Portal:Łódź/Czy wiesz, że/podstrona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PortaleGeografiaEuropaPolskaŁódź
środa, 20 marca 2019
POL Łódź COA.svg
Łódź to miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce (prawa miejskie w 1423), położone na Wyżynie Łódzkiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Stolica województwa łódzkiego oraz ważny ośrodek naukowy, kulturalny i gospodarczy. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby ludności zameldowanej (ok. 700 tys.) i czwarte pod względem powierzchni (293,25 km²). Czytaj więcej: o Łodzi.. | o województwie..
Herb  Hejnał  Flaga  Sztandar  Dewiza  Logo

Crystal Clear app ksame.png Nowe hasło › Zbyszko Rzeźniacki (fotograf)  [ więcej  Crystal Clear app ksame.png Wyróżnione hasło › Ulica 6 Sierpnia  [ więcej  Crystal Clear app ksame.png Wybrane hasło › Stadion Widzewa Łódź

 [ edytuj 

Crystal Clear app ksame.png Nowe wydarzenie › 3 marca 2019: wstrzymanie na czas nieokreślony eksploatacji linii tramwajów podmiejskich od Zdrowia do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska, z powodu zużycia jej infrastruktury w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu pasażerów.  [ więcej 

 [ edytuj 

P question.svgCzy wiesz, że…[ edytuj ]
Central I Lodz.jpg

Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” otwarto 29 sierpnia 1972 roku, jako jeden z oddziałów Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”? W latach świetności sklepu pod budynek handlowy zajeżdżały autokary z klientami z całej Polski, którzy właśnie tutaj mieli szansę zdobyć deficytowe towary tekstylne, spożywcze i przemysłowe. (na zdjęciu DH Central w 2005 roku)

Rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie jest jednym z najstarszych rezerwatów leśnych w Polsce i jako pierwszy utworzony w granicach miasta? Powstał na mocy uchwały magistratu Łodzi z dnia 23 maja 1930 roku.

pierwszy sklep sieci drogeryjnej Rossmann w Polsce został otwarty w roku 1993 w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej? W Łodzi zlokalizowana jest także polska siedziba firmy oraz magazyn główny.

2010 07 24 loveparade 2010 duisburg 0141.jpg

Parada Wolności była pierwszym i najbardziej znanym festiwalem muzyki techno w Polsce? Impreza odbywała się w Łodzi w latach 1996–2002 i była lokalnym odpowiednikiem berlińskiej Love Parade. (na zdjęciu Love Parade w 2010 roku)

w pomieszczeniach Filmu Polskiego przy ul. Łąkowej zrealizowano pierwszy polski powojenny film fabularnyZakazane piosenki? Ukończony w 1946 roku film w większości był kręcony w Łodzi, gdzie zrekonstruowano np. niektóre plenery i warszawskie ulice.

organizatorem Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków jest NSZZ "Solidarność" Regionu Łódzkiego? Wyścig rozgrywany jest od 1990 roku i startują w nim polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams.

WranglerJeansLogo.png

dżinsy Wrangler zaprojektował Bernard Lichtenstein, nazywany Rodeo Benem, krawiec pochodzący z łódzkich Bałut? (na ilustracji logotyp marki)

polski zespół muzyczny Blue Café, wykonujący muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich, został założony w 1998 roku w Łodzi?

w przeciągu jednego stulecia liczba mieszkańców Łodzi zwiększyła się ponad 600-krotnie, z niecałego tysiąca w 1815 do 600 tys. w 1915 roku? Tak szybki wzrost demograficzny w XIX wieku był nieporównywalny w skali całej Europy.

