Port lotniczy Piarco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piarco International Airport
Port lotniczy Piarco
Ilustracja
Państwo  Trynidad i Tobago
Miejscowość Port-of-Spain
Typ cywilne
Data otwarcia 1931
Kod IATA POS
Kod ICAO TTPP
Wysokość 18 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2008)[1]
Liczba pasażerów 2 297 796
Cargo 31 669 t
Drogi startowe
Kierunek 10/28: beton, 3200 × 45,7 m
Położenie na mapie Trynidadu i Tobago
Mapa lokalizacyjna Trynidadu i Tobago
POS
POS
Ziemia10°35′44″N 61°20′14″W/10,595556 -61,337222
Strona internetowa

Port lotniczy Piarco (IATA: POS, ICAO: TTPP) – port lotniczy zlokalizowany, w Piarco, 25 km na wschód od stolicy Trynidadu i TobagoPort-of-Spain, na wyspie Trynidad. Jest to jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych obsługujących pojedyncze wyspy-republiki. Drugi znajduje się na wyspie Tobago, Port lotniczy Crown Point. Lotnisko posiada jeden pas startowy i dwa helipady.

Port lotniczy Piarco ma bezpośrednie połączenie z miejscami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej i Europie. Lotnisko jest węzłem narodowych linii lotniczych Trynidadu i Tobago, Caribbean Airlines i jest trzecim ośrodkiem Leeward Islands Air Transport (LIAT).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważany[przez kogo?] za jeden z najnowocześniejszych lotnisk w rejonie Karaibów, port lotniczy Piarco otwarto 8 stycznia 1931 roku. Obsługiwany był przez Compagnie Generale Aeropostale. Wcześniej, Queen's Park Savannah, Mucarapo Field oraz Cocorite Docks (dla łodzi latających) były używane jako lądowiska dla wyspy.

Podczas II wojny światowej oryginalne lotnisko było wykorzystywane do Royal Navy Observer School 'HMS Goshawk'. Od 1942 roku był również wykorzystywany zarówno przez United States Army Air Force Sixth Air Force i United States Navy eskadr lotniczych. Lotnisko było wykorzystywane zarówno jako lotnisko transportowe, a także na loty patrolowe do zwalczania okrętów podwodnych na południu Karaibów. Lotnisko wróciło do kontroli cywilnej po wojnie.

Znaczący rozwój lotniska, który obejmował budowę nowego budynku terminalu i szybkich dróg kołowania, został ukończony w 2001 roku. Stary budynek lotniska jest obecnie wykorzystywana do obsługi ładunków. Port lotniczy Piarco jest także głównym centrum i bazą operacyjną Caribbean Airlines i był także głównym centrum i bazą operacyjną nieistniejących już BWIA West Indies Airways i Air Caribbean. Briko Air Services działa w szkole lotniczej na lotnisku.

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Piarco posiada dwa terminale. Terminal południowy był pierwszym terminalem pasażerskim na lotnisku, ale został odnowiony by służyć jako terminal wykonawczy. Obsługuje loty cargo, lotnictwa ogólnego i loty helikopterem. Ma czternaście zatok postojopwych jak i światła postojowe samolotów. Ponadto jest siedzibą Centrum Administracyjnego Lotniska, w Airports Authority of Trinidad and Tobago.[2] Terminal Północny jest głównym terminalem pasażerskim. Obsługuje on wszystkie komercyjne połączenia lotnicze. Terminal północy ma siedemnaście stanowisk parkingowych, z dodatkowym zatokami na wschód i zachód od głównej płyty.

Oprócz pasażerskich linii lotniczych, lotnisko obsługuje także ruch towarowy, lotnictwa cywilnego, wojskowego i loty helikopterem do wielu platform wiertniczych obecnych na morzu.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Czartery[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Helikoptery[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]