Portal:Łódź/Menu rozwinięte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
< Portal:Łódź
Skocz do: nawigacja, szukaj
< Portale < Geografia < Europa < Polska < Łódź
środa, 2 września 2015

POL Łódź COA.svg

Łódź to miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce (prawa miejskie w 1423), położone na Wyżynie Łódzkiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Stolica województwa łódzkiego oraz ważny ośrodek naukowy, kulturalny i gospodarczy. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby ludności zameldowanej (ok. 720 tys.) i czwarte pod względem powierzchni (293,25 km²).
więcej:  o Łodzi | o województwie
Herb    Hejnał    Flaga    Sztandar    Dewiza    Logo
Portal.svg  Wstęp  edytuj

Witaj na stronie Portalu Łódź, pierwszego portalu miejskiego w polskojęzycznej Wikipedii, który utworzono 22 marca 2006 roku[a]. Jego zadaniem jest prezentacja artykułów o mieście oraz pomoc w ich rozwoju na stronach Wikipedii.

W Portalu zastosowano specjalny układ graficzny oraz sekcyjną budowę, grupującą artykuły pod kątem tematycznym. Z zakładek, dostępnych w menu, usytuowanym wzdłuż prawego brzegu strony portalu, wybrać można interesujące nas informacje dotyczące miasta i wszystkiego co z nim związane. Ma to umożliwić w jak najbardziej przystępny sposób zapoznanie się z tematem, a następnie jego rozbudowę na stronach encyklopedii.

Oto co znajdziesz na kartach Portalu:

O mieście:

Historia    Zabytki    Administracja    Geografia    Transport    Turystyka    Przyroda    Sport    Kultura    Edukacja    Gospodarka    Organizacje    Religia

Informacje bieżące:

Wydarzenia    Czy wiesz, że    Wybrany artykuł    Wybrana biografia    Wybrana ilustracja    Wyróżnione    Nowe artykuły    Nowe zdjęcia

Kooperacja:

Do utworzenia    Do poszerzenia    Do zilustrowania    Jak pomóc?    Projekty siostrzane

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów[b]. Aby współtworzyć hasła poświęcone Łodzi, wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.

Cquote2.svg
Łódź jest wyjątkowa w skali europejskiej dzięki zachowaniu wszystkich elementów charakterystycznych dla XIX-wiecznych miast przemysłowych, a szczególnie: zespołów fabrycznych, fabryczno-rezydencjonalnych i mieszkaniowych. Materialna struktura miasta, która powstała przed 1939 rokiem, stanowi o istocie współczesnej tożsamości miasta. Dziedzictwo to, o bezdyskusyjnej wartości historycznej, tworzy unikalny krajobraz miejski, którego jakość łatwo potwierdza się w konfrontacji z podobnymi bardziej znanymi miejscami w świecie[1].
Komunikat konferencji: Tożsamość miasta


 Crystal Clear action player play.png Wstęp

Nuvola apps kworldclock.png  Wydarzenia  edytuj

14 lipca

16 czerwca

 • Firma A15 Tenali Inwestments należąca do Skanska Property wylicytowała działkę, na której ma stanąć Brama Miasta. Za teren przy ul. Kilińskiego w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna zapłaci blisko 28,5 mln zł netto. W ciągu 5 lat powstanie tam budynek biurowy o powierzchni około 38 tys. m² i wysokości około 64 m. Firma zobowiązała się do zachowania przejścia do dworca i okalających go terenów. Teren pod budowę Bramy Miasta został już raz sprzedany w przetargu, spółce LDZ Brama. Nie doszło jednak do podpisania umowy, a firma wycofała się z transakcji i zostawiła w kasie miejskiej 4 mln złotych wadium. Wówczas cena za teren wynosiła 40 milionów złotych. radiolodz.pl ]

3 czerwca

 • Wmurowano kamień węgielny pod stadion miejski przy al. Piłsudskiego. Znalazł się on pod trybuną zachodnią sportowego obiektu. Akt erekcyjny podpisali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, prezes Widzewa Sylwester Cacek, prezes Mostów Łódź Wojciech Pater i przedstawiciele kibiców. Nowy obiekt ma mieć 18 tys. miejsc i być gotowy pod koniec 2016 roku. Oprócz gry w piłkę nożną będzie przystosowany do rozgrywania meczów rugby i organizowania koncertów - w trybunie północnej znajdzie się rozkładana scena. Na budowę przeznaczono 116 mln zł. Dodatkowo 24 mln zł. pochłonie modernizacja systemu drogowego wokół stadionu. uml.lodz.pl ]

25 maja

 • Otwarcie Pasażu Róży w podwórku kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Remont kamienicy według projektu Joanny Rajkowskiej trwał ponad dwa lata i odbył się dzięki programowi Mia100 kamienic. Ułożona z tworzących rozety i spirale tysięcy fragmentów luster instalacja na elewacji budynku nazwana jest od imienia córki artystki. Koszt rewitalizacji budynku to ponad sześć milionów złotych. Podwórko ma mieć charakter otwarty z przejściem do ulicy Zachodniejradiolodz.pl ]

23 maja

9 maja

12 marca

9 marca

6 marca

5 marca

 • Uruchomienie miejskiego monitoringu. Obraz z 89 kamer w jakości HD przekazywany jest do Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej oraz do centrum zarządzania kryzysowego. Nowoczesny system rozlokowano w 22 punktach śródmieścia, głównie na ulicy Piotrkowskiej. Innowacją jest zamontowanie przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i A. Struga pilotażowego interkomu, za pomocą którego w sytuacji alarmowej można się bezpośrednio połączyć z operatorem. System ma charakter modułowy, z możliwością rozbudowy o kolejne rejony Łodzi. uml.lodz.pl ]
 • Na wybranych skrzyżowaniach pojawiły się pierwsze w Łodzi automaty biletowe. Za ich pośrednictwem można przez całą dobę kupić wszelkiego rodzaju bilety, a także przedłużyć ważność migawki. Dodatkowo, dostępne są także bilety pabianickie oraz Wspólny Bilet Aglomeracyjny. W automatach można płacić gotówką oraz kartami płatniczymi. radiolodz.pl ]

27 lutego

 • Łódź otrzymała 6 mln zł na starania o organizację Expo International w 2022 roku, czyli tzw. małego Expo. To pierwsza transza rządowego wsparcia. Expo w 2022 roku ma być poświęcone rewitalizacji obszarów miejskich. Formalne zgłoszenie kandydatury Łodzi ma nastąpić w czerwcu 2016 roku. onet.pl ]

22 lutego

19 lutego

 • Otwarcie biura projektowego koncernu Airbus Helicopters. Łódzkie biuro, mieszczące się w biurowcu przy al. Piłsudskiego 76, będzie się zajmowało projektowaniem nowych konstrukcji systemów napędowych helikopterów i ich wyposażenia oraz modernizacją już istniejących. To czwarta tego typu placówka firmy w Europie po Francji, Niemczech i Hiszpanii. Docelowo w Airbus Helicopters w Łodzi pracować ma 100 osób. lodz.naszemiasto.pl ]

17 lutego

»Zobacz też: Niektóre łódzkie zabytki prezydent Bronisław Komorowski wpisał na listę pomników historii (Wikinews)

15 lutego

15 stycznia

10 stycznia


P countries.png WYDARZENIA NA ŚWIECIE

wydarzenia z Łodzi w Wikinews Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Wydarzenia

Crystal Clear action info.png  Czy wiesz, że...  edytuj

Rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie jest jednym z najstarszych rezerwatów leśnych w Polsce i jako pierwszy utworzony w granicach miasta? Powstał na mocy uchwały magistratu Łodzi z dnia 23 maja 1930 roku.

pierwszy sklep sieci drogeryjnej Rossmann w Polsce został otwarty w roku 1993 w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej? W Łodzi zlokalizowana jest także polska siedziba firmy oraz magazyn główny.

2010 07 24 loveparade 2010 duisburg 0141.jpg

Parada Wolności była pierwszym i najbardziej znanym festiwalem muzyki techno w Polsce? Impreza odbywała się w Łodzi w latach 1996–2002 i była lokalnym odpowiednikiem berlińskiej Love Parade. (na zdjęciu Love Parade w 2010 roku)

w pomieszczeniach Filmu Polskiego przy ul. Łąkowej zrealizowano pierwszy polski powojenny film fabularnyZakazane piosenki? Ukończony w 1946 roku film w większości był kręcony w Łodzi, gdzie zrekonstruowano np. niektóre plenery i warszawskie ulice.

organizatorem Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków jest NSZZ "Solidarność" Regionu Łódzkiego? Wyścig rozgrywany jest od 1990 roku i startują w nim polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams.

WranglerJeansLogo.png

dżinsy Wrangler zaprojektował Bernard Lichtenstein, nazywany Rodeo Benem, krawiec pochodzący z łódzkich Bałut? (na ilustracji logotyp marki)

polski zespół muzyczny Blue Café, wykonujący muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich, został założony w 1998 roku w Łodzi?

w przeciągu jednego stulecia liczba mieszkańców Łodzi zwiększyła się ponad 600-krotnie, z niecałego tysiąca w 1815 do 600 tys. w 1915 roku? Tak szybki wzrost demograficzny w XIX wieku był nieporównywalny w skali całej Europy.

Łódź - Górna (labels).svg

utworzona w 1960 roku południowa dzielnica miastaGórna – została nazwana od głównego rynku dzielnicy, zwanego niegdyś Górnym Rynkiem (obecnie Plac Władysława Reymonta)? (na ilustracji położenie dzielnicy na mapie Łodzi)

Jarosław Hampel, polski żużlowiec, dwukrotny indywidualny wicemistrz świata z 2010 i 2013 roku i sześciokrotny drużynowy mistrz świata z 2005, 2007, 2009, 2010, 2011 i 2013 roku, urodził się w Łodzi?

zrealizowany w łódzkim Se-ma-forze krótkometrażowy film lalkowy Piotruś i wilk zdobył statuetkę Oscara 2007 za najlepszy krótkometrażowy film animowany?

Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera w Łodzi (3).JPG

Karol Jonscher, lekarz i społecznik, był pomysłodawcą powstania pierwszego przyfabrycznego szpitala dla robotników łódzkich? Szpital na Księżym Młynie (obecnie Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera) wybudowano w latach 1882–1884, według projektu przypisywanego Hilaremu Majewskiemu. (na zdjęciu budynek szpitala im. Karola Jonschera)

pierwszą gazownię w Łodzi uruchomiono w 1869 roku? Miasto otrzymało gaz 25 czerwca 1869, zaś ulice zostały oświetlone 13 lipca 1869.

Prząśniczka została oficjalnym hejnałem Łodzi 29 lipca 1998 roku, dzięki inicjatywie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Jędrzejczaka?

podczas okupacji niemieckiej dotychczasowy herb Łodzi – złotą łódź w czerwonym polu – zmieniono na złotą swastykę na granatowym tle?

Challenge Cup Israel v Turkey 1.jpg

założenie Polskiej Federacji Beach Soccera (piłki nożnej plażowej) nastąpiło w lutym 2003 w Łodzi? W czerwcu 2003 powołano narodową reprezentację Polski, której selekcjonerem został łodzianin Jacek Ziober, wychowanek i były piłkarz ŁKS Łódź. (na zdjęciu mecz piłki nożnej plażowej)

Piotr Fronczewski, polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, laureat ponad 20 nagród filmowych, odtwórca blisko 120 ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, urodził się w Łodzi?

wyprodukowany w Łodzi serial animowany Miś Uszatek jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej?

Zegar Ratusza.jpg

zegar na łódzkim ratuszu to dar dla miasta od ozorkowskiego przedsiębiorcy Schlössera? Fabrykant ufundował go na początku lat 30. XIX wieku. (na zdjęciu wieża z zegarem na łódzkim ratuszu)

akcja serialu kryminalnego – Komisarz Alex – rozgrywa się w Łodzi? Rolę tytułowego Alexa grają 3 psy: Rocky Matador, Ramzes – pies od scen akcji i kaskaderskich ujęć oraz Wafel, który jest w zastępstwie dwóch pierwszych czworonogów.

kawalerem Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – jest m.in. urodzony w Łodzi Jan Karski?

Rudzka Góra -tor saneczkowy.jpg

na Rudzkiej Górze wybudowano w latach 60. XX wieku skocznię narciarską? Obiekt o punkcie K-15 był zgodny ze standardami Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej (FIS) i posiadał licencję Polskiego Związku Narciarskiego na organizację zawodów. (na zdjęciu tor saneczkowy na Rudzkiej Górze)

Borys Szyc, polski aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Alberta w filmie Symetria i Juliana w filmie Vinci, laureat Wiktora 2006 w kategorii aktor, urodził się w Łodzi?

pierwsze wydzielone torowisko tramwajowe w Łodzi powstało w połowie 1943 roku, w okolicy obecnego placu Niepodległości?[1]

zawodnicy YMCA Łódź byli pierwszymi mistrzami Polski w piłce siatkowej mężczyzn? Stało się to w 1929 roku, podczas inauguracyjnych rozgrywek w Polsce. W latach 1931–1932 sukces powtórzyli siatkarze Łódzkiego Klubu Sportowego.

Peleton TDP 06 Torun.jpg

Łódź gościła pierwszą edycję wyścigu kolarskiego Tour de Pologne? 15 września 1928 roku organizatorzy wyznaczyli na ulicach miasta metę VII. etapu Poznań-Łódź. Dzień później kolarze wystartowali do decydującego etapu z metą w Warszawie. W klasyfikacji końcowej imprezy 3. miejsce zajął kolarz Towarzystwa Zwolenników Sportu ŁódźStanisław Kłosowicz.

łódzkie osiedlaBrus i Ruda Pabianicka – stanowiły dawniej odrębne miasta? Brus posiadał prawa miejskie od 1542 roku do początku XVII wieku, natomiast Ruda w latach 1923–1946.

14 kwietnia 1927 roku zamordowano prezydenta Łodzi Mariana Cynarskiego? Prezydent zginął od ciosu nożem na klatce schodowej kamienicy, w której mieszkał, przy ulicy Andrzeja 4. Był drugim w historii miasta prezydentem, od czasu odzyskania w 1918 roku niepodległości.

Kosciol Chrzescijan Baptystow Lodz.jpg

dom modlitwy baptystów (przy ul. Nawrot 27) po zakończeniu II wojny światowej przejęło wojsko, a później władze administracyjne urządziły w nim Dom Kultury Milicjanta? W 1994 władze państwa przekazały go z powrotem w ręce wspólnoty baptystycznej.

łódzkie tramwaje docierały do Tuszyna i Rzgowa (linia nr 42/42 bis), oraz do Aleksandrowa Łódzkiego (linia nr 44)? Linię do Tuszyna zlikwidowano w 1978, do Aleksandrowa Łódzkiego w 1991, a do Rzgowa w 1993 roku.

