Portal:Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PortaleGeografiaEuropaPolskaŁódź
niedziela, 2 kwietnia 2023
POL Łódź COA.svg
Łódź to miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce (prawa miejskie w 1423), położone na Wyżynie Łódzkiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Stolica województwa łódzkiego oraz ważny ośrodek naukowy, kulturalny i gospodarczy. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby ludności zameldowanej (ok. 700 tys.) i czwarte pod względem powierzchni (293,25 km²). Czytaj więcej: o Łodzi.. | o województwie..
Herb  Hejnał  Flaga  Sztandar  Dewiza  Logo
P wiki letter w.svgWstęp[ edytuj ]

Witaj na stronie Portalu Łódź, pierwszego portalu miejskiego w polskojęzycznej Wikipedii, który utworzono 22 marca 2006 roku[a]. Jego zadaniem jest prezentacja artykułów o mieście oraz pomoc w ich rozwoju na stronach Wikipedii.

W Portalu zastosowano specjalny układ graficzny oraz sekcyjną budowę, grupującą artykuły pod kątem tematycznym. Z zakładek dostępnych w menu, usytuowanym wzdłuż prawego brzegu strony portalu, wybrać można interesujące nas informacje dotyczące miasta i wszystkiego co z nim związane. Ma to umożliwić w jak najbardziej przystępny sposób zapoznanie się z tematem, a następnie jego rozbudowę na stronach encyklopedii.

Oto co znajdziesz na kartach Portalu:

O mieście   

Historia    Zabytki    Administracja    Geografia    Transport    Turystyka    Przyroda    Sport    Kultura    Media    Oświata    Gospodarka    Organizacje    Religia    Miasta partnerskie

Aktualia   

Wydarzenia    Czy wiesz, że    Łódź w liczbach    Wybrany artykuł    Wybrana biografia    Wybrana ilustracja    Wyróżnione    Nowe artykuły    Nowe zdjęcia

Kooperacja   

Do utworzenia    Do poszerzenia    Do zilustrowania    Jak pomóc?    Projekty siostrzane

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów[b]. Aby współtworzyć hasła poświęcone Łodzi, wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.

Cquote2.svg
Łódź jest wyjątkowa w skali europejskiej dzięki zachowaniu wszystkich elementów charakterystycznych dla XIX-wiecznych miast przemysłowych, a szczególnie: zespołów fabrycznych, fabryczno-rezydencjonalnych i mieszkaniowych. Materialna struktura miasta, która powstała przed 1939 rokiem, stanowi o istocie współczesnej tożsamości miasta. Dziedzictwo to, o bezdyskusyjnej wartości historycznej, tworzy unikalny krajobraz miejski, którego jakość łatwo potwierdza się w konfrontacji z podobnymi bardziej znanymi miejscami w świecie[1].
Komunikat konferencji: Tożsamość miasta
  1. Pierwszym utworzonym portalem w polskojęzycznej Wikipedii w ogóle był Portal Polska, w dniu 22 lipca 2004 roku.
  2. Lista osób zaangażowanych w rozbudowę oraz poprawę jakości artykułów związanych z Łodzią, znajduje się na stronie Wikiprojektu Łódź.
    Zobacz też stronę Pomocy, na której przewodnicy są chętni pomagać czytelnikom i nowo zarejestrowanym we wszystkich sprawach dotyczących Wikipedii.
  1. Konferencja: "Tożsamość miasta". „Kronika Miasta Łodzi”. 1/2006, s. 137-146, 2006. Łódź: Urząd Miasta Łodzi. ISSN 1231-5354. (pol.). 
« Łódź jest jak mój buldog, piękna w pozornej brzydocie. »  Marian Lichtman
[ edytuj ]
Kategorie artykułów o Łodzi
Portale w polskojęzycznej Wikipedii
Portale miast

W Polsce: Andrychów  Bydgoszcz  Dąbrowa Górnicza  Jastrzębie-Zdrój  Kalisz  Katowice  Kędzierzyn-Koźle  Kraków  Olsztyn  Police  Poznań  Racibórz  Rzeszów  Szczecin  Toruń  Warszawa  Wrocław  Żywiec
Na świecie: Partnerskie: Lwów    Pozostałe: Los Angeles  Oslo  Paryż  Sztokholm

Czym są portale?    Portal:Portale    Wikiprojekt:Portale    Kategoria:Portale    Pokrewne portale:  Geografia    Polska