Pork pie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wypieku. Zobacz też: Pork Pie – grupa muzyczna.
Pork pie

Pork pie – tradycyjny wypiek brytyjski, składający się z grubo siekanego lub mielonego peklowanego mięsa wieprzowego, galaretki wieprzowej w sporządzonym na gorąco chrupkim cieście. Po wypieczeniu ma łukowaty wygląd. Pork pie jest w przekroju różowy albo szary[1]. Spożywa się go na zimno.

Wytwarzanie[edytuj | edytuj kod]

Ciasto do produkcji pork pies powstaje w wyniku gotowania smalcu w osolonej wodzie, a następnie dodania mąki. Powstałe w taki sposób ciasto jest wytrzymałe i sprężyste, zdolne podtrzymać całą konstrukcję wypieku. Z ciasta tworzy się cylindryczne miseczki o grubej podstawie, które następnie wypełnia się mielonym mięsem, przykrywa wierzchnią warstwą ciasta, a na koniec nakłuwa. Podczas pieczenia mięso się kurczy i doprowadza do obluzowania zawartości, dlatego luki wypełnia się wywarem wieprzowym, który po ostudzeniu wyrobu daje galaretę[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyroby zbliżone do pork pie, o podobnej recepturze i zbliżonego kształtu były wypiekane już w średniowieczu, a receptury zmieniały się wraz z biegiem lat. Również ze średniowiecza (rok 1303) pochodzi najstarszy udokumentowany zapis użycia nazwy pork pie[3], a pierwszy zachowany przepis pochodzi z roku 1390 z kuchni króla Ryszarda II. Początkowo przygotowywanie pork pies było metodą na konserwację wieprzowiny[2]. Wyrób swoją popularność zawdzięczał łatwości w transportowaniu, gotowości do spożycia i niskiej cenie, dzięki czemu zyskał popularność wśród klasy robotniczej i rolników[1].

Melton Mowbray pork pie[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną marką jest Melton Mowbray pork pie, nazwany od miejsca jego wytwarzania, miasta Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire. Produkcja pork pies rozpoczęła się tam pod koniec XVIII wieku. W odróżnieniu od większości, są wytwarzane ręcznie i mają nieregularny kształt. Cechą charakterystyczną jest rozchylanie się góry ciasta i obwódka[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b All about the British Pork Pie (ang.). Really Porky. [dostęp 2018-09-13].
  2. a b In pursuit of the pork pie… (ang.). Yorkshire foodfinder. [dostęp 2018-09-13].
  3. A brief history of pork pied through the ages (ang.). Vale of Mowbray data =2017-07-10. [dostęp 2018-09-13].
  4. The British Pork Pie—History and Tradition (ang.). Britain and Britishness. [dostęp 2018-09-13].