Stanisław Mikulski, polski aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli Hansa Klossa w serialu telewizyjnym z lat 1967–1968 Stawka większa niż życie, urodził się w Łodzi?

Andrzej Sapkowski - Book World Fair 2010 Prague.jpg

łodzianin Andrzej Sapkowski, pisarz fantasy, twórca m.in. sagi o wiedźminie, jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki? Jego książki zostały w sumie przetłumaczone na 15 języków.

Karol Herman Stępień, polski franciszkanin, jest pierwszą i, do tej pory, jedyną osobą urodzoną w Łodzi, która została wyniesiona na ołtarze kościoła katolickiego? 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, w gronie 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej.

Wikimedia Polska logo.svg

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, zostało zarejestrowane 15 listopada 2005 roku w Łodzi?

świadczenie usług przez Internet (konto internetowe) jako pierwszy zaoferował w październiku 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi? W 2000 roku pracownicy tego nieistniejącego już banku uruchomili pierwszy wirtualny bank w Polsce – mBank (będący częścią BRE Banku).

Łódź była pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono i zrealizowano obowiązek powszechnego nauczania? 30 czerwca 1919 Rada Miejska Łodzi podjęła uchwałę o obowiązku powszechnego nauczania pod hasłem: "miejsce w szkole powszechnej dla wszystkich łódzkich dzieci".

Wist94L 1.jpg

pierwszy powojenny polski pistolet samopowtarzalny na nabój 9 × 19 mm ParabellumWIST-94 – został opracowany i wprowadzony do produkcji w łódzkim przedsiębiorstwie Prexer? 23 marca 1999 rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP, pistolet został wprowadzony do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim została uruchomiona w roku 1839 w Białej Fabryce Ludwika Geyera? Miała moc 60 KM i umożliwiała pracę urządzeń tkackich za pomocą systemu pasów transmisyjnych. Obecnie w budynku znajduje się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Stawy, Park Helenów, Łódź 03.jpg

pierwszy na terenie Łodzi lot balonem odbył się w parku Helenowskim w 1898 roku? Francuski pilot o nazwisku Charles Leroux wzniósł się na wysokość 300 stóp, a następnie skoczył ze spadochronem.

urodzony w Łodzi Marcin Gortat, były zawodnik ŁKS w koszykówce, jest pierwszym Polakiem, który zagrał w finale rozgrywek NBA?

3 listopada 1899 roku zamieszkał w Łodzi – przy ul. Wschodniej 19 – Józef Piłsudski? Wydawał tu konspiracyjne pismo Robotnik.

najwęższą ulicą Łodzi jest Braterska, nieopodal skrzyżowania ul. Wróblewskiego i al. Jana Pawła II?

EasternFront1914b.jpg

historycy uznają bitwę pod Łodzią w 1914 roku za największą operację manewrową I wojny światowej? W bitwie tej Rosjanie po raz pierwszy użyli samochodów pancernych.

w 1934 roku uruchomiono tzw. luxtorpedę (pociąg ekspresowy napędzany silnikiem spalinowym), który pokonywał odcinek z Łodzi do Warszawy w 88 minut?

obecna Trasa W-Z w okresie okupacji niemieckiej nazywała się Rudolf Heß-Strasse, a w latach 1953–1960 im. Józefa Stalina?

pierwszy łódzki wieżowiec został wybudowany w latach 50. XX wieku, przy ul. Sienkiewicza? Mieści się w nim regionalny oddział TVP.

WielkaSynagoga3 Lodz.jpg

w Łodzi przed II wojną światową było ponad 250 synagog i domów modlitwy? W większości były to małe, prywatne bożnice znajdujące się w mieszkaniach, przybudówkach i oficynach kamienic.

łódzkie firmy eksportują rocznie ok. 200 riksz? Pojazdy z Łodzi wożą turystów m.in. w Londynie, na hiszpańskim Costa Brava i w Niemczech.

21 maja 1921 roku odwiedził Łódź ówczesny nuncjusz apostolski, kardynał Achille Ratti, który 6 lutego 1922 został wyniesiony na Stolicę Piotrową jako papież Pius XI?

graficzne wzory elementów Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi, są takie same jak wzory stosowane w Warszawie? Prawo do ich wykorzystania zostało nieodpłatnie przekazane Łodzi przez prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego.

Flickr - cyclonebill - Ravnsborg Rød.jpg

Bractwo Piwne ma siedzibę w Łodzi, a funkcję Wielkiego Mistrza sprawuje łodzianin Marek Suliga? Bractwo jako jedyne reprezentuje Polskę w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.

pierwsza w Polsce telefoniczna zegarynka została uruchomiona w 1929 roku w Łodzi, razem z centralą PAST?

park im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi znajduje się w miejscu dawnego targu mięsnego?

I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, w przeprowadzanym rokrocznie przez miesięcznik Perspektywy ogólnopolskim rankingu szkół średnich, zawsze znajduje się w ścisłej czołówce?

Lecznica Pod koniem Lodz.jpg

lecznica "Pod koniem" była pierwszą placówką tego typu w Polsce?

otwarta w 2006 roku fabryka Gillette w Łodzi jest największą na świecie fabryką ostrzy i maszynek do golenia tej firmy?

Łódzki Ośrodek Telewizji Polskiej powstał 22 lutego 1956 roku i był pierwszym ośrodkiem regionalnym telewizji publicznej?

Dalkia Łódź (dawniej Zespół Elektrociepłowni) zaopatruje w ciepło ok. 60% łódzkich mieszkań?

pierwsze w Polsce i Europie Wschodniej MTV Unplugged zostało nagrane z udziałem Kayah, w Łodzi?

Park przy Pieknej -zabytkowa brama.jpg

do 1983 roku w miejscu obecnego parku im. Tadeusza Rejtana w Łodzi mieścił się cmentarz ewangelicko-augsburski?

łódzkie muzea można zwiedzać za darmo w określone dni tygodnia?

w skład komitetu budowy cerkwi Aleksandra Newskiego w Łodzi w XIX wieku wchodzili najwięksi łódzcy fabrykanci, m.in. luteranin Karol Scheibler i katolik Juliusz Heinzel?

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce? Obecnie oczyszczane jest 210 tys. m³ ścieków/d (docelowo 350 tys. m³/d).

Lodz grobowiec Jeenel.jpg

trójwyznaniowy zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej (zwany dziś Starym Cmentarzem) założono w 1855 roku?

nr 1 jest najkrótszą linią tramwajową w Łodzi? Liczy 9,7 km i prowadzi od krańcówki na Chojnach (przy ul. Śląskiej) do krańcówki przy ul. Strykowskiej.

tylko ulica Sieradzka przecina Piotrkowską, wszystkie inne zaczynają swój bieg od "Pietryny"?

las Łagiewnicki to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie?

Palmiarnia2.jpg

w łódzkiej palmiarni znajdują się ponad 130-letnie palmy, a niektóre z nich osiągnęły wysokość 18 m?

rzeka Bzura (lewy dopływ Wisły) swoje źródła ma w północnej części Łodzi, w rejonie Rogów?

pierwszy koncert Big Cyca odbył się na Lumumbowie?

architekt zagospodarowania pustki po WTC w NYDaniel Libeskind, urodził się w Łodzi?

WSHE w Łodzi to największa w Polsce uczelnia niepaństwowa?

Lotnisko Łódź 3.jpg

Port lotniczy im. W. Reymonta to najszybciej rozwijające się lotnisko w Polsce w latach 2005–2006?

pierwsze skrzynki pocztowe pojawiły się na łódzkich ulicach w 1864 roku?

Nowosolna wytyczona jest na nietypowym planie ośmioramiennej gwiazdy?

Kochankowie z ulicy Kamiennej Agnieszki Osieckiej byli z Łodzi?

Jack Tramiel, założyciel słynnej firmy Commodore International, pochodzi z Łodzi?

Pilica Tomaszow Mazowiecki.JPG

woda z ujęć na Pilicy dopływa do Łodzi średnio po 48 godzinach?

Łódź w latach 1945–1948 pełniła funkcję zastępczej stolicy państwa?

Vicky Leandros zaśpiewała piosenkę "Theo, wir fahr'n nach Lodz"?

aż dwóch z trzech polskich zdobywców klubowego ME grało wcześniej w łódzkim Widzewie?

pierwsze w Łodzi ruchome schody uruchomiono w roku 1967 w Domu Towarowym Uniwersal?

Muzeum techniki sn (24).jpg

producentem kompletnych silników do wszystkich modeli motocykla Junak były zakłady WSM/ZSM w Łodzi?

Centrum Taoistyczne Tai Chi na Europę środkową znajduje się w Łodzi, przy ulicy Nieszawskiej 20/26? Ośrodek skupia pięć krajów: Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Ukrainę.

Jack Cohen, założyciel sieci hipermarketów Tesco, był potomkiem łódzkich Żydów?

Jerzy Urban, dziennikarz i polityk, urodził się w Łodzi?


 Przypisy

 1. Wojciech Źródlak. Komunikacja miejska w Łodzi - Historia na szynach. „Kronika Miasta Łodzi”. 2/2013, s. 144, 2013. Łódź: Urząd Miasta Łodzi. ISSN 1231-5354 (pol.). 

Nuvola apps kchart.png ŁÓDŹ W LICZBACH

tematycznie Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Czy wiesz, że ...

Nuvola apps kchart.png  Łódź w liczbach  edytuj
 • Powierzchnia Łodzi: 293,25 km²
 • Powierzchnia na 1 mieszkańca: 407,9 m²
 • Liczba mieszkańców (31.12.2012): 718 960[1]
 • Przyrost naturalny na 1000 ludności (w roku 2011): -5,6[2]
 • Zasoby mieszkaniowe (31.12.2011): 343,2 tys.[3]
 • Izby (31.12.2010): 1045,4 tys.[4]
 • Stopa bezrobocia (31.12.2011): 11,0%[5]
 • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych (31.12.2011): 37 029[5]
 • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym (2011): 3929,45 zł/miesiąc[6]
 • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze prywatnym (2011): 3099,77 zł/miesiąc[6]
 • Liczba szkół (rok szk. 2011/12):[7]
 • Liczba studentów szkół wyższych (początek roku akad. 2011/12): 95 176[7]

Przypisy

 1. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2012 r. Stan w dniu 31 XII. stat.gov.pl, 2013-06-05. [dostęp 2013-11-03]. s. 66.
 2. Ważniejsze dane o Łodzi. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 87.
 3. Łódź na tle dużych miast w Polsce. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 326.
 4. Ważniejsze dane o Łodzi. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 89.
 5. 5,0 5,1 Praca, dochody ludności – dane o Łodzi 2012. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 171.
 6. 6,0 6,1 Praca, dochody ludności – dane o Łodzi 2012. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 169.
 7. 7,0 7,1 Ważniejsze dane o Łodzi. stat.gov.pl. [dostęp 2013-11-03]. s. 91.

Crystal Clear action info.png CZY WIESZ, ŻE...

 Crystal Clear action player play.png Łódź w liczbach

P history.png  Historia  edytuj

Pierwsza wzmianka w dokumencie z 1332 roku (wieś Łodzia); prawa miejskie w 1423 roku. Do końca XVII wieku Łódź rozwija się jako małe miasteczko rolnicze, będące własnością biskupstwa włocławskiego. Staje się ona wtedy lokalnym ośrodkiem handlowym oraz rzemieślniczym. W szczytowym okresie rozwoju „Łodzi rolniczej” na początku XVIII wieku, miasteczko liczy ok. 800 mieszkańców. Po II rozbiorze Polski w 1793  Łódź trafia do zaboru pruskiego. W 1798, wskutek sekularyzacji dóbr kościelnych, staje się miastem rządowym. Od 1807 należy do Księstwa Warszawskiego, od 1815 do Królestwa Polskiego. W 1820 – decyzją władz rządowych – włączenie Łodzi do grona osad przemysłowych i przeznaczenie jej roli ośrodka tkackiego i sukienniczego. Decyzja ta jest początkiem okresu rozwoju „Łodzi przemysłowej”. W krótkim czasie powstaje jeden z największych ośrodków przemysłowych w całej Europie. Tę niecodzienną i niepowtarzalną przemianę zawarto w krótkim stwierdzeniu: „Ex navicula navis"[1].

Zobacz

Łódź rolnicza    Łódź przemysłowa    Łódź wielkoprzemysłowa    Łódź podczas II wojny światowej    Łódź powojenna
Kalendarium historii Łodzi
Lata do 1850    1850-1900    1900-1939    1939-1945    po 1945

»Sternicy łodzi
Aleksy Rżewski, pierwszy prezydent Łodzi w II RP
 • Do 1815

m.in.: Jan DąbrowskiMikołaj KasprzykAleksy DrewnowiczPiotr Zakrzewicz

Szymon SzczawińskiAntoni CzarkowskiKarol TangermannTeodor DuczyńskiFranciszek TraegerAndrzej RosickiEdmund PohlensMaurycy TaubwurcelWalerian Michał MakowieckiWładysław PieńkowskiAlfred BiedermannAntoni StamirowskiHeinrich SchoppenLeopold Skulski

Aleksy RżewskiMarian CynarskiWacław Maksymilian Józef WojewódzkiBronisław ZiemięckiWacław GłazekMikołaj GodlewskiJan Kwapiński

Kazimierz WitaszewskiKazimierz MijalEugeniusz StawińskiMarian MinorRyszard OlasekBolesław GeragaEdward KaźmierczakJerzy LorensJózef NiewiadomskiJarosław Pietrzyk

Waldemar BohdanowiczGrzegorz PalkaMarek CzekalskiTadeusz MatusiakKrzysztof PanasKrzysztof JagiełłoJerzy KropiwnickiTomasz Sadzyński (p.o. prezydenta) • Paweł Paczkowski (p.o. prezydenta) • Hanna Zdanowska