Łódź - Górna (labels).svg

utworzona w 1960 roku południowa dzielnica miastaGórna – została nazwana od głównego rynku dzielnicy, zwanego niegdyś Górnym Rynkiem (obecnie Plac Władysława Reymonta)? (na ilustracji położenie dzielnicy na mapie Łodzi)

Jarosław Hampel, polski żużlowiec, dwukrotny indywidualny wicemistrz świata z 2010 i 2013 roku i sześciokrotny drużynowy mistrz świata z 2005, 2007, 2009, 2010, 2011 i 2013 roku, urodził się w Łodzi?

zrealizowany w łódzkim Se-ma-forze krótkometrażowy film lalkowy Piotruś i wilk zdobył statuetkę Oscara 2007 za najlepszy krótkometrażowy film animowany?

Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera w Łodzi (3).JPG

Karol Jonscher, lekarz i społecznik, był pomysłodawcą powstania pierwszego przyfabrycznego szpitala dla robotników łódzkich? Szpital na Księżym Młynie (obecnie Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera) wybudowano w latach 1882–1884, według projektu przypisywanego Hilaremu Majewskiemu. (na zdjęciu budynek szpitala im. Karola Jonschera)

pierwszą gazownię w Łodzi uruchomiono w 1869 roku? Miasto otrzymało gaz 25 czerwca 1869, zaś ulice zostały oświetlone 13 lipca 1869.

Prząśniczka została oficjalnym hejnałem Łodzi 29 lipca 1998 roku, dzięki inicjatywie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Jędrzejczaka?

podczas okupacji niemieckiej dotychczasowy herb Łodzi – złotą łódź w czerwonym polu – zmieniono na złotą swastykę na granatowym tle?

Challenge Cup Israel v Turkey 1.jpg

założenie Polskiej Federacji Beach Soccera (piłki nożnej plażowej) nastąpiło w lutym 2003 w Łodzi? W czerwcu 2003 powołano narodową reprezentację Polski, której selekcjonerem został łodzianin Jacek Ziober, wychowanek i były piłkarz ŁKS Łódź. (na zdjęciu mecz piłki nożnej plażowej)

Piotr Fronczewski, polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, laureat ponad 20 nagród filmowych, odtwórca blisko 120 ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, urodził się w Łodzi?

wyprodukowany w Łodzi serial animowany Miś Uszatek jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej?

Zegar Ratusza.jpg

zegar na łódzkim ratuszu to dar dla miasta od ozorkowskiego przedsiębiorcy Schlössera? Fabrykant ufundował go na początku lat 30. XIX wieku. (na zdjęciu wieża z zegarem na łódzkim ratuszu)

akcja serialu kryminalnego – Komisarz Alex – rozgrywa się w Łodzi? Rolę tytułowego Alexa grają 3 psy: Rocky Matador, Ramzes – pies od scen akcji i kaskaderskich ujęć oraz Wafel, który jest w zastępstwie dwóch pierwszych czworonogów.

kawalerem Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – jest m.in. urodzony w Łodzi Jan Karski?

Rudzka Góra -tor saneczkowy.jpg

na Rudzkiej Górze wybudowano w latach 60. XX wieku skocznię narciarską? Obiekt o punkcie K-15 był zgodny ze standardami Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej (FIS) i posiadał licencję Polskiego Związku Narciarskiego na organizację zawodów. (na zdjęciu tor saneczkowy na Rudzkiej Górze)

Borys Szyc, polski aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Alberta w filmie Symetria i Juliana w filmie Vinci, laureat Wiktora 2006 w kategorii aktor, urodził się w Łodzi?

pierwsze wydzielone torowisko tramwajowe w Łodzi powstało w połowie 1943 roku, w okolicy obecnego placu Niepodległości?[1]

zawodnicy YMCA Łódź byli pierwszymi mistrzami Polski w piłce siatkowej mężczyzn? Stało się to w 1929 roku, podczas inauguracyjnych rozgrywek w Polsce. W latach 1931–1932 sukces powtórzyli siatkarze Łódzkiego Klubu Sportowego.

