Port Praski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port Praski
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Flag of Warsaw.svg Warszawa
Typ portu rzeczny
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Port Praski
Port Praski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Port Praski
Port Praski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Port Praski
Port Praski
Ziemia52°14′49,9920″N 21°02′05,6400″E/52,247220 21,034900
Strona portu
Port Praski, widok z okolic Pomnika Kościuszkowców

Port Praskiport znajdujący się nad Wisłą w Warszawie, w dzielnicy Praga-Północ, pomiędzy ulicami: Stefana Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Wybrzeżem Szczecińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według przedwojennych planów port ten zwany wówczas Nowym Portem miał składać się z pięciu basenów wypełniających cały teren. Ostatecznie, na terenach dawnego starorzecza Wisły, w okresie międzywojennym powstały tylko 3 baseny portowe o częściowo murowanych nabrzeżach istniejących do dzisiaj. Port służył do przeładunku towarów i jako port zimowy. Później funkcję przeładunkową przejął Port Żerański[1].

Do 18 marca 2012 r. w Porcie Praskim cumował dworzec wodny. Dworzec powstał ok. 1885 r. Jeszcze w latach 70. XX wieku używany był jako pływająca przystań dla statków parowych. Po wycofaniu z eksploatacji cumował w Porcie Praskim – do 2008 r. na wysokości ulicy Sokolej, a później bliżej Pomnika Kościuszkowców.

W 2008 r. barka stała się własnością fundacji Ja Wisła, która bezskutecznie starała się zdobyć środki na jej remont. Planowano w niej założyć Muzeum Wisły. Na wniosek fundacji dworzec wodny został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Obiekt spłonął w nocy z 17 na 18 marca 2012[2].

Po zbudowaniu mostu Świętokrzyskiego część terenu została przekazana firmie Elektrim w ramach rozliczenia kosztów budowy. Teren miał być wykorzystany pod zabudowę handlową i mieszkaniową. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2011 roku od zabudowy części Starej Pragi.

Obszar portu obejmuje obecnie około 38 ha pomiędzy nasypem kolejowym od strony ul. Sokolej i ulicami Jagiellońską, Zamoyskiego i Okrzei. W 2016 inwestor otrzymał od wojewody mazowieckiego zgodę na budowę śluzy przeciwpowodziowej, co ma przyspieszyć zagospodarowanie Portu Praskiego[3].

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat trwa sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, jednak wraz ze zmianami władz miasta zmieniały się koncepcje zabudowy tego terenu.

W latach 90. urbanista Jan Rutkiewicz zaproponował utworzenie tu nowego centrum Pragi z wysoką zabudową biurowo-usługową (7-8-piętrowe budynki), zmieniającą zasadniczo wygląd tej części miasta i zajmującą obszar dwóch trzecich portu. W okresie rządów prezydenta Lecha Kaczyńskiego projektowano inne przeznaczenie terenu – niską zabudowę mieszkaniową, łagodnie komponującą się z wodą i zielenią. Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz częściowo powróciła do koncepcji Rutkiewicza wzniesienia tu wysokich budynków (wyższych niż w koncepcji Rutkiewicza), pozostawiając jednak na dużej części terenu, na środkowym pirsie i po północnej stronie portu, funkcje mieszkalne. W parterach budynków mają znaleźć się lokale usługowe.

Projekt planu przewiduje utworzenie na terenie portu trzech placów połączonych pieszymi kładkami. Wzdłuż nabrzeży mają powstać ogólnodostępne deptaki, miejsca do cumowania statków i jachtów. Na południowym pirsie, porośniętym lasem łęgowym i wchodzącym w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, miałby powstać park.

W części biurowo-usługowej – bliżej stacji PKP Warszawa Stadion i stacji metra Stadion Narodowy mają stanąć cztery wyższe budynki[4]. Wysokość czterech budynków wpisanych w plan zagospodarowania przestrzennego w obszarze Portu jest różna. Najwyższy dopuszczony w projekcie planu budynek osiągnąć może 160 m wysokości, a trzy kolejne odpowiednio 140, 120 i 100 metrów.

Najnowsze koncepcje, zaprezentowane przez właściciela części terenu – spółkę Elektrim, przewidują m.in. wybudowanie drewnianego bulwaru i przystani dla motorówek. Inwestor otrzymał już decyzję środowiskową, trwają procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę. Planowane są tu cztery inwestycje[5]:

  • projekt Nowa Praga (niefortunna nazwa może mylić się z już istniejącą częścią dzielnicy – Nową Pragą) – zabudowania mieszkaniowe dla klasy średniej i galerie usługowo-handlowe, stanowiące przedłużenie starej części dzielnicy w rejonie ul. Krowiej. W 2012 spółka rozebrała dawną Fabrykę Ślusarską Zagórnego i Ogórkiewicza, wznosząc na jej miejscu budynek biurowo-mieszkalny,[6] którego częścią jest wiernie odtworzony budynek fabryczny. W 2016 roku powstały kolejne obiekty mieszkalno-usługowe: Sierakowskiego 5 (składający się z 4 odrębnych kamienic), Port i Latarnia przy ulicy Okrzei 2. W tym samym roku rozpoczęto budowę kolejnego kompleksu między ulicami Sierakowskiego i Wrzesińską.
  • City – wieżowce wysokości 100–160 m, położone w sąsiedztwie Stadionu Narodowego, mieszczące biura, apartamenty, hotel, galerie handlowe i usługi.
  • Doki – luksusowa dzielnica mieszkaniowa w dawnych basenach portowych nad wodą, z prywatnymi przystaniami do cumowania motorówek, w parterach miejsca dla lokali usługowych, luksusowych sklepów i restauracji, wzdłuż kanałów bulwary wyłożone drewnem, latem uruchamiane kursy tramwaju wodnego łączącego Doki z Podzamczem (rejon Starego Miasta).
  • Park Mediów – inwestycja podobna do Centrum Nauki Kopernik, połączona z kompleksem sportowym.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 672. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Warszawskie marzenia. Warszawskie Muzeum Etnograficzne. [dostęp 2012-04-11].
  3. Przyspieszenie w Porcie Praskim. „Stolica”, s. 6, sierpień-wrzesień 2016. 
  4. Drapacze w Porcie Praskim. Dziennik, 19.11.2007
  5. Aneta Bielicka: Na Pradze powstaną drapacze chmur, nowoczesny port i budynki mieszkalne. Naszemiasto.pl, 2012-05-02.
  6. Michał Wojtczuk: Co z Portem Praskim? Miały być inwestycje, a nic się nie dzieje. warszawa.gazeta.pl, 16 czerwca 2013. [dostęp 2013-12-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]