Port lotniczy Kano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mallam Aminu Kano International Airport
Port lotniczy Kano
Państwo  Nigeria
Miejscowość Kano
Typ cywilne
Właściciel Fereral Airports Authority of Nigeria
Kod IATA KAN
Kod ICAO DNKN
Wysokość 476 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2009), źródło
Liczba pasażerów 323 482
Liczba operacji 6106
Drogi startowe
Kierunek 05/23: asfalt, 2451 × 60 m
Kierunek 06/24: asfalt, 3301 × 60 m
Położenie na mapie Nigerii
Mapa lokalizacyjna Nigerii
KAN
KAN
Ziemia12°02′51″N 8°31′28″E/12,047500 8,524444

Port lotniczy Kano (IATA: KAN, ICAO: DNKN) – międzynarodowy port lotniczy położony w Kano. Jest jednym z największych portów lotniczych w Nigerii. Lotnisko składa się z terminala międzynarodowego i krajowego. Oba terminale mają ten sam pas. Nowy terminal krajowy został otwarty 23 maja 2011 roku. W 2009 roku lotnisko obsłużyło 323 tys. pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Kano jest najstarszym portem lotniczym w Nigerii, rozpoczął działalność w 1936 roku. W pierwszych dziesięcioleciach pracy lotnisko stało się ważnym przystankiem technicznym dla linii lotniczych obsługujących loty długodystansowe między Europą i Afryką. Nowsze samoloty nie potrzebowały jednak takiego przystanku, a wraz z upadkiem gospodarki Kano, pod koniec XX wieku, wiele międzynarodowych linii lotniczych zaprzestało swojej działalności na tym lotnisku. KLM jest jedyną europejską linią lotniczą w Kano, która prowadzi loty bez przerwy od 1947 roku. Obecnie większość lotów międzynarodowych zaspokaja potrzeby dużej społeczności libańskiej w Kano i muzułmańskie pielgrzymki do Mekki.

Udogodnienia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko obsługuje zarówno loty cywilne i wojskowe. Pas startowy 06/24 jest głównie dla lotów cywilnych, a pas startowy 05/23 służy przede wszystkim Nigeryjskim Siłom Powietrznym w południowej części lotniska. Ale pasa 05/23 był wykorzystywany do wszystkich operacji, gdy główny pas startowy został zmodernizowany na początku XXI wieku. Między dwoma pasami znajduje się terminal.

Główny terminal z wieżą kontroli lotów międzynarodowych i krajowych służy usługoma świadczonym przez Arik Air i Nigerian Eagle Airlines. Usługi w hali odlotów są minimalne, z kioskiem w pobliżu odprawy, i małym barem w strefie operacyjnej. Istnieje małe VIP Lounge dla pasażerów klasy biznes. Sklepy wolnocłowe są obecnie zamknięte. W hali przylotów znajduje się niewielki bar i poczta.

Na południowej stronie lotniska, wzdłuż pasa startowego 06/24, jest terminal krajowy, obecnie obsługiwany przez Bellview Airlines i IRS Airlines. Usługi obejmują kiosk i mały bar.

Budowę nowego terminalu krajowego obok głównego budynku terminalu rozpoczęto na początku XXI wieku. Operator lotniska, Federal Airports Authority Nigeria (FAAN), planował zakończyć budowę nowego terminalu w listopadzie 2009, ale ostatecznie został on uruchomiony dopiero w maju 2011 roku[1].

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]