Peleton TDP 06 Torun.jpg

Łódź gościła pierwszą edycję wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” (wówczas pod nazwą: „Bieg Kolarski dookoła Polski”)? 15 września 1928 roku organizatorzy wyznaczyli na ulicach miasta metę VII. etapu Poznań-Łódź. Dzień później kolarze wystartowali do decydującego etapu z metą w Warszawie. W klasyfikacji końcowej imprezy 3. miejsce zajął kolarz Towarzystwa Zwolenników Sportu ŁódźStanisław Kłosowicz.

łódzkie osiedlaBrus i Ruda Pabianicka – stanowiły dawniej odrębne miasta? Brus posiadał prawa miejskie od 1542 roku do początku XVII wieku, natomiast Ruda w latach 1923–1946.

14 kwietnia 1927 roku zamordowano prezydenta Łodzi Mariana Cynarskiego? Prezydent zginął od ciosu nożem na klatce schodowej kamienicy, w której mieszkał, przy ulicy Andrzeja 4. Był drugim w historii miasta prezydentem, od czasu odzyskania w 1918 roku niepodległości.

Kosciol Chrzescijan Baptystow Lodz.jpg

dom modlitwy baptystów (przy ul. Nawrot 27) po zakończeniu II wojny światowej przejęło wojsko, a później władze administracyjne urządziły w nim Dom Kultury Milicjanta? W 1994 władze państwa przekazały go z powrotem w ręce wspólnoty baptystycznej.

łódzkie tramwaje docierały do Tuszyna i Rzgowa (linia nr 42/42 bis), oraz do Aleksandrowa Łódzkiego (linia nr 44)? Linię do Tuszyna zlikwidowano w 1978, do Aleksandrowa Łódzkiego w 1991, a do Rzgowa w 1993 roku.

Stanisław Mikulski, polski aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli Hansa Klossa w serialu telewizyjnym z lat 1967–1968 Stawka większa niż życie, urodził się w Łodzi?

Andrzej Sapkowski - Book World Fair 2010 Prague.jpg

łodzianin Andrzej Sapkowski, pisarz fantasy, twórca m.in. sagi o wiedźminie, jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki? Jego książki zostały w sumie przetłumaczone na 15 języków.

Karol Herman Stępień, polski franciszkanin, jest pierwszą i, do tej pory, jedyną osobą urodzoną w Łodzi, która została wyniesiona na ołtarze kościoła katolickiego? 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, w gronie 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej.

Wikimedia Polska logo.svg

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, zostało zarejestrowane 15 listopada 2005 roku w Łodzi?

świadczenie usług przez Internet (konto internetowe) jako pierwszy zaoferował w październiku 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi? W 2000 roku pracownicy tego nieistniejącego już banku uruchomili pierwszy wirtualny bank w Polsce – mBank (będący częścią BRE Banku).

Łódź była pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono i zrealizowano obowiązek powszechnego nauczania? 30 czerwca 1919 Rada Miejska Łodzi podjęła uchwałę o obowiązku powszechnego nauczania pod hasłem: "miejsce w szkole powszechnej dla wszystkich łódzkich dzieci".

Wist94L 1.jpg

pierwszy powojenny polski pistolet samopowtarzalny na nabój 9 × 19 mm ParabellumWIST-94 – został opracowany i wprowadzony do produkcji w łódzkim przedsiębiorstwie Prexer? 23 marca 1999 rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP, pistolet został wprowadzony do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim została uruchomiona w roku 1839 w Białej Fabryce Ludwika Geyera? Miała moc 60 KM i umożliwiała pracę urządzeń tkackich za pomocą systemu pasów transmisyjnych. Obecnie w budynku znajduje się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Stawy, Park Helenów, Łódź 03.jpg

pierwszy na terenie Łodzi lot balonem odbył się w parku Helenowskim w 1898 roku? Francuski pilot o nazwisku Charles Leroux wzniósł się na wysokość 300 stóp, a następnie skoczył ze spadochronem.

urodzony w Łodzi Marcin Gortat, były zawodnik ŁKS w koszykówce, jest pierwszym Polakiem, który zagrał w finale rozgrywek NBA?

