Port lotniczy Kandahar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kandahar International Airport
Kandahar International Airport
Państwo  Afganistan
Miejscowość Kandahar
Typ cywilne/wojskowe
Rok otwarcia 1962
Kod IATA KDH
Kod ICAO OAKN
Wysokość 1015 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 05/23: bruk, 3330 m
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
KDH
KDH
Ziemia 31°30′21″N 65°50′52″E/31,505833 65,847778

Port lotniczy Kandahar (IATA: KDH, ICAO: OAKN) - międzynarodowy port lotniczy położony 16 km na południowy wschód od Kandaharu, w Afganistanie. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w kraju.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Kandaharze zbudowane w latach 1956-1962 z pomocą Stanów Zjednoczonych, ulokowane jest w pobliżu pustyni Registan. Zbudowano je i początkowo używano jako lotnisko etapowe, na którym samoloty lecące z kontynentu na kontynent mogły wylądować i uzupełnić paliwo. Miało też ono znaczenie militarne, miało bowiem posłużyć jako wysunięta baza operacyjna (j. ang. FOB, Forward Operating Base), gdyby doszło do wojny radziecko-amerykańskiej. Przez wiele lat było jednak używane sporadycznie. Sytuacja ta gwałtownie zmieniła się w 1979 r., gdy radzieckie siły zbrojne wkroczyły do Afganistanu. Przez dziesięć lat lotnisko było intensywnie używane przez samoloty i śmigłowce lotnictwa Sił Zbrojnych ZSRR. Stacjonował tu 280. samodzielny pułk śmigłowców oraz klucz z 205. samodzielnej eskadry śmigłowców, wykorzystujące ciężkie śmigłowce transportowe Mi-6, uzbrojone średnie śmigłowce transportowe Mi-8 i śmigłowce szturmowe Mi-24. Stacjonowały tu też samoloty rozpoznawcze MiG-21R oraz myśliwskie MiG-23MLD i szturmowe Su-25.

Po wycofaniu wojsk radzieckich z Afganistanu, władzę przejęli lokalni przywódcy plemienni, ale w 1994r. pokonali ich Talibowie. Niewiele wiadomo o losach lotniska w tym okresie, choć Talibowie wykorzystywali je jako bazę swoich myśliwców MiG-21 i samolotów myśliwsko-bombowych Su-22, a także wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mi-8. W czasie operacji "Enduring Freedom", którą podjęły siły amerykańskie 7 października 2001 roku infrastruktura lotniska została w znacznym stopniu zniszczona. Spośród statków powietrznych należących do Sił Powietrznych Islamskiego Emiratu Afganistanu, jak nazywało się lotnictwo afgańskie w okresie władzy Talibów, ocalał tylko pojedynczy myśliwiec MiG-21bis. Samolot ten został ustawiony na pomniku przy bramie prowadzącej do bazy, przy autostradzie Kandahar-Spin Boldak, z namalowanymi obecnymi znakami rozpoznawczymi Sił Powietrznych Afganistanu.

Obecnie lotnisko w Kandaharze jest wykorzystywane przez dużą flotę statków powietrznych wspierających działania w ramach operacji "Enduring Freedom" i międzynarodowe siły stabilizacyjne ISAF. Najwięcej śmigłowców operujących w Afganistanie należy do Sił Zbrojnych Stanów zjednoczonych, stacjonują one na lotnisku od 2001 roku. United States Army utrzymuje w bazie Kandahar część Lotniczej Brygady Bojowej, której siły są okresowo rotowane. Jej pododdziały są wyposażone w ciężkie śmigłowce transportowe CH-47D/CH-47F Chinook, wielozadaniowe śmigłowce transportowe UH-60A/UH-60L Black Hawk, uzbrojone śmigłowce rozpoznawcze OH-58D Kiowa Warrior i śmigłowce szturmowe Boeing AH-64 Apache. Śmigłowce CH-47 Chinook i UH-60L Black Hawk są używane do dostarczania zaopatrzenia i transportu personelu pomiędzy różnymi bazami i posterunkami bojowymi w południowej części kraju. Natomiast UH-60A Black Hawk są wykorzystywane do misji ewakuacji medycznej. AH-64D Apache i OH-58 Kiowa Warrior wykonują zadania eskortowe, rozpoznawcze i bliskiego lotniczego wsparcia ogniowego sił naziemnych.