
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Poraj
Poraj
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poraj
Poraj
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Poraj
Poraj
Ziemia 49°38′06″N 21°35′31″E/49,635000 21,591944
Strona internetowa miejscowości

Porajwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka. Posiada oboczną nazwę, tj. Poraj Męcińskich.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Historia wsi

Wieś została założona 18 września 1616 roku przez Męcińskich z Kurozwęk herbu Poraj. Nie była to ich siedziba rodowa, a tylko majątek, który miał swoich zarządców. Wkrótce własność przeszła na kolejnych panów dóbr dukielskich. W 1657 wojsko Rakoczego wymordowało wszystkich mieszkańców. Kolejni osadnicy pojawili się dopiero pół wieku później. Początkiem XIX wieku Poraj wrócił w ręce hrabiowskiej linii Męcińskich. Ci go odsprzedali 2 innym rodzinom. Niemal zawsze wieś była podzielona między dwie familie.

We wsi znajdował się skromny majątek dworski. Rezydowały w nim rodziny drobnoszlacheckie o następujących nazwiskach: Krzywda herbu własnego, Makoś vel Makosiej herbu Wukry, Rogala na Sokołowie i Gotkowie herbu własnego, Bobola z Piasków na Strachocinie herbu Leliwa oraz Bożętka-Poraj herbu Poraj. W wyniku epidemii, najazdów i nieurodzajnej gleby, właściciele ubożeli i wyprowadzali się do okolicznych miejscowości. Okresowo zarządcami byli Przewłoccy z Przewłoka herbu Przestrzał, którzy otrzymali tu skromny majątek od Onufrego barona Zygmuntowskiego herbu Prawdzic odmienny, właściciela Żeglec (poślubił on Wiktoryę z tej rodziny i pomógł jej rodzeństwu). Na samym początku był tu dwór obronny Męcińskich z Kurozwęk herbu Poraj. Ostatnimi najbardziej znanymi właścicielami byli Tetmajerowie vel Tettmayerowie herbu własnego, którzy pod koniec XIX wieku podnieśli znaczenie Poraju. Rozbudowali dwór o nowoczesne piętrowe skrzydło. Architektem przy tym projekcie był Nachman Kopald. Założono wtedy też park.

18 września 1916 roku zorganizowano w Poraju obchody 300-lecia istnienia wsi. Inicjatorami byli potomkowie założycieli, Adam Cezar August hrabia Męciński z Kurozwęk na Żarkach i Dukli herbu własnego i jego syn z drugiego małżeństwa, Benedykt Cezar August Wojciech Józef Franciszek Adam hrabia Jabłecki-Męciński z Kurozwęk na Żarkach i Dukli herbu własnego (Poraj odmienny). Tego dnia, potomkowe założycieli Poraju urządzili dla mieszkańców przyjęcie ogrodowe, a po jego skończeniu podarowali uczestnikom paczki z ubraniami, pieniędzmi i łakociami.[2].

W czasie II wojny światowej Poraj znajdował się na linii frontu, świadczą o tym okopy znajdujące się w przyległych lasach. Niektórzy mieszkańcy wsi, których zgromadzono w Przyfrontowym Obozie Pracy w Sadkach (urządzony przez Wehrmacht) byli zmuszani do prac przy ich kopaniu. Cały Poraj z pobliskim Nienaszowem został spalony. Mieszkańcy zostali wywiezieni na roboty do Niemiec, zostali zabici. lub uciekli. Po powrocie zamieszkiwali ocalałe piwnice.

Wieś od zawsze należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Nienaszowie[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]