Portal:Łódź/Komunikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łódź stanowi ważny węzeł komunikacyjny. W odległości ok. 10 km od miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad Tabliczka A1.svg (Tabliczka E75.svg) i Tabliczka A2.svg (Tabliczka E30.svg) (tzw. węzeł Łódź Północ). Obecnie w budowie jest kolejny odcinek autostrady A1 (węzeł Łódź Północwęzeł Tuszyn), który stanie się jednocześnie wschodnią obwodnicą Łodzi. W 2014 oddano do użytku drogę ekspresową S8-PL.svg (od węzła Łódź Południe do Wrocławia), której fragment stanowi południową obwodnicę miasta.

Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy Łódź-Lublinek (nowy czterokondygnacyjny terminal, oddany do użytku w 2012, mający 25 600 m² i zdolny do odprawy 1,5–2 mln pasażerów rocznie), dworce autobusowe – Fabryczna, Kaliska i Północny, a także kilka stacji kolejowych (m.in. Fabryczna, Widzew, Kaliska, Chojny, Żabieniec). Łódź Fabryczna jest po modernizacji jednym z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Pasażerowie mogą być odprawiani jednocześnie z 4 peronów. Jeden z nich ma być przeznaczony do odprawy szybkich pociągów. Poprowadzenie pociągów pod ziemią pozwoli na nowe zagospodarowanie terenów okalających dworzec, utworzenie nowoczesnego węzła przesiadkowego PKPMPKPKS, jak również przedłużenie linii kolejowej do dworca Kaliska, dzięki wybudowaniu tunelu średnicowego.

Podstawą komunikacji miejskiej są 62 linie autobusowe (z wariantami, w tym 8 nocnych) i 22 linie tramwajowe (z wariantami, w tym 4 podmiejskie i 1 nocna podmiejska). Tabor autobusowy jest niemal w 90% niskopodłogowy. Po ulicach Łodzi jeździ także kilkadziesiąt całkowicie niskopodłogowych tramwajów, 15 typu Bombardier Cityrunner, 10 typu Pesa Tramicus 122N i 22 typu Pesa Swing 122NaL. Większość taboru tramwajowego stanowią pojazdy Konstal 805Na, z których część przeszła modernizację w Zakładzie Techniki MPK-Łódź. Od 2008 kursuje w mieście Łódzki Tramwaj Regionalny.

Długość dróg rowerowych w Łodzi wynosi ok. 130 km, a długość ścieżek dla rowerzystów na terenach parków i w lasach miejskich około 14 km (1 stycznia 2015)[1]. Przez obszar miasta przebiegają trasy ośmiu szlaków rowerowych, m.in. Łódzka Magistrala Rowerowa i szlak po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich[2].

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

  1. Infrastruktura; Statystyki 2014. rowerowalodz.pl, 2015-01-05. [dostęp 2015-09-27].
  2. Szlaki rowerowe. cit.lodz.pl. [dostęp 2015-09-27].