Port lotniczy Kano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mallam Aminu Kano International Airport
Port lotniczy Kano
Państwo  Nigeria
Miejscowość Kano
Typ cywilne
Właściciel Fereral Airports Authority of Nigeria
Kod IATA KAN
Kod ICAO DNKN
Wysokość 476 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2009), źródło
Liczba pasażerów 323 482
Liczba operacji 6 106
Drogi startowe
Kierunek 05/23: Asfalt, 2 451 x 60 m
Kierunek 06/24: Asfalt, 3 301 x 60 m
Położenie na mapie Nigerii
Mapa lokalizacyjna Nigerii
KAN
KAN
Ziemia 12°02′51″N 8°31′28″E/12,047500 8,524444

Port lotniczy Kano (IATA: KAN, ICAO: DNKN) – międzynarodowy port lotniczy położony w Kano. Jest jednym z największych portów lotniczych w Nigerii. Lotnisko składa się z terminala międzynarodowego i krajowego. Oba terminale mają ten sam pas. Nowy terminal krajowy został otwarty 23 maja 2011 roku. W 2009 roku lotnisko obsłużyło 323 482 pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Kano jest najstarszym portem lotniczym w Nigerii, z rozpoczęciem działalności w 1936 roku. W pierwszych dziesięcioleciach pracy, lotnisko stało się ważnym przystankiem technicznym dla linii lotniczych obsługujące loty długodystansowe między Europą i Afryką. Nowsze samoloty jednak nie potrzebował takiego postoju, a wraz z upadkiem gospodarki Kano, pod koniec XX wieku, wiele międzynarodowych linii lotniczych zaprzestało swoją działalność na tym lotnisku. KLM jest jedyną europejską linią lotniczą, która obecna jest w Kano, która prowadzi loty bez przerwy od 1947 roku. Obecnie większość lotów międzynarodowych zaspojaka potrzeby dużej społeczności libańskiej w Kano i muzułmańskie pielgrzymki do Mekki.

Udogodnienia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko obsługuje zarówno loty cywilne i wojskowe. Pas startowy 06/24 jest głównie dla lotów cywilnych, a pas startowy 05/23 służy przede wszystkim Nigeryjskim Siłom Powietrznym w południowej części lotniska. Ale pasa 05/23 był wykorzystywany do wszystkich operacji, gdy główny pas startowy został zmodernizowany na początku XXI wieku. Między dwoma pasami znajduje się terminal.

Główny terminal z wieżą kontroli lotów międzynarodowych i krajowych służy usługoma świadczonym przez Arik Air i Nigerian Eagle Airlines. Usługi w hali odlotów są minimalne, z kioskiem w pobliżu odprawy, i małym barem w strefie operacyjnej. Istnieje małe VIP Lounge dla pasażerów klasy biznes. Sklepy wolnocłowe są obecnie zamknięte. W hali przylotów znajduje się niewielki bar i poczta.

Na południowej stronie lotniska, wzdłuż pasa startowego 06/24, jest terminala krajowy, obecnie obsługiwany przez Bellview Airlines i IRS Airlines. Usługi obejmują kiosk i mały bar.

Budowa nowego terminalu krajowego, obok głównego budynku terminalu, rozpoczęto na początku XXI wieku. Budowa została jednak porzucona, ale została wznowiona. Operator lotniska, Federal Airports Authority Nigeria (FAAN), planował zakończyć budowę noweo terminalu w listopadzie 2009, ale zostało on uruchomiony w maju 2011 roku[1].

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy