Porostnicowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wątrobowce
MarchantiaPolymorpha.jpg
Porostnica wielokształtna (Marchantia polymorpha)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Gromada mszaki
Klasa wątrobowce
Rząd porostnicowce
Nazwa systematyczna
Marchantiales

Porostnicowce (Marchantiales) - rząd w obrębie klasy wątrobowców.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gametofit ma zwykle postać płatowatej plechy umocowanej do podłoża chwytnikami. Gametofit jest pokoleniem dominującym ze względu na możliwość przeprowadzania fotosyntezy oraz dłuższym okresem trwania od sporofitu. Sporofit wyrasta z gametofitu, jest od niego zależny pokarmowo oraz jest bardzo mały i ograniczony do samej zarodni.

Na powierzchni plechy gametofitu można zaobserwować specyficzne aparaty szparkowe zbudowane nie z dwóch (jak to zazwyczaj bywa u diploidalnych roślin) ale z szesnastu komórek, które tworzą beczułkowatą strukturę.

Porostnicowce w stadium gametofitu są roślinami dwupiennymi - na męskim gametoficie wyrastają na krótkich trzonkach parasolowate plemniostany (z plemniami umieszczonymi na ich obrzeżu) natomiast na gametoficie żeńskim - gwiaździste rodniostany pod którymi umieszczone są rodnie.

U porostnicowców następuje regularna przemiana pokoleń, w której następują kolejno rozmnażanie bezpłciowe (przez podział plechy oraz aplanospory przenoszone z wiatrem) oraz płciowe (na drodze oogamii), które uzależnione jest od obecności wody.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]