Zobacz też

»Status łodzi
Przynależność polityczno-administracyjna miasta Łodzi
     Okres      Państwo Zwierzchność Jednostka administracyjna Status miasta
do 1414 Królestwo Polskie ziemia łęczycka Wieś Łodzia
1414–1423 Królestwo Polskie ziemia łęczycka Wieś Łodzia/Miasto Ostroga¹
1423–1569 Królestwo Polskie ziemia łęczycka Miasto Łódź
1569–1793 Rzeczpospolita Obojga Narodów województwo łęczyckie, powiat brzeziński Miasto Łódź
1793–1795 Królestwo Prus departament łęczycki/piotrkowski², powiat zgierski Miasto Łódź
1795–1807 Królestwo Prus departament warszawski, powiat zgierski Miasto Łódź
1807–1815 Księstwo Warszawskie Cesarstwo Francuskie departament warszawski, powiat zgierski Miasto Łódź
1815–1816 Królestwo Polskie Imperium Rosyjskie departament warszawski, powiat zgierski Miasto Łódź
1816–1837 Królestwo Polskie Imperium Rosyjskie województwo mazowieckie, powiat zgierski Miasto Łódź
1837–1844 Królestwo Polskie Imperium Rosyjskie gubernia mazowiecka, powiat zgierski Miasto Łódź
1845–1867 Królestwo Polskie Imperium Rosyjskie gubernia warszawska, powiat łęczycki Miasto Łódź
1867–1914 Królestwo Polskie Imperium Rosyjskie gubernia piotrkowska, powiat łódzki Miasto Łódź
1915–1918 Królestwo Polskie Rzesza Niemiecka gubernia warszawska, powiat łódzki Miasto Łódź
1918–1939 Rzeczpospolita Polska województwo łódzkie Łódź (powiat grodzki)
1939–1940 Rzesza Niemiecka okręg poznański/Kraj Warty³, rejencja kaliska Łódź (miasto wydzielone)
1940–1945 Rzesza Niemiecka okręg Kraj Warty, rejencja łódzka Litzmannstadt (miasto wydzielone)
1945–1952 Rzeczpospolita Polska województwo łódzkie Łódź (miasto wydzielone)
1952–1975 Polska Rzeczpospolita Ludowa województwo łódzkie Łódź (miasto wydzielone)
1975–1989 Polska Rzeczpospolita Ludowa województwo łódzkie Łódź (gmina miejska)
1989–1998 Rzeczpospolita Polska
od 1999 Rzeczpospolita Polska województwo łódzkie Łódź (miasto na prawach powiatu)


¹ prawa miejskie nadane w 1414 r. przez kapitułę włocławską, miały moc jedynie w zakresie spraw gospodarczych i prawno-społecznych,
pod względem prawno-ustrojowym Łodzia/Ostroga była nadal wsią
² 25 maja 1793 r. departament łęczycki przemianowano na departament piotrkowski
³ w styczniu 1940 r. okręg poznański przemianowano na okręg Kraj Warty
 Crystal Clear action player play.png Historia

P parthenon.svg  Zabytki  edytuj

Łódź, jak na duże polskie miasto, ma historię niedługą. Nie była miastem królów ani siedzibą ważnych organizacji polskiej państwowości[a]. Co prawda prawa miejskie nadano jej za czasów panowania króla Władysława Jagiełły w 1423, jednak dopiero zaliczenie Łodzi do grona osad fabrycznych w 1820, spowodowało przemianę dotąd rolniczego miasta. Do Łodzi przybyli przedsiębiorcy i w krótkim czasie nastąpił niebywały rozwój urbanistyczny miasta i jego architektury.

Wbrew pozorom jest dziś w mieście bardzo dużo obiektów uznanych za zabytkowe, w rejestrze zabytków znajduje się ich ponad 350[2], a w gminnej ewidencji zabytków prawie 2 tys.[3]. Zdecydowana większość wywodzi się z XIX oraz XX wieku. Zlokalizowane są w wielu różnych miejscach, choćby przy ul. Piotrkowskiej, reprezentacyjnej ulicy Łodzi, która sama znajduje się w rejestrze zabytków. Wzdłuż niej znaleźć można na przykład klasycystyczną Białą Fabrykę Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa), uznaną w 2013 przez miesięcznik National Geographic Traveler za jeden z 7 nowych cudów Polski, neogotycką bazylikę archikatedralną (jeden z najwyższych kościołów w Polsce, ponad 100 m wysokości), wzorowaną na niemieckiej katedrze w Ulm, czy eklektyczny pałac Juliusza Heinzla, w którym znajduje się Urząd Miasta Łodzi.

Warto też zobaczyć zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich i Scheiblerów. W tym pierwszym usytuowane są m.in. niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego (zwany łódzkim Luwrem, obecnie Muzeum Miasta Łodzi), monumentalna przędzalnia (teraz Hotel Andel's) oraz reszta obiektów pofabrycznych (dziś Centrum Manufaktura). W drugim kompleksie podziwiać można potężną przędzalnię na Księżym Młynie (obecnie lofty), przypominającą olbrzymie zamczysko, czy neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta (filia Muzeum Sztuki w Łodzi), w którym obejrzeć można oryginalne wnętrza i wyposażenie mieszkalne, typowe dla łódzkiej elity przemysłowej przełomu XIX i XX wieku.

Krajobraz przemysłowej Łodzi pomnikiem historii

W lutym 2015 decyzją Prezydenta RP wielokulturowy krajobraz przemysłowej Łodzi trafił na listę pomników historii (Wikinews). Wśród obiektów objętych tym tytułem są m.in. ul. Piotrkowska z placem Wolności i dawnym pasażem Meyera (obecnie ul. Stanisława Moniuszki), zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera (Księży Młyn z parkiem Źródliska i willą Edwarda Herbsta), fabryka Ludwika Geyera z parkiem i skansenem architektury drewnianej, fabryka i pałac Izraela Poznańskiego oraz zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej i cmentarz żydowski przy ul. Brackiej. Pomniki historii ustanawiane są w Polsce od 1994 roku. Przed Łodzią wyróżnienie nadano 58 najcenniejszym zabytkom.

Zobacz też

 Crystal Clear action player play.png Zabytki

Kompass.svg  Administracja  edytuj
Dzielnice Łodzi 1960–1992:
1.Bałuty 2.Widzew 3.Śródmieście 4.Polesie 5.Górna

Łódź pod względem administracyjnym jest jednolitą gminą miejską na prawach powiatu, stolicą województwa łódzkiego i siedzibą jej władz. Jednostką organizacyjną miasta jest Urząd Miasta Łodzi. Przedmiotem działalności urzędu jest świadczenie pomocy władzy wykonawczej, jaką sprawuje prezydent Miasta Łodzi, w zakresie realizacji uchwał Rady Miejskiej i zadań miasta określonych przepisami prawa.

W Łodzi nie ma dzielnic – dla celów administracyjnej obsługi ludności do 2012 roku istniał podział na 5 rejonów działania Delegatur Urzędu Miasta Łodzi, który w zasadzie pokrywał się z istniejącym w latach 1960–1992 podziałem na 5 dzielnic administracyjnych. Po reformie organizacyjnej Urzędu Miasta Łodzi z 21 marca 2012 dotychczasowe delegatury zostały włączone do struktury organizacyjnej urzędu jako Oddział ds. Obsługi Mieszkańców w ramach Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami w Departamencie Obsługi i Administracji.

W gminie funkcjonuje 36 osiedli administracyjnych, będących najniższym, pomocniczym, szczeblem samorządu miejskiego. Istnieje także podział na 56 osiedli – obszarów Systemu Informacji Miejskiej. Jest to system informacji wizualnej, wdrażany w mieście od 2005, oparty na czerwono-niebieskich i czerwono-brązowych tablicach, zawierających nazwę ulicy i obszaru miasta oraz numerację porządkową nieruchomości.

Miasto należy do Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich.

Zobacz

»Osiedla administracyjne łodzi
 Crystal Clear action player play.png Administracja

Gnome-globe.svg  Geografia  edytuj
Położenie geograficzne Łodzi[1]
Najdalej wysunięte granice miasta
 na północ 51°51′040″N
 na południe 51°41′011″N
 na zachód 19°20′041″E
 na wschód 19°38′030″E

Łódź położona jest centralnie w skali kraju, w środkowej części województwa łódzkiego, w odległości jedynie 30 km na południe od geometrycznego środka Polski. Miasto jest położone na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Powierzchnia Łodzi wynosi 293,25 km².

Miasto leży na wysokości od 163,6 m n.p.m. (teren Grupowej Oczyszczalni Ścieków) do 284,1 m n.p.m. (rejon ulicy Kasprowicza w Nowosolnej)[1]. Teren zamknięty granicami administracyjnymi miasta opada w kierunku z północnego wschodu na południowy zachód, zgodnie z nachyleniem zachodniego stoku Garbu Łódzkiego[2].

Przez Łódź przepływa 18 większych lub mniejszych rzek i strumieni, są to jednak niewielkie cieki, i w centrum miasta w większości płyną ukryte w podziemnych kanałach (więcej Crystal Clear action player play.png).

Łódź graniczy z miastami: Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Zgierz, Pabianice oraz z gminami: Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Brójce, Nowosolna, Pabianice, Rzgów, Stryków, Zgierz. Aglomeracja łódzka liczy około 1,1 mln osób.

W sierpniu 2003 roku, z inicjatywy czytelników Gazety Wyborczej w Łodzi, zlokalizowano geograficzny środek miasta. Przeprowadzone pomiary wykazały, że znajduje się on 100 m na południe od skrzyżowania ulic Tuwima i Przędzalnianej.

Zobacz

»Struktura wykorzystania powierzchni miasta (2011)[3]
Rodzaj %
Grunty zabudowane i zurbanizowane 46,5%
Użytki rolne 42,1%
Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione 10,0%
Grunty pod wodami 0,4%
Pozostałe (użytki ekologiczne, nieużytki, tereny różne) 1,0%
»Klimat łodzi (1982-2013)[1][4]
Uśrednione wartości w poszczególnych miesiącach
Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Średnia najwyższa temperatura powietrza (°C) 0,4 1,7 6,4 13,2 18,8 21,2 23,9 23,4 18,0 12,5 5,7 1,4
Średnia dzienna temperatura powietrza (°C) -1,6 -0,9 2,9 8,6 13,8 16,4 18,9 18,4 13,6 8,9 3,4 -0,4
Średnia prędkość wiatru (km/h) 15,0 14,1 14,3 12,6 11,3 11,0 10,5 9,8 11,0 11,9 13,0 14,0
Suma opadów atmosferycznych (mm) 40,7 36,3 39,7 33,5 63,5 65,2 90,0 53,8 45,2 36,8 39,8 34,3
 Crystal Clear action player play.png Geografia

P train.svg  Transport  edytuj

Łódź stanowi ważny węzeł komunikacyjny. W odległości ok. 10 km od miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad Tabliczka A1.svg (Tabliczka E75.svg) i Tabliczka A2.svg (Tabliczka E30.svg) (tzw. węzeł Łódź Północ). Obecnie w budowie jest kolejny odcinek autostrady A1 (węzeł Łódź Północwęzeł Tuszyn), który stanie się jednocześnie wschodnią obwodnicą Łodzi. W 2014 oddano do użytku drogę ekspresową S8-PL.svg (od węzła Łódź Południe do Wrocławia), której fragment stanowi południową obwodnicę miasta.

Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy Łódź-Lublinek (nowy czterokondygnacyjny terminal, oddany do użytku w 2012, posiada 25.600 m² i jest w stanie odprawić 1,5-2 mln pasażerów rocznie), dworce autobusowe – Centralny (czasowo Łódź Kaliska) i Północny, a także kilka stacji kolejowych (m.in. Widzew, Kaliska, Chojny, Żabieniec). W budowie jest główny dworzec kolejowyŁódź Fabryczna. Po modernizacji będzie on jednym z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Pasażerowie będą mogli być odprawiani jednocześnie z 4 peronów. Jeden z nich ma być przeznaczony do odprawy szybkich pociągów. Poprowadzenie pociągów pod ziemią pozwoli na nowe zagospodarowanie terenów okalających dworzec, utworzenie nowoczesnego węzła przesiadkowego PKPMPKPKS, jak również przedłużenie linii kolejowej do dworca Kaliska, dzięki wybudowaniu tunelu średnicowego.

Podstawą komunikacji miejskiej jest 58 linii autobusowych (w tym 7 nocnych) i 19 linii tramwajowych (w tym 3 podmiejskie). Tabor autobusowy jest niemal w 90% niskopodłogowy. Po ulicach Łodzi jeździ także 25 całkowicie niskopodłogowych tramwajów typu Bombardier Cityrunner i PESA 122N. Większość taboru tramwajowego stanowią pojazdy Konstal 805Na, z których część przeszła modernizację w Zakładzie Techniki MPK-Łódź. Od 2008 kursuje w mieście Łódzki Tramwaj Regionalny.

Zobacz

 Crystal Clear action player play.png Transport

Asymmetrical symbol of Chaos.ant.png  Turystyka  edytuj
Kamienica Alojzego Balle - Centrum Informacji Turystycznej

Oprócz reprezentacyjnej ul. Piotrkowskiej, z wieloma restauracjami, pubami i dyskotekami oraz sporej ilości teatrów, muzeów, czy kin, atrakcją turystyczną są odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców – zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, a także unikalne na skalę światową zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej (m.in. Poznańskiego i Scheiblera). Warto zwiedzić też największy miejski las w Europie – Łagiewnicki, Palmiarnię, ZOO, Ogród Botaniczny, czy zobaczyć mural przy Piotrkowskiej 152.

Informacja turystyczna

Informacje dodatkowe

Zobacz

»Hotele w łodzi

Adria | Alicja | Ambasador | Ambasador Centrum | Andel's | Borowiecki | Boss | Boutique | Daria | DoubleTree by Hilton | Campanile | Centrum | Eskulap | Flora | Focus | Grand | Grosik | Holiday Inn | Home&Travel | Ibis | Iness | Mazowiecki | mHotel | Nikon | NoBo | Novotel | Polonia | Reymont | Qubus | Savoy | Stare Kino Cinema Residence | Światowit | Tobaco | Vigo

Zobacz też
 Crystal Clear action player play.png Turystyka

Nuvola apps biology.png  Przyroda  edytuj
Tereny zielone w Łodzi

Wbrew kolejnemu stereotypowi Łódź jest miastem z  dużą ilością zieleni. W mieście jest ponad 30 parków, wiele z nich założonych przez fabrykantów w XIX wieku. Największy miejski kompleks leśny w Europie – Las Łagiewnicki (1205 ha) – w północnej części miasta, jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Na terenie miasta znajduje się 266 pomników przyrody, w tym 258 drzew (stan na 31 XII 2005).

W 2003 roku ukończono modernizację palmiarni. Niektóre okazy roślin zgromadzonych w nowoczesnym gmachu, zostały przekazane ze zbiorów łódzkich fabrykantów, a przywiezione z najodleglejszych stron świata.

W Łodzi znajduje się także kilka kąpielisk, m.in. Arturóweklesie łagiewnickim, Stawy Stefańskiego w parku 1 Maja (ul. Patriotyczna 3) i Stawy Jana (ul. Rzgowska 247), na których korzystać można ze sprzętu pływającego – łódek, kajaków i rowerów wodnych.

