Porozumienie pokojowe z Ochrydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Porozumienie pokojowe z Ochrydy – porozumienie zawarte 13 sierpnia 2001 roku między rządem macedońskim i albańską mniejszością, kończące konflikt w Tetowie[1].

Pierwsze negocjacje podjęto w dniach 15–20 czerwca, jednak nie osiągnięto wówczas porozumienia. 24 czerwca Javier Solana (hiszpański polityk i przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa) wynegocjował zawieszenie broni, kolejny rozejm ogłoszono 5 lipca. Negocjacje w Ochrydzie rozpoczęły się 28 lipca i zakończyły 13 sierpnia. Dopiero po zawarciu pokoju ostatecznie wygasły walki[1].

Warunki porozumienia[1]:

  • język albański uzyskał status języka urzędowego w administracji państwowej oraz w gminach, w których ponad 20% populacji stanowi ludność albańska
  • Albańczycy zostali uznani za naród równorzędny z Macedończykami
  • szkolnictwo wyższe w języku albańskim uzyskało finansowanie z budżetu państwa
  • w strukturach policji, urzędów, wojska i administracji rządowej wprowadzono parytety odzwierciedlające skład etniczny Macedonii
  • równouprawnienie prawosławia, islamu i katolicyzmu
  • rozszerzenie prerogatyw władz lokalnych

Większość punktów porozumienia zaczęto wprowadzać wkrótce po zawarciu traktatu. Jedynie albański Państwowy Uniwersytet w Tetowie został zalegalizowany dopiero w 2004 roku. W tym samym roku przeprowadzono referendum dotyczące projektu nowego podziału administracyjnego, który zakładał powstanie 81 gmin, z czego 25 z językiem albańskim jako urzędowym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Aleksandra Tarnawczyk: Droga do i przez konflikt albańsko-macedoński w 2001 roku. slawistykalodzka.sns.pl. [dostęp 2020-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-26)].