Port lotniczy Townsville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Townsville Airport
Port lotniczy Townsville
Townsville AirportPort lotniczy Townsville
Państwo  Australia
Miejscowość Townsville
Typ cywilne/wojskowe
Właściciel Queensland Airports Limited
Kod IATA TSV
Kod ICAO YBTL
Strefa czasowa UTC +10
Wysokość 5 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2010), źródło
Liczba pasażerów 1 644 089
Drogi startowe
Kierunek 01/19: Asfalt, 2 438 x 45[1] m
Kierunek 07/25: Asfalt, 1 100 x 30 m
Położenie na mapie Queensland
Mapa lokalizacyjna Queensland
TSV
TSV
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
TSV
TSV
Ziemia 19°15′09″S 146°45′55″E/-19,252500 146,765278
Strona internetowa

Port lotniczy Townsville (IATA: TSV, ICAO: YBTL) – port lotniczy położony w Townsville, w stanie Queensland, w Australii. Lotnisko jest również znane jako Townsville International Airport oraz Garbutt Airport, ze względu na odniesienie do jego lokalizacji w dzielnicy Townsville, Garbutt. Port lotniczy Townsville jest obsługiwane przez główne australijskie krajowe i regionalne linie lotnicze, oraz w roku 2009/10 obsłużył 1.644.089[2] pasażerów co plasuje go jako 11 najbardziej ruchliwych port lotniczy w Australii.

Port lotniczy Townsville jest wspólne wykorzystywany przez samoloty cywilne i wojskowe, udostępnianie z RAAF Base Townsville. Jest on używany jako miejsce postoju dla Australijskich Sił Obronnych (ADF). Lotnisko było również używane do koordynacji wysiłków udzielenia pomocy po cyklonie tropikalnym i innych klęsk żywiołowych, zwłaszcza po Cyklonie Larry w 2006 roku.

Port lotniczy Townsville był pierwszym australijskim regionalnym portem lotniczym, który miał przyznany statusu międzynarodowego portu lotniczego w 1980 roku. Międzynarodowy ruchu znacznie się podniósł do 1980 roku a następnie cofnął się jednak w wyniku restrukturyzacji rynku lotniczego i znaczącej konkurencji ze strony Cairns Airport dla turystyki regionalnej. Lotnisko następnie poniosła dłuższą przerwę od obsługi bezpośrednich lotów międzynarodowych cywilnych ze strony Qantas, między Townsville i Singapurem przez Brisbane przy użyciu Boeinga 767. Od grudnia 2010 r. miasto ponownie zaczęło obsługiwać bezpośrednie loty międzynarodowe, pilotowane przez Strategic Airlines na Bali[3]. Lotnisko utrzymuje zdolność rozszerzenia swojej oferty lotów międzynarodowych.

Lotnisko jest północnym węzłem dla Virgin Australia.

Lotnisko znajduje się 5 km od Townsville CBD.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Boieng 737 Virgin Blue
Boeing 717 Jetstar

Pierwsze lotnisko powstało w 1920 roku w Thuringowa Shire na południe od Ross River, obecnie dzielnicy Murray[4]. Był licencjonowany jako lotnisko cywilne przez Civil Aviation Branch w 1930 roku, ale nigdy nie było bardzo zadowalający, a ziemia była podmokła przez większą część roku, a było miejsce tylko na jeden pas startowy wschód-zachód. W 1938 roku większy teren został wybrany na terenie miasta Townsville w Town Common, obok Ingham Road i North Coast Railway. Dwa żwirowe 800 metrowe pasy startowe zostały zbudowane, a nowy Townsville Airport oficjalnie otwarto na swoim obecnym miejscu w dniu 1 lutego 1939 roku.

Departament Obrony szukał terenów wojskowych na lotnisko w północnej Australii w czasie i prawie natychmiast, gdy lotnisko Townsville zaplanowano na rozwój jako baza Royal Australian Air Force (RAAF) dla trzech dywizjonów myśliwskich. Plany były zmniejszone do jednej eskadry i baza RAAF Townsville została zbudowana obok lotniska cywilnego na początku 1940 roku. W październiku 1940 roku, Number 24 Squadron, CAC Wirraways, zostały pierwszymi jednostki operującymi z bazy. Rok później lotnisko zostało znacznie rozbudowane dla bombowców i samolotów transportowych United States Army Air Corps dla wzmocnienia na Filipinach. Wszystkie trzy pasy startowe zostały zamknięte, a na południowym wschodzie pas startowy został przedłużony do 5000 stóp do podejmowania cięższego samolotu. Prace była prawie ukończone na początku grudnia 1941 r., gdy zaczęła się wojna na Pacyfiku.