Zobacz

»Parki w łodzi
»Rzeki w łodzi
Łódź - rivers.svg

Aniołówka (dopływ Sokołówki) | Augustówka (dopływ Olechówki) | Bałutka (dopływ Łódki) | Brzoza (dopływ Sokołówki) | Bzura | Dobrzynka | Gadka | Jasień | Jasieniec (dopływ Neru) | Karolewka (dopływ Jasienia) | Łagiewniczanka (dopływ Bzury) | Łódka (dawniej nazywała się Ostroga) | Miazga | Ner | Olechówka | Sokołówka | Wrząca (dopływ Sokołówki) | Zimna Woda (dopływ Aniołówki)

Zobacz też
 Crystal Clear action player play.png Przyroda

P Discobolus.png  Sport  edytuj

Sport w Łodzi ma bogate tradycje, sięgające XIX wieku. Przekonać nas może o tym wizyta we wnętrzach Muzeum Sportu i Turystyki, które mieści się w Pałacu Sportu przy ul. ks. Skorupki 21. Znaleźć tam można wiele dokumentów, trofeów oraz pamiątek, świadczących o licznych sukcesach łódzkich klubów, a co za tym idzie także sportowców związanych z Łodzią. Odgrywali oni ważną rolę w sporcie wyczynowym nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Obiekty sportowe

W mieście znajdują się także liczne kluby fitness, bilardowe (m.in. największy klub bilardowy w Polsce – Frame), kręgielnie, skateparki, pola golfowe, szkoły sztuk walki, aeroklub, szkoły tańca, strzelnice, korty do squasha.

Atlas Arena, oddana do użytku w 2009, to jedna z największych w Polsce hal sportowo-widowiskowych – zajmuje powierzchnię 550 tys. m² (o pojemności ponad 13 tys. miejsc). Obecnie w przebudowie są stadiony ŁKS-u i Widzewa. Od 1999 roku w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gór i Sportów Ekstremalnych – Explorers Festival.

Zobacz też

»Ludzie sportu związani z łodzią
Tenisista Jerzy Janowicz

Zawodnicy
Hokeiści ŁKS Łódź | Kolarze Gwardii Łódź | Kolarze Społem Łódź | Kolarze Włókniarza Łódź | Koszykarki ŁKS Łódź | Koszykarki Widzewa Łódź | Koszykarze ŁKS Łódź | Lekkoatleci ŁKS Łódź | Lekkoatleci RKS Łódź | Lekkoatleci Startu Łódź | Pięściarze Gwardii Łódź | Pięściarze IKP Łódź | Pięściarze ŁKS Łódź | Pięściarze Widzewa Łódź | Piłkarze ŁKS Łódź | Piłkarze Orła Łódź | Piłkarze Startu Łódź | Piłkarze Widzewa Łódź | Piłkarze ręczni Anilany Łódź | Rugbyści Budowlanych Łódź | Siatkarki Budowlanych Łódź | Siatkarki ŁKS Łódź | Siatkarki Startu Łódź | Szachiści Anilany Łódź | Szachiści ŁKS Łódź | Szachiści ŁTZGS | Zapaśnicy Budowlanych Łódź | Żużlowcy Orła Łódź

Trenerzy
Trenerzy hokeistów ŁKS Łódź | Trenerzy koszykarzy ŁKS Łódź | Trenerzy piłkarzy ŁKS Łódź | Trenerzy piłkarzy Widzewa Łódź

Zobacz też

»Kluby w łodzi
 • Aeroklub Łódzki – baloniarstwo, modelarstwo lotnicze, spadochroniarstwo, sport samolotowy, szybownictwo
 • Akademicki Klub Karate – karate
 • AZS Łódź – lekkoatletyka, badminton, curling, judo, piłka ręczna, pływanie, siatkówka, taekwondo, tenis, żeglarstwo
 • BBRC Łódź – rugby
 • Berserkers Team Łódź – bjj, mma, karate
 • Blokers Łódź – siatkonoga
 • Centrum Taekwon-do Łódź – taekwondo
 • ChKS Łódź – piłka ręczna, piłka nożna
 • Delfin Łódź – pływanie
 • Gentelmen’s Rugby Club – rugby
 • Grembach Łódź – piłka nożna plażowa
 • Hetman Łódź – piłka nożna
 • Hornets Łódź – baseball
 • Klub Biegacza Arturówek Łódź – biegi długodystansowe, biegi przełajowe
 • Klub Bilardowy Frame – bilard, snooker, futbol stołowy
 • Klub Kolarski CykloManiak Łódź – kolarstwo
 • Klub Rowerowy Adventure Łódź – kolarstwo górskie
 • KS Budowlani Łódźrugby, siatkówka, zapasy, hokej na trawie
 • KS Dragon Łódź – szermierka
 • KS Elta Łódź – piłka nożna, tenis stołowy
 • KS Energetyk Łódź – tenis stołowy
 • KS Gwardia Łódź – judo, boks, żużel
 • KS Karate Tradycyjnego – karate tradycyjne
 • KS Ner Łódzki – piłka nożna
 • KS Nowosolna – piłka nożna
 • KS Olimp Łódź – karate
 • KS Orzeł Łódźsport żużlowy, piłka nożna
 • KS Społem Łódź – kolarstwo, łucznictwo, strzelectwo, siatkówka, kulturystyka
 • KS Wifama Łódź – siatkówka
 • KSS Strzelec Łódź – strzelectwo sportowe
 • LKS Polonia Andrzejów Łódź – piłka nożna, szachy, tenis stołowy
 • Łódzki Klub Futbolu Stołowego – futbol stołowy
 • Łódzki Klub Hokejowy – hokej na lodzie
 • Łódzki Klub Jeździecki – jeździectwo
 • Łódzki Klub Judo – judo
 • Łódzki Klub Karate Kyokushin – karate
 • Łódzki Klub Karate Shotokan – karate
 • Łódzki Klub Piłkarski Kolejarz Łódź – piłka nożna
 • Łódzki Klub Regatowy Latający Holender – żeglarstwo
 • Łódzki Klub Sportowy – boks, koszykówka, piłka nożna, siatkówka, podnoszenie ciężarów, tenis ziemny, rugby, zapasy
 • Łódzki Klub Wysokogórski – wspinaczka wysokogórska, wspinaczka sportowa
 • Łódzkie Sportowe Towarzystwo Waterpolowe – piłka wodna
 • Łódzkie Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego – łyżwiarstwo figurowe
 • MKS Łodzianka – piłka nożna
 • MKS Metalowiec Łódź – piłka nożna, orientacja sportowa
 • MKS Jedynka Łódź – tenis stołowy
 • MKS Trójka Łódź – pływanie
 • MKS Włókniarz Łódź – piłka nożna (wcześniej też: kolarstwo, tenis stołowy, żużel)
 • Miejski Klub Tenisa Łódź – tenis ziemny
 • Neptun Łódź – piłka wodna
 • POS Łódź Curling – curling
 • Ravens Łódź – lacrosse
 • RKS Łódź – lekkoatletyka, boks, piłka nożna
 • SKS Start Łódźsiatkówka, piłka nożna, pięciobój nowoczesny
 • UKS Anilana Łódź – piłka ręczna
 • UKS Boks-Tur Łódź – boks
 • UKS SMS Łódź – piłka nożna, siatkówka
 • UPKS Bula-Kalonka Łódź – pétanque
 • Victoria Łódź – piłka nożna
 • Widzew Łódź – boks, piłka nożna, koszykówka
 • Wilki Łódzkie – football amerykański
 • YMCA Łódź – karate, koszykówka (wcześniej też piłka siatkowa)
 Crystal Clear action player play.png Sport

P culture.png  Kultura  edytuj

Łódź to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Funkcjonuje w nim ponad 20 teatrów (w tym Teatr Wielki), kilkanaście kin (w tym multipleksy Silver Screen, Cinema City i Helios), Filharmonia Łódzka, odbywa się wiele festiwali i przeglądów, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur i Łódzkie Spotkania Baletowe, w tym wiele o randze międzynarodowej. Działa też 20 muzeów, m.in. jedyne w swoim rodzaju Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Sztuki oraz wiele galerii.

"HollyŁódź" to określenie filmowej strony miasta. Poza słynną "Filmówką", działają Wytwórnia Filmów Oświatowych, Opus Film, Taurus Film, Se-ma-for, a na słynnej ulicy Piotrkowskiej istnieje Aleja Gwiazd filmu.

Od 2007 Łódź walczyła o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2013 Centralne Muzeum Włókiennictwa zajęło drugie miejsce w plebiscycie na „7 nowych cudów Polski”, zorganizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler.

Zobacz też

Informacja kulturalna
Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Piotrkowska 102a.
reymont.pl  •  dziejesie.pl  •  plasterlodzki.pl
Instytucje kulturalne
Łódzki Dom Kultury  •  Filharmonia  •  Teatry  •  Muzea  •  Galerie  •  Kina  •  Festiwale i przeglądy  •  Łódź Art Center  •  Przechowalnia  •   więcej Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Kultura

P Education.png  Edukacja i nauka  edytuj

Łódź to duży ośrodek akademicki. W mieście istnieje obecnie 28 uczelni (6 państwowych i 22 niepublicznych). Największymi są Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, AHE i Uniwersytet Medyczny. Poza tym działają m.in. ASP, Filmówka, Akademia Muzyczna. Liczbę żaków studiujących w mieście szacuje się na ok. 100 tysięcy.

W Łodzi działa także szereg instytutów badawczo-naukowych, m.in. Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Instytut Archeologii i Etnologii PAN – Oddział w Łodzi, Instytut Biologii Medycznej PAN, Instytut Energetyki – Oddział Techniki Cieplnej, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Instytut Medycyny Pracy, Instytut Włókiennictwa, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytut Przemysłu Skórzanego, czy Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO.

Na terenie Łodzi są ponadto: 263 szkoły średnie (łącznie ze szkołami policealnymi i pomaturalnymi), 233 szkoły podstawowe i gimnazja oraz ponad 70 prywatnych szkół językowych.

Zobacz

»Uczelnie w łodzi
Szkoła Filmowa

Uczelnie państwowe

Uczelnie niepaństwowe

Zobacz też

 Crystal Clear action player play.png Edukacja i nauka

P building.png  Gospodarka  edytuj
Red Tower - siedziba mBank

W powszechnej świadomości krąży opinia, że przemysł włókienniczy w Łodzi upadł i już się nie podniósł. Jednak nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Jak przekonuje Elwira Zaremba, prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich:

Włókiennictwo zawsze było elementem dynamizującym Łódź. Po 1989 roku samo się zrestrukturyzowało, bez pomocy rządu. Stanęli za tym przedsiębiorczy łodzianie. Stworzyli przemysł, który ciągle jest motorem napędowym miasta. Innowacyjny i modny. Wartość eksportu przemysłu odzieżowego w Polsce jest większa niż importu, a ten w znacznej mierze tworzony jest w Łodzi.[1]
Elwira Zaremba, prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich

Do największych w tej branży zaliczyć można m.in. Próchnik, Redan S.A., Monnari Trade, Hexeline, Zaps Fashion GroupZakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów.

Oprócz przemysłu włókienniczego szczególne znaczenie dla miasta mają rozwój nowych technologii, infrastruktury oraz pozyskiwanie inwestorów w trzech branżach: centra zaplecza biznesowego (tzw. BPO – Business Process Offshoring), logistykaAGD. Łódzką domeną stała się produkcja sprzętu AGD, w Łodzi zainwestowali m.in. Merloni IndesitBosch/Siemens oraz ich poddostawcy. Dzięki temu Łódź stała się jednym z dominujących w Europie ośrodków produkcji tego sprzętu.

W 2007 roku amerykański producent komputerów – Dell, wybudował fabrykę, w której zatrudnienie znalazło około 2,5 tys. osób. W ciągu ostatnich 6 lat powstało dzięki Dellowi oraz jego kooperantom około 7 tys. nowych miejsc pracy.

W ciągu ostatnich lat w Łodzi zainwestowali też: Gillette (największa na świecie fabryka tej firmy jest w Łodzi), ABB, Comarch, Ericpol Telecom, Hutchinson, Precise Technology, TP SA czy VF Corporation. Accenture (największa firma konsultingowa w Polsce i jedna z wiodących w świecie) utworzyła w Łodzi swoje centrum, a bank Citi Handlowy Centrum Operacji.

Swoje siedziby w Łodzi mają m.in. firmy należące do mBank, Grupa Ubezpieczeniowa UNIQA Polska, Pelion Healthcare Group (wcześniej działająca pod nazwą Polska Grupa Farmaceutyczna), Jogo – Łódzka Spółdzielnia Mleczarska i Rossmann. Centra usług biurowych w Łodzi posiadają GE Money Bank i  Infosys (dawniej Europejskie Centrum Księgowości Philipsa, obsługujące nadal 115 oddziałów Philipsa z 20 krajów). W Łodzi powstała i działa Grupa Atlas.

W ostatnim czasie powstały na terenie miasta duże centra handlowo-rekreacyjne, m.in. Manufaktura (powierzchnia użytkowa 270 tys. m²), Port Łódź (127 tys. m²) i Galeria Łódzka (45 tys. m²). Funkcjonuje też rynek hurtowy o zasięgu ponadregionalnym, na którym producenci rolni sprzedają warzywa i owoce – Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" S.A..

W Łodzi organizowane są imprezy wystawiennicze przez miejską spółkę Międzynarodowe Targi Łódzkie. W 2012 roku oddano do użytku nową przestrzeń targową w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy al. Politechniki 2. Posiada ona powierzchnię ponad 13 tys. m², z czego 1 tys. m² to powierzchnia pięciu sal konferencyjnych, a 5,7 tys. m² to przestrzeń wystawiennicza, którą można podzielić na 4 części, dzięki ruchomym, dźwiękoszczelnym ścianom działowym.

Łódź charakteryzuje wysoki poziom wytwarzanego produktu krajowego brutto. Jego wielkość regularnie wzrasta. W 2010 łączna wartość PKB wytworzonego w Łodzi wyniosła 33,9 mld zł[2].

Zmiana poziomu PKB w wybranych podregionach kraju[2][3]
Podregion 2005 r. 2006 r. 2007 r. 2008 r. 2009 r. 2010 r.
podregion katowicki +4,1% +4,8% +11,9% +8,5% +5,2% +0,7%
Kraków +6,1% +12,0% +9,7% +5,8% +3,6% +5,1%
Łódź +4,3% +7,1% +11,4% +9,8% +3,9% +6,7%
Poznań +7,6% +4,3% +11,4% +7,4% +4,9% +3,6%
Szczecin +9,5% +6,6% +7,1% +9,6% +1,9% +2,6%
Warszawa +10,3% +10,1% +12,5% +6,7% +6,0% +6,7%
Wrocław +4,3% +11,6% +13,0% +11,6% +6,9% +4,5%
podregion trójmiejski +8,4% +6,7% +8,0% +2,0% +9,5% +4,9%

Zobacz

Przypisy

 1. Czy Łódź to ostatnie nieodkryte miasto w Polsce? (pol.). lodz.gazeta.pl. [dostęp 2013-12-13].
 2. 2,0 2,1 GUS, Produkt krajowy brutto – Rachunki regionalne w 2011 r. (pol.). stat.gov.pl. [dostęp 2014-03-25].
 3. GUS, Bank Danych Lokalnych (Dane roczne) (pol.). stat.gov.pl. [dostęp 2014-03-25].
 Crystal Clear action player play.png Gospodarka

P vip.png  Biografie  edytuj

Akiba Rubinstein (ur. 12 grudnia 1882, według innych źródeł 1 grudnia 1880 w Stawiskach, zm. 15 marca 1961 w Antwerpii) – polski szachista pochodzenia żydowskiego, jeden z czołowych zawodników świata w pierwszych dekadach XX wieku, związany z Łodzią.

