Port lotniczy EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flughafen Basel Mulhouse Freiburg / Aéroport international Basel-Mulhouse-Freiburg
Flughafen Basel Mulhouse Freiburg / Aéroport international Basel-Mulhouse-Freiburg
Państwo  Francja
Miejscowość Saint-Louis
Typ cywilne
Kod IATA BSL, MLH, EAP
Kod ICAO LFSB
Wysokość 271 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2010)
Liczba pasażerów 4 129 052
Drogi startowe
Kierunek 16/34: beton, 3900 m
Kierunek 08/26: beton, 1820 m
Położenie na mapie Alzacji
Mapa lokalizacyjna Alzacji
BSL, MLH, EAP
BSL, MLH, EAP
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
BSL, MLH, EAP
BSL, MLH, EAP
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
BSL, MLH, EAP
BSL, MLH, EAP
Ziemia 47°35′40″N 7°32′10″E/47,594444 7,536111

Lotnisko Bazylea-Miluza-Fryburg (znane też jako EuroAirport, kody IATA BSL, MLH, EAP, kod ICAO LFSB) – jest francusko-szwajcarskim międzynarodowym portem lotniczym. EuroAirport leży ok. 4 km na północny zachód od Bazylei, 3 km od najbliższej stacji kolejowej we francuskim Saint Louis w Alzacji. EuroAirport działa od 8 maja 1946. Wcześniej bazylejskie lotnisko znajdowało się na Sternenfeld w Birsfelden.

EuroAirport leży na terenie Francji i jest spółką publiczną działającą według prawa międzynarodowego z siedzibą we Francji, korzysta jednak ze statusu dwunarodowego na mocy francusko-szwajcarskiej umowy międzypaństwowej z roku 1949. W jej ramach EuroAirport obejmuje także szwajcarską strefę celną oraz jest połączony drogą wolnocłową z Bazyleą.

Z powodu tej sytuacji podróżni napotykają na kilka osobliwości:

  • W niektórych lotach na EuroAirport lotnisko docelowe opisane jest jako Bazylea, Szwajcaria (kod IATA: BSL), a w innych - Miluza, Francja (kod IATA: MLH). Czasem stosowany jest też kompromisowy opis Euroairport (kod IATA: EAP). W każdym przypadku można mimo to korzystać z przejść do Francji i do Szwajcarii. Szukając zatem lotu do EuroAirportu warto sprawdzić wszystkie trzy warianty, gdyż ten szczegół nie jest znany we wszystkich biurach podróży.
  • W przeciwieństwie do większości innych lotnisk, odbiór bagażu odbywa się przed kontrolą paszportowo-celną. Dopiero po przejęciu bagażu należy przejść, zgodnie z wyborem, przez kontrolę francuską lub szwajcarską.
  • Kiedy podróżny zdążający od strony Szwajcarii zmierza na lot odbywający się wewnątrz strefy Schengen, kontrola wyjazdowa ze Szwajcarii i wjazdowa do strefy Schengen odbywa się jeszcze na lotnisku. Można także dojechać na lotnisko od strony francuskiej i wtedy kontrola odbywa się w drodze na lotnisko, a nie na samym lotnisku. Odpowiednio odwrotnie rzecz się ma w przypadku podróżnych przylatujących ze strony francuskiej i jadących do Szwajcarii.

W czerwcu 2005 roku linia EasyJet uczyniła EuroAirport jednym ze swoich portów bazowych.

EuroAirport w liczbach[edytuj]

W 2004 r. EuroAirport obsłużył 2 549 127 pasażerów (wzrost o 2%). W 2003 r. - 2 489 676 pasażerów (3 058 416 w 2002, spadek o 23%), 87 995 połączeń (spadek o 19%) i ładunki o łącznym ciężarze 81 423 t (wzrost o 2%). Z EuroAirportu można dotrzeć regularnymi lotami do 60 celów oraz lotami czarterowymi do ok. 40 celów wokół Morza Śródziemnego, na Karaiby, do Afryki i Ameryki.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj]

Cargo[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]