W trakcie 1942 r., ustanowienie obrony w regionie Townsville ogromnie wzrosło, a pięć innych lotnisk wojskowych zostało zbudowane w bezpośrednim sąsiedztwie Townsville. Aby uniknąć nieporozumień, baza RAAF Townsville został przemianowana na RAAF Base Garbutt, nazwa pobliskiej bocznicy kolejowej, gdzie było składowisko będące własnością Garbutt Brothers, rzeźników hurtowych. Lotnisko cywilne nadal działało w czasie wojny, i zachowała nazwę Townsville Airport. RAAF base Garbutt została przemianowany na RAAF base Townsville w 1951 roku.

Townsville Airport doświadczyło stopniowy wzrost liczby pasażerów i ruchu lotniczego po II wojnie światowej, z usług świadczonych przez Qantas, Trans Australia Airlines (TAA), Australian National Airways (ANA) i Ansett Australia (Ansett) do Brisbane. W tym okresie TAA i Ansett - ANA otrzymało wiele samolotów, szczególnie Boeingów 727 oraz McDonnell Douglas DC-9. Po tym okresie szybkiego wzrostu, Townsville został ustanowione jako regionalne centrum dla linii lotniczych w latach 70.

W kwietniu 1980 roku, Sir Rupert Murdoch i Sir Peter Abeles, nowi właściciele Ansett, wysłały petycje do rządu federalnego dla lotów międzynarodowych, aby rozpocząć ich operację z niektórych regionalnych lotnisk Australii. W dniu 18 kwietnia 1980 r., w inauguracyjnym locie Townsville-Singapur, obsługiwanym przez Ansett, jednego z pierwszych lotów międzynarodowych Ansett kiedykolwiek obsługiwanych. W tym samym roku, Townsville Airport otrzymał 13 mln USD od Federal Airports Corporation, w celu budowy nowego terminala międzynarodowego, a w 1981 r., został otwarty wraz z przybyciem Boeingu 747 linii Qantas.

Dzięki nowemu popytowi na usługi międzynarodowe, Townsville stał się pierwszym regionalnym australijskim lotniskiem oferującym bezpośrednie dalekobieżne połączenia międzynarodowe. Linie lotnicze zapewniające bezpośrednie połączenia to Qantas, Ansett, Continental Micronesia, Garuda Indonesia, Air New Zealand, Cathay Pacific i Japan Airlines (JAL). Miejsca w Azji to Singapur, Tokio, Hongkong, Auckland i Honolulu na Pacyfiku, i północno-amerykańskich miast: San Francisco i Los Angeles. Amerykańskie loty odzwierciedlało duży popyt turystyki między Stanami Zjednoczonymi i Australią w tym czasie. Dziś wiele z tych usług, są uważane za nierealne dla regionalnych portów lotniczych, o czym świadczy stopniowe wycofywanie się z Townsville.

Lotnisko rozbudowano ponownie w 1987 roku, kiedy przebudowę międzynarodowego terminalu otwarto w celu zaspokojenia krajowego ruchu. W 1989 r. australijski przemysł lotniczy w kryzysie ze sporem pilotów zawiesił prawie wszystkie loty krajowe w kraju. Przez cały okres strajku niektóre loty międzynarodowe kontynuowano, a do roku 1991 większość usług krajowych wróciło do normy.

W 1990 nowy kryzys zbliżył się do Townsville International Airport. Linie lotnicze rozpoczęły poszukiwania racjonalizacji usług w Północnym Queensland. Współczynniki obciążenia na międzynarodowe loty rosły, jednak szereg usług była stale malejącą. Przyjazna rywalizacja między Townsville i Cairns w odniesieniu do hostingu lotów międzynarodowych stała się coraz bardziej poważna, jak linie lotnicze zaczęły racjonalizację usług. Cairns International Airport rozpoczął kampanię z głównych propozycji poprawy infrastruktury portów lotniczych, w tym oddzielny terminal międzynarodowy mogący w stanie pomieścić znacznie większą liczbę pasażerów niż terminal w Townsville i oryginalny terminal w Cairns. W 1993 roku, kiedy nowy terminal Cairns otwarto wszystkie linie lotnicze, z wyjątkiem Qantas, Ansett, Cathay Pacific i Garuda, zawiesiły swoje międzynarodowe loty do Townsville, a ostatecznie w 1995 roku pozostałe linie lotnicze przestał obsługiwać międzynarodowe loty do Townsville.