Początkowo grał w Białymstoku. W 1901 przeniósł się do Łodzi. Tu zwrócił na niego uwagę Chaim Janowski, umożliwiając mu dalszą karierę w barwach Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej. W 1904 w spotkaniu o mistrzostwo Łodzi Rubinstein pokonał znanego łódzkiego szachistę Henryka Salwe. W 1906 zdobył wicemistrzostwo Rosji, a w międzynarodowym turnieju w Ostendzie zajął trzecie miejsce. W następnych latach osiągał kolejne sukcesy i tytuły mistrzowskie.

W 1910 przeniósł się do Warszawy, zachęcony stałą pensją wyznaczoną przez Warszawskie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej. Mimo iż mieszkał w Warszawie, nadal reprezentował barwy Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej.

W 1912 Akiba Rubinstein osiągnął zupełnie niecodzienny sukces: wygrał kolejnych pięć ważnych międzynarodowych turniejów w ciągu jednego roku: w San Sebastián, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Nie zdarzyło to się nigdy przedtem. Pięćdziesiąt lat później Bent Larsen wygrał pięć turniejów z rzędu, jednak zajęło mu to trzy lata. Tak więc seria Rubinsteina pozostaje rekordem do dzisiaj.

W 1926 wyjechał na stałe z Polski, początkowo mieszkał przez kilka miesięcy w Berlinie. Potem osiadł na stałe w Belgii, zachowując jednak polskie obywatelstwo. W 1927 jedyny raz wystąpił w finale indywidualnych mistrzostw Polski, zdobywając złoty medal. W 1930 poprowadził polską drużynę do zwycięstwa na III szachowej olimpiadzie w Hamburgu, przyczyniając się do zdobycia przez Polskę drużynowego mistrzostwa świata. Sam odebrał nagrodę za najlepszy wynik indywidualny (13 zwycięstw, 0 porażek, 4 remisy).

Uznawano go za jednego z prekursorów nowoczesnej gry pozycyjnej. W 1950 Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu – za osiągnięcia z przeszłości – tytuł arcymistrza. W 2010 Europejska Unia Szachowa ogłosiła rok 2012 „Rokiem Akiby Rubinsteina”. Czytaj więcej Crystal Clear action player play.png

Znani łodzianie
Honorowi Obywatele Łodzi  ·  Łodzianie Roku  ·  Ludzie związani z Łodzią  ·  Administratorzy  ·  Wojewodowie  ·  Posłowie  ·  Radni  ·  Fabrykanci  ·  Architekci  ·  Ludzie kultury  ·  Ludzie nauki  ·  Ludzie sportu


 Crystal Clear action player play.png Biografie

Nuvola apps kdmconfig.png  Organizacje  edytuj
 

Zobacz

 Crystal Clear action player play.png Organizacje

P Jerusalem.png  Religia  edytuj

Ośrodek religijny w Łodzi w przeważającej części dotyczy Kościoła rzymskokatolickiego. Łódź jest siedzibą metropolii łódzkiej, jednej z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. W jej skład wchodzą archidiecezja łódzka i łowicka. Główną świątynią archidiecezji łódzkiej jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Ponadto w Łodzi istnieją placówki starokatolickie reprezentowane przez: Kościół Starokatolicki Mariawitówdiecezja śląsko-łódzka, Kościół Polskokatolicki w RPparafia Świętej Rodziny, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej oraz Kościół Starokatolicki w RP – który w Łodzi ma swoją stolicę.

W Łodzi swoją siedzibę ma także diecezja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnegodiecezja łódzko-poznańska, jedna z 6 diecezji w Polsce, utworzona w 1948 (zajmuje największą powierzchnię). Katedrą tej diecezji jest sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Protestantyzm w Łodzi reprezentowany jest przez większość tradycji wyznaniowych, zarówno nurtu ewangelickiego, jak i ewangelicznego. Najwięcej wyznawców posiada Kościół Ewangelicko-Augsburski. Parafia św. Mateusza należy do diecezji warszawskiej, jednej z sześciu w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

Oprócz tego na terenie miasta swoją działalność prowadzą także inne wspólnoty religijne, m.in. Świadkowie Jehowy, gmina żydowska oraz muzułmańska. W sumie w obecnej chwili istnieje w Łodzi kilkadziesiąt Kościołów i związków wyznaniowych.

Kościoły i związki wyznaniowe w Łodzi

 

Zobacz też

 Crystal Clear action player play.png Religia

Budynek Szkoły w 1884

Wyższa Szkoła Rzemieślnicza w Łodzi – państwowa średnia szkoła techniczna w Łodzi działająca w latach 1869-1914 roku na terenie zaboru rosyjskiego. Wbrew nazwie, była to średnia szkoła techniczna, która powstała w 1869 na bazie likwidowanej Powiatowej Szkoły Realnej. Była to pierwsza tego typu szkoła, nie tylko w Łodzi, ale i w imperium rosyjskim. Kolejna taka państwowa szkoła techniczna powstała w 1880 w Irkucku. Obie wzorowały się mocno na niemieckich szkołach technicznych o takim samym profilu, szczególnie na szkole w Chemnitz.

Dyrektorem (wówczas zwanym inspektorem) szkoły zgodnie ze statutem mógł być tylko Rosjanin. Mimo braku zastrzeżeń odnośnie narodowości nauczycieli stosowano zazwyczaj zasadę obsady etatów przez Rosjan sprowadzanych z głębi Rosji. Grono pedagogiczne było stabilne, z ok. 80 nauczycieli 12 przepracowało w szkole 20 lat i więcej. Ci ludzie, o wysokich kwalifikacjach, tworzyli grono miejscowej inteligencji rosyjskiej, do których zaliczano także kilkudziesięciu urzędników i oficerów.

Do 1890, w ciągu 20 lat istnienia, wykształciła 287 fachowców w dziedzinie włókiennictwa i mechaniki. Łódzka szkoła była jedyną w Rosji, w której uczono włókiennictwa wypuszczając fachowców na wysokim poziomie, a otrzymywała trzy razy mniejsze fundusze niż odpowiadająca jej poziomem szkoła w Irkucku. Uczniowie mieli zajęcia w laboratoriach szkolnych nie tylko chemicznym i fizycznym, ich program był rozszerzany - zajmowali się także farbowaniem bawełny i wełny, poznawali sposoby topienia kruszców i lutowania, posrebrzania metali i szkła, poznawali galwanoplastykę, malarstwo na porcelanie i szkle, fotografię, przygotowywanie mydła i krochmalu. Uczniowie trzech ostatnich klas zobowiązani byli połowę wakacji letnich spędzać na praktykach w miejscowych przędzalniach, tkalniach i farbiarniach. Czasem były to wyjazdy do odleglejszych miast.

W 1899 zaprowadzono reorganizację, która związana była ze zmianą programów nauczania i spowodowała zmianę nazwy na "Szkołę przemysłowo-techniczną" (już bez słowa "Wyższa") z 7-letnim cyklem nauki. Przyznano szkole nowy statut zwany "patentem", który został zatwierdzony przez Senat w Petersburgu. Nowy program zakładał pełne przygotowanie absolwentów do pracy na stanowiskach kierowniczych w fabrykach oraz otworzenie w pełniejszym stopniu dostępu do wyższych uczelni nie tylko rosyjskich lecz i zachodnioeuropejskich.

Czytaj więcej Crystal Clear action player play.png

archiwum Crystal Clear action player play.png propozycje Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Wybrany artykuł

Crystal Clear app kcoloredit.png  Wybrana ilustracja  edytuj

archiwum Crystal Clear action player play.png propozycje Crystal Clear action player play.png zdjęcia Łodzi na Commons Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Wybrana ilustracja

Wikimedal POL.svg  Artykuły i ilustracje wyróżnione  edytuj

artykuły na medal Crystal Clear action player play.png dobre artykuły Crystal Clear action player play.png ilustracje na medal Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Wyróżnione

