Port Gorzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port Gorzów
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Typ portu

rzeczny

Data powstania

1886

Adres bosmanatu

ul. Wał Okrężny 39,
Gorzów Wlkp. 66-400

Powierzchnia portu

1,5 ha

Długość nabrzeży

500 m

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Ziemia52°43′29″N 15°15′19″E/52,724722 15,255278
Strona portu

Port Gorzówport rzeczny na Warcie w Gorzowie Wielkopolskim na trasie międzynarodowej drogi wodnej E-70[1]. Obecnie jedyna stocznia na Warcie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia stoczni sięga 1886 roku, gdy powstała jako tak zwany port ochronny. Mogły się w nim schronić statki na czas wysokiej wody, zatorów lodowych albo okres zimowy[2].

Przed rokiem 1945 miasto stanowiło bazę żeglugi śródlądowej i posiadało własny, dobrze wyposażony port o nadbrzeżu długości 0,5 km i o miesięcznej przepustowości ponad 180 barek o tonażu do 600 t. W pierwszych latach po wyzwoleniu gorzowski port rzeczny, aczkolwiek poważnie zniszczony i pozbawiony urządzeń przeładunkowych, wykorzystany został do wywozu cegły rozbiórkowej[3] .

W gorzowskim porcie rzecznym odremontowano najstarszy obecnie pływający lodołamacz "Kuna", a obecnie trwają prace montażowe przywracające nowe życie kolejnej perełce – dziewiętnastowiecznemu parowcowi – "Kormoran"[4].

Obecnie Stowarzyszenia Wodniaków "Przystań Gorzów" dzierżawi od miasta port rzeczny. Prowadzi tam prace konserwacyjne i montażowe jednostek pływających[4].

W basenie portu rzecznego ma powstać przystań turystyczna. Ma to być port i przystań dla żeglugi pasażerskiej oraz jachtowej. W pobliżu mały hotel, tawerna i pole biwakowe z wygodami. Wszystko jest jednak zależne od pozyska pieniądze z funduszy europejskich przez miasto[5].

Ekspozytura Terenowa Bydgoskiej Żeglugi na Wiśle, Rejon Dróg Wodnych oraz Miejska Rada Narodowa w Gorzowie zdają sobie w pełni sprawę z opłacalności odbudowy gorzowskiego portu rzecznego, tym bardziej że nakłady inwestycyjne objęłyby głównie odbudową zniszczonych nabrzeży portowych, zakup i instalację dźwigów i innych urządzeń transportowych oraz budowę zaplecza składowo-magazynowego portu[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wejście do portu

Na Zawarciu nieopodal mostu Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Położone jest nad dolną Wartą, 10 km na zachód od ujścia Noteci do Warty. Posiada przez Wartę bezpośrednią łączność z Poznaniem, przez Noteć i Kanał Bydgoski — z Bydgoszczą i portami rzecznymi nad Wisłą i wreszcie przez Wartę i Odrę — ze Szczecinem na północy, a Wrocławiem, Opolem i Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym na południu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komunikacja (pol.). [dostęp 2014-10-11].
  2. a b Jedyna stocznia na Warcie (pol.). [dostęp 2014-10-11].
  3. a b c Port Gorzów (pol.). [dostęp 2014-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-23)].
  4. a b Port rzeczny w Gorzowie (pol.). [dostęp 2014-10-11].
  5. Inwestycje w Gorzowie: Marina na brzegu Warty (pol.). [dostęp 2014-10-11].