Poraj (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poraj
Dom Strażaka w Poraju
Dom Strażaka w Poraju
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Chorkówka
Liczba ludności (2014-12-31) 305[1]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-230
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0347420
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Poraj
Poraj
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poraj
Poraj
Ziemia49°38′06″N 21°35′31″E/49,635000 21,591944
Strona internetowa miejscowości

Porajwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka[2][3]. Posiada oboczną nazwę, tj. Poraj Męcińskich.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona 18 września 1616 roku przez Męcińskich z Kurozwęk herbu Poraj. Nie była to ich siedziba rodowa, a tylko majątek, który miał swoich zarządców. Wkrótce własność przeszła na kolejnych panów dóbr dukielskich. W 1657 wojsko Rakoczego wymordowało wszystkich mieszkańców. Kolejni osadnicy pojawili się dopiero pół wieku później. Początkiem XIX wieku Poraj wrócił w ręce hrabiowskiej linii Męcińskich. Ci go odsprzedali 2 innym rodzinom. Niemal zawsze wieś była podzielona między dwie familie.

We wsi znajdował się skromny majątek dworski. Rezydowały w nim rodziny drobnoszlacheckie o następujących nazwiskach: Krzywda herbu własnego, Makoś vel Makosiej herbu Wukry, Rogala na Sokołowie i Gotkowie herbu własnego, Bobola z Piasków na Strachocinie herbu Leliwa oraz Bożętka-Poraj herbu Poraj. W wyniku epidemii, najazdów i nieurodzajnej gleby, właściciele ubożeli i wyprowadzali się do okolicznych miejscowości. Okresowo zarządcami byli Przewłoccy z Przewłoka herbu Przestrzał, którzy otrzymali tu skromny majątek od Onufrego barona Zygmuntowskiego herbu Prawdzic odmienny, właściciela Żeglec (poślubił on Wiktoryę z tej rodziny i pomógł jej rodzeństwu). Na samym początku był tu dwór obronny Męcińskich z Kurozwęk herbu Poraj. Ostatnimi najbardziej znanymi właścicielami byli Tetmajerowie vel Tettmayerowie herbu własnego, którzy pod koniec XIX wieku podnieśli znaczenie Poraju. Rozbudowali dwór o nowoczesne piętrowe skrzydło. Architektem przy tym projekcie był Nachman Kopald. Założono wtedy też park.

18 września 1916 roku zorganizowano w Poraju obchody 300-lecia istnienia wsi. Inicjatorami byli potomkowie założycieli, Adam Cezar August hrabia Męciński z Kurozwęk na Żarkach i Dukli herbu własnego i jego syn z drugiego małżeństwa, Benedykt Cezar August Wojciech Józef Franciszek Adam hrabia Jabłecki-Męciński z Kurozwęk na Żarkach i Dukli herbu własnego (Poraj odmienny). Tego dnia, potomkowe założycieli Poraju urządzili dla mieszkańców przyjęcie ogrodowe, a po jego skończeniu podarowali uczestnikom paczki z ubraniami, pieniędzmi i łakociami.[4].

W czasie II wojny światowej Poraj znajdował się na linii frontu, świadczą o tym okopy znajdujące się w przyległych lasach. Niektórzy mieszkańcy wsi, których zgromadzono w Przyfrontowym Obozie Pracy w Sadkach (urządzony przez Wehrmacht) byli zmuszani do prac przy ich kopaniu. Cały Poraj z pobliskim Nienaszowem został spalony. Mieszkańcy zostali wywiezieni na roboty do Niemiec, zostali zabici. lub uciekli. Po powrocie zamieszkiwali ocalałe piwnice.

Wieś od zawsze należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Nienaszowie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]