Nuvola apps kate.png  Nowe artykuły
Biogramy   edytuj

2015.08.07. Teresa Świętosławska (profesor UŁ) • 2015.03.15. Bolesław Bolanowski (wykładowca PŁ) - Zdzisław Tarociński (wykładowca PŁ) - Franciszek Wójcik (elektrotechnik) - Cezary Kunderewicz (wykładowca UŁ) • 2015.03.10. Jacek Machciński (trener piłki nożnej) - Janusz Kulesza (wykładowca PŁ) • 2015.03.07. Zdzisław Parszewski (wykładowca PŁ) • 2015.03.06. Stefan Połowiński (wykładowca PŁ) • 2015.03.04. Zygmunt Ciota (wykładowca PŁ) - Andrzej Napieralski (wykładowca PŁ) • 2015.03.01. Małgorzata Korytkowska (wykładowca UŁ) • 2015.02.28. Marek Marczak (rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi) • 2015.02.27. Michał Skarbiński (wykładowca PŁ) - Marek Kordowiecki (piłkarz ręczny) - George Anders (wykładowca PŁ) • 2015.02.25. Bronisław Sochor (wykładowca PŁ) • 2015.02.23. Ryszard Lenczewski (wykładowca PWSFTiT) - Jan Mulinowicz (mieszczanin, fundator) - Jan Dąbrowski (burmistrz) - Benedykt Górski (właściciel dóbr Chojny) • 2015.02.22. Stanisław Kondek (wykładowca UŁ) • 2015.02.19. Henryk Dajniak (wykładowca PŁ) - Ryszard Nowiński (hokeista) - Zdzisław Włodarczyk (hokeista) • 2015.02.18. Michał Edward Niezgodziński (wykładowca PŁ) - Marian Suchar (wykładowca PŁ) • 2015.02.17. Ignacy Uptas (piłkarz) - Paweł Prindisz (wykładowca PŁ) - Ludwik Żarnowski (wykładowca PŁ) • 2015.02.16. Stefan Wiśniewski (energetyk) • 2015.02.15. Wincenty Wojtkiewicz (wykładowca PŁ) - Apolonia Anna Wrzesińska (wykładowca PŁ) - Helena Zaorska (wykładowca PŁ) - Eligia Turska-Kuśmierz (wykładowca PŁ) - Zdzisław Włodarczyk (wykładowca PŁ) • 2015.02.14. Juliusz Zakrzewski (wykładowca PŁ) - Stanisław Zagrodzki (wykładowca PŁ) • 2015.02.13. Józef Wojsznis (wykładowca PŁ) - Jerzy Mruk (hokeista i trener ŁKS Łódź) - Wiesław Krygier (piłkarz ręczny Anilany Łódź) - Leon Burnat (wykładowca PŁ) - Bogdan Ptaszyński (wykładowca PŁ) - Mirosław Leplawy (wykładowca PŁ) • 2015.02.11. Marek Pazdur (piłkarz ręczny Anilany Łódź) - Janusz Boissé (nauczyciel, instruktor harcerski) • 2015.02.09. Stefan Balicki (metalurg) - Wacław Piotrowski (metaloznawca) - Stanisław Jerzy Gdula (wykładowca PŁ) • 2015.02.08. Szymon Piasecki (malarz) - Władysław Bratkowski (wykładowca PŁ) • 2015.02.07. Jerzy Lanzendoerfer (wykładowca PŁ) - Rajnold Kurowski (wykładowca PŁ) - Marian Chwalibóg (wykładowca PŁ) - Małgorzata Smoleńska-Kwiatkowska (koszykarka ŁKS Łódź) - Józef Meissner (wykładowca PŁ) • 2015.02.06. Włodzimierz Merc (wykładowca PŁ) - Zygmunt Niedzielski (wykładowca PŁ) - Jerzy Rachwalski (wykładowca PŁ) • 2015.02.04. Jerzy Luciński (wykładowca PŁ) • 2015.02.03. Zdzisław Korzec (wykładowca PŁ) - Henryk Mrowiec (piłkarz ręczny Anilany Łódź) • 2015.02.02. Jan Dobrzycki (wykładowca PŁ) • 2015.01.31. Adam Sroczyński (wykładowca PŁ) - Zbigniew Piotrowski (elektrotechnik) • 2015.01.30. Aleksy Piątkiewicz (wykładowca PŁ) - Bolesław Rossiński (wykładowca PŁ) • 2015.01.29. Stefan Przewłocki (wykładowca PŁ) - Jerzy Leyko (wykładowca PŁ) • 2015.01.28. Zdzisław Kembłowski (wykładowca PŁ) - Jan Szmelter (wykładowca PŁ) - Hipolit Sobolewski (wykładowca PŁ) • 2015.01.27. Dariusz Banachowicz (komendant wojewódzki Policji w Łodzi) - Edward Szwarcsztajn (wykładowca PŁ) - Czesław Pustelnik (wykładowca PŁ) - Stanisław Masior (wykładowca PŁ) - Feliks Kotlewski (wykładowca PŁ) - Aleksander Uklański (wykładowca PŁ) • 2015.01.24. Janusz Szreniawski (wykładowca PŁ) - Wacław Moszyński (wykładowca PŁ) - Ignacy Mostowski (wykładowca PŁ) - Zbigniew Kornberger (wykładowca PŁ) - Joanna Masłowska (wykładowca PŁ) • 2015.01.23. Henryk Karpiński (wykładowca PŁ) - Jadwiga Jakubowska (wykładowca PŁ i UŁ) - Jerzy Sułocki (wykładowca PŁ) - Atanazy Boryniec (wykładowca PŁ) - Bolesław Bachman (wykładowca PŁ) - Czesław Stradowski (wykładowca PŁ) • 2015.01.21. Stefan Jankowski (wykładowca PŁ) • 2015.01.16. Jerzy Marian Gębicki (wykładowca PŁ) - Ryszard Bodalski (wykładowca PŁ) - Tadeusz Bartczak (wykładowca PŁ) - Walenty Starczakow (wykładowca PŁ) • 2015.01.13. Witold Bartczak (wykładowca PŁ i UŁ) • 2015.01.12. Piotr Borkowski (elektrotechnik) • 2015.01.11. Henryk Sugier (wykładowca PŁ) - Henryk Bem (chemik) • 2015.01.10. Andrzej Płonka (wykładowca PŁ) • 2015.01.07. Janusz Szosland (wykładowca PŁ) • 2015.01.06. Andrzej Zwierzak (wykładowca PŁ) • 2014.12.28. Jan Michalski (chemik) - Włodzimierz Surewicz (wykładowca PŁ) • 2014.12.23. Jan Skotnicki (reżyser) • 2014.12.22. Czesław Mikulski (wykładowca PŁ) - Bogumił Wilkoszewski (wykładowca PŁ) • 2014.12.21. Witold Janowski (wykładowca PŁ i UŁ) • 2014.12.20. Jerzy Ruciński (wykładowca PŁ) • 2014.12.19. Edmund Trepka (wykładowca PŁ) - Stanisław Chrzczonowicz (wykładowca PŁ) • 2014.12.17. Lili Fontelli (śpiewak) • 2014.12.16. Andrzej Korczyński (wykładowca PŁ) • 2014.12.15. Władysław Kołakowski (działacz PPS) - Tadeusz Jerzy Wojno (wykładowca PŁ) • 2014.12.14. Zofia Wendorff (wykładowca PŁ) - Lucjan Siewierski (wykładowca PŁ) • 2014.12.06. Michał Tadeusiewicz (wykładowca PŁ) • 2014.12.03. Andrzej Kanicki (wykładowca PŁ) - Irena Wasiak (wykładowca PŁ) • 2014.11.29. Tadeusz Świątkowski (wykładowca PŁ) • 2014.11.25. Zbigniew Nowacki (wykładowca PŁ) • 2014.11.24. Jan Anuszczyk (wykładowca PŁ) • 2014.11.20. Tadeusz Skwarczyński (major) • 2014.11.14. Zygmunt Hyży (malarz) • 2014.11.12. Claudia Torres-Bartyzel (urzędniczka państwowa) • 2014.11.09. Seweryn Rzepecki (wykładowca UŁ) • 2014.11.08. Filomena Bortkiewiczowa (wykładowca UŁ) • 2014.11.07. Henryk Katz (wykładowca UŁ) • 2014.11.06. Ryszard Herczyński (fizyk) • 2014.11.05. Ryszard Poradowski (dziennikarz, reporter, publicysta) • 2014.11.04. Andrzej Dębowski (wykładowca PŁ) • 2014.10.31. Jaroslav Stuchlík (hokeista, trener ŁKS Łódź) • 2014.10.28. Krzysztof Kuźmiński (wykładowca PŁ) • 2014.10.25. Andrzej Bartoszewicz (wykładowca PŁ) - Edward Jezierski (wykładowca PŁ) - Władysław Pełczewski (wykładowca PŁ) • 2014.10.19. Paweł Korzec (wykładowca UŁ) • 2014.10.15. Krzysztof Poklewski-Koziełł (wykładowca UŁ) • 2014.10.14. Władysław Reimschüssel (wykładowca PŁ) • 2014.10.13. Aleksander Nowakowski (wykładowca PŁ) • 2014.10.05. Antoni Justat (wykładowca PŁ) - Tadeusz Szymczak (wykładowca UŁ) - Jan Rafałowicz (wykładowca PŁ) - Bronisława Konopacka (wykładowca UŁ) • 2014.10.04. Zygmunt Stanisław Skowroński (wicerektor Seminarium Duchownego w Łodzi) • 2014.10.01. Witold Filipczak (wykładowca UŁ) • 2014.09.25. Henryk Błasiński (wykładowca PŁ) - Ludwik Michalski (wykładowca PŁ) - Karol Gruszecki (koszykarz) • 2014.09.23. Jan Buchholtz (wykładowca PŁ) • 2014.09.22. Zygmunt Lasocki (wykładowca PŁ) • 2014.09.21. Romuald Zawadzki (wykładowca PŁ) - Kazimierz Studniarski (wykładowca PŁ) - Zdzisław Gałdecki (wykładowca PŁ) - Maria Bukowska-Strzyżewska (wykładowca PŁ) • 2014.09.18. Janusz Indulski (dyrektor Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi) • 2014.09.16. Daniel Piękniewski (major UB) • 2014.09.15. Andrzej Cygański (wykładowca PŁ) - Rajmund Sołoniewicz (wykładowca PŁ) - Stanisława Witekowa (wykładowca PŁ) • 2014.09.13. Stanisław Kiełbasiński (wykładowca PŁ) • 2014.09.11. Henryk Ułaszyn (językoznawca, slawista, wykładowca UŁ) • 2014.09.09. Liliana Lubińska (neurobiolog) • 2014.09.08. Bolesław Bochwic (chemik-organik, wykładowca PŁ) • 2014.09.04. Michał Nadel (przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi) • 2014.09.02. Antoni Dmochowski (biochemik) • 2014.09.01. Czesław Strumiłło (rektor PŁ) • 2014.08.31. Mieczysław Klimek (rektor PŁ) • 2014.08.01. Izrael Frydberg (działacz komunistyczny) • 2014.07.22. Leszek Nartowski (operator filmowy) • 2014.07.18. Wacław Gabczyński (działacz komunistyczny) • 2014.07.15. Wacław Ekielski (działacz komunistyczny) • 2014.07.13. Bolesław Konorski (rektor PŁ) - Edward Galas (rektor PŁ) • 2014.07.12. Józef Mayer (rektor PŁ) • 2014.07.11. Zygmunt Nowakowski (działacz komunistyczny) - Mieczysław Górski (działacz komunistyczny) • 2014.07.09. Jerzy Derkowski (rektor WSSiP) • 2014.06.21. Izydor Dziubiński (dyrektor Instytutu Matematyki PŁ) • 2014.06.16. Stefan Truchim (współorganizator UŁ) • 2014.06.13. Andrzej Sosnowski (dyrektor Ogrodu Zoologicznego) • 2014.06.09. Elżbieta Fijałkowska (alpinistka) • 2014.06.08. Leon Pachucki (generał brygady WP) • 2014.06.06. Krystyna Kowalczyk (opozycjonistka) • 2014.05.16. Lech Stachowiak (biblista, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego) • 2014.04.04. Abram Jakub Szenfeld (fotograf) - Maksymilian Szyffer (przemysłowiec) • 2014.03.17. Ryszard Olasek (przewodniczący Rady Narodowej miasta Łodzi) • 2014.03.06. Jarosław Dziedzic (piłkarz) - Wacław Jerzewski (piłkarz) • 2014.03.03. Andrzej Gramsz (ekonomista, wydawca, działacz społeczny) - Herc Grosbard (aktor teatralny) • 2014.02.28. Edward Heiman-Jarecki (fabrykant) • 2014.02.25. Arkadiusz Klimas (piłkarz) • 2014.02.22. Wiesław Maciejewski (koszykarz) - Maria Szkudlarek (pedagog, współzałorzycielka Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”) • 2014.02.20. Ewa Pilawska (dyrektor Teatru Powszechnego) • 2014.02.02. Dawid Fabrykant (fabrykant) - Mieczysław Jagoszewski (dziennikarz) • 2014.01.30. Leszek Wojtczak (rektor UŁ) • 2014.01.22. Józef Robakiewicz (piłkarz) - Władysław Markowski (koszykarz, trener) • 2014.01.17. Heliodor Konopka (prezes ŁKS) • 2014.01.15. Henryk Jałocha (piłkarz, trener) - Waldemar Wolański (aktor, reżyser, dyrektor Teatru Lalek Arlekin) • 2014.01.13. Sławomir Różycki (piłkarz) - Dariusz Bratkowski (piłkarz, trener) • 2014.01.10. Jadwiga Dorr (filolog, pisarz, poetka) • 2014.01.08. Andrzej Pyrdoł (piłkarz, trener) • 2014.01.04. Krzysztof Skotnicki (konstytucjonalista, wykładowca UŁ) • 2014.01.01. Benedykt Filipowicz (dziennikarz, publicysta) • 2013.12.30. Marzena Grabowska (koszykarka) - Elżbieta Szerment (koszykarka) - Jadwiga Sidoruk (koszykarka) • 2013.12.29. Celina Gapińska (koszykarka) - Jadwiga Głażewska (koszykarka, lekkoatletka, łyżwiarka) - Jerzy Wieteski (piłkarz) • 2013.12.28. Ryszard Filipiak - Ludwik Szumlewski - Ryszard Felisiak - Grzegorz Sybilski - Krzysztof Kasztelan - Dariusz Nowacki - Alojzy Welnitz - Ryszard Winter • 2013.12.27. Grzegorz Ostalczyk - Robert Kozielski • 2013.12.12. Bolesław Busiakiewicz • 2013.12.10. Andrzej Pelisiak • 2013.12.07. Sławomir Rubin - Krystyna Karasińska • 2013.12.03. Halina Elczewska - Teresa Kaliska - Iwona Sielicka • 2013.12.02. Stefan Krakowski • 2013.11.30. Tadeusz Hübner - Franciszek Bronowski • 2013.11.24. Michał Staszczak - Barbara Ostrowska • 2013.11.14. Sławomir Wiak • 2013.11.11. Emanuel Hamburski - Zdzisław Żygulski (senior) - Fryderyk Sellin - Henryk Rudnicki • 2013.11.05. Franciszek Grochalski • 2013.11.02. Zdzisław Rozborski • 2013.10.30. Romana Granas • 2013.10.29. Zdzisław Orzechowski • 2013.10.25. Czesław Cierniewski • Józef Ab • Julian Ajzner • Berti Ameisen • Samuel Aronson • Czesław Bajer • Henryk Barciński • Marceli Barciński • Nuta Berliner • Michał Brandstätter • Artur Brauner • Ida Braunerówna • Adam Chyżewski • Czesław Cierniewski • Maksymilian Cohn • Stanisław Czajkowski (filozof) • Stanisław Dębski • Marian Dienstl-Dąbrowa • Wiktor Dłużniewski • Aleksander Drewing • Zygmunt Ellenberg  • Ludwik Falk • Wilhelm Fallek • Samuel Faust • Henryka Frenkel • Jeremiasz Frenkiel • Dorota Friedler • Alfred Frisch • Lazar Fuks • Leon Gajewicz • Paweł Garapich • Artur Glisczyński • Stefan Gorski • Maurycy Gutentag • Jankiel Gutsztadt • Dawid Helman • Jakub Hirszberg  • Zysze Kac • Izrael Kahan • Jakub Kaczka • Miron Kantor • Kazimierz Kazimierczak • Stanisław Kempiński • Maks Kernbaum • Jerzy Klocman • Stefan Krzyszkowski • Zdzisław Kułakowski • Jan Kwapisz • Pola Lindfeldówna • Aron Luboszycki • Karol Łaganowski • Stanisław Łąpiński • Dina Matus • Ludomir Mazurkiewicz • Julia Mendelsonówna • Antoni Wincenty Mieszkowski • Aleksander Milker • Adam Osser • Zenon Pietkiewicz • Mojżesz Pikielny • Jan Piotrowski • Chaim Lajb Poznański • Lazar Prybulski • Felicja Maria Przedborska • Ludwik Przedborski • Johannes Renner • Henryka Rumowska • Herman Rundo • Abram Rundstein • Józef Sachs • Mieczysław Edgar Schleyen • Jan Teofil Siciński • Stanisław Silberstein • Aleksander Skwarczewski • Kazimierz Sporny (pedagog) • Adolf Starkman • Józef Alfred Strauch • Eliasz Stumann • Mojżesz Szajniak • Abraham Szwajcer • Adolf Tochtermann • Szaja Uger • Ber Wachs • Wacław Wagner • Edward Wertheim • Wolf Wiener • Michał Wołowski • Mieczysław Woźniakowski • Józef Zajączkowski • Stefan Zand • Dominik Zoner • Wacław Kowalewski • Antoni Piotrowski (fotograf) • Ignacy Roliński • Marceli Sachs • Jadwiga Siniarska-Czaplicka • Ignacy Stebelski • Herman Wendt • Tewel Wileński • Mojżesz Wolfson • Franciszek Marian Kulisz • Samuel Lew • Szlama Lichtenberg • Hugo Pill • Jerzy Rosenblatt • Rachela Wolińska • Stanisław Filasiewicz • Abraham Wolf Jasny (Cyperman) • Juliusz Cezar Richter • Paweł Rübensahm • Icchak Berliner • Szlomo Berliński • Józef Birnbaum • Jan Bojankowski • Roman Borkenhagen • Kazimierz Brzozowski • Herman Czerniakow • Władysław Grabowski (fotograf) • Józef Grodzicki • Aleksander Kraśniański • Stanisław Książek (drukarz) • Aniela Menkesowa • Stanisław Miszewski • Włodzimierz Pfeiffer • Feliks Pociejewski • Robert Resiger • Szarlotta Seipeltówna • Zygmunt Terakowski • Julian Wajnberg • Izydor Warszawski • Władysław Wścieklica • Leopold Zoner • Wiktor Czajewski • Adam Ferens • Jan Grodek • Adam Karski • Antoni Koncman  • Jehuda Lajb Lubiński • Izrael Mantiband • Leszek Pawłowski • Dawid Sierakowiak • Sara Zyskind • Jan Brzoza (społecznik, działacz PTTK) • Adam Ferens • Jan Gieryng • Rachel Grynfeld • Eliezer Grynfeld • Stanisław Gutentag • Benedykt Halicz • Jerzy Witold Jahn • Mieczysław Kaufman • Antoni Koncman  • Jadwiga Kucharska • Leon Lubotynowicz • Antoni Misiak • Robert Nestler • Władysław Osuchowski • Robert Rembieliński • Edward Rosenthal • Stanisław Szelągowski • Cwi Szner • Wiesław Śliwiński • Stanisław Tarnowski (krajoznawca) • Andrzej Tomaszewicz (ekonomista) • Anna Wałek-Czernecka • Jerzy Wdowczyk • Jehuda Widawski • Mieczysław Wroński • Józef Adamowicz (krajoznawca) • Zdzisław Banaszczyk • Julian Baranowski (archiwista) • Eugeniusz Barbier • Stefan Barciński • Aniela Bem-Mączewska • Jan Gotlib Bloch • Włodzimierz Boldireff-Strzemiński • Artur Brauner • Piotr Brukalski • Jan Chlebowski • Władysław Marek Cianciara • Mieczysław Czernik • Andrzej Danowski • Czesław Danowski • Stefan Derkowski • Konstanty Dobrzyński • Włodzimierz Durajski • Jan Fijałek • Jerzy Filipski • Sławomir Forysiak • Łukasz Alfred Fuchs • Paweł Fuks • Lechosław Fularski • Mieczysław Gajewicz • Jan Gieryng • Jan Glapski • Franciszek Glugla • Eliezer Grynfeld • Rachel Grynfeld • Anatol Gupieniec • Stanisław Gutentag • Ignacy (Izaak) Gutman • Benedykt Halicz • Kazimierz Hempel • Antoni Władysław Idźkowski • Jerzy Witold Jahn • Kazimierz Jarociński • Stefan Kacperski • Roman Kaczmarek • Eugenia Kaleniewicz • Władysław Kałużny • Mieczysław Kaufman • Izaak Kersz • Jerzy Klaman • Wacław Kleck • Henryk Kon (lekarz) • Wanda Kruszyńska • Alicja Kuna-Iżowska • Władysław Manduk • Henryk Michalak • Aleksander Mogilnicki • Kazimiera Moskalówna • Aleksandra Muszyńska • Maria Nalepińska • Aleksander Nalepiński • Irena Popławska • Józef Eugeniusz Przedecki • Jerzy Pyrkosz • Tadeusz Romanowski • Karol Wilhelm Seeliger • Stefan Skrzywan • Marian Zdzisław Stawniak • Józef Strumiński • Halina Szwalm • Irena Szwalm • Grzegorz Ulman • Henryk Walkowski • Ludwik Waszkiewicz • Stanisław Wierzbowski • Teodor Ziegler • Waldemar Żagliński • Janusz Karol Barański • Aleksander Główka • Izrael Lejzerowicz • Abram Perelman • Leon Rappaport • Lili Susser • Tadeusz Beyer • Feliks Bryś • Michał Druri • Stanisław Maciaszczyk • Herman Ernest Güntzel • Zbigniew Ciekliński • Waldemar Doniec • Janina Gemel • Stanisław Haras • Hilariusz Illinicz • Edmund Adam Jarzyński • Zbigniew Jarzyński • Juliusz Jurczyński • Halina Karnkowska • Teofil Katra • Zofia Keppe • Bohdan Kieszkowski • Wacław Kloss • Włodzimierz Koncman • Wacław Krawczyk • Genowefa Lichocińska • Krystyna Niewiarowska • Stefan Rosiak • Aleksander Siemiradzki ("wujcio") • Stanisława Wojtczak • Bronisław Szwalm • Krystyna Wacławska • Tadeusz Sarnecki • Jan J. Zienkiewicz • Przemysław Wojciechowski (działacz) • Aleksander Wojciechowski (krajoznawca) • Mirosław Zbigniew Wojalski • Hugo Wulfsohn • Marciusz Moroń • Jerzy Tynecki • Mirosława Suska • Sabina Nowicka • Jerzy Poradecki • Marian Panek • Szymon Szerman • Barbara Wachowska • Józef Wolczyński • Dobrosław Mater • Izabela Wasiak • Feliks Rafał Halpern • Mojżesz Broderson • Piotr Kon • Mieczysław Teodorczyk • Abram Cytryn • Hanna Poznańska-Linde • Bożena Tokarz • Irena Treichel • Juliusz Bielszowski • Jan Krysiński • Stefan Arski • Józef Kaban • Robert Schätke • Bogusław Pietrzykowski • Andrzej Krysiak • Jacek Olejniczak • Maciej Stańczykowski • Zbigniew Piórkowski • Tadeusz Gapiński • Piotr Różycki • Mieczysław Saar • Hanna Zdanowska • Tomasz Sobieraj • Włodzimierz Adamski • Jerzy Bronisławski • Witold Leszczyński • Barbara Marszałek • Ewa Kralkowska • Dawid Daniuszewski • Włodzimierz Sitek • Juliusz Jung • Otto Gehlig • Jan Czeraszkiewicz • Adolf Zeligson • Emanuel Sonnenberg • Zygmunt Lorentz • Władysław Soporek • Ryszard Rosin • Robert Rembieliński • Eugeniusz Stawiński • Zdzisław Jaskuła • Benedykt Czuma • Tova Ben Zvi • Andrzej Feliks Grabski • Joanna Podolska • Zygfryd Kuchta • Wawrzyniec Cyl • Adek Drabiński • Emil Kaliński • Stanisław Bulkiewicz • Oskar Flatt • Henryk Górski • Zdzisław Konicki • Wojciech Cieślak (grafik) • Mirosław Zbigniew Wojalski • Jadwiga Andrzejewska

