Port Jokohama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa morka przedstawiająca port w Jokohamie w 1874.
Pirs Osanbashi jest symbolem nowoczesnego portu.

Port Jokohama (jap. 横浜港 Yokohama-kō?) - japoński port morski w mieście Jokohama nad Zatoką Tokijską. Na południe leży port w Yokosuka, na północy porty w Kawasaki i Tokio.

Obiekty portowe[edytuj | edytuj kod]

Port w Jokohamie ma dziesięć głównych pirsów. Pirs Honmoku jest najważniejszym obiektem w porcie, z 24 nadbrzeżami.[1] Pirs Osanbashi obsługuje ruch pasażerski (w tym statki wycieczkowe) i stanowiska obsługi celnej oraz pomieszczenia kwarantannowe.[2]. Detamachi, "bananowy pirs", jest przystosowany do odbioru świeżych owoców i warzyw.[3] Pirs Daikoku, położony na sztucznej wyspie o powierzchni 321 hektarów, mieści magazyny o łącznej powierzchni miliona m2.[4] Siedem nadbrzeży pirsu Mizuho jest użytkowanych przez siły amerykańskie stacjonujące w Japonii.[5] Inne pirsy obsługują między innymi transport drewna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

"Traktat o przyjaźni i handlu" z 1858 wymieniał Kanagawę jako port otwarty dla cudzoziemców. Port w Jokohamie zyskał taki status rok później. W 1923 port został zniszczony przez wielkie trzęsienie ziemi.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

W 2006 port w Jokohamie obsłużył 42622 statków. Przeładowano 138.220.075 ton towarów o łącznej wartości 11.666.790 milionów jenów. [6]

Zabacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Port Jokohama w Wikimedia Commons