3 listopada 1899 roku zamieszkał w Łodzi – przy ul. Wschodniej 19 – Józef Piłsudski? Wydawał tu konspiracyjne pismo Robotnik.

najwęższą ulicą Łodzi jest Braterska, nieopodal skrzyżowania ul. Wróblewskiego i al. Jana Pawła II?

EasternFront1914b.jpg

historycy uznają bitwę pod Łodzią w 1914 roku za największą operację manewrową I wojny światowej? W bitwie tej Rosjanie po raz pierwszy użyli samochodów pancernych.

w 1934 roku uruchomiono tzw. luxtorpedę (pociąg ekspresowy napędzany silnikiem spalinowym), który pokonywał odcinek z Łodzi do Warszawy w 88 minut?

obecna Trasa W-Z w okresie okupacji niemieckiej nazywała się Rudolf Heß-Strasse, a w latach 1953–1960 im. Józefa Stalina?

pierwszy łódzki wieżowiec został wybudowany w latach 50. XX wieku, przy ul. Sienkiewicza? Mieści się w nim regionalny oddział TVP.

WielkaSynagoga3 Lodz.jpg

w Łodzi przed II wojną światową było ponad 250 synagog i domów modlitwy? W większości były to małe, prywatne bożnice znajdujące się w mieszkaniach, przybudówkach i oficynach kamienic.

łódzkie firmy eksportują rocznie ok. 200 riksz? Pojazdy z Łodzi wożą turystów m.in. w Londynie, na hiszpańskim Costa Brava i w Niemczech.

20 maja 1920 roku odwiedził Łódź ówczesny nuncjusz apostolski, kardynał Achille Ratti, który 6 lutego 1922 został wyniesiony na Stolicę Piotrową jako papież Pius XI?

graficzne wzory elementów Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi, są takie same jak wzory stosowane w Warszawie? Prawo do ich wykorzystania zostało nieodpłatnie przekazane Łodzi przez prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego.

Flickr - cyclonebill - Ravnsborg Rød.jpg

Bractwo Piwne ma siedzibę w Łodzi, a funkcję Wielkiego Mistrza sprawuje łodzianin Marek Suliga? Bractwo jako jedyne reprezentuje Polskę w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.

pierwsza w Polsce telefoniczna zegarynka została uruchomiona w 1929 roku w Łodzi, razem z centralą PAST?

park im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi znajduje się w miejscu dawnego targu mięsnego?

I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, w przeprowadzanym rokrocznie przez miesięcznik Perspektywy ogólnopolskim rankingu szkół średnich, zawsze znajduje się w ścisłej czołówce?

Lecznica Pod koniem Lodz.jpg

lecznica „Pod koniem” była pierwszą placówką tego typu w Polsce?

otwarta w 2006 roku fabryka Gillette w Łodzi jest największą na świecie fabryką ostrzy i maszynek do golenia tej firmy?

Łódzki Ośrodek Telewizji Polskiej powstał 22 lutego 1956 roku i był pierwszym ośrodkiem regionalnym telewizji publicznej?

Dalkia Łódź (dawniej Zespół Elektrociepłowni) zaopatruje w ciepło ok. 60% łódzkich mieszkań?

pierwsze w Polsce i Europie Wschodniej MTV Unplugged zostało nagrane z udziałem Kayah, w Łodzi?

Park przy Pieknej -zabytkowa brama.jpg

do 1983 roku w miejscu obecnego parku im. Tadeusza Rejtana w Łodzi mieścił się cmentarz ewangelicko-augsburski?

łódzkie muzea można zwiedzać za darmo w określone dni tygodnia?

w skład komitetu budowy cerkwi Aleksandra Newskiego w Łodzi w XIX wieku wchodzili najwięksi łódzcy fabrykanci, m.in. luteranin Karol Scheibler i katolik Juliusz Heinzel?

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce? Obecnie oczyszczane jest 210 tys. m³ ścieków/d (docelowo 350 tys. m³/d).