Pozostałe   edytuj

2015.05.23. Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi • 2015.05.17. Wydział Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - Wydział Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej - Wydział Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi • 2015.05.12. Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - Wydział Wokalno - Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi • 2015.05.08. Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ • 2015.05.01. Wydział Farmaceutyczny UM w Łodzi - Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej UM w Łodzi • 2015.04.26. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 • 2015.04.22. Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ • 2015.04.20. Dekompresja (klub muzyczny) • 2015.04.07. Wydział Mechaniczny PŁ • 2015.04.01. Katedra Matematyki PŁ - Instytut Architektury Tekstyliów PŁ • 2015.03.17. Instytut Chemii Organicznej PŁ • 2015.03.15. Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ • 2015.03.10. Kino Muza w Łodzi • 2015.03.03. Halowy mityng lekkoatletyczny Pedro's Cup 2015 - Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ • 2015.02.16. Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski • 2015.02.01. Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ • 2015.01.27. Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ • 2014.12.12. Akademicki Chór PŁ • 2014.12.10. Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej PŁ • 2014.12.09. Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima • 2014.11.23. Kamienica Antoniego Engela • 2014.11.01. Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ • 2014.10.20. Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ • 2014.09.20. Dobry wieczór, tu Łódź • 2014.09.19. Centrum Językowe PŁ • 2014.09.10. Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Łodzi • 2014.08.20. ŁKS Łódź (boks) • 2014.07.26. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia • 2014.07.24. Polska Partia Pracy "Wyzwolenie" • 2014.07.22. Lodzermensch • 2014.07.20. Prądy (czasopismo) • 2014.07.01. Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi • 2014.06.22. SUW-TOR Łódź • 2014.06.12. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” • 2014.06.06. Włókniarz Łódź (żużel) - Gwardia Łódź (żużel) • 2014.05.28. Kamienica przy ul. Sterlinga 16/18 • 2014.04.24. Łódź Marysin • 2014.04.15. Mera-Poltik • 2014.03.23. Gmach PZU • 2014.03.21. Opus Film • 2014.03.08. Aleja Tadeusza Kościuszki • 2014.03.06. Rainbow Tours • 2014.03.05. Glazerówki • 2014.02.28. Grób rodziny Heiman-Jareckich • 2014.02.27. Kino Pokój • 2014.02.22. Metro w Łodzi • 2014.02.14. Muzeum Książki Artystycznej • 2014.02.12. Logo Łodzi • 2014.01.29. Osiedle "biskupie" na Karolewie - Bieg Fabrykanta • 2014.01.22. Start Łódź (piłka nożna) • 2014.01.21. Ulica Stanisława Więckowskiego - MakoLab - Orzeł Łódź (piłka nożna) • 2014.01.19. Kaplica cmentarna św. Aleksego • 2014.01.18. Historia Żydów w Łodzi - WKS Orzeł Łódź • 2014.01.16. ŁKH Łódź • 2013.12.31. Aleja 1 Maja • 2013.12.30. Kościół Środowisk Twórczych • 2013.12.23. Łodzianin (gazeta) • 2013.12.21. Kościół garnizonowy św. Jerzego • 2013.11.29. Transfer Multisort Elektronik • 2013.11.28. Nowe Centrum Łodzi • 2013.11.01. Gabinet Iluzji • 2013.10.14. Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej • 2013.10.04. Mia100 kamienic • 2013.01.17. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana • 2012.12.09. Kino Polesie • 2012.12.06. Leśniczówka Milscha • 2012.12.03. Kino Przedwiośnie • 2012.10.21. Light Move Festival • 2012.04.16. Maraton w Łodzi • Wyższa Szkoła Rzemieślnicza w Łodzi • Gadka (rzeka) • Wagony Herbrand w Łodzi • Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych • Międzynarodowe Triennale Tkaniny • Rubinstein Piano Festival • Outline Colour Festiwal • Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana • Łódź Design Festival • Duch roweru • Łódka • Bawełna • Grupa Pewnych Osób • Łódzka Masa Krytyczna • Łódzkie Spotkania Kabaretowe • Dom firmy "Krusche - Ender" • Dom Towarowy Uniwersal • Chór diecezji śląsko-łódzkiej • Carnavalia • Kronika miasta Łodzi • Dom Otto Gehliga • Dom w Łodzi (fundacja) • Włókniarz Łódź • Teatr Napięcie • Kolej obwodowa w Łodzi • Łódź miasto kultury • Park im. Stanisława Moniuszki • Park im. Szarych Szeregów • Fabryka Izraela Poznańskiego • Kościoły i związki wyznaniowe w Łodzi • Grobowiec Franciszka Kindermanna • Grobowiec Ludwika Grohmana • Łódzka "ośmiornica" • Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka) • Skansen łódzkiej architektury drewnianej • Front Walki o Naszą i Waszą Wolność • Kino Tatry • Pomnik Leona Schillera • Muzeum Kinematografii • Stary Widzew • Niciarniana • Szpital im. Heleny Wolf • 18 Pułk Pograniczny NKWD • Cmentarz staromiejski w Łodzi • Leonhardt, Woelker i Girbardt • Łaźnie Miejskie • Mykwa w Łodzi • Fabryka braci Stolarow • Okręg Łódź AK • Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej • Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne • Park im. Legionów • Ulica Rzgowska • Złota Nitka • Willa Oskara Zieglera • Muzeum Kanału - "Dętka" • Bank Państwa w Łodzi • Zmiany nazw ulic i placów w Łodzi • Park im. Jana Matejki • Kamienica Konstadta • Pałac Alfreda Biedermanna • Budynek dyrekcji rzeźni miejskiej • Famuła • Willa Rassalskich • Stawy Jana • Park im. Słowackiego • Bieg ulicą Piotrkowską • Ośrodek Propagandy Sztuki • Galeria Willa • Muzeum Sztuki • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania • Kochankowie z ulicy Kamiennej • Ulica Próchnika • Dom Handlowy Central • Urząd Marszałkowski w Łodzi • Hotel Światowit • Wieżowiec Pekao S.A. • Wieżowiec Urzędu Pocztowego • Tricotextil Łódź • Wieżowiec ZUS • Centrala Handlu Zagranicznego • Ulica Abramowskiego • Browar Nr 1 w Łodzi • Chór Żydowski CLIL • WiMa Łódź • TMRF • Żydowski sierociniec w Helenówku • Centrum Kliniczno-Dydaktyczne UM • Stary Teatr Wielki w Łodzi • Łódzkie Wiadomości Dnia • Ulica Gdańska • Dom Reinholda Wyssa • Andrzejów (osiedle w Łodzi) • Pomnik Lampiarza • Cmentarz Zarzew • Express ilustrowany • Ulica Jana Kilińskiego • Ulica Zgierska • Ulica Zielona • Teatr im. Stefana Jaracza • Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende • Letni pałac Poznańskiego • Synagoga Cmentarna • Planetarium w Łodzi • Poczta Główna • Atlas Arena • Dworek Ludwika Geyera • Dawny dom redutowo-weselny • Kamienica Abrahama Dudaka • Pałac Ewalda Kerna • Pałac Juliusza Heinzla • Kamienica Nissena Rosenbluma • Park Sielanka • Park im. gen. M. Zaruskiego • Muzeum Historii Miasta Łodzi • Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi • Kaplica Heinzlów • Bractwo Piwne • Park 3 Maja • Radio Pogoda • Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej • Hala Sportowa MOSiR w Łodzi • Dom Krystiana Wendischa • Czerwony Rynek • Opis miasta Łodzi Oskara Flatta z 1853 roku • Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi • Trasa W-Z • Kamienica Oszera Kohna • Budynek centrali telefonicznej PAST w Łodzi • Mauzoleum Izraela Poznańskiego • Linia tramwajowa nr 46 • Willa Leopolda Kindermanna • Pałacyk Elektrowni Łódzkiej • Gazownia w Łodzi • Elektrownia w Łodzi • Cmentarz św. Rocha • UKS SMS Łódź (piłka nożna) • UKS SMS Łódź (piłka siatkowa) • Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej "Ja i Mój Dom" • Lecznica "Pod koniem" w Łodzi • Kino Gdynia • Teatr of Manhattan • Kolorowa Tolerancja • Cerkiew św. Olgi w Łodzi • Anilana Łódź • Łódzkie strajki 1980 roku • Pałac Juliusza Kindermana • Esplanada w Łodzi • Kamienica Szai Goldbluma • Magazyn Konfekcyjny Emila Smechela • Kamienica Teodora Steigerta • Widzewska Galeria Ekslibrisu w Łodzi • Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej • Obwodnica Łodzi • Fabryka Ernesta Wevera • Katedralna (osiedle) • Śródmieście-Wschód (osiedle) • Nad Nerem (osiedle) • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi • Centrum Badań Żydowskich • Hotel Grand • Klub Turystów Łódź • Union Łódź • Union Touring Łódź • Fabryka Józefa Balle • Dzienniki Łodzi do 1939 roku • Centrum Informacji Kulturalnej w Łodzi • Fresk przy Piotrkowskiej • Graffiti przy Piotrkowskiej • Ławeczka Tuwima • Fotel Jaracza • Kufer Reymonta • Fortepian Rubinsteina • Plac Niepodległości • Plac Dąbrowskiego • Fundacja Na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera • Festiwal Sztuki Jidysz

nowe artykuły Crystal Clear action player play.png nowe artykuły w kategorii Łódź Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Nowe Artykuły

Crystal 128 camera.png  Nowe zdjęcia  edytuj

Niektóre niedawno dodane zdjęcia Łodzi

Zdjęcia Łodzi w Wikimedia Commons Crystal Clear action player play.png Nowe zdjęcia Łodzi Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Nowe zdjęcia

AFC-Logo.svg  Propozycje tematów
Biogramy   edytuj

Edward AndrzejakMarcin AnimuckiJózef BalleHelmut BiedermannReinhardt BennichAleksander von BroemsenWiesław BrzozowskiJózef CzaczkowskiJan DąbrowskiJózef DoryńBogdan DowlaszReinhold FinsterLeonard FesslerTadeusz GlonekFerdynand GoldnerAleksander GoldschmiedPaweł GórskiAndrzej GręboszZygmunt GzellaAugust HaertigEdward HentschelWilhelm HüfferJaromir JedlińskiAndrzej JędrzejczakCzesław KacperskiStanisław KaraudaLeon KaufmanStefan KaczmarekEwald KernKarol KetschmanSergiusz KłaczkowAntoni KotełkoAleksander KowalczykRemigiusz KrokStanisław KuszewskiAlbert KwaśniewskiJanusz LewandowiczBernard LichtensteinGoldman LuzerAdolf ŁubieńskiJacek MachcińskiAdolf ManteufelJan MarciniakMarek MarczakLeszek MarkuszewskiTadeusz MichalskiMarek MicykJanina MieczyńskaMichał NutkiewiczAndrzej OśnieckiRoman OżogowskiEmil PaluchAndrzej PawelecMarek PawlikowskiTadeusz PawlikowskiAdrian PędzikowskiZenon PłoszajRyszard PolakWładysław PuchalskiIda RaschigKarol RękowskiTadeusz RobakJózef RichterGustaw SchreerDawid SendrowiczWitold SkrzydlewskiEmil SmechelMarian StefanowskiHenryk StępieńSzymon SzczawińskiBolesław ŚwierożewiczRoman WajdowiczHugo WarrikoffKristian Fryderyk WendischErnest WeverRyszard WiejskiJadwiga WileńskaJerzy Antoni WoźniakEdward Zientarski