W połowie lat 90 lotów krajowych zaczęło ubywać, z niektórych usług wycofał się Qantas i Ansett. Qantas zaczął wycofywać stare typy statków powietrznych w użyciu w drodze do Sydney, który spowodował spadek w usługach do tego miasta. Usługi zmniejszyły się również po likwidacji Ansett w 2001roku. Około 40% lotów z Townsville i Brisbane wycięto z powodu zapaści finansowej Ansett. W tym samym roku rozpoczął się początek nowej ery w krajowych podróżach do Townsville International Airport: w lutym 2001 r., Virgin Blue (teraz Virgin Australia) wykonał do Townsville pierwsze regionalne połączenia, i liczba pasażerów zwiększyłą się o 25% w tym roku. Następnie w czerwcu 2001 roku, Qantas ogłosił, że linia lotnicza wznowiła międzynarodowe usługi do Singapuru we wrześniu. W sierpniu, Qantas zapowiedziała, że wznowi połączenie Townsville-Sydney z wykorzystaniem samolotu Boeing 717 nabyty przez Qantas poprzez wykup Impulse Airlines. Kiedy Ansett upadł, Qantas i Virgin rozszerzyło usługi do wykorzystania luki, którą pozostawił Ansett.

W sierpniu 2002 r., Qantas zaprzestał usług do Singapuru, ze względu na brak popytu. Pomimo utraty międzynarodowych usług, Virgin Blue, Qantas i nowe linie lotnicze, Alliance Airlines zwiększyło krajowe loty do Townsville, przynosząc więcej pasażerów do miasta i wzrost turystyki krajowej do Townsville. W tym samym roku, Australian Airports Ltd ogłosiło, że terminal krajowy Townsville zostanie zmodernizowany i nowo zagospodarowany w październiku 2003 roku. Przebudowa została zaplanowana, aby otworzyć ją w października 2003 r. w czasie meczów Pucharu Świata w Rugby w Townsville, jednak opóźnienia dotyczące projektu i przebudowy spowodowały otwarcie w grudniu 2003 roku. Nowe międzynarodowe trasy obsługiwane przez linie Strategic Airlines rozpoczęto dwa razy w tygodniu do Denpasar od 3 grudnia 2010 usługi te zostały już zakończone[5].

W dniu 15 listopada 2011 r., Air Europa, ogłosił plany rozpoczęcia usług między Townsville i Darwin.Loty rozpoczną się 17 lutego 2012 roku.

Terminale i udogodnienia[edytuj | edytuj kod]

Układ[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Townsville posiada zintegrowany budynek terminala, z południowa halą międzynarodową i północną halą krajową. Terminal posiada cztery rękawy (1 międzynarodowy, 3 krajowe) oraz trzy bramki na poziomie gruntu do regionalnych lotów w północnej części terminalu.

Przebudowa[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2002 roku rozpoczęła się przebudowa terminala krajowego. Był on oficjalnie otwarty w dniu 12 grudnia 2003 roku. Przebudowa była częścią szerszego programu modernizacji lotniska.

Projekt obejmował nowe wspólne salony dla przylatujących i odlatujących, nowoczesne check-in dla linii Qantas i QantasLink, nowy Qantas Club w sąsiedztwie nowej hali odlotów, nowe sklepy detaliczne, przestrzeń handlowa, nowy poziom antresoli z salonami wylotów, i trzy rękawy dostosowane do wielkości Boeinga 767.

W dniu 13 grudnia 2003 r., "Dzień Otwarty" odbyła się dla mieszkańców Townsville, aby mogli zapoznań się z nowym lotniskiem. Wieczorem, lot Qantas z Brisbane został pierwszym, który skorzystał z nowego odnowionego terminala.

W 2008 roku kolejny projekt modernizacji został zakończony, z poprawą odprawy obecnych linii lotniczych i zbudowaniem dodatkowych biur dla Virgin Australia. Dwa z czterech wejść do terminalu zostały przebudowane w celu poprawy dostępu osób, a dalsze ulepszenia zostały wprowadzone dla powierzchni handlowej.

Qantas utrzymuje Club Lounge Qantas na lotnisku, z dostępem do Qantas Club i członków stowarzyszonych.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Terminal jest obsługiwany przez autobus (Route Sunbus 5/5A), regularne połączenia do CBD Strand i terminali promowych (Magnetic Island i Wielkiej Rafy Koralowej).

Postój taksówek znajduje się w północnej części terminalu. Opłatę 2$ stosuje się do wszystkich taksówek z lotniska. Limuzyna i wynajem samochodów jest również dostępny.

Parking znajduje się obok terminalu. Zawiera parking krótkoterminowy, długoterminowy i łatwo dostępny długoterminowy parking.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]