Lodz grobowiec Jeenel.jpg

trójwyznaniowy zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej (zwany dziś Starym Cmentarzem) założono w 1855 roku?

nr 1 jest najkrótszą linią tramwajową w Łodzi? Liczy 9,7 km i prowadzi od krańcówki na Chojnach (przy ul. Śląskiej) do krańcówki przy ul. Strykowskiej.

tylko ulica Sieradzka przecina Piotrkowską, wszystkie inne zaczynają swój bieg od "Pietryny"?

las Łagiewnicki to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie?

Palmiarnia2.jpg

w łódzkiej palmiarni znajdują się ponad 130-letnie palmy, a niektóre z nich osiągnęły wysokość 18 m?

rzeka Bzura (lewy dopływ Wisły) swoje źródła ma w północnej części Łodzi, w rejonie Rogów?

pierwszy koncert Big Cyca odbył się na Lumumbowie?

architekt zagospodarowania pustki po WTC w NYDaniel Libeskind, urodził się w Łodzi?

WSHE w Łodzi to największa w Polsce uczelnia niepaństwowa?

Lotnisko Łódź 3.jpg

Port lotniczy im. W. Reymonta to najszybciej rozwijające się lotnisko w Polsce w latach 2005–2006?

pierwsze skrzynki pocztowe pojawiły się na łódzkich ulicach w 1864 roku?

Nowosolna wytyczona jest na nietypowym planie ośmioramiennej gwiazdy?

Kochankowie z ulicy Kamiennej Agnieszki Osieckiej byli z Łodzi?

Jack Tramiel, założyciel słynnej firmy Commodore International, pochodzi z Łodzi?

Pilica Tomaszow Mazowiecki.JPG

woda z ujęć na Pilicy dopływa do Łodzi średnio po 48 godzinach?

Łódź w latach 1945–1948 pełniła funkcję zastępczej stolicy państwa?

Vicky Leandros zaśpiewała piosenkę "Theo, wir fahr'n nach Lodz"?

aż dwóch z trzech polskich zdobywców klubowego ME grało wcześniej w łódzkim Widzewie?

pierwsze w Łodzi ruchome schody uruchomiono w roku 1967 w Domu Towarowym Uniwersal?

Muzeum techniki sn (24).jpg

producentem kompletnych silników do wszystkich modeli motocykla Junak były zakłady WSM/ZSM w Łodzi?

Centrum Taoistyczne Tai Chi na Europę środkową znajduje się w Łodzi, przy ulicy Nieszawskiej 20/26? Ośrodek skupia pięć krajów: Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Ukrainę.

Jack Cohen, założyciel sieci hipermarketów Tesco, był potomkiem łódzkich Żydów?

Jerzy Urban, dziennikarz i polityk, urodził się w Łodzi?


 Przypisy

  1. Wojciech Źródlak. Komunikacja miejska w Łodzi - Historia na szynach. „Kronika Miasta Łodzi”. 2/2013, s. 144, 2013. Łódź: Urząd Miasta Łodzi. ISSN 1231-5354 (pol.). 

 Zobacz też

Góra strony


« Gdybym na początku drogi reżyserskiej znał Księży Młyn tak jak dzisiaj, na pewno bym tam kręcił. To jedyne takie miejsce na świecie. »  Filip Bajon
[ edytuj ]
Kategorie artykułów o Łodzi
Portale w polskojęzycznej Wikipedii
Portale miast

W Polsce: Andrychów  Bydgoszcz  Dąbrowa Górnicza  Jastrzębie-Zdrój  Kalisz  Katowice  Kędzierzyn-Koźle  Kraków  Olsztyn  Police  Poznań  Racibórz  Rzeszów  Szczecin  Toruń  Warszawa  Wrocław  Żywiec
Na świecie: Partnerskie: Lwów    Pozostałe: Los Angeles  Oslo  Paryż

Czym są portale?    Portal:Portale    Wikiprojekt:Portale    Kategoria:Portale    Pokrewne portale:  Geografia    Polska