Port lotniczy Moss-Rygge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moss lufthavn, Rygge
Port lotniczy Moss-Rygge
Ilustracja
Terminal lotniska Moss-Rygge
Państwo  Norwegia
Miejscowość Moss/Oslo
Typ cywilne
Właściciel Royal Norwegian Air Force
Data otwarcia 2007
Kod IATA RYG
Kod ICAO ENRY
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 51,5 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2013)[1]
Liczba pasażerów 1 890 889
Cargo 6 t
Liczba operacji 22 056
Drogi startowe
Kierunek 12/30: asfalt, 2442 × 45 m
Położenie na mapie Østfoldu
Mapa lokalizacyjna Østfoldu
RYG
RYG
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
RYG
RYG
Ziemia59°22′44″N 10°47′08″E/59,378889 10,785556
Strona internetowa

Port lotniczy Moss-Rygge (IATA: RYG, ICAO: ENRY, norw. Moss lufthavn, Rygge, nazwa nieoficjalna: Port lotniczy Oslo-Rygge) – międzynarodowy port lotniczy położony w gminie Rygge należącej do okręgu Østfold w południowo-wschodniej Norwegii. Położony jest 13 km od miasta Moss i około 66 km od centrum Oslo. Oddany do użytku 8 października 2007 roku. Planowany jako regionalne lotnisko dla okręgu Østfold oraz międzynarodowy port lotniczy dla tanich linii lotniczych oraz drugi port lotniczy dla Oslo.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Norwegian Air Shuttle
 1. Hiszpania Alicante (do 26 października 2016)
 2. Hiszpania Malaga (do 29 października 2016)
Ryanair (do 29 października 2016)
 1. Hiszpania Alicante
 2. Włochy Mediolan-Bergamo
 3. Belgia Bruksela-Charleroi
 4. Irlandia Dublin
 5. Wielka Brytania Edynburg
 6. Polska Gdańsk
 7. Litwa Kowno
 8. Polska Kraków
 9. Wielka Brytania Londyn-Stansted
 10. Wielka Brytania Manchester
 11. Polska Poznań
 12. Łotwa Ryga
 13. Polska Rzeszów
 14. Polska Szczecin
 15. Estonia Tallinn
 16. Litwa Wilno
 17. Polska Warszawa-Modlin
 18. Polska Wrocław

Sezonowo:

 1. Francja Béziers
 2. Grecja Chania
 3. Portugalia Faro
 4. Hiszpania Ibiza
 5. Hiszpania Malaga
 6. Malta Malta
 7. Hiszpania Palma de Mallorca
 8. Chorwacja Pula
 9. Chorwacja Rijeka
 10. Grecja Saloniki
 11. Chorwacja Zadar

Transport naziemny[edytuj | edytuj kod]

Pociągi[edytuj | edytuj kod]

Dworzec kolejowy Rygge znajduje się 4 km od terminalu lotniska. Można się tam dostać bezpłatnym autobusem, który przewozi pasażerów z lotniska na stację. Linie kolejowe obsługuje narodowy przewoźnik kolejowy Norges Statsbaner (NSB)[2]. Pociągi na kierunku z Rygge do dworca centralnego w Oslo Oslo Sentralstasjon (czas przejazdu ok. 52 min) przez Moss (czas przejazdu ok. 7 min) oraz do Halden (czas przejazdu ok. 54 min) przez Sarpsborg (czas przejazdu ok. 32 min) kursują co godzinę.

Autobusy[edytuj | edytuj kod]

Przystanek autobusowy znajduje się przed wejściem do budynku terminala. Autobusy kursują między lotniskiem Rygge i Oslo bussterminal (Oslo Bus Terminal). Przejazd autobusu na trasie z Oslo do Moss-Rygge trwa około 70 minut. Autobusy linii Rygge-Ekspressen[3] mają dostosowane godziny odjazdów do wszystkich linii lotniczych tak międzynarodowych Ryanair i Norwegian jak i do lotów krajowych. Autobusy przyjeżdżają na lotnisko na około 45 minut przed odlotami linii międzynarodowych i około 30 minut przed odlotami krajowych. Wyjeżdżają z lotniska ok. 40 minut po przylotach linii międzynarodowych i około 30 minut od momentu przylotu linii krajowych. Druga linia autobusowa TIMEkspressen[4] kursuje co około godzinę od wczesnego rana do późnego wieczora.

Drogi[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu lotniska biegnie europejska trasa E6 biegnąca od Bałtyku i szwedzkiego Göteborg przez Oslo aż do granicy z Rosją. Przy terminalu znajdują się postoje taksówek. Biura wypożyczalni samochodów (Avis, Budget, Europcar, Hertz) usytuowane są w hali przylotów. Na miejscu do dyspozycji klientów jest 2500 miejsc parkingowych[5].

Odległości drogowe[edytuj | edytuj kod]

 • Moss - 10 km w kierunku północno-zachodnim. Czas przejazdu do centrum wynosi około 10 minut.
 • Oslo - 63 km w kierunku północnym. Czas przejazdu wynosi ok. 50 minut płatną autostradą.
 • Port lotniczy Oslo-Gardermoen - 110 km w kierunku północnym. Przejazd płatną autostradą zabiera 1 godzinę i 30 minut.
 • Port lotniczy Oslo-Torp - 51 km w kierunku zachodnim. Czas przejazdu poprzez Oslofjord promem wynosi ok. 1 godzinę i 30 minut. Podróż tunelem Oslofjordtunnel wyniesie prawie 2 godziny pokonując 150 km dystans.
 • Sarpsborg/Fredrikstad leżą w przybliżeniu 25 km w kierunku południowo-zachodnim. Podróż zabiera około 25 minut do centrów obu miast Sarpsborg i Fredrikstad.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany utworzenia cywilnego lotniska Moss-Rygge powstały w 1999 roku. W tym celu założono prywatną spółkę Rygge sivile Lufthavn AS (RSL) czyli Rygge lotnisko cywilne. Pomysł polegał na tym aby dla ruchu cywilnego wykorzystać lotnisko wojskowe i utworzyć regionalny port lotniczy dla okręgu Østfold, które także mogłoby obsługiwać loty czarterowe oraz stanowić bazę dla tanich linii lotniczych. Mogłoby też odciążyć znajdujące się po drugiej stronie fiordu Oslofjord lotnisko Port lotniczy Oslo-Torp w Sandefjord. W 2004 roku spółka podpisała umowę z lotnictwem wojskowym i uzyskała pozwolenie od rządu Norwegii po czym rozpoczęto budowę. Pierwszy samolot wystartował 14 lutego 2008 do Budapesztu należący do taniego norweskiego przewoźnika Norwegian Air Shuttle.

Początkowo Københavns Lufthavne było jednym ze współwłaścicieli, ale sprzedała swoje udziały w 2004 roku. Obecnie udziały w spółce mają: Thon Group (40%), Orkla Group (20%), Borregaard (20%), Østfold okręg administracyjny (11%) oraz Østfold Energi (9%)[6].

24 maja 2016 dyrekcja lotniska zapowiedziała zamknięcie go dla ruchu komercyjnego od 1 listopada 2016 roku. Była to odpowiedź na zapowiedzianą likwidację wszystkich połączeń z Moss-Rygge przewoźnika Ryanair, związaną z wprowadzeniem nowego podatku "od miejsca w samolocie" w Norwegii[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]