Pozostałe   edytuj

BudynkiFarm-Fresh resultset next.pngDomek O. Rafała • Kamienica Schmidtów • Kamienica Karla Königa • Pałac Jarischów (al. Kościuszki 88, fotka1, fotka2) • Willa Zygmunta Krotoszyńskiego (ul. Rewolucji 65, fotka) • Willa Jakuba Wiwe (ul. Zielona 21, fotka) • Willa Leona Kaufmana (ul. Żeromskiego 96, fotka) • Willa Ryszarda Schimmela (ul. Karolewska 1) • BibliotekiFarm-Fresh resultset next.pngBiblioteka Akademii Sztuk Pięknych • Biblioteka AHE (fotka) • Biblioteka Uniwersytetu Medycznego • Centra i domy kulturyFarm-Fresh resultset next.pngOFF Piotrkowska • Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi • Festiwale i przeglądyFarm-Fresh resultset next.pngOgólnopolski Festiwal Szkół Teatralnych • Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy • Festiwal Animacji „Reanimacja” • Festiwal Kultury Chrześcijańskiej • Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” • HistoriaFarm-Fresh resultset next.pngHistoria Łodzi (przykład: medalowa Historia Kielc) • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi • Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi • HoteleFarm-Fresh resultset next.pngHotele w Łodzi (przykład: Hotele w Bydgoszczy) • Hotel DoubleTree by Hilton • Hotel Ambasador • Hotel Reymont • KinaFarm-Fresh resultset next.pngKino Adria • Kino Młoda Gwardia • Kino Roma • Kino Wytwórnia • Kluby muzyczneFarm-Fresh resultset next.pngKlub Wytwórnia • Studio im. Henryka Debicha • MuzeaFarm-Fresh resultset next.pngMuzeum Sportu i Turystyki • Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego • Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Łódzkiego • Place i rynkiFarm-Fresh resultset next.pngRynek Bałucki • PrzedsiębiorstwaFarm-Fresh resultset next.pngFabryka Dywanów „Dywilan” • Fabryka Transformatorów i Aparatury Trakcyjnej „Elta” • Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex” • Widzewska Fabryka Maszyn Włókienniczych „WIFAMA” • Zakład Przemysłu Dziewiarskiego „BISTONA” • Zakłady Przemysłu Bawełnianego „ESKIMO” • Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej „ALBA” • Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego „POLTEX” • Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Norberta Barlickiego „NORBELANA” • Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów” • Zakłady Wyrobów Obiciowych „VERA” • PrzyrodaFarm-Fresh resultset next.pngOgrody działkowe w Łodzi • Park Podolski • Park Widzewski • Park Źródła Olechówki • Puszcza Łódzka • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dolina Sokołówki” • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Międzyrzecze Neru i Dobrzynki” • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Ruda Willowa” • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Sucha Dolina w Moskulach” • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Neru” • SportFarm-Fresh resultset next.pngAeroklub Łódzki • MKS Łodzianka • Miejski Klub Tenisowy • Widzew Łódź (boks) • Tęcza Łódź • Bieg Sylwestrowy w Łodzi • Szkoły średnieFarm-Fresh resultset next.pngXXXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi • TeatryFarm-Fresh resultset next.pngTeatr Logos • Teatr Paradyż (o teatrze) • Teatr Studyjny • TransportFarm-Fresh resultset next.pngDworzec autobusowy Północny • Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu • Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe • Stowarzyszenie Lotnisko dla Łodzi • TurystykaFarm-Fresh resultset next.pngDrogi i szlaki rowerowe w Łodzi (przykłady: Warszawa, Wrocław) • Izba Turystyki Ziemi Łódzkiej • Oddział PTTK im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi (oficjalna strona) • Szlaki turystyczne Łodzi i okolic • UczelnieFarm-Fresh resultset next.pngWyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu • Wyższa Szkoła Marketingu i Biznesu • Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej • UliceFarm-Fresh resultset next.pngInflancka • Kościelna • Łagiewnicka • Nowomiejska • Obywatelska • WydawnictwaFarm-Fresh resultset next.pngWydawnictwo Łódzkie • InneFarm-Fresh resultset next.pngKapliczka Matki Boskiej Anielskiej • Łódz­ka Agen­cja Roz­wo­ju Re­gio­nal­ne­go • Łódz­ka Izba Prze­my­sło­wo-Han­dlo­wa • Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny (oficjalna strona) • Wojewódzkie Centrum Przedsiębiorczości w Łodzi • Planowanie przestrzenne w Łodzi • Łódzki Obszar Metropolitalny • Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne • Stowarzyszenie Łódka

 Crystal Clear action player play.png Propozycje tematów

Gartoon-Gedit-icon.png  Do poszerzenia
Biogramy   edytuj

Samuel Abbe •  Karol Gottlob Anstadt •  Ludwik Anstadt •  Salomon Barciński •  Robert Biedermann •  Ryszard Bonisławski •  Marek Budziarek •  Władysława Bytomska •  Franciszek Chełmiński •  Piotr Dzięcioł •  Henryk Elzenberg •  Nahum Eitingon •  Piotr Fronczewski •  Aleksander Ford •  Emil Geyer •  Gustaw Geyer •  Maksymilian Goldfeder •  Ludwik Grohman •  Traugott Grohmann •  Jankiel Gutsztadt •  Juliusz Heinzel •  Edward Herbst •  Szymon Harnam •  Jakub Hertz •  Władysław Jaszczołt •  Ludwik Jerzy Kern •  Jakub Kestenberg •  Franciszek Kindermann •  Juliusz Kindermann •  Leopold Kindermann •  Witold Knychalski •  Oskar Kon •  Wacław Konopka •  Stefan Kossuth •  Stefan Krajewski •  Gustaw Landau-Gutenteger •  Dawid Lande •  Stanisław Łukawski •  Jan Machulski •  Walerian Michał Makowiecki •  Jan Karol Mertsching •  Ludwik Meyer •  Magdalena Michalak •  Leon Niemczyk •  Józef Niewiadomski •  Mikołaj Olszewski •  Andrzej Ostoja-Owsiany •  Grzegorz Palka •  Artur Partyka •  Władysław Pasikowski •  Jan Petersilge •  Wiktor Piątkowski •  Joanna Podolska •  Małgorzata Potocka •  Ignacy Poznański •  Izrael Poznański •  Piotr Pustelnik •  Wiesław Puś •  Rajmund Rembieliński •  Robert Rembieliński •  Józef Robakowski •  Artur Rubinstein •  Andrzej Sapkowski •  Igor Sikirycki •  Markus Silberstein •  Krzysztof Skiba •  Piotr Sobociński •  Eugeniusz Stawiński •  Seweryn Sterling •  Arnold Stiller •  Władysław Strzemiński •  Mirosław Szymkowiak •  Marcel Szytenchelm •  Michalina Tatarkówna-Majkowska •  Maurycy Taubwurcel •  Teodor Tietzen •  Albert Thomas •  Wincenty Tymieniecki •  Bronisław Wilkoszewski •  Bonifacy Witkowski •  Władysław Ziółek •  Marek Żydowicz

Pozostałe   edytuj

Archidiecezja łódzka •  Bałuty •  Bawełna •  Biała Fabryka Geyera •  Camerimage  •  Centrum Zdrowia Matki Polki •  Bank Handlowy w Łodzi •  Beczki Grohmana •  Bielnik Kopischa •  Biennale •  Bitwa pod Łodzią •  holding BOT •  Bunt łódzki •  Cerkiew św. Aleksandra Newskiego •  Cmentarz Doły •  Galeria Wielkich Łodzian •  Atlas •  GOŚka •  Dom Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera •  Hotel Adolfa Manteufel •  Grand Hotel •  Instytut Europejski •  Esplanada •  Ex navicula navis •  Fabrykant •  Festiwal Dialogu Czterech Kultur •  Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki •  Międzynarodowy Festiwal Fotografii •  Fabryka Schweikerta •  Fabryka Wilhelma Lürkensa •  Filmowa Encyklopedia Łodzi •  Flaga Łodzi •  Fundacja Na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera •  Fundacja Ulicy Piotrkowskiej •  Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego •  Kapliczka św. Walentego w Łodzi •  Kamienica pod Gutenbergiem •  Kamienica Teodora Steigerta •  Kamienica Szai Goldbluma •  Kamienica Scheiblerów •  Kamienica Schychtów •  Kamienica Dawida Sendrowicza •  Kąpielisko Fala w Łodzi •  Kino Capitol •  Kino Cytryna •  Klasztor oo. Franciszkanów w Łodzi •  Kolorowa Tolerancja •  Kurczaki w Łodzi •  Lumumbowo •  Łaźnie Miejskie przy Rzgowskiej •  Łódka (rzeka) •  Łódź Kaliska •  Łódź Olechów •  Łódzki lunapark •  Łódzki Dom Kultury •  Łódzki Okręg Przemysłowy •  Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa •  Magazyn Konfekcyjny Emila Smechela •  MPK Łódź •  Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych •  Osiedle Dąbrowa •  Pałacyk Elektrowni Łódzkiej •  Pałac Fryderyka Wilhelma Schweikerta •  Pałac Karola Poznańskiego •  Pałac Maurycego Poznańskiego •  Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna •  Pałac Oskara Kona •  Pałac Rudolfa Kellera •  Pałac Wilhelma Lurkensa •  Pałac braci Karola i Emila Steinertów •  Pałac Scheiblerów •  Pasaż Meyera •  Plac Niepodległości •  Plac Wolności •  Place w Łodzi •  Radegast (pomnik) •  Radio Łódź •  Ratusz •  Stara Synagoga •  Stare Miasto •  Stary Cmentarz •  Synagoga Alte Szil •  Synagoga Ezras Izrael •  Synagoga Wilker Shul •  Synagoga przy Pomorskiej •  Sztandar Łodzi •  Szkoła Zgromadzenia Kupców •  Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi •  Towarzystwo Przyjaciół Łodzi •  Trambus •  Twórcy Łodzi Przemysłowej •  TVP Łódź •  ulica Andrzeja Struga •  ulica Czerwona •  ulica Drewnowska •  ulica Główna •  ulica Pomorska •  Ulica Śląska •  ulica Tamka •  ulica Włókiennicza •  ulica Zachodnia •  Wielka Synagoga •  Willa Hüffera •  Willa Jakuba Kestenberga •  Willa Leona Rappaporta •  Willa Reinholda Richtera •  Wyżyna Łódzka •  Ziemia obiecana (powieść) •  łódzkie Zoo •  YAPA

 Crystal Clear action player play.png Do Poszerzenia

Nuvola devices camera mount.png  Do zilustrowania  edytuj

Artykuły wymagające uzupełnienia o zdjęcia

CmentarzeFarm-Fresh resultset next.pngWojenny Wiączyń • Edukacja i naukaFarm-Fresh resultset next.pngCentrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN • Planetarium w Łodzi • Wyższa Szkoła Administracji Publicznej • Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki • Wyższa Szkoła Informatyki • Wyższa Szkoła Kupiecka • Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej • Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej • Fabryki, przedsiębiorstwaFarm-Fresh resultset next.pngDell • Grupa Atlas • KinaFarm-Fresh resultset next.pngCytryna • Tatry • KulturaFarm-Fresh resultset next.pngCentrum Informacji Kulturalnej • Ludzie związani z ŁodziąFarm-Fresh resultset next.pngRichard Demarco • Stanisław Liszewski (dwa hasła w kategorii „Honorowi obywatele Łodzi” bez zdjęcia) • Podział administracyjnyFarm-Fresh resultset next.pngBałuty Zachodnie • Julianów-Marysin-Rogi • Osiedle Wzniesień Łódzkich • Nad Nerem • Koziny • Osiedla (nie administracyjne)Farm-Fresh resultset next.pngChocianowice • Dąbrowa • Huta Jagodnica • Kowalszczyzna • Lumumbowo • Łaskowice • Marysin • Rokicie • Romanów • Smulsko • Zarzew • Zielony Romanów • Żubardź • RzekiFarm-Fresh resultset next.pngBałutka • Brzoza • Gadka • Karolewka • Łagiewniczanka • Miazga • Wrząca • SportFarm-Fresh resultset next.pngKS Anilana Łódź • Bieg ulicą Piotrkowską • Jarosław Hampel • Jan Kudra • UKS SMS Łódź • Wojciech Łazarek • Ulice i placeFarm-Fresh resultset next.pngUlica Śląska • ZabytkiFarm-Fresh resultset next.pngLetni pałac Poznańskiego

więcej

zobacz jak dodać zdjęcie Crystal Clear action player play.png zdjęcia Łodzi na Commons Crystal Clear action player play.png

 Crystal Clear action player play.png Do zilustrowania

Crystal Clear app utilities Blue.png  Jak możesz pomóc?  edytuj

Do tej pory utworzono ponad 5900 artykułów związanych z Łodzią. Jednak nadal brakuje wielu haseł, a te które już utworzono wymagają dalszego dopracowania. Zapraszamy do współpracy. Jak możesz pomóc?

 • Napisz bądź uzupełnij artykuł, którego tematyka wiąże się z Łodzią. Cenne będzie choćby poprawienie literówek czy dodanie linków. Przy redagowaniu możesz skorzystać z Biblioteki Wikipedii, z działu: Biblioteka/Łódź. Gromadzi ona informacje o cennych pozycjach książkowych (także w postaci elektronicznej) i zbiorach specjalistycznych czasopism posiadanych przez polskojęzycznych wikipedystów. Umożliwia szybkie sprawdzenie danych zawartych w artykułach, co do których istnieją wątpliwości.
 • Jeżeli uważasz, że można ulepszyć stronę portalu, poprawić jego układ, kolorystykę lub zawartość, napisz o tym w dyskusji.
 • Możesz też pomóc w promocji portalu, dodając ten szablon na swojej stronie Wikipedysty

Zobacz Wikiprojekty

 Crystal Clear action player play.png Jak pomóc?

Wikimedia-logo.svg  Linki zewnętrzne  edytuj


Łódź w internecie
uml.lodz.pl  •  lodz.naszemiasto.pl  •  dzienniklodzki.pl  •  lodz.gazeta.pl  •  radiolodz.pl Crystal Clear action player play.png Linki zewnętrzne
Crystal Clear action 1uparrow.png

Ostatnie zmiany

Crystal 128 reload.svg

w artykułach o Łodzi

Wikiquote-logo-pl.png
« Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz. »  Władysław Reymont
[ edytuj ]
Kategorie artykułów o Łodzi
Portale w polskojęzycznej Wikipedii
Portale miast

W Polsce: Andrychów  Bydgoszcz  Dąbrowa Górnicza  Jastrzębie-Zdrój  Kalisz  Katowice  Kędzierzyn-Koźle  Kraków  Olsztyn  Police  Poznań  Racibórz  Rzeszów  Szczecin  Toruń  Warszawa  Wrocław  Żywiec
Na świecie: Partnerskie: Lwów    Pozostałe: Los Angeles  Oslo  Paryż

Czym są portale?    Portal Portale    Kategoria Portale    Pokrewne portale:  